Cüneyt Türel: Üç Sene Evvel Yitip Gitti, Güzel Sesli Bir Güzel Adam...

Bugün 1 Mayıs...

Tarihteki yeri hepinizin bildiği üzere, "İşçi ve Emekçi Bayramı" olarak geçmekte... Evet, bu doğru! Lakin, 1 Mayıs aynı zamanda bundan üç sene evvel kaybettiğimiz çok değerli bir ustanın da ölüm yıl dönümüdür. Cüneyt Türel'den bahsediyorum...

Üç Sene Evvel Yitip Gitti, Güzel Sesli Bir Güzel Adam...1942 - 2012

Cüneyt Türel, ülkemizin yetiştirdiği en nitelikli tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olmakla birlikte aynı zamanda o eşsiz sesi ile de seslendirme sanatçısı olarak yaşadı.

Hayatı, sahnelediği tiyatro oyunları, rol aldığı sinema ve dizi oyunculuğu ve son olarak da seslendirdiği çalışmalar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Aslında ben bu benceyi yazarken tarih çoktan 2 Mayıs oldu bile! Olsun varsın... Ben hala Cüneyt Türel'i dinliyorum ve tarih benim için şu an Cüneyt Türel!

Tiyatrocu kimliği, dizi ve sinema oyunculuğu bir yana benim için Cüneyt Türel'i benim için özel kılan şey, o derin sesi ile yığınla anlam yükleyip seslendirdiği şiirlerdir.

İşte bu bencede onlarca hatta yüzlerce ve binlerce kez dinlediğim ve dinlemekten bıkmadığım eserleri sizler ile paylaşmak istiyorum. Her şeyden önce 1975 yılında Ajda Pekkan ile yaptığı düetteki "Palavra Palavra" şarkısına kattığı o benzersiz sesi ile eminim şimdi sizin de kulaklarınızdan kalbinize naif bir dokunuş gerçekleştirecektir.

Huzurlarınızda Ajda Pekkan ve Cüneyt Türel'den, Palavra Palavra!

Nasıl? Beğendiniz mi?

Öve öve bitiremediğim ve asla da bitiremeyeceğim bir ses öyle değil mi? Evet, aynen öyle...

Şimdi bu muazzam adamın sesinden dinlemeyi çok sevdiğim üç şiir ve devamını sunuyorum sizlere! Emin olunuz ki, hangi sanatçıyı getirirseniz getirin hiçbiri bu müthiş adamın sesiyle kattığı yorumun yanından dahi geçemez!

Ben, bu şiiri ilk dinlediğim an şu tepkiyi vermiştim; "Abi bu nasıl bir ses tonudur ya!" eminim aranızdaki bazı üyeler de buna benzer tepkiler verecektir. Vermezseniz de canınız sağ olsun...

İkinci çok sevdiğim şiire geçmek istiyorum hemen...

Ve şimdi dinleyeceğiniz şiir ise apayrı bir lezzet barındırır mısralarında... Turgut Uyar'ın şiiri sizlerle...

Bu şiir Osmanlı'nın son zamanlarının bir kadının çevresinde değişen hayatına ilişkin bakışı üzerinden yazılmış ve Cüneyt Türel de o eşsiz derin sesi ile şiir içinde şiir yaratmış sanki... Öyle değil mi?

Bu son şiir ile artık huzurlarınızdan ayrılıyorum. Zira dört buçuk saatlik bir uyku sürem kaldı. Buradan tekrar bu değerli ustayı saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhun şad olsun Cüneyt Türel...

Umarım bence içerisinde yer alan şarkıyı ve şiirleri dinleyip beğenirsiniz. Tekrar görüşmek üzere kendinize iyi bakın ve dikkat edin, iyi geceler!

Sağlık ve esenlikle kalınız...


0|0
22
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Toprağı bol olsun

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...