Bir Farklı Savaş Hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!

Bir farklı savaş hikayesi: Unsere Mütter Unsere Vater!

Avrupa ve Dünya açılımı için kullanılan adıyla Generation War asıl adıyla, Unsere Mütter Unsere Vater (Türkçesi: Annelerimiz Babalarımız) bugün sizler ile paylaşmak istediğim bencenin konusu olan dizidir.

Bu dizide hani yıllardan beridir gözümüze sokulan o sadist ruhlu Almanları baş rollerde görmeyeceksiniz. Ya da çelik gibi iradeye sahip kişiler de yok... Hani her fırsatta Amerikalı bir askerin o büyük kahramanlığı ve vurdulu kırdılı, bol aksiyonlu hikayesini de izlemeyeceksiniz. İngilizlerin asil savaşçılığı falan hiç yok! Sonun başlangıcından evvel yıl 1941, yer Almanya'nın kalbi olan Berlin... Aynı mahallede büyüyen, aynı sokakları arşınlayan, aynı yüzleri tanıyan beş yakın arkadaş Noel gecesi zaferi kutlamak ve tekrar aynı yerde buluşmak için sözleşirler. Her biri bu savaşta kendilerine biçilen kaderleri yazmayı sabırsızlıkla beklemektedir ve sözleştikleri o gün doyasıya eğlenirler.

Eğlendikleri o geceden geriye kalan tek somut hatıra ise çekindikleri bu fotoğraf karesidir. Her birinin yüzündeki hatta gözlerindeki neşeye ve coşkuya iyi bakın! Çünkü, dizinin sonunda bu beş arkadaşın gözlerindeki o ışık, savaş denilen kıyma makinesinin öğüttüğü yaşamlar gibi sönüp gidecek... Kim ölecek, kim kalacak söylemeyeceğim. Zira tadı kaçmasın...

Dilerseniz her zaman olduğu gibi yine dizimizin arka planındaki yaratıcıları ve oyuncularına değinelim. 2013 Almanya yapımı olan dizinin yönetmen koltuğunda Philipp Kadelbach oturmaktadır. Ben sadece yukarıda gördüğünüz ve hayatlarına şahitlik edeceğiniz beş karakterin kısaca sahne adını, canlandıran sanatçıyı ve birkaç küçük detayı paylaşacağım. Daha kapsamlı oyuncu kadrosu ve aldığı puanı öğrenmek istiyorsanız buyurun IMDb 'nin kapısını tıklatın.

Yönettiği Tazı Bölüğünün komutanı Teğmen Wilhelm Winter'ın sesinden dizinin ilk sahnesinden itibaren hikayeyi dinleyeceksiniz. Teğmen Wilhelm, görmüş geçirmiş bir subay... Daha önce Polonya ve Fransa'da savaşmış. İçinde bulunduğu ve bulunacağı savaşın kaidelerini iyi bilen bir asker. Hep gördüğümüz, bildiğimiz alabildiğine sadist ve faşist Nazi subaylarına hiç benzemiyor. Alman oyuncu Volker Bruch tarafından canlandırılmaktadır.

Teğmen Wilhelm Winter'ın kardeşi Friedhelm Winter... Genç ve başarılı oyuncu Tom Schilling tarafından canlandırılmaktadır. Friedhelm, hiç savaş deneyimi olmayan, babası tarafından bile benimsenmeyen edebiyat sevdalısı zeki ve duygusal bir karakterdir. Aslında bu dizide pek çok izleyici gibi benim de favori karakterimdir. Nedenini eminim merak ediyorsunuz, öyle değil mi? Pekala, size sadece şunu söyleyeceğim; bu kadar insancıl ve naif bir kişiliğin savaşla ne hale geldiğini göreceksiniz. Yani benlik evrimi geçiren bir karakterdir kendisi!

Katharina Schüttler'in hayat verdiği karakterimiz olan Greta ise dizide bir barda çalışan ve ünlü bir şarkıcı olma hayali kuran genç bir kadındır. Hayatı dolu dizgin yaşamayı seven, sınırsız ve kuralsız olan bir kadın... Hedeflediği yere ulaşmak için doğru ya da yanlış bir dizi karar alacaktır.

Oyuncu Ludwig Trepte'nin canlandırdığı Viktor Goldstein, Yahudi bir terzi ailesinin oğludur. Her geçen gün Yahudilere karşı daha sert ve ağır tedbirlerin alındığı Almanya'nın büyüdükleri Almanya olmadığının farkındadır. Bu yüzden ailesiyle birlikte bir an önce kaçmak istemektedir. Viktor aynı zamanda bir farklılığın belki de en hoş yansıması olarak Greta'nın da sevgilisidir.

Ve dizinin en genç karakteri olan Charlotte, hemşireliği yeni kazanan ve içinde vatan için görev aşkının harıl harıl yandığı genç bir kızdır. Avusturyalı oyuncu Miriam Stein tarafından canlandırılmaktadır. Charlotte, tazecik bir ruha ve benliğe sahiptir. Gönlünde ise çocukluk arkadaşı olan Teğmen Wilhelm vardır. Savaşa gitmeden evvel hislerini ona söyleyecekken bir aksilik olur ve vazgeçer.

Evet...

Oyuncularımızı tanıdık ve şimdi hafiften diğer konulara geçelim. Öncelikle bu dizi nasıl bir dizidir? Kaç sezondur? Kaç bölümdür? Sıkar mı? Bunaltır mı? Fenalık mı getirir diye düşünenler eminim aranızda bulunmaktadır. Gönlünüzü rahatlatacak şekilde kısa kısa cevaplayacağım.

 • Bu dizi, ölmeden evvel mutlaka ama mutlaka izlemenizin şart olduğu dizilerden biridir!
 • Bu dizi, tek sezondur.
 • Bu dizi, sadece üç uzun bölümden oluşmaktadır.
 • Bu dizi, eğer dolu dizgin aksiyon ve alışılagelen savaş sahnelerini bekliyorsanız sizi sıkacaktır.
 • Bu dizi, uzun bölümleriyle sabır ve tevekkül içinde bir şeyi izlemeyi bilmiyorsanız sizi bunaltacaktır.
 • Bu dizi kısmen fenalık getirecektir.
 • Lakin herşeye rağmen, emin olun bu diziyi kaçırırsanız kaybettiğiniz çok şey olacaktır!

İhtiva ettiği kardeşlik, aşk, sevgi ve koskoca bir savaş ile size pek çok şey katacak potansiyele sahiptir. Bittiğinde garip bir burukluk ve mutsuzluk yaşayacaksınız.

Kapanışı dizi sayesinde aklıma her geldiğinde dinlediğim hatta MP3 listeme bile özenle eklediğim güzide bir şarkı ile yapıyorum. Kim demiş Almanca kaba bir dil diye? Bu şarkı kürek misali bir cevaptır onlara!

Umarım bu bence hoşunuza gider ve umarım siteden sıkıldığınız an hemen bu diziyi izlemek için bir film ya da dizi sitesi ararsınız. Eminim beğenecek ve sevdiğiniz, saydığınız herkese benim gibi şiddetle tavsiye edeceksiniz.

Başka bir bencede ekrar görüşünceye dek sağlık ve esenlik ile kalınız...


0|1
61
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Merhabalar. Bu filmi seviyorum. Yazınız da çok güzel olmuş doğrusu. Bir şeye takıldım ve sormak istiyorum. Çoğu Amerikalı, tüm gün bilgisayar karşısında oturup ellerinde patates cipsler sabahtan akşama kadar film izleyen obez insanların (aşağı yukarı 10.000 kişi) film değerlendirmelerine ve puanlamalarına sizce de çok fazla takılmıyor muyuz? Ben 10 üzerinden bir puan verseydim; 7-7.5 arası bir puanı almış olurdu. Hemen hemen sevdiğim ve bu konuda tartıştığım her arkadaşıma söylüyorum. Film izlemeden önce;
  1. Fragman izlemeyin.
  2. IMDb'ye inanmayın. Kendi IMDb'niz olsun.

  0|1
  0|0
  • Öncelikle bu bir film değil bir mini dizi ve görüşünüz için çok teşekkür ederim. Ben normalde IMDb puanlarına fazla takılmam. Burada puanına dair bilgilendirme yapma amacım merak edenlere yönelikti. Şahsen çok daha az puana sahip olan filmler bile eğer bana bir şeyleri en iyi derecede hissettirmeyi başarmışsa o filmin kaç puan olduğu veya olacağı beni alakadar etmez.
   İlaveten fragman izlemeyin diye bana mı dediniz yoksa diğer üyelere mi?

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 5

 • Buldum bunu, izleyeceğim muhakkak.

  0|1
  0|0
 • Savasin ve kotulugun golgesinde, arkadasligi, dostlugu ve sevgiyi en guzel anlatan yapimlardan biri. "Mein kleines herz" sarkisida gercekten cok dokunakli. Anlamayanlar mutlaka cevirisine baksin. Ellerinize saglik.

  0|1
  0|0
  • Değerli görüş ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet, ölüm ve yıkımın gölgelediği bir coğrafyada insani değerlerin analizini farklı gözlerden sunan bir yapım. Şarkı ise başlı başına bir şey zaten!

 • gayet gzel ilgim, çktiii

  0|1
  0|0
 • Bence kötü

  0|1
  0|0
 • başarılı

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...