Türkiye'nin En Yetenekli Rap Sanatçıları

 • CEZA

Türkiye'nin En Yetenekli Rap Sanatçıları (Bazıları)

Gerçek ismi Bilgin Özçalkan olan, 1995 yılında sahnelere Nefret mahlasıyla atılan bir MC'dir. Sahneye atıldığı ilk zamanlarda girdiği Freestyle (atışma) yarışmalarında diğer rakiplerinin CEZA'sı haline gediği için, mahlasını CEZA olarak değiştirmiştir. 2007 yılında ''Tech N9ne'' gibi Dünyaca ünlü Rap sanatçısıyla ''Dark Places, (Karanlık Yerler)'' isimli bir şarkı çıkarmıştır. Sonrasında Sezen Aksu, Burcu Güneş, Müslüm Gürses gibi bir çok ünlüyle şarkılar çıkarmıştır. Genelde ''Protest, battle'' yani eleştiri içerikli şarkıları vardır. Onun dışında müthiş bir şair'dir. Harika düzeyde kafiyeleri olan, kelime oyunlarıyla yazdığı tasavvuf şiirleri vardır. Türk Rap Sanatçıları'nın öncülüğünü yapan, bir nevi diğer Rapçilere Üstad olan bir isimdir. Bana göre de Türk Rapçilere en etkili Üstad Ceza'dır. Ayrıca Televizyonlarda Canlı Yayın'da Kahrol İsrail diye bağıran tek ünlü ve tek cesur isimdir. Çoğu sanatçıdan çok daha değerlidir.
26 Mayıs 2015'te yeni albümü SUSPUS'u çıkardı. Albümüyle aynı ismi taşıyan, albümün çıkış şarkısı olan SUSPUS, Youtube'da 25 günde 4.500.000 görüntülenmeyi aştı.

Önerdiğim Şarkıları: SUSPUS, Kim Bilir? , Holocaust, Sevgi İşleyin, Rap Star

 • SAGOPA KAJMER


Gerçek ismi Yunus Özyavuz olan Sagopa, Rap şarkılar yapmadan önce Ceza'nın DJ'liğini yapıyordu ve ayrıca Ceza'nın yakın arkadaşlarından biriydi. Sonra Ceza ile yollarını kimsenin bilmediği ama herkesin bir fikir yürüttüğü nedenden ötürü ayırdı. Sonra birbirleriyle şarkılarda atışmaya başladılar. (Diss)
Sagopa Kajmer genelde ''Pesimist, melankolik'' tarzda şarkılar yazıyor. Türkçe Rap Sanatçıları'nın en başında yer alan bir isimdir. Çoğu MC bu ismi sevmez fakat kimsenin görüşüne de karışmaya hakkımız yok. Üstad olarak sayılacak bir isimdir. Ayrıca Cem Yılmaz ile okul zamanlarında ev arkadaşı olmuştur. GORA filminin müziklerini de SAGOPA KAJMER yapmıştır.

Önerdiğim Şarkıları: Kanvas, Ateşten Gömlek, Meftun, Benim Hayatım

 • FUAT ERGİN


Fuat Ergin, Rap’le Avrupa’nın en büyük hip hop metropollerinden biri olan Berlin’de tanıştı. 1992 yılında ilk rap şarkısını İngilizce yazdı. 1995 yılındaysa İngilizce söz yazmaktan vazgeçip düşünme dili olan Türkçe söz yazmaya karar verdi. Bugün'e kadar bilinen yaklaşık 250 tane şarkısı vardır. 40 tane MC yetiştiren Fuat, Türkçe Rap Sanatçıları'na öncülük eden 3 Üstad'tan biridir. Genelde Ceza gibi ''Protest, battle'' tarz şarkılar yazar. Çok önemli bir isimdir.


Önerdiğim Şarkıları: Kimdedir? , Yüzleş, Gölgede

 • SANSAR SALVO


Gerçek ismi Ekincan Arslan olan Sansar Salvo, ilk sözlerini 2000 yılında yazdı, ilk şarkısını ise 2002 yılında çıkardı. Türkiye'nin en yetenekli ve en tanınan Rap Sanatçıları arasında olan Sansar Salvo'nun yaklaşık 650 tane şarkısı vardır. Sürekli üreten bir isimdir. Eskiden Sagopa Kajmer tarafından mahkemeye verilmiştir. Genelde ''Psikopat Yazar'' olarak adlandırılan bir isimdir. Şarkıları'nın tümünü dolu dolu yazar. Nötr kalamayan bir isimdir.

Önerdiğim Şarkıları: Dum Taka Dum, Ne Kadar Umrumda, Zamanla Dans

 • ALLÂME

Gerçek ismi Hamza Gül'dür. Rap ile 15 yıldır iç içe olan Allâme'nin yaklaşık 220 tane şarkısı vardır. Rap'le gelişen Allâme, ilk yıllarında Joker ve Leşker Asakir ile bir çok şarkı yazmıştır. 2013 yılında Joker'le yollarını ayırmıştır. Kendisine ait Batarya Records isimli stüdyosu vardır. Bir çok Freestyle yarışmasında derecesi vardır. Sürekli üreten Allâme, 30 Haziran 2015'te tüm müzik marketlerde yer alacak bir Single Albüm çıkarıyor. Şarkının esas halinin yanında bir de Remix'i mevcut. Şarkının ismi ise Bu Senin Ellerinde.

Önerdiğim Şarkıları: Bir Dakika, Hayalin Yeri Yok, Manifesto, Fare Kapanı

 • JOKER


Gerçek ismi Mete Erpek'tir. Rap müzikle yaklaşık 13 yıldır iç içe olan bir isimdir. Yakında tüm müzik marketlerde yer alacak bir albüm çıkarıyor. Yaklaşık 200 tane şarkısı olan bir MC'dir. 2012 yılında bir çok MC'ye aynı şarkıda Diss atarak ünlenmiştir. Bu bir bakıma iyi olmuştur, bir bakıma çoğu insanın gözünden düşmesine neden olmuştur.


Önerdiğim Şarkıları: Yaşamak Öldürür, Kendin Ol, Hahaha ! , Boş Bir Liman

 • ADOS COMBO MEKANİZE


Gerçek ismi Adem Oslu'dur. Yaklaşık 10 yıldır Rap müzikle uğraşan bu isim yaklaşım 120 şarkı bestelemiştir. Ses tonu da, sözleri ve besteleri de çok güzeldir. Özellikle geçen yıl çıkardığı Naperva albümü şahane. Sürekli üreten bir isim olduğu için, yakın bir zamanda Vertigo isimli bir albüm çıkaracak.

Önerdiğim Şarkıları: Gri, Travma, Sırrım, Kalender, Kamber, Yan Sahifem

 • HİDRA

Gerçek ismi Fatih Uslu'dur. 10 yıldır Rap müzikle uğraşan bir isimdir. Yaklaşık 150 tane şarkısı vardır. Sürekli üreten bir isimdir Hidra. 2014 yılına kadar Kargaşa Tekstil bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür fakat 2014 yılında bir anlaşmazlık yaşayarak Kargaşa'dan ayrılmıştır.

Önerdiğim Şarkıları: Türkçe Rap, Burası Dünya, Ezilmiş Çocuklar, Hedefte

 • HAYKİ-PATRON-SAİAN-KARAÇALI

 1. HAYKİ; Gerçek ismi Aytuğ Tunal'dır. 1995 yılından beri Rap müzikle uğraşan Hayki, Türkçe Rap Sanatçıları'nın en eskilerindendir. Yaklaşık 300 tane şarkısı vardır.
  Önerdiğim Şarkıları: Paşa Rhyme, Dans Et, Pay, Bir Yol Göster Bana, Ölüm Nasıl Kokar Söyle? , Oyun, Yaz
 2. PATRON; Gerçek ismi Ege Erkurt'tur. 200 yılında şarkı yazmayan Patron'un yaklaşık 250 tane şarkısı vardır. Saian'ın Kardeşidir.
  Önerdiğim Şarkıları: Değirmen, Ego, Baskın, Sürgün
 3. SAİAN; Gerçek ismi Güney Erkurt'tur. 1994 yılında Rap müzikle tanışan Saian'ın 180 tane bilinen şarkısı vardır.
  Önerdiğim Şarkıları: Kağıt Bir Gemi ve Süreya'dan Bir Dize, Mübeccel, Söz Ver, Al Sevgilim Anne Ol Bununla
 4. KARAÇALI; Gerçek ismi Erdem Serkan Karaçay'dır. Rap müzikle 2002 yılında tanıştı. Yaklaşık 150 tane şarkısı vardır. Bu sıralar pek üretmiyor.
  Önerdiğim Şarkıları: Sesindeki Haziran, Defolu Caddelerde Fotomontaj, Silah, Yabancıma Hey ! , Kaçak Marlboro


  Bu 4 isim Türkçe Rap'in Bel Kemiğidir. PMC Records Bünyesinde Rap Hayatlarına Devam Etmektedirler. Bu 4 isim değeri hakediyor..!
 • SOKRAT ST-CUMALİ EFRAH-KAMUFLE


 1. SOKRAT ST; Gerçek ismi Samet Gönüllü'dür. 2004 yılında ilk Rap şarkısını yazmıştır. Türkçe Rap'in en iyi yazarlarından biri olan Sokrat ST, yıllar önce çıkardığı ”Kara Suratlarla Şiirler Arası Yolculuk” albümünden sonra bayağı bir ün kazanmıştır. Albümü internet üzerinden 80.000 kişi indirmiştir ve o yıl en çok indirilen albümlerin 1. sırasında yer almıştır. Yaklaşık 120 tane şarkısı bulunuyor.
  Önerdiğim Şarkıları: Beklenmeyen Misafir,Düşünmeyi Başarırsan,Beklemek Mi Zor Bekletilmek Mi?, Yerinde Değil, Çocuktum, Bunu Sen Seçtin
 2. CUMALİ EFRAH; Gerçek ismi Cuma Sarısaç'tır. Bu sıralar askerde olan Cuma, askerden döndükten sonra güzel projelerle karşımızda olacak. 1999 yılından beri Rap müzikle uğraşıyor ve yaklaşık 120 tane şarkısı var.
  Önerdiğim Şarkıları: Tetrisle Scratch Atan Adam, Ya Sen Öldürülürsün, Kılıç Günü, Bugün Neyi Anlatayım? , Uykusuzluk, Victoria Meyhanesi
 3. KAMUFLE; Gerçek ismi Basri Fırat Bayraktar'dır. 2004 yılında kayıtlarına başlamıştır. Yaklaşık 150 tane şarkısı vardır. Türkçe Rap kliplerinin %90'ında görünmüştür. :) Bu durum tüm dinleyicilerinin hoşuna gidiyor aslında.
  Önerdiğim Şarkıları: bir Yolunu Bul, Sittin Sene, Olumsuzluklar, Kendime Gelemem, İsyanını Kime Danışırsın?

Türkçe Rap'te daha onlarca yetenekli ve tanınan MC var.
Yener Çevik, A.P.O, Anıl Piyancı, Grogi, Red, Şanışer, Alef High, Monarchi, Tepki, Sirhot, Jagged, Canfeza, Sancak, Tankurt Manas, Kaplan ve adını yazamadığım bir çok MC bu kültüre can katıyor. Onların bilgilerini de bu ''BENCE''M beğenildiği takdirde yazacağım. BARIŞ !

Saygılar,
İbrahim Saygı


0|0
24

En İyi Kız Görüşü

 • Güzel bir paylaşım olmuş...

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • sagopa en ıyısı elıne saglık

  1|1
  0|1

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Ceza'yı tek geçerim.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • Rap bilgisinin eksikliği bariz ortada olan bencedir.
  Fuchs, Sirhot, Yener,90BPM (Da Poet, Kayra vs), Rapor 2, Turbo, Sahtiyan, Kara Öfke ve nicelerinin olması gereken listedir.
  Ve nitekim biyografiler de kopyala yapıştır olmasına rağmen bir hayli eksik. Ceza'nın Nefret zamanları Sagopa'nın Silahsız Kuvvet zamanlarından bahsedilmemiş ki , günümüze oranla daha kaliteli şarkıların verildiği yıllardı. Zaten önerilerden belli yeni nesil dinleyicilerden olduğun.

  0|1
  0|0
  • Eskilerden bilerek bahsetmedim çünkü burada Rap dinleyen insan çok az. Bir Rap sayfasında paylaşmış olsaydım Mic Neşter'e kadar da paylaşabilirdim. Ancak buradaki asıl amaç insanlara olabildiğince kısa yoldan bu müzik hakkında bilgi vermek. Bu arada bu konuyla hava atmak çok saçma olur, yeni veya eski Rap dinleyicisiyim diyerek hava atmak cidden çok çocuksu olur ama 7 yaşından beri bu müzikle iç içe olan biriyim. 14 yıl olacak yani bilmediğim şey yok Hip Hop ve Rap konusunda. Devamı gelecekti bu Bence'nin ancak talep az olduğu için, seks Bence'lerine talep daha fazla olduğu için yazmadım. Neyse ben eksiğim, sensin tamam.

 • ceza'dan nefret eder oldum

  0|0
  0|2
 • fuchs, rapozof, mode xl, norm ender, gazapizm listede olması gereken isimlerdi

  0|1
  0|0
Yükleniyor...