Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!

Mandarinia

Bir farklı savaş hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!


Avrupa ve Dünya açılımı için kullanılan adıyla Generation War asıl adıyla, Unsere Mütter Unsere Vater (Türkçesi: Annelerimiz Babalarımız) bugün sizler ile paylaşmak istediğim bencenin konusu olan dizidir.


Bu dizide hani yıllardan beridir gözümüze sokulan o sadist ruhlu Almanları baş rollerde görmeyeceksiniz. Ya da çelik gibi iradeye sahip kişiler de yok... Hani her fırsatta Amerikalı bir askerin o büyük kahramanlığı ve vurdulu kırdılı, bol aksiyonlu hikayesini de izlemeyeceksiniz. İngilizlerin asil savaşçılığı falan hiç yok! Sonun başlangıcından evvel yıl 1941, yer Almanya'nın kalbi olan Berlin... Aynı mahallede büyüyen, aynı sokakları arşınlayan, aynı yüzleri tanıyan beş yakın arkadaş Noel gecesi zaferi kutlamak ve tekrar aynı yerde buluşmak için sözleşirler. Her biri bu savaşta kendilerine biçilen kaderleri yazmayı sabırsızlıkla beklemektedir ve sözleştikleri o gün doyasıya eğlenirler.


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!


Eğlendikleri o geceden geriye kalan tek somut hatıra ise çekindikleri bu fotoğraf karesidir. Her birinin yüzündeki hatta gözlerindeki neşeye ve coşkuya iyi bakın! Çünkü, dizinin sonunda bu beş arkadaşın gözlerindeki o ışık, savaş denilen kıyma makinesinin öğüttüğü yaşamlar gibi sönüp gidecek... Kim ölecek, kim kalacak söylemeyeceğim. Zira tadı kaçmasın...


Dilerseniz her zaman olduğu gibi yine dizimizin arka planındaki yaratıcıları ve oyuncularına değinelim. 2013 Almanya yapımı olan dizinin yönetmen koltuğunda Philipp Kadelbach oturmaktadır. Ben sadece yukarıda gördüğünüz ve hayatlarına şahitlik edeceğiniz beş karakterin kısaca sahne adını, canlandıran sanatçıyı ve birkaç küçük detayı paylaşacağım. Daha kapsamlı oyuncu kadrosu ve aldığı puanı öğrenmek istiyorsanız buyurun IMDb 'nin kapısını tıklatın.


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!
Yönettiği Tazı Bölüğünün komutanı Teğmen Wilhelm Winter'ın sesinden dizinin ilk sahnesinden itibaren hikayeyi dinleyeceksiniz. Teğmen Wilhelm, görmüş geçirmiş bir subay... Daha önce Polonya ve Fransa'da savaşmış. İçinde bulunduğu ve bulunacağı savaşın kaidelerini iyi bilen bir asker. Hep gördüğümüz, bildiğimiz alabildiğine sadist ve faşist Nazi subaylarına hiç benzemiyor. Alman oyuncu Volker Bruch tarafından canlandırılmaktadır.


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!
Teğmen Wilhelm Winter'ın kardeşi Friedhelm Winter... Genç ve başarılı oyuncu Tom Schilling tarafından canlandırılmaktadır. Friedhelm, hiç savaş deneyimi olmayan, babası tarafından bile benimsenmeyen edebiyat sevdalısı zeki ve duygusal bir karakterdir. Aslında bu dizide pek çok izleyici gibi benim de favori karakterimdir. Nedenini eminim merak ediyorsunuz, öyle değil mi? Pekala, size sadece şunu söyleyeceğim; bu kadar insancıl ve naif bir kişiliğin savaşla ne hale geldiğini göreceksiniz. Yani benlik evrimi geçiren bir karakterdir kendisi!


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!
Katharina Schüttler'in hayat verdiği karakterimiz olan Greta ise dizide bir barda çalışan ve ünlü bir şarkıcı olma hayali kuran genç bir kadındır. Hayatı dolu dizgin yaşamayı seven, sınırsız ve kuralsız olan bir kadın... Hedeflediği yere ulaşmak için doğru ya da yanlış bir dizi karar alacaktır.


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!
Oyuncu Ludwig Trepte'nin canlandırdığı Viktor Goldstein, Yahudi bir terzi ailesinin oğludur. Her geçen gün Yahudilere karşı daha sert ve ağır tedbirlerin alındığı Almanya'nın büyüdükleri Almanya olmadığının farkındadır. Bu yüzden ailesiyle birlikte bir an önce kaçmak istemektedir. Viktor aynı zamanda bir farklılığın belki de en hoş yansıması olarak Greta'nın da sevgilisidir.


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!


Ve dizinin en genç karakteri olan Charlotte, hemşireliği yeni kazanan ve içinde vatan için görev aşkının harıl harıl yandığı genç bir kızdır. Avusturyalı oyuncu Miriam Stein tarafından canlandırılmaktadır. Charlotte, tazecik bir ruha ve benliğe sahiptir. Gönlünde ise çocukluk arkadaşı olan Teğmen Wilhelm vardır. Savaşa gitmeden evvel hislerini ona söyleyecekken bir aksilik olur ve vazgeçer.


Evet...


Oyuncularımızı tanıdık ve şimdi hafiften diğer konulara geçelim. Öncelikle bu dizi nasıl bir dizidir? Kaç sezondur? Kaç bölümdür? Sıkar mı? Bunaltır mı? Fenalık mı getirir diye düşünenler eminim aranızda bulunmaktadır. Gönlünüzü rahatlatacak şekilde kısa kısa cevaplayacağım.  • Bu dizi, ölmeden evvel mutlaka ama mutlaka izlemenizin şart olduğu dizilerden biridir!

  • Bu dizi, tek sezondur.

  • Bu dizi, sadece üç uzun bölümden oluşmaktadır.

  • Bu dizi, eğer dolu dizgin aksiyon ve alışılagelen savaş sahnelerini bekliyorsanız sizi sıkacaktır.

  • Bu dizi, uzun bölümleriyle sabır ve tevekkül içinde bir şeyi izlemeyi bilmiyorsanız sizi bunaltacaktır.

  • Bu dizi kısmen fenalık getirecektir.

  • Lakin herşeye rağmen, emin olun bu diziyi kaçırırsanız kaybettiğiniz çok şey olacaktır!


İhtiva ettiği kardeşlik, aşk, sevgi ve koskoca bir savaş ile size pek çok şey katacak potansiyele sahiptir. Bittiğinde garip bir burukluk ve mutsuzluk yaşayacaksınız.


Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!
Kapanışı dizi sayesinde aklıma her geldiğinde dinlediğim hatta MP3 listeme bile özenle eklediğim güzide bir şarkı ile yapıyorum. Kim demiş Almanca kaba bir dil diye? Bu şarkı kürek misali bir cevaptır onlara!Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!
Umarım bu bence hoşunuza gider ve umarım siteden sıkıldığınız an hemen bu diziyi izlemek için bir film ya da dizi sitesi ararsınız. Eminim beğenecek ve sevdiğiniz, saydığınız herkese benim gibi şiddetle tavsiye edeceksiniz.


Başka bir bencede ekrar görüşünceye dek sağlık ve esenlik ile kalınız...Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!
8 Cevap