Bir Sonraki Seviye: Avalon!


Merhaba KS ahalisi!

Yazmayalı yine bir süre geçti. Eminim bazılarınız bunu fark etmiştir. Bu akşam sizinle paylaşacağım bencemde eskiden izlediğim ve çok beğendiğim bir kurguya sahip olan Avalon isimli filmi tanıtacağım. Umarım hoşunuza gider...

Hazırsanız başlayalım!

Bir Sonraki Seviye: Avalon!

Avalon yapı itibariyle gerilim, fantastik ve biraz da bilim kurgu içeren Japonya, Amerika ve Fransa ortaklığında hayat bulan 2001 yapımı güzide bir filmdir. Yönetmen koltuğunda ise çok sevdiğim, hayal gücüme bombardıman ve naiflik katan yüce insan Mamoru Oshii oturmaktadır. Peki, kimdi Mamoru Oshii?

Hatırlarsanız size bir başka bencede tanıttığım "Ghost In The Shell" isimli animenin kafası, beyni ve her şeyi olan güzel insan... O benceye ulaşmak için de buraya bakabilirsiniz. Filmin oyuncu kadrosuna ve aldığı puana bakmak isterseniz buyurun... Son olarak filmin müziklerini ise yine çok usta bir isim olan Kenji Kawai yapmaktadır.

Gelelim filmimizin konusuna...

Malgorzata Foremniak ablamızın soğuk bakışlı güzelliği ve oyunculuğu ile hayat verdiği Ash isimli karakter, filmde kendi halinde köpeği ile yaşayan bir kadın görünümü sunar.

Oysa Ash, yaşadığı şehrin sıradanlığı ve durgunluğu içinde, herkesin oynamak için deliye döndüğü Avalon isimli geliştirilmiş bir düzlemsel savaş simulasyonu oyununu sürekli oynamaktadır. Ash, günlerini ve gecelerini bu oyun uğruna heba eden gençlerden ve diğer insanlardan fazlasıyla iyidir. Hatta o kadar iyidir ki, ortalığı kasıp kavrurmaktadır.

Oynadığı her oyunla kendini gün geçtikçe daha da çok kanıtlayan ve geliştiren Ash, rakipleri için bir efsane olma yolunda ilerlemektedir.

Ancak Avalon öyle sıradan basit bir oyun değildir. O, ne bir Counter Strike ne de bir Call Of Duty'e benzer. Bu oyunu oynamak için özel kimlik kartları oluşturulmaktadır ve fazlasıyla teknolojik bir konsolda başlık takılarak uyur vaziyette oynanmaktadır.

Bu oyun o kadar gelişmiş bir yapıya sahiptir ki, çoğu insan oyunda başarısızlığa uğradığında bilinçlerini kaybedip birer ottan farksız hale gelir. Fazlasıyla dikkat gerektiren bu oyunda hızla yükselişe geçen Ash, günlerden bir gün oyun sırasında çok az kişinin ulaşabildiği ve adının sır gibi saklandığı bir üst seviye daha olduğunu öğrenir. Ancak bu son ve gizli seviyeye sadece Ash ulaşmak istemiyordur. Bazı oyuncular kendi içlerinde takımlar ve gruplar oluşturup daha da güçlenerek son seviyeye adım atmak için sabırsızlanmaktadır.

İşte Ash o gruplardan birine katılmayı başarır ve aklındaki tüm cevapsız sorulara yanıt aramaya başlar. Hikaye de aslında burada başlar!

Oyun kurgusal yapısı bakımından size mutlaka Matrix'i anımsatacaktır. Zira Mamoru Oshii, Matrix henüz hayata geçmemişken Ghost In The Shell'i yaratarak kendi çapında aşmış bir imza attı. Hatta o bencemde dediğimi yineliyorum: Matrix bence o animeden ilham aldı!

Avalon, soğuk ve gri bir Dünyayı gösteriyor bize... İnsanlarının açlık ve sefalet içinde oldukları ama Avalon'un büyüsüne kapılıp bir bilinmezliğe koştukları yapıda geçmektedir. Öyle Matrix misali süper atraksiyonlar ve heyecan dolu aksiyon sahneleri falan beklemeyin. Avalon, bir hayli durgun ve ağır ilerlemektedir. Tabii arada bir gerçekleşen savaş oyunu sahneleri de filme ayrı bir hava katıyor.

Bu filmi ilk izlediğimde dikkat etmemiştim ancak Ghost In The Shell'den sonra beni meraklandıran ve öneminin ne olduğunu anlamaya çalıştığım birkaç detay var. Onları da sizinle paylaşmak istiyorum. Örneğin Ghost In The Shell ve Avalon'da ki karakterler yani Binbaşı Motoko Kusanagi ve Ash, fiziksel olarak birbirlerine oldukça benzemektedir. Ayrıca her iki filmde de bir Basset cinsi köpek yer alır. Bu köpeğin hikayesi ya da özelliği ne diye aramaya çalıştım. Yazılı olarak bir şey elde edemedim ancak Mamoru Oshii'nin yıllar yıllar evvel bu tür bir köpekle çekindiği fotoğrafı buldum. Dediğim gibi bu usta yönetmenin bana ve hayal gücüme kattığı pek çok şey arasında bu köpeği o kadar çok benimsedim ve sevdim ki, kendi kitabımda da kullandım.

Eğer kendi bilinmezliğini arayan ve bunun peşinden koşan, aynı zamanda da farklı bir savaş olgusunu içinde barındıran bir film izlemek isterseniz Avalon tam da sizin için ideal!

Bu arada tam da şimdi, şu an öğrendiğim bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Ben bile heyecanlandım ister istemez... Çok sevdiğim Ghost In The Shell anime formatından çıkarak beyaz perdeye aksiyon, bilim kurgu ve gerilim ögeleri işliğinde bir film olarak uyarlanma aşamasındaymış.

Edindiğim bilgiye göre film 2016'da vizyona girecek ve yönetmen koltuğunda ise İngiliz asıllı yönetmen Rupert Sanders oturacakmış. Bayıldığım karakter Binbaşı Motoko Kusanagi'yi ise yine bayıldığım ve çokça takdir ettiğim aşmış hatun kişilik, Scarlett Johansson canlandıracakmış. Şimdi onu gözümde o halde canlandırıyorum da vay be! (Aklınız fesat olmasın! Kusanagi şeklinde Cyborg olarak yani...)Her neyse... Umarım siz de Avalon'u izlediğinizde beğenir ve hoşlanırsınız. Hakkıyla hukukuyla okuyan herkese şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Sağlık ve esenlikle kalınız...


0|0
11
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Senin tavsiye ettiğin filmler izlenebilitesi yüksek bana göre kıyıda köşede kalmış filmler.
  Dolls filminden sonra bunu izlemek benim için ayrı bir keyf olacak eminim.
  Merak uyandırıyorsun bende teşekkür ederim. Güzel bir bence olmuş ben ne kadar geç fark etsem de emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim değerli yorumun için...
   Yeni bir filmin bencesini daha bu akşam yazmayı düşünüyorum. Umarım onu da okur, beğenir ve izlersin.

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...