'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

İnsanı insan yapan ve karakterini belirleyen en önemli şeyin 'tavır' olduğuna inanan biri olarak dinlemekten keyif aldığım, şarkı sözlerine aşık olduğum en cool sanatçıdır Feridün Düzağaç.

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

İnsana, olaya ve hayata karşı olan naif tavrı şarkılarına da yansıyan, karakterini tavrının belirlediği gerçek bir sanatçı olarak magazinsel konulara hiç mi hiç bulaşmayan birisi iken, geçtiğimiz aylarda kısa adı 'Mesam' olan 'Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği' genel kurul toplantısı ve başkan seçimlerinde adı istemeden de olsa geçen isimlerden biri oldu. Ne yazık ki.

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

Hakaretler havada uçuşurken birçok ünlü sanatçıyı görmeye hiç alışık olmadığımız şekilde bir büyük kaosun içinde bulduğumuz bir platform Mesam Genel Kurul toplantılarından birinde yaşanıyor her şey. Olay oldukça çetrefilli olup kafanızı karıştırmak istemediğimden kısaca bahsedip geçeceğim. Amma velakin bugün benim için aslolan Feridun Düzağaç'ın MFÖ grubunun solisti Fuat Güner'in kendisini 'Sahtekarlık' gibi ağır bir ithamla mahkemeye vermesi hakkında yaptığı açıklama. Hem de öyle bir açıklama ki. Bir Instagram açıklamasının bu kadar güzel olacağını hiç tahmin edemezdim. Resmen günüm güzelleşti. :)

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

Malumunuz televizyonlarda ve basında izlemişsinizdir. O sahnelerde keyifle dinlediğimiz, şarkılarını, türkülerini sevdiğimiz sanatçıları elleri havada, son derece öfkeli ve birbirleriyle sürekli bir tartışma içinde yer aldıkları MESAM toplantılarını. Orhan Gencebay'ın başkanlığındaki yönetim Arif Sağ ve ekibi ile büyük çekişmeye girmişti o dönem.

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

MFÖ grubunun solisti Fuat Güner de Orhan Gencebay'ın yönetimde olunca karşı ekipten olan ve divan kurulu üyeliğine seçilen Feridün Düzağaç'a dava açıyor. Detayları bilmem ama aradaki mevzu bu. İşte dün akşam Instagram hesabından bu davaya yönelik bir basın açıklaması yapan Feridun Düzağaç naifliğini öyle bir ortaya koymuş ki. Hani Fuat Güner'in yerinde olsam gider özür dilerim. O kadar kaliteli, bir o kadar güzel.

‘SORUNLU AÇIKLAMA’ Son MESAM kongresinde Divan Kurulu’na seçildiğim üç arkadaşımla birlikte hakkımızda ‘sahtekarlık’ şikayeti ile dava açılacağını katıldığım bir davet girişinde magazin habercisi arkadaşlardan öğrendim. O kongre ile ilgili yaşayacağım hiç bir olası yargılama, ceza vs. , olaylı o meşhur gün benim için hala çok değerli kıymetli ve ‘müzisyenliği ve ustalığı’ ile saygın olan Sayın Fuat Güner beyefendinin o kutsal , kadim ve yarım asırlık paha biçilmez ‘pena’sını tuttuğu sağ elinin işaret parmağını gözlerimin ta içine içine sallayarak “ ağır cezada yargılanacaksın Feridun efendi” diye bağırdığını, içim parçalanarak yaşadığım ‘o an’ kadar yaralayıcı ve incitici olamayacaktır. Yine de destek , moral vs için arayan yazan tüm dostlara başta -MÜYORBİR başkanımız Burhan Şeşen ve Sayın Hıncal Uluç olmak üzere- teşekkür eder saygılarımı sunarım. Tüm meslek birliği kongrelerinde sohbet ettiğim bütün dostlara söylediğim gibi ‘ bir gün bu kongreler şeffaflık gereği canlı yayınlansa bizleri şarkılarımız türkülerimiz şiirlerimiz için seven milyonlara rezil oluruz, hiç bir sevenimiz dinlerimiz hayranımız bizi o hallerde görmek istemez’... Söyleyecek çok şey var ama prensip gereği kalp kırmıyorum. Sevgi ve saygılarımla Fe• feridun_duzagac (@feridun_duzagac)'in paylaştığı bir gönderi (19 Eyl, 2019, 2:55öö PDT)

'SORUNLU AÇIKLAMA' diye başlayarak zaten 'Kelimelerle oynayan adam' olduğunu ortaya koymuş.

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

Son MESAM kongresinde Divan Kurulu’na seçildiğim üç arkadaşımla birlikte hakkımızda ‘sahtekarlık’ şikayeti ile dava açılacağını katıldığım bir davet girişinde magazin habercisi arkadaşlardan öğrendim. O kongre ile ilgili yaşayacağım hiç bir olası yargılama, ceza vs. , olaylı o meşhur gün benim için hala çok değerli kıymetli ve ‘müzisyenliği ve ustalığı’ ile saygın olan Sayın Fuat Güner beyefendinin o kutsal , kadim ve yarım asırlık paha biçilmez ‘pena’sını tuttuğu sağ elinin işaret parmağını gözlerimin ta içine içine sallayarak “ ağır cezada yargılanacaksın Feridun efendi” diye bağırdığını, içim parçalanarak yaşadığım ‘o an’ kadar yaralayıcı ve incitici olamayacaktır.

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

Yine de destek , moral vs için arayan yazan tüm dostlara başta -MÜYORBİR başkanımız Burhan Şeşen ve Sayın Hıncal Uluç olmak üzere- teşekkür eder saygılarımı sunarım. Tüm meslek birliği kongrelerinde sohbet ettiğim bütün dostlara söylediğim gibi ‘ bir gün bu kongreler şeffaflık gereği canlı yayınlansa bizleri şarkılarımız türkülerimiz şiirlerimiz için seven milyonlara rezil oluruz, hiç bir sevenimiz dinlerimiz hayranımız bizi o hallerde görmek istemez’... Söyleyecek çok şey var ama prensip gereği kalp kırmıyorum. Sevgi ve saygılarımla

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı

Kariyeri ve sanatçı kişiliği ile 'Sahtekarlık' kelimesinin bile aynı cümlede geçtiğine inanamayarak yaptığı açıklamayı son derece aydınlatıcı bulmakla beraber kendisine dava açan bir müzisyene duyduğu hayranlığa dem vurmasına hayran kaldım. Kendisine dava açan müzisyene 'Benim için hala çok değerli kıymetli ve ‘müzisyenliği ve ustalığı’ ile saygın olan Sayın Fuat Güner beyefendi..' sözleriyle seslenişi..

'O kutsal, kadim ve yarım asırlık paha biçilmez ‘pena’sını tuttuğu sağ elinin işaret parmağını gözlerimin ta içine içine sallayarak “ağır cezada yargılanacaksın Feridun efendi” diye bağırdığını, içim parçalanarak yaşadığım ‘o an’ kadar yaralayıcı ve incitici olamayacaktır..' sözleriyle de hayal kırıklığını, incinmişliğini anlatışı.

Ona boşuna 'kelimeler oynayan adam' demedikleri aşikar.

Sanki kavga eden ama yine de halen çok seven bir sevgiliye serzeniş gibi. İltifat ederken bile kırılmışlığını dile getirmekten imtina eden bir dost gibi..

O, 'köprüden sonraki son çıkış' bir cool şarkıcı olmakla beraber şarkıları ve özellikle şarkı sözleri Terazi burcu naifiğini de çok güzel yansıtıyor. Popüler kültüre yenilmeden bunca yıl var olmasının başka bir nedeni olamaz.

'Onuncu ayın onuncu günü
Saat on buçukta yanmış mumum
Otuz beş yıl olmuş ihtiyar bir çocuktur güzel ruhum..' diyen bir ruh..

'Gel tanışalım önce, Ben kısaca F.D. Ama sen bana uzun uzun seni seviyorum de' demesin mi.

O saygın bir şahsiyet ve basın açıklaması bile kalite kokan adam.

Var olasın Feridun Düzağaç.

Sevgiyle.. :)

'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı
'Sorunlu' Mesam Açıklaması ve Naifliğin Dile Gelmiş Hali Sanatçı Feridun Düzağaç Hakkında Özel Bir Yazı
30
4
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • ponçikmom

  Bir insanın iyi bir müzisyen olması iyi bir insan olacağı anlamına gelmez. Hele sanatla uğraşan insanların genel olarak hikayelerine baktığınızda onların da bizler gibi günlük hırslarına, egolarına, inançlarına yenik düştüğünü görürsünüz.
  Burada garip olan onların da normal insanlar olduğunu unutup, onlardan olmadıkları mükemmel kişiler olduğunu beklenmesidir. İyi sanatçıların özel hayatları genelde çok çalkantılıdır.
  Hayatla uyumsuz, toplum dışında, kibirli, uyumsuz, sabit fikirli, cimri, savurgan gibi sıfatlara sahip olabilirler. Tıpkı normal insanlar gibi. Onların normal olmamalarına inanma ilüzyonu artık bitsin. Fuat da öyle demiş olabilir, Feridun da yanlış yapmış olabilir, tam tersi de olabilir. Böyle yaptı diye 50 yıldır pena sallayan parmağı değişmez, bu tür lafların arkasına sığınıp kalabalıklara oynamak da hoş değildir.
  Yanlışı varsa Fuat'ın yaptığı gibi dava açarsın, davasına karşı haksızsa da mahkeme de ispatlarsın. Böyle kalemşörlüklerle sosyal medyadan öç almalar falan da bir sanatçıya yakışmıyor mesela bana göre...

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Aslında Funda bu tebrik ettiğimiz davranış biçimi normal olması gerekirken, insanlar okadar değerlerinden uzaklaştı ki, bu normal karşılanması gereken davranış biçimini bir yerde gördüğümüzde alkışlayıp tebrik ediyoruz. Ozaman Feridun Düzağaç için söylenecek en güzel cümle "halen insanlığını yitirmemiş ender sanatçılardan biri" demek olacaktır.😊

  Feridun Düzağaç'ın naifliği dikkat ederseniz müziklerine de yansımıştır. Hırçın gözüken müzik stiline (elektro gitar, bateri vs) bile öyle bir anlam yüklemiş ki yarattığı farklı tarzla; İnsanları dinlendiriyor, insana huzur veriyor şarkıları. En hırçın insan bile o müziğin etkisiyle naifliğe sürüklenir bence 😊

  Alev alev, bırakma beni favori parçalarım.

  Görüş hala geçerli mi?
 • Severek dinlediğim bir sanatçıdır. Alev alev şarkısının yer aldığı albümü benim için devrimdir. Bozcaada sevdalısı bir abimizdir. Nadas şarkısının klibi bile orada çekilmiştir. Şarkılarıyla büyüdüm diyebilirim.

  Güzel bir paylaşım olmuş. Tebrikler. ☺️

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

328
 • sanatçıların birbirlerine daha anlayışlı yaklaşması gerekir bence

 • experienced16

  .

  Son zamanlardaki en güzel bence.

  Çok büyük emek var, elinize kolunuza sağlık.

  Teşekkür ederim.

  .

  • Funda_a

   Çok teşekkür ediyorum..🙏

 • ThomasStone

  kesinlikle eserlerindeki sozler, besteleri mukemmel olan bir isimdir, cok yaratici, cok dogal ve insani ruhundan kalbinden yakalayan eserlere imza atan ruhun sahibidir, keyifle dinledigim isimlerin basindadir. kamuoyuna yaptigi bu aciklama yine kalitesinden izler tasiyor.

 • barraquda

  Gel konusalim De. Ben kisaca F. D. Daha soze gerek yok. Adamdır.. durusu tavri sanati bellidir .

 • Uççyiyenkızz

  Milletçe saygıdan yoksunuz. Her kalabalıkta kavga var

 • Kendisi ile bir kaç noktada az da olsa muhabbet edebilmek ya da yakından kendisini izleyebilme fırsatı buldum. Bulunduğum ortamlar da konser ortamı harici günlük yaşam ya da davet ortamları...
  Çok rahat diyebilirim ki;
  F. D benim için mükemmel bir sanatçı olmasının harici İYİ BİR İNSANDIR. Mütevazi, kimseye tepeden bakmayan, içindeki fikri savunmaktan asla korkmayan adam gibi adamdır...

  Bu adam sanatı harici gündeme gelmek, kimseyle ters düşüp kavga etmek, hele ki o şekilde gündeme gelmek asla istemez...

  SENİ SEVİYORUZ F. D

  F. D varsa olmazsa olmazımı da bırakırım buraya :)
  https://www.youtube.com/watch?v=E5E77TGhuhY

 • SacmaSapanAdam

  Kendisiyle ve minik kızıyla yollar once bizzat tanıştım. Bu kadar adam gibi adam piyasada bulmak zor. Harika biri sahsen

 • AmagitmeLavinia_

  Bizde bu tarz örgütlenmelerde kavga eksik olmaz. Koca arif sağ mesam yüzünden haberlere düşüyor. Çok garip geliyor bana

 • superpsikolog

  Çoğumuz menfaati için saldırı yapar vaziyette kameraya alınsak, sevenimiz ve dostumuz kalmaz.

 • Elmurat

  Yaziyi okurken duygulandim resmen. Feridun duzagaci tanimasam da seviyordum nedense.

 • Hüseyin_33

  Çoğumuz menfaati için saldırı yapar vaziyette kameraya alınsak, sevenimiz ve dostumuz kalmaz.

 • Açıklama kendince güzel, ya neden suçlanmış? Ya dogruysa?

 • devilish_humanity

  severım sarkılarını genclıgımızın kusagımızın sanatcısı

 • Şerefxan_Ayten

  Bende severim kendisini ama MESAM da yaşanan olaylardan sonra sanat camiasına itibar edemiyorum

 • Çok severim Feridun Düzağaç'ı 🌺

 • Ben feridunu çok severim ya

 • posta123

  Severek dinlerim kendisini.

 • Söz ustasıymış adam. Bu ne oturaklı yazı böyle.

 • ferat33

  Güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık

 • Alev alev şarkısına bayılıyorum

 • sana gitme demeyeceğim ama gitme lavinya

 • Mert0777

  Ellerine sağlık

 • Benfero79

  İnceden nasıl yapılır göstermiş

 • tuncqaan

  Cok cool ve katakterli bir kişilik

 • Anki06

  Şaşırtıcı ilginç öne ya oyle

 • eline sağlık güzel olmuş.

 • antonnxx

  hı konu neydi acaba.

 • Sıcakyaz

  feriduncuğum iyidir

 • makamkaya

  sen kalbinin sesini dinle iyilik bulur seni

 • Gizli Üye

  Benide tıp olarsk aynı buna benzetoyorlar arkadaş

 • Gizli Üye

  Feridun duzagac i severim

YÜKLENİYOR...