Beğendiğim Kişisel Gelişim Kitapları

Merhaba,

Bu tür kitaplar genelde sıkıcı oluyor biliyorum. 'Pozitif düşünün, olumlu bakın pollyanna olun' gibi bir mesaj vermekten ileri gitmiyor çoğunun özü. Paylaşacağım kitaplar size basmakalıp bilgiler vermeyecek, ufkunuzu açıp bakış açınızı geliştirecek kitaplar bunlar.

The Secret gibi içi boş popülarite ötesine geçememiş kitaplar yok..

Kendim okuduğum beğendiğim kitaplara yer vereceğim, birde beğenerek alıp henüz bitirme fırsatım olmayanlar var tabii.

Kişisel görüşüm Osho, Eckhart Tolle, Jiddu Krishnamurti gibi isimler mutlaka okunmalı. Bunlar basmakalıp sözde mutluluk ve yapay benlik dağıtan isimler değildir ve piyasada bulunan pek çok sözde kişisel gelişim kitabıyla onların sözcükleri kıyaslanamaz. Onlar ruhsal öğretmenler, aydınlatmak için varlar ve para kaygısı ile yazılmış satırlara sahip değiller.

Şöyle bir inceleyin listeyi, keyifli okumalar.

Beğendiğim Kişisel Gelişim Kitapları

Maharaj / Ben O'yum

Nisargadatta Maharaj en önemli hint ruhsal öğretmenlerden biri. 'Ben O'yum' kitabı da açıkçası ağır ve uzun bir kitap. Akaşa yayınlarının çıkardığı 600 sayfadan uzun kaynak önemli bilginin düşünce tarzını, sorgulamalarını ve varoluşa dair fikirlerinden oluşuyor.

Tekrar tekrar okunası, kıymetli bir kitap.

Eckhart Tolle'un Kitapları

Tolle benim için değerli bir yol gösterici. Onun kitaplarını okuyup gerçekten anlarsanız.. bu demektir ki 'farkındalık' kavramı zihninizde netleşiyordur ve bu pek kolay bir süreç değil. 'Evet ben bunu zaten biliyorum..' deyip kenara atarsanız kitabı, satırları anlamanın yakınından geçemezsiniz. Diğer yarınızı, aslında siz sandığınız o yarınızı keşfetme serüvenine davet edecek sizi Eckhart Tolle.

Aşağı yukarı tüm kitapları da 'farkındalık' kavramı üzerinde dönüyor. Farkındalığı anlamayan ve hayatına uyarlamayan, çalışmalara başlamayan hiç bir insan kişisel gelişimin diğer adımlarında ilerleme gösteremez. Kişisel görüşüm bu, o nedenle daha ötesine heves etmeden önce bu kavramı anlamanızı tavsiye ederim.

'Paradoksal olarak, durum aynı zamanda hem kötüye hem de iyiye gitmektedir, ancak kötüye gidiş, çok fazla ‘gürültü’ yaptığı için, daha çok göze çarpmaktadır.' Tolle

'Egonun kaynağı nedir?' Sorusuna verdiği cevap;

Osho'nun Kitapları

O bir ruhsal öğretmen ve spiritüel. Pek çok konu üzerine yazılmış ayrı ayrı kitapları bulunuyor aşağıya bir yerlere onları görsel olarak ekledim ama benim özel olarak okunması gerektiğini düşündüğüm 'Farkındalık' ve 'Ego' kitapları var.

Herkesin diline yapışmış fakat ne olduğu anlaşılamamış bu kelimeleri en güzel ve yalın haliyle açıklamış Osho. Anlamak için açık ve meraklı bir zihin lazım.

Farkındalık kitabından kısa bir kaç alıntı paylaşalım;

'Şöyle-böyle olamazsın, ılık olamazsın. Bunun bir yararı olmaz. Ilık su buharlaşamaz ve uyanık olmak için yapılacak ılık gayretler başarısızlığa mahkumdur..'

'İnsan hakkında anlaşılması gereken en önemli şeylerden birisi onun uykuda olduğudur. O kendisinin uyanık olduğunu düşünse bile öyle değildir. Onun uyanıklğı çok kırılgandır; onun uyanıklığı o kadar zayıftır ki, önemsenmeye bile değmez. Onun uyanıklığı sadece güzel bir isimdir ama tamamen bomboştur.'

'Bazen gökyüzünde siyah bulutlar olur; gökyüzü bu siyah bulutlar yüzünden değişmez. Ve bazen beyaz bulutlarda olur ve gökyüzü bu beyaz bulutlar yüzünden de değişmez. Bulutlar gelirler ve giderler gökyüzü baki kalır. Sen gökyüzüsün ve düşüncelerde bulutlardır. Eğer düşüncelerini titizlikle izlersen, eğer onları kaçırmazsan, eğer onlara doğrudan bakarsan ilk şey bunu anlamak olacaktır ve bu çok büyük bir anlayıştır. Bu senin aydınlanmanın başlangıcıdır. Artık sen uykuda değilsin, artık gelip giden bulutlarla özdeş değilsin, artık sonsuza dek baki kalacağını biliyorsun. Tüm kaygı yok olur.' Osho.

Meditasyonla ilgili kitap mı arıyorsunuz?

Osho'nun da Meditasyonla ilgili kitapları mevcuttur, bakabilirsiniz.. ama özellikle Akaşa yayınlarından çıkan bu kitabı tavsiye edebilirim bu konuda ki en iyi kitaplardan biri.

James Hewitt /Meditasyon'un en güzel yanı tek bir ekole bağlı kalmadan pek çok yöntemin anlatılması. Kitap yaklaşık olarak 160-170 sayfa kadar.

Krishnamurti'nin Kitapları

Daha 13 yaşındayken 'Dünya Öğretmeni' seçilen Jiddu Krishnamurti yaşadığı süre boyunca herhangi bir şey yazmadı tüm dünyada yaptığı konuşmalar derlendi ve kitaplar haline getirildi. Bir çok farklı konuda kitapları/konuşmaları var, ölüm-yaşam, doğa, hakikat.. vs.

Ek; Konuşmalarını da dinleyebilirsiniz youtube üzerinden erişmek mümkün.

'Siz kimsiniz?' Sorusuna verdiği cevabı buradan dinleyebilirsiniz,


'Her şeye başkaldırıyorum. Başka insanların kendilerini üzerimde yetke saymalarına, başkaları tarafından eğitilmeye, başkalarının bildiklerini bana kabul ettirmeye çalışmalarına başkaldırıyorum. Kendim bulmadıkça hiçbir şeyi doğru kabul etmiyorum. Başkalarının benden farklı düşünmesine karşı değilim, ama onların bana düşüncelerini, yaşamla ilgili görüşlerini zorla kabul ettirmeye çalışmalarına katlanamıyorum. Daha küçük bir çocukken de başkaldırıyordum. Dinliyor, izliyor, ama bir yandan da sözlerin yanılsamasının ardındaki hakikati arıyordum.' Krishnamurti

Joe Vitale / Zero Limit

İçsel bir rahatlama yaratan bu kitap H'oponopono tekniği üzerine kurulu. Her hareketin ve içsel dönüşümün dışarıya nasıl yansıdığını ve ne gibi iyileştirici sonuçlar meydana getirebileceğini merak ediyorsanız bir göz atın derim bu kitaba. Bu tekniğin anlatıldığı en iyi kitap Zero Limit.

Ho'oponopono Nedir?

Kısaca, 'Seni seviyorum' , ' Teşekkür ederim' gibi yapıcı kelime/cümle kalıplarını kullanarak hem kendimizi hemde diğer kişileri arındırma ve rahatlatma yöntemidir. Kelimelerin insanlar üstündeki gücü bugün kanıtlanmış bir şey, bu yöntemle nice akıl hastası düzelmeye başlamış.. Bu da yöntemin tüm dünyada bir anda yayılmasının nedenlerinden biri.

Joseph Murphy / Bilinçaltının Gücü

Amerika'da en çok satanlar listesine giren kitap 'Neden?' dediğiniz pek çok sorunun cevabını size veriyor, okumakta fayda var. Koridor yayınlarınından çıkan kaynak yaklaşık olarak 300 sayfa kadar. En iyi kişisel gelişim kitaplarından biri olarak gösteriliyor.

Addington / % 100 Düşünce Gücü

Bu kitabın özünü anlarsanız eğer size dönüşümü güzel olur. Kalıpların ötesine geçebilmeyi ve düşünce ile neleri değiştireceğinizi size tekrar 'hatırlatma' görevi görecek. Akaşa yayınlarından çıkan kitap 200 sayfa kadar.

Bonus!

Lobsang Rampa / Üçüncü Göz

Lobsang Rampa'nın 1950'li yıllarda en bilinen ve popüler kitabı 'üçüncü göz' çıktı. Bu kitap yukarıda olan kişisel gelişim kitaplarından farklı aslında, bunu bonus gibi düşünün. O evreler tamamlandıktan sonra okunması gereken daha çok gizemcilik ve spiritüalizm'e kayan bir eser. Üçüncü göz yani diğer adıyla alın çakrasına yönelik EN İYİ kitaptır gözümde. Enerjilere, düşüncenin etkileşimine ve çakralara ilginiz varsa, tam sizlik. Rampa ise ülkemizde fazla bilinmese de yurtdışında çok bilinen bir gizemci ve Tibet'li doktor yazardır.

'Kitapsız yaşamak, kör sağır, dilsiz yaşamaktır.' Seneca

Okumaya başlamadan önce bi'kahve?

-Bluelady


12|7
3234

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Bu kitaplar düşünce isteyen kitaplar ve bazen de emeklemeden yürümeye calısmaya sebep olabilir. İçlerinde ilk okunması gereken kitap sizce hangisi? Ve ayrıca size tavsiyem hayata sığ bakan insanları yönlendirmeya çalışmayın (aşağıdaki görüşlerin birinde böyle bir duruma rasladım. Her ne kadar durumu izah etsenızde onun seçimi bu yönde hayatı sevgili alkol uyusturucu olarak gören bir insan ve bu şekilde gördüğünün de fakında olmayan bir insana ne kadar yardımcı olabılırsınız? Kimseyi kucumsemek ya da boburlenmek gıbı bır amacım yok tabiki.) Velhasılıkelam kendimi geliştirmek istiyorum. Ilk hangi kitapla baslayayım? :)

  1|0
  0|0
  • Ben kimseyi yönlendirmeye çalışmadım, kaldı ki şahıs hayatı o şekilde gördüğünü değil, o şekilde bir hayat yaşayınca daha çok değer göreceğini sanmış çevresinden.. ikisi çok başka şeyler. Bende bunu yaşına verdim ve sorunun ergenlikle ilgili olduğuna karar verip ileri gitmedim.

   Osho/Farkındalık.. başlamak için ideal. Teşekkür ederim :)

  • Teşekkür ederim :)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 33

 • guzel olmus iclerinde cok dikkat cekici kitaplar var. dusunce ve bilgi olarak bir insani gelistirecegi kesin ama ban gore bu tur kitaplar yarim kalmis kitaplar. yani sana nelerin yanlid oldugunu anlatiyor , ogretiyor ama hareket olarak hic bir yol gostermiyor. yanlisi gormek elbette onemli ama daha onemli olan o yanlisi duzeltmek. bu kitaplar bize bunu nasil yapacagimizi soylese o zaman tamamen bir kisisel gelisimden soz edebilirdik. mesela bu kitaplarin yaninda hafif kalacak ama anlatmak istedigimi anlatmak icin en guzel ornek tanri tedbili kiyafet gezer kitabinda mevcut. metodlari asiriya kacsa da en azindan bir yol sunuyor ve tabii ki secenekleri cogaltmak bizim elimizde ama yine de basit yollar ile baslangic noktasina insanlari yonlendirmeli bir kisisel gelisim kitabi. en azindan ben ondan bunu beklerim.

  1|0
  0|0
  • Yanılıyorsunuz üstelik okumadan bu büyük bir önyargıdır :) Özellikle 'farkındalık ve ego' temalı kitaplarda yol var. Görebilene tabii. Yoksa yarım kalmış kitapları ben burada tavsiye etmem. Maharaj çok değerlidir mesela. Tekrar tekrar okumak gerekebilir.

   Ama dediğinizi anladım merak etmeyin. Pek çok kişisel gelişim kitabı hep bir boşluk bırakır onu tamamlamaz haklısınız. Teşekkürler fikirleriniz için.

  • peki , oyle diyorsan madem. kitaplarin isimlerini aklimda tutacagim bir gun kitapcida denk gelirsem ve almam gerektigini hissedersem alacagim. eger hissetmez isem demek ki bu kitaplarda bulmam gereken bir sey yokmus derim eger alirsam demek ki aramam gereken bir sey varmis derim.

 • bunları homofobik serserilere versinler belki insan olurlar.

  1|0
  0|0
 • Kitap okumayı sevmiyorum.
  Bu tip benceleri görünce hep okuyanlara özeniyorum.

  Elbet 8-10 tane kitap bitirdim ama belli bir süre sonra sıkıyor.
  Gelişim kitaplarından Doğan Cüceloğlu'na ait olan 3-4 kitap bitirdim, çok zevliydi.

  Bunlardan bir tanesini fırsat bulursam okuyabilirim.
  Ego olabilir. :)

  Güzel yazmışsın, kalemine sağlık.

  1|0
  0|0
  • Kitap okuma alışkanlığı edinmelisin, ben kitabın sayfalarına dokunmayı seviyorum pek tercihim değil ama çoğunu e-book olarak bulmak mümkün :) Teşekkür ederim.

 • Çok süper bilgiler tesekkürler.

  1|0
  0|0
 • faydalı bir bence tebrik ederim

  1|0
  0|0
 • Şu kişisel gelişim kitaplarını sevemedim. Gereksiz geliyolar bana. Onlarsız da kişisel olarak gelişebileceğim düşüncesindeyim.

  1|0
  0|0
  • Ben o tür kitapları dışarıda tutarak bir liste yaptım ama yanılıyorsun. En başında da bu durumu belirttim.

  • Başka türlerle geliştiriyorum ben kendimi :p

 • Çok yararlı olmuş o

  1|0
  0|0
 • Kişisel gelişim kitaplarını son derece gereksiz bulsam da, kitaplarla ilgili bir paylaşım gördüğüm için çok teşekkür ederim.

  1|0
  0|0
 • Daha önce böyle kitapları hiç okumamıştın, denemekte fayda var :)

  1|0
  0|0
 • bilnç altının gücü
  ve 100%düşünce gücü kesinlikle okumalılar

  1|0
  0|0
  • Teşekkür ederim, böyle öneri tarzında yorumlar yardımcı oluyor kişilere.

  • hayatımı ve bakış açımı değiştirdi bu 2 kitap ama bilnç altı inatçi olduğunuda anladım...
   aynı zamanda şu vırgına volf un kitabını soracktım sana nasıl bir kitap bu?=

 • osho severim diğerleri bana yapmacık geldi

  1|0
  0|0
  • Osho severim bende, Tolle ondan esinlenmiş büyük ölçüde sadece örneklemeleri ve anlatımı daha yalın açık ve yaratıcı Osho'ya göre. Diğerlerini okumadan bu bir önyargı olur, teşekkürler.

  • Hepsini Göster
  • Tolle ve Osho'nun iki kitabını da okudum kıyasladım, bende oluşan tablo buydu. :)

  • osho bana çok şey öğretti etkilenmemek elde değil

 • İçlerinden hangisini başucu kitabı olarak önerirsin?

  1|0
  1|0
 • Bir çok kişisel gelişim kitabı okumuşumdur, içlerinde %100 düşünce gücünü hiç begenmedim. En gereksizi bence o... Bu tip konularda Mümin Sekmanın kitaplarından şaşmayın derim...

  1|0
  0|0
 • bu kişisel gelişim kitaplarının amacı ne? okudum ve aydınlandım mı diyoruz onu okuyunca matrix 3deki neonun dünynanı algıladıgı gibimi algılıyoruz nedir?

  1|0
  0|0
  • Bakış açınız gelişiyor, ruhsal olarak gelişiminize katkı sağlıyor. Düşüncelerinizin olgunlaşmasına olanak sağlıyor. Amacı çok yönlü, kısıtlamak zor.

 • ahmet şerif izgören dışıında hepsi faso fiso...

  1|0
  0|0
 • Bana bir kitap geldi Korku kültürü kitabın ismi içeriği nedir bilmiyorum ama okuycam bakalım

  1|0
  0|0
 • lobsang rampa nın acayıp tecrubelerı var gercekten, ama adamın gercekten dogruları mı yazdıgından yoksa şarlatan mı oldugun dan emın degılım senın gorusunu merak edıyorum.

  1|0
  0|0
  • Rampa'nın 'ikinci beden' adlı kitabının son derece -uçuk- olduğunu düşünüyorum. Orada abartmış, saçmalamış olabilir fakat üçüncü göz ayrı bence.

  • eskilerin mağarası adlı kitabıda fena değildir okumadıysan tavsıye ederım. Zecharia Sitchin i bilirmisin

 • Hiç türk yok mu

  1|0
  1|0
  • Türkiye'de daha psikoloji 'bilim' olarak görülmüyor BAŞARILI kişisel gelişim kitabı mı yazacaklar? Yok maalesef.

  • Hepsini Göster
  • Size de :)

  • Sağolun :)

 • kişisel bir gelişimse amaç eğer o zaman felsefe bölümüne bakabilirsin emin ol kişisel gelişim başlığı altında kalan sosyal verileri kişisel olarak yazan kitaplardan daha çok birey odaklı olması kişiyi ve düşünmeyi geliştirir. bu öneri tabiki

  1|0
  0|0
 • Meditasyon iyiymiş bugün inceleyim biraz

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  13

Kızlar Ne Diyor 31

 • Tebrik ediyorum, kişisel gelişim başlığını görünce standart gaz ver yürüsün ya da pozitif düşün kitaplarıyla karşılaşacağımı düşünüyordum. Özellikle Krishnamurti'yi görünce dayanamadım, şu an ağlıyorum :(

  1|0
  0|0
  • Ağlama konusunda ciddi olmadığınızı umuyorum ahah , teşekkür ederim :)

 • Mükemmel tavsiyeler araştıracagim bunlar :) ama kunter kunt duygu ve davranışlarınizin patronu olmak ve bin yüz bir insan diye kitaplar var onlar da oldukça güzeldir okumaya değer :)

  1|0
  0|0
 • Ben cok seviyordum ama iste hepsi birbirinin aynisi artik sıkmisti. Uzun zamandir da bu tarz okumuyorum su listeden bir ikisini secip okusam iyi olacak, tesekkurler 😊

  1|0
  0|0
 • Osho severim. Güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

  1|0
  0|0
 • iki gazeticinin yazdığı düşüncenin iyileştirici gücü kitabı ve ferrasini satan bilge benim ilklerim. bunları da gözden geçirecem. osho videosunu izleyince koşup kitabını almak istedim, standart bir kitaptan daha pahalı. kitapçı sosyete kunatumcusu demişti dalga geçmişti. bu tür etkiler ve ilk başta bahsettiğin ümit tacirliği yapan kitaplar yüzünden somuştum açıkçası.

  1|0
  0|0
  • Osho'nun videosunu eklememiştim ya :) Eklemedim ama evet, ferrarisini satan bilgede iyidir. Dilerim seversin teşekkürler.

  • emeğine teşekkür ederim ben de. hepsi hafife alınmasın kişisel gelişim kitabı denip de.

 • Kitaplardan ilk hangisini okumamı tavsiye edersin? Bir kaçını (farkındalık , zero limite)
  e kitap olarak aradım bazı sitelerde ama bulamadım yardımcı olur musun?

  1|0
  0|0
 • Şahane öneriler takibe alıp yararlanacağım :)

  1|0
  0|0
 • öneriler için teşekkürler aklımda olucak bunlar

  1|0
  0|0
 • Bu kitaplardan bir tane bile göremedim daha.

  1|0
  0|0
 • Eline saglık.

  1|0
  0|0
 • Kişisel gelişim kitaplarına çok ayrı bir ilgim vardı. Bir kaç isim almıştım ama bunlarla beraber yazın çok iyi olacak :D Ellerine sağlık :)

  1|0
  1|0
  • Beğendiğine sevindim fıstık, dilerim okuyunca da seversin ben teşekkür ederim :)

 • Ellerine sağlık, senin gibi insanların var olduğunu bilmek mutlu edici. Günlerdir aşk meşk yok o beni nasıl beğenir erkekler neyi sever bencelerinden sonra seninkini görmek gerçekten mutlu etti. Teşekkür ederiz.

  1|0
  0|0
  • O tür benceler çok değerli maalesef (!) asıl sizin gibi insanları görmek güzel.. rica ederim.

 • İlk defa bir benceyi takip etcem 😉

  1|0
  0|0
 • teşekkürler hepsine zamanla bakacağım

  1|0
  0|0
 • En son bunalıma girdiğimde bu tür kitapları okumuştum itiraf etmem gerekirse 😄 bunalıma iyi geldiği yok 😄😄 ama yararlı olduklarına şüphe yok 👍👏

  1|0
  0|0
 • Faydali bazi cahiller keske okusa

  1|0
  0|0
 • Ahmet şerif izgörende iyidir 😊 bunlardan da okurum en kısa zamanda eline sağlık 😊😊

  1|0
  0|0
 • emeğine sağlık birkaçını bilmiyordum ✔

  1|0
  0|0
 • Kişisel gelişim kitaplarni okumayi doğru bulmuyorum tavsiye de etmiyorum.

  1|0
  0|0
  • Neden ki?

  • Hepsini Göster
  • Ön yargı bile okuyunca, bilince güzel hakikaten.. Bencemin başını okusaydınız böyle ön yargılı bir yorumla gelmezdiniz. Teşekkürler yinede görüşünüz için.

  • Ön yargili yaklasmadim önceden bende sürekli okurdum bu tarz kitapları sonra arastrmalrm oldu ve bu sonuca bu şekilde vardm

 • Üçüncü göze bayıldım :)

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  11
Yükleniyor...