2. Dünya Savaşı Konulu En İyi 5 Film

Arkadaşlar be bencemde sizlere 2.Dünya Savaşını konu edinen beğenerek izlediğim bana göre bu savaş hakkında yazılmış en iyi 5 film hakkında bilgi vereceğim.

5. sırada Amerikan'ın Müttefik Devletlerin yanında savaşa girmesiyle sonuçlanacak olan Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'nin Hawaii adasında bulunan Pearl Harbor askeri üstüne karşı düzenlediği saldırıyı konu edinen Pearl Harbor isimli film var.

5. Pearl Harbor ( 2001 )

2. Dünya Savaşı Konulu En İyi 5 Film

Yukarıda değindiğim üzere Pearl Harbor saldırısını anlatan filmde Amerikan ordusunda pilot olarak görev yapan iki çoçukluk arkadaşının Rafe ve Danny gerçek bir savaşta savaşmak için çok isteklilerdir. Rafe donanmada çalışan Evelyn isimli bir hemşire kıza aşık olur fakat Rafe Nazilerle savaşmak için İngiltere'ye giderken Danny ve Evelyn'in görev yeri Pearl Harbor askeri üstü olur.

Filmde savaşın yanı sıra aşk, dram gibi konularda işlenmiştir. Siyasal ve sanatsal yönden pek çok olumsuz eleştri alan film bu konuda çekilmiş en çok hoşuma giden filmler arasında.

Dört numaramda Yahudi asıllı besteci ve piyanist Wladyslaw Szpilman'ın hayatını konu alan Roman Polanski'nin yönetmenliğini yaptığı Piyanist isimli film var.

4. Piyanist ( 2002 )

Yukarıda belirttiğim gibi başarılı bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman'ın hayatını konu edinen filmde Nazilerin Polonya'yı işgal etmesi üzerine hayatı cehennem dönen şans eseri ( bir tanığının yardımıyla ) toplama kamplarına gitmekten kurturalan Yahudi asıllı piyanistin Varşova'daki yaşamı ve Wilm Hosenfeld isimli Nazi yüzbaşısının yardımıyla hayatta kalması gayet başarılı bir şekilde sinemaya aktarılmıştır. Filmin savaşla birlikte dram türünde de gayet başarılı olmuştur.

Üç numaramda diğer üç erkek kardeşini savaşlarda kaybeden Ryan isimli bir eri kurtarmak için Amerikan ordusunun yaptığı fedakarlıkları konu edinmektedir.

3. Er Ryan'ı Kurtarmak ( 1998 )

Normandiya Çıkarma'sını anlatan müthiş sahnelerle başlayan filmde Amerikan Ordusu'nun diğer üç kardeşini savaşta kaybeden Ryan isimli askere bulmak için karşılaştığı güçlükler anlatılmaktır.

Ryan'ı bulduklarında eve dönmesini sağlamakla görevlidirler fakat Ryan Nazilere karşı savaşmakta kararlıdır. İzlediğim en iyi savaş sahnelerine sahip olan film bu kategoride tartışmasız en iyilerden.

İkinci sırada Yahudi Soykırımı sırasında Polonya'da Alman kökenli iş adamı olan Oskar Schindler'in 1200 kadar Yahudi'yi toplama kamplarından yani ölümden nasıl kurtardığı anlatılmaktadır. Tamamıyla gerçek bir hikayeden alınan bu film bana göre Dünya üzerinde çekilmiş en etkileyici filmlerin başında gelmektedir.

2. Schinder'in Listesi ( 1993 )

Tek renkli öğesi yukarıdaki kırmızılı kız olan olan filmde Nazi bağlantılı iş adamı Oskar Schindler Polonya'daki emaye eşya üreten fabrikasında çalışmak üzere 1200 kadar Yahudi işçi belirlemek durumundadır. Bu işçilerin dışında kalan Yahudiler aryanlaştırma politikası dahilinde Auschwitz toplama kampına gönderilecektir.

Schindler bu listesiyle birlikte bir bakıma kimin ölüp kimin ölmeyeceğine karar vermek durumundadır. Film toplama kamplarındaki hayattan kesitler sunarak zamanın acılarını daha iyi anlamamıza olanak sağlamaktadır.

Geldik ilk sıraya ilk sıramda bana göre Dünya üzerinde çekilmiş en iyi 2. Dünya savaşı konulu film olan Hayat Güzeldir var. Guido Orefice isimli bir İtalyan yahudisinin savaşla birlikte darmadağın olan hayatı anlatılmaktadır. Filmde kullanılan yahudiler ve köpekler giremez kelimesi daha sonraları efsane olmuştur.

1. Hayat Güzeldir ( 1998 )

İki farklı kısımdan oluşan filmde ilk bölümde 2. Dünya Savaşı öncesi Guido Orefice'nin neşeli hayatı, evliliği, çoçuğu, işyeri tanıtılmıştır. Asıl etkileyici özelliğini kazandıran ikinci kısımda ise Nazilerin İtalya'daki Yahudileri toplama kampına gönderişi ile başlar.

Bu gönderilenler arasında Guido Orefice, karısı ve küçük çoçuğuda vardır. Hayat neşesini toplama kampında bile kaybetmeyen Guido Orefice ile çoçuğu arasında geçen müthiş diyaloglar filmi çoktan efsane yapmıştır.

Filmin sonunda çoçuğunu kurtarmak için kendini feda eden Guido Orefice'nin ölümü filmin bana göre en duygusal anıydı.


2|0
34

En İyi Kız Görüşü

 • Savaş konulu filmlere özel bir ilgim olduğundan dolayı listedeki 5 filmi de bayıla bayıla defalarca izlemişliğim var.
  Bu sebepten çok güzel bir paylaşım olmuş.
  Hele ki listede bir film var ki o benim en sevdiğim filmler arasında "Pearl Harbor"...
  Her ne kadar ağır bir dille eleştirilip yerden yere vurulsa da, hatta eleştirmekle kalmayıp Altın Ahududu Ödülleriyle taçlandırılmış (!) olsa da benim en beğendiğim filmlerden bir tanesidir, gönlümün Oscar Ödüllü filmidir.

  Bu güzel paylaşım için teşekkürler, ellerine sağlık =)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • 2. Dünya Savaşı.
  Hitler, İnönüye Mektup Yollar.!
  Çünkü Hitler Türklerden Korkar. !
  Siyonis Köpeklerin Öldüğünü Anlatan Yalakalık Filimler !

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • en beğendiğim filmlerden savaş içerikli olanlar.. hepsinin ayrı bir dramı ayrı bir sürükleyici tarafı var tabi ama hayat güzeldir sahneleri bakımından en çok hafızamda kalan film, hele babanın oğluna herşeyi bir oyunmuş gibi göstermesi ve onu savaşın karanlık ve acımasız yönünden uzak tutmaya çalışması filmin en ilgi çekici yönü ve Roberto Benigni nin kusursuz oyunculuğuna da şapka çıkarmak gerekir tabi!

  0|0
  0|0
 • pearl harbor mü-kem-mel!

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • "Hayat Güzeldir" candır :)

  0|1
  0|0
 • Güzel paylaşım eline sağlık dostum

  0|1
  0|0
 • Başarılı.

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;