12 Monkeys - Dizi Tanıtımı

12 Monkeys - Dizi Tanıtımı

Dizi ilk kez 16 Ocak 2015 tarihinde Syfy ekranlarında gösterildi. Baş rolünde Bruce Willis'in oynadığı 1995 yapımı filmin dizi uyarlamasıdır. İlk sezon 15 bölüm olarak planlanmaktadır.

Konusu

Her şey 2017 yılında salgın bir hastalıktan(virüs) dolayı 7 milyon insanın ölmesiyle başlar. Bu süreçte insanlığın sonuda yavaş yavaş gelir. 2043 yılında umutlar tükenmiştir. Belki son bir jenerasyonun daha gelebileceği düşünülmektedir.

Virüs yayıldığından beri mutasyona uğrar. Bu mutasyonlar sonucunda daha tehlikeli hale gelir. Hayatta kalmayı başaran bir avuç insanın çok azı bağışıklık sahibidir. Çoğunluğu yiyecek bulma sıkıntısından çevrelerine saldırır, yağma ve hırsızlık yaparlar. Bunlar leş yiyicidirler. Bu leş yiyicilerden kaçmayı başaranlar ise yer altında açlıkla savaşırlar ve yok olmayı beklerler.

Bu ölümcül virüsü, sebebini bir grup bilim insanı araştırmaya koyulur. Geçmişten kalma bir ses kaydında hastalığı önceden tedavi etmeye çalışan bir doktor, Bu virüsün kaynağı olarak Leland Frost adlı bir adamı gösterir. Zaman makinasıyla tekrar geçmişe gidilmesi amaçlanır. James Cole isimli mahkum 2015 yılına gönderilir. James Cole'un görevi dünya'ya virüs yaydığı iddia edilen Leland Frost'u bulup etkisiz hale getirmektir.

Ana Karakterler

James Cole

2043 yılında bilim insanları tarafından kendisine bir şans tanınır. Şans diyoruz, çünkü Cole bir mahkumdur. Özgürlüğünü elde etmesinin tek yolu, ona verilen görevi yerine getirmek üzere zamanda geriye gitmektir.

Karakteri en iyi Nikita’dan tanıyacağınız Aaron Stanford canlandırıyor.

Dr. Cassandra Railly

Karakter orjinal filmde bir psikiyatr iken, dizide hem isim hem de meslek değişimine uğruyor. Ünlü bir virolog olan Cassandra’nın yolu, 2013 yılına gönderilen James Cole ile kesişiyor. Virüsün yayıldığı sırada Hastalık Kontrol ve Önleme merkezinde çalışan Cassandra, Cole’a Leland Frost’u bulması için yardım ediyor.

Karakteri, Suits’te canlandırdığı Katrina karakteri ile hafızalarımıza yer eden Amanda Schull canlandırıyor.

Jones

Jones, 2043 yılında dünyayı kurtarma görevine soyunmuş bilim insanları takımının lideridir. Cole’u zamanda yolculuk görevi için seçmesinin nedeni tesadüf değildir. Bir nedenden dolayı bu görevi ona vermiştir.

Karakteri Barbara Sukowa canlandırıyor.

Aaron Maker

Cassandra’nın hayat arkadaşı, siyasi bir stratejisttir. Tüm bu olaylar olmadan önce sağlıklı bir ilişkisi olan Aaron için artık her şey değişmiştir.

Karakteri Damages ve Nikita’daki rollerinden hatırlayabileceğimiz Noah Bean canlandırıyor.

Ramsey

Cole’un 2043 yılında en iyi arkadaşı olarak tanıdığımız Ramsey, zaman yolculuğunun yapıldığı tesiste yaşıyor. Dış dünyanın kaos ortamından da şimdilik uzak kalmış görünüyor.

Ramsey’i en iyi OZ ve Fringe gibi yapımlarda yer almış Kirk Acevedo canlandırıyor.

Jennifer Goines

Akıl hastanesinde tedavi gören bir hasta olan Jennifer, virüsün kaynağını belirlemede kilit isim olarak lanse ediliyor.

Karakteri bu sezon Man Seeking Woman’da da karşımıza çıkan Emily Hampshire canlandırıyor.

Son Söz

Bilim Kurgu zamanda yolculuk temalı yapımları sevenlere tavsiye ettiğim bir dizi. Şu an daha ilk sezonunda vakit geçmeden başlayın derim. İyi seyirler :)


1|0
00
  • Bu Bence, görüş paylaşımına kapalı!
Yükleniyor...