Sanatın Öteki Yüzü : Beden- Et- Ve Şiddet Sanatı (Flux) (+18)

----------------Bu Bence +18 Görsel Barındırmaktadır ---------------------

Birazdan paylaşacığım sanatçı ve performanslarının dünya sanat tarihine girmiş, zamanında büyük ses getirmiş ve altında ağır manifestolar barındıran eserler olduğunu unutmayınız.

Performans Sanatı Ve Flux Nedir ?

Performans Sanatı, 1946 Dada (Dadaizm Almanya Çıkışlı Bir Sanat Akımıdır) ve sonrasındaki savaş karşıtı sanatsal eylemlerin fiziksel boyutlara ulaşmış haline denmektedir.

Özellikle 1960'tan sonra dünya sanat tarihi bambaşka bir yola girmiştir.

----------------------------------------------------------------------------------

Performans sanatında sanat nesnesi (Suje) sanatçının bizzat kendisidir. Ve savaş sonrası tramvatik şiddetin normalleştirildiğini, televizyon, radyo ve gazetelerin toplumları şiddete alıştırdıklarını dile getirmektedirler.

Bundan dolayı bir dizi sanatçı dünya çapında ses getiren ve bu gün halen konuşulan tez konusu bile olan performanslar sergilemişlerdir.

-------------------------------------------------------------------------------------

Flux akımı hakkında yargılarda bulunmadan önce bilinmesi gereken şey, insan yaşamının giderek basitleşmesi, ahlak kavramlarının yıkılması, şiddetin hayatın içerisinde sıradan bir olay olmasına karşı bir hareket olduğunu bilmek gerekmektedir.

Yani birazdan göreceğiniz performansları gerçekleştiren sanatçılar, akıl hastası sadist ya da benzeri ruhsal sorunları olan insanlar değildir. Bundan yüzlerce yıl sonrada sanat tarihinde olacak insanlardır. Tıpkı Dali gibi Tıpkı Picasso gibi....

Alıştıra alıştıra gidelim...

Joseph Beuys -

Kavram nedir ? Gerçeklik nedir ?

Sanatın Öteki Yüzü : Beden- Et- Ve Şiddet Sanatı (Flux) (+18)

(Joseph Beuys - Bir Ve Üç Sandalye - 1965 Zürih Sergisi)

Bir sandalye, aynı sandalyenin fotoğrafı ve sandalyenin kelime anlamı. Peki bunlardan hangisi 'Gerçeği' Temsil etmektedir ?

Gerçeklik Nedir ? Düşünce mi yoksa kavram mı insan hayatında 'Doğru' olandır ? Neye göre karar verilmektedir ?

Gibi sorular sorarak Kavramsal Sanatı Ve Flux'un öncülerinden olmuş bir sanatçıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------

Buradan Sonra Göreceğiniz Görseller Rahatsız Edici Performanslara Aittir...

Orlan

Portre Çizimlerini Ameliyat İle Yüzüne Uygulatan Sanatçı;


Orlan yaşamı boyunca yüzlerce defa bıçak altına yatmıştır.

Performansının temelini Hristiyanlıktaki bedenin kutsallığına olan tabucu anlayışa karşı yapmıştır.

Orlan'a göre et bir sanat nesnesi olabilir..


Kendi bedeni bir çizim defteri gibi olduğunu dile getirmiştir ve yüzlerce kez estetik ameliyatı olarak yüz yapısını deformasyona uğratmıştır. Ameliyatlar sırasında her bir an kameraya kaydedilmiş, ve ameliyat sırasında Orlan performansının manifestosunu okumuştur.


Doktorların kıyafetlerini tasarlamış, asla uyuşturucu kullanılmasına izin vermemiş ve sayısız canlı ameliyata girmiş o sırada da hazırladığı metinleri seslendirmiştir.

'Etsel sanat olarak dile getirdiği eylem, teknoloji kullanılarak yapılan bir otoportre sanatıdır. Etsel sanat bedeni dile dönüştürür. Dolayısıyla beden kelamdır. Hristiyanlığın aksine bedeni kutsallaştırmaz: Vucudumu açıp iç organlarımı acı çekmeden görebilirim. Sevgilimin benim için atan kalbini derisini yarıp görebilirim. Ve gördüğüm simgeselleştirilenden farklı bir tasarım harikasıdır.' (Bakınız: 5. Uluslararası İstanbul Bienali Kataloğu -1997)


Stelarc -

(1966 Uzatılmış Beden Adlı Performansı)

Stelarc 2.dünya savaşının acı çeken çocuklarından biridir diyebiliriz. Özellikle dünya savaşlarından sonra, şiddetin ağır sonuçlarını ailesi ile birlikte yaşamış bir sanatçıdır.

Özellikle o dönemlerde insanların savaşlardan ders çıkarmaları gerekirken, tersini yapmaları ve başkalarının acılarını izleyen seyirci olmalarına karşı bir tavır sergilemiştir.

Peki televizyonlarda Gazetelerde radyolarda, sürekli maruz kaldığınız ve artık sıradanlaştırdığınız ACI kavramı, kanlı canlı karşınızda durursa ?

Sanatçı galerinin tavanına kendisini onlarca kanca ile astırmış ve tam 6 saat o şekilde kalmıştır.


Marina Abromovic

Yaşayan en büyük performans sanatçılarından biridir. Geçtiğimiz yıl Newyork Çağdaş Sanatlar Müzesinde bir performans göstermiş ve bir ayda 1 milyona yakın ziyaretçi kendisini canlı olarak izlemiştir.(Sanatçının geçtiğimiz haftalarda oturarak gerçekleştirdiği bahsettiğim performansını anlatan belgesel tadında filmi çekilmiştir)

Sanat Güzeldir Sanatçı Güzeldir Adlı Performansı (Rhytm 10)

Sanatçı bu ses getiren performansında ilk olarak 'Sanat Güzel Olmalı Sanatçı Güzel Olmalı diye mırıldanarak saçlarını yolarcasına sertçe taramaya başlamıştır;

Meta olmayı seven kadınların maskesidir saç, Abromovic e göre. Onu güzelleştirmek için saatlerini ve paralarını harcarlar. Güzel ve kusursuz olarak ancak kendilerini erkeğe beğendirebilmekte ve onların malı olabilmektedirler...

Ve ardından küçükten büyüğe doğru sıralanan bıçakları parmaklarının arasında yavaştan hızlıya doğru gezdirmeye başlar..

Giderek hızlanan sanatçı artık parmaklarının arasındaki boşluğu denk getiremediğinden, parmaklarını ve ellerini kesmeye başlar. Ve hiç durmadan Sanat Güzel Olmalı, Sanatçı Güzel Olmalı diye hızlıca ritim tutmaya başlamıştır. Hemen yanındaki bir ses kayıt cihazında, bir futbol müsabakasında kaydedilmiş taraftatların tezahüratları çalmaktadır...

Performansının ardından sanatçının elleri, parmakları yara ve kan içerisinde kalmıştır...

Feministçi ve anti savaş alanında en önemli sanatçılarından biri olmayı başaran Abromovic bu gün ses getiren performanslarına devam etmektedir.

Siteyi zor duruma sokmamak adına en uç sanatçılara geçmeyip son bir örnekle öteki sanatı tamamlayalım. (Parçalanmış hayvan bedenleri ile performans gerçekleştiren, kendisini vurup ölümün eşiğine gelen sanatçılar vs..)

--------------------------------------------------------------------------------------

Carolee Schneemann

Interror Scrool (1975'te Gerçekleştirdiği Performans)

Schneeman özellikle Hollywood etkisi ve Postmodernizm ile birlikte KADIN -META - SEXS OBJESİ üzerine eleştirileri ile gündeme gelmiştir. Ona göre kadın sadece vajinadan ibaret, arzu duyulması ve sahip olunması gereken çağın köleleridir. Bu algıyı HOLLYWOOD popüler kültür ve magazin dünyası oluşturmuştur.

Düşünen üreten ve ataerkil toplumda var olmaya çalışan kadın, seks işçisi konumuna indirgenmiştir. Ve yanılzca vajinadan ibarettir...

İşte bu anlayışı yıkma adına sanatçı adet olduğu gün performansını gerçekleştirmiş, cinsel organına dönemin ünlü ERKEK OYUNCU, YÖNETMEN Ve SANATÇILARININ isimlerinin olduğu bir kağıt rulosu yerleştirmiştir.

Ardından kendisini önce çamura bulamış, sonra masaya çıkmış, ve cinsel organından ruloyu çekerek kağıttaki isimleri yüksek sesle okumaya başlamıştır.

Büyük bir yankı uyandıran bu performansının ardından Feminizm giderek daha da yayılmış, ve sanat tarihinin en ilginç performanslarından biri olarak adını yazdırmıştır.

------------------------------------------------------------------------------------

Herkesin aklına gelen soru - Bunlar Sanat Mıdır ? ya da Sanat Nedir ?

Şüphesiz ilk duyulduğunda bu tarz eylemlerin nasıl sanat olup, nasıl sanatçı olabildiklerine şaşırmanız olası ve normaldir. Ancak unutulmaması gereken ben manifestolarından bahsetmeden genel olarak üzerinden geçtim.

Dolayısıyla siz okuyucular için bunlar birer sanat performansı olmayabilir. Ancak hayatında hiç bir sanat galerisi gezmemiş, Da Vinci, Picasso ve Dali'den başka sanatçı adı duymamış insanlar için Performans sanatı hiç bir zaman sanat niteliği taşımamıştır.

( Yararlandığım Kaynaklar: Modernizmden Postmodernizme Sanat -- Mehmet Yılmaz - Ütopya Yayınları. --Theodor Adorno - Kültür Endüstrisini Yeniden Düşünürken - YKY.-- Aydın Çubukçu - Flux- Boşlukta Donan Ok - Evrensel Kültür yayınları.--Can Kozanoğlu - Cilalı İmaj Devri - İletişim yayınları--Deluze Gilles - Yaratma Eylemi Nedir ? Metis yayınları--John Dewey - Felsefeye Meydan Okuma Ve Flux Amazon yayınları--Ellul Jacquess - Sözün Düşüşü Kaynak yayınları--Ernst Fischer - Sanatın Gerçekliği Metis yayınları)


15|6
4938

En İyi Kız Görüşü

 • hastalık demiyelim ama bu az buçuk şizofreni , sanatını icra edenler de var mı? var.. sende de var kabul et? (:
  kamçısı elinde dökümü sunmuşlar içim kesmedi keşke giriş-sonuçlanıp gösterseydin. kuşkusuz bryan lewis saunders'a uğramıştır ellerin benceni okudum ölçtüm tartım özü:cesaret işi hepsinin.

  emek tamam sözüm ona bedene azmetmek deli işi bryan hem bedenen hem ruhen haşlama yapmış sen kalk binbir uyuşturucu maddesini yükle bünyene sonra git o an'ı yaşa , emegini sergile , pes..

  bryan kek yapmış remb.

  line.cubecdn.net/.../...002_1386087621878_2048.jpg

  0|2
  0|1
  • Ufak bir çizgi var aslında arada. Evet deliler tarihi gibi bir şeydir sanat tarihi. Ancak bu deliliğin temelinde, evrenin tımarhanesi olan bir gezene karşı baş kaldırıdır deliliklerinin nedeni.
   Bu sanatçılar işlerini fazlasıyla ciddiye alan, ağır manifestolar yazan ve sonucunda kendilerini ve sanatlarını ispatlayan insanlar. Kaldı ki bahsetmediğim daha nice uç sanatçılarda var. Ve bu insanlar sirk cambazlarından farklı dertleri edinmekteler.

   Freud'cu bir bakışla bunlar ya deli, ya da ünlü olacağım diye garip işlere girip sanat diye yutturmuş demektedir çoğu insan. Çünkü sanat anlayışları yalnızca lahmacun salonlarındaki manzara tablodan ibarettir.

   Bryan ise tam bir sersem :) Yaptığı daha çok bilimsel deneyler gibi geliyor bana.
   Bryan bir lahmacun yapsa da yesek arada.

En İyi Erkek Görüşü

 • ilginç ve dikkat çekici yüzler çevrilir ama eylemler yüzlere tokat gibi yapışır.

  0|2
  0|1

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 48

 • Off tansiyonum düştü okurken ama kendimi de alamadım okumaktan.. Aman Allahım sanat nedir gerçekten.. İnanılmaz benliklerini adamışlar... Belki kişilere göre değişir ama onlar için büyük bir devrim yaptıkları... Çok güzel olmuş teşekkür ederim kendi adıma.. Bilmiyordum... Bugün yeni bir şey kattığınız için tekrar tekrar teşekkür ederim

  2|1
  0|0
 • Bu sitede baştan sona her kelimesini ilgiyle okuduğum tek bence oldu bu. Paylaşım için teşekkürler. Dadaizme karşı yıllardır özel bir ilgim ve zaafım olsa da konu edindiğin sanatçılar ve eserleri gerçekten inanılmaz. Ellerine sağlık ve lütfen yazmaya devam et

  0|2
  0|0
 • Cesaret gerektiren şeyler bunlar. Cesaretleri inanilmaz. Ama beni en çok etkileyen son maddeydi. Feminizm hareketi için büyük etki olsa gerek. Emeğine sağlık :)

  0|1
  0|1
 • Yaratıcımız bize kaş, göz, burun kol bacak ve bize bir şekil güzellik vererek vs en güzel sanatı yapmıştır bu yaptıkları saçmalıklar sadece Yaratıcıya şirk koşmak olur.
  BENCE bunlarınki sanatın da dışında bu insanlar haya duygularını kaybetmiş birer kaçkın. sanat falan da dertleri değil bunların

  1|1
  1|2
 • Vaov çok şaşırdım ilginc ve güzel.
  Tesekkur ederiz.

  2|2
  2|0
 • Sanat bu değildir.
  estetik ve sanatsallık barındırmayan hiç bir şey sanat değildir.
  bu Kaçık kişilerin yaptıkları sadece dikkat çekmektir.

  0|0
  1|2
  • Sanat yalnızca estetik ve göze hoş gelen şeylerden ibaret olsaydı, burjuvazinin oyuncağından öte geçemezdi.

   Ve sanat tarihinde hiç bir sanatçı, salt estetik kaygılardan dolayı eser üretmemiştir.
   Ve sanat dikkat çekici organizasyonların da adı olabilmektedir.

   Beğenilen ya da beğenilmeyen bir şeyi dile getirirken onun sanat olup olmadığını yargılamak ise tarihin işidir..

 • değişik

  0|1
  0|1
 • voovv dedim şöyle derin bir nefes aldım ama asıl sorun şu ki niye böyle bir sanat la ilgileniyorsunuz merak ettim bilgilendirmeniz de hoş emeğinize sağlık :)

  0|1
  1|0
 • Bakmaya cesaret edemedim ahahs

  0|1
  0|0
 • Üçüncü resimden snra okuyamadım sanattan anlamıyorum diye üzülüyordum şükür ki sanattan anlamıyormuşum

  0|1
  3|1
 • Sıradan insanların yaptığı saçmalıklar yüzünden en yakınlarından bile psikolojikmen rahatsız damgası vururlar

  Ama nam salmış üç beş aptalın teki afedersiniz sı**sa sanat diye evin köşesinde barındırırsiniz

  Sanat çiçek böcek değil tamam da ama böyle saçmalıklar katiyen sanat olarak kimse satamaz bana

  1|0
  0|1
 • iğrenç

  0|1
  0|1
 • Çok güzel... Böyle nitelikli benceleri daha fazla görmeliyiz.

  1|1
  0|1
 • vahşet

  0|2
  0|1
 • bu insanların hepsi kaçık olsa gerek öyle sanat mı olur

  2|0
  1|1
 • Ay bunlar kafayi yemis :D

  0|1
  0|0
 • Enteresannnnn

  0|1
  0|0
 • Manyak la bunlar midem bulandı...
  İğrenç...

  0|1
  1|1
 • Psikolojim bozuldu l*n bu ne 😳
  Bu da sanat mı? 😒 Ay yerin dibine girsin böyle sanat. Sanat dediğin insanın içini aydınlatmalı. Ruhunu okşamalı. İnsanda yaşama hissi uyandırmalı. Kısacası içimizi karartmamalı. Bunlar insanın akıl sağlığına zarar be. Hoş zaten bunlar da pek akıllı birine benzemiyolar ya neyse 😒😒

  0|0
  0|1
 • Gitsin resim cizsinler, fotoğraf ceksinler böyle sanat mı olur. kendine acı çektirmek sanat değildir.

  2|0
  0|1
 • Kızlar Devam
  28

Erkekler Ne Diyor 37

 • ne saçma ve iğrenç bunlar sayesindemi herşey daha güzel oalcak yoksa daha igrenç oalcak? gençelre bunları özendirmeyin dürüstlük ve dogruluk özendirin..

  1|1
  4|1
 • farklı olmuş

  0|1
  0|1
 • Aman tanrım didiim

  0|1
  0|0
 • Saçma bir sanat ve sanatçıklar..
  Böylesi bir sanatın ne destekçisi olur, ne de beğeneni diye düşündüm.

  2|0
  0|1
 • Okurken içim gitti resmen be...
  Meraktan okudum yine hepsini, okumaz olaydım.

  0|1
  0|0
 • Ben böyle sanatın anasını avradını, gelmişini, geçmişini, selam verdiği mahalle arkadaşını, veresiye defterine yazı yazdığı kalemini s.. eveyim. :):

  0|0
  0|0
 • Sadistlik ne zamandır sanat olmuş :D

  1|2
  1|1
 • Arşivlik bir paylaşım , elinize sağlık..

  0|2
  0|0
 • sanat dan ssoğuttun beni , nedir yaaaa

  0|1
  1|1
 • bunlar bence dengesiz ya

  0|0
  0|1
 • sanat ve bilim zaten normal insan isi degildir. daha once yapilmayani yapmak istiyorsan bu insanlar gibi manyak olman lazim.

  nefsinize zulmetmeyiniz lafinin uzerine bunu aptallik olarak goren tatli su muslumanciklari da bunu aptallik olarak nitelendirmisler. sizin hayatiniz hepimize zulum ne nefsi ne zulmunden bahsediyosunuz.

  0|0
  0|0
 • avrupalılar ilgi çekmek için kafayı yemiş hayvanlık sınırlarını aşmışlar :D

  0|0
  0|0
 • bence sanat degil, sacmalik. adina her sanat denen sanat olmuyor maalesef.

  1|0
  0|1
 • İşte buna kendi için sanat denir.

  0|0
  0|0
 • Rezalet ya

  0|0
  0|1
 • Sadistlik bu sanatmış yemişim böyle sanatı.

  1|0
  0|1
 • Saçma bir akım. Psikopatların yaptıklarına sanat demişler.

  1|0
  0|1
 • Sanatta estetik denen bir kavram vardır, bunlarda öyle bir şey göremedim ben. Üstüne rezil acınası duruma düşmüşler.

  0|0
  0|0
 • Muhteşem Teşekkürler. Sanatçı deyince pop şarkıcılarını anımsayanların çoğunlukta olduğu bir toplum için fazla ama..

  0|0
  0|0
 • İlginç

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  17
Yükleniyor...