Genel Kültürümüzü Nasıl Artırabiliriz?

Herkese selam.İlk bencemde genel kültürünü artmak isteyenlere birkaç tavsiye vermek istiyorum.Tavsiyelerin çoğu kendi tecrübelerim.. Bir kısmı ise araştırmalarımın ışığında oluştu. O zaman haydi başlayalım :)

1) İnsanlarla iletişim halinde olun

Farklı ülkelerden,farklı şehirlerden hatta bulunduğunuz şehrin farklı semtlerinden insanlarla sohbet içinde olursanız bilmediğiniz çok şey öğrenirsiniz.Bugün tıpkı kızlarsoruyor gibi sitelerde farklı şehir-ülkelerden arkadaş edinebilir ve onların bulunduğu ülkenin ya da şehrin durumu hakkında bilgi edinebiliriz.Mesela Yalova'da oturan bir arkadaşımdan öğrendiğime göre 'Yalova sütlüsü' oranın en güzel tatlılarındanmış. :)

Genel Kültürümüzü Nasıl Artırabiliriz?

2) Haberleri kaçırmayın

Bugün, genel kültürü gelişmiş insanların çoğu gündemde neler olmuş bitmiş mutlaka bilirler.Gündemde neler oluyor, dolara ne kadar zam gelmiş, hangi araştırmalar yapılmış, hangi yeni arabalar ne kadara satışa çıkmış vb konuları haberlerden ve gazetelerden edinirsek zamanla bilgi seviyemizde artış olur.

3) Yeni yerler gezmeye çalışın

Vakit buldukça bunu yapmanızı öneriyorum.Benim ablamların eşlerinin görevleri gereği farklı şehirlere tayinleri çıkar ve ben de fırsattan istifade yeni yerler görürüm :) Kesinlikle çok faydası oluyor yeni şehir,yeni insanlar,farklı kültürler eşittir yeni bilgiler demek zaten :) Böyle bir fırsatınız yoksa gitmek istediğiniz yeri internetten araştırabilir,görsellerle oradaymış gibi hissedebilirsiniz.

4) Kitap okuyun, ansiklopedi edinin, film izleyin

Kitaplar ve ansiklopediler adeta bilgi yuvasıdır.Çeşit çeşit bilgileri orada bulabilirsiniz.Özellikle dünya klasikleri okumanızı öneriyorum.Hem dönemin yaşam şartları hem de şairin kendisi hakkında nesnel bilgiler edinebilirsiniz.Adı üzerinde 'klasik' her çağa, her döneme hitap edebilir ve konunun arasına bilgiler serpiştirildiği için konudan kopmayıp anlayarak, akılda kalıcı bir şekilde güzel bilgiler edinirsiniz.Filmler için de aynısı geçerli, görsellik-ses unsurları akılda kalıcı olduğundan daha zevkli ve daha eğlenceli bir şekilde kendinizi bilmediğiniz ve görmediğiniz yerler arasında bulabilirsiniz.

5) Dergi okuyun

Her ay mutlaka bilim-teknik konusunda yayımlanmış dergileri alın ve okuyun.Bir süre sonra alışkanlık haline geliyor.Tasarlanan projeler,geliştirilmek üzere olan robotlar,çeşitli hastalıkların sebepleri,toplum-sosyal ilişkiler,hayvanlar,ülkeler,gökyüzü... O bilgilerin arasında dalmak bence çok keyif verici ve bağımlılık yapma oranı yüksek. :)

6)Müzik zevki edinin

Hangi tarz müzik dinliyorsanız o müzik türünde araştırma yapabilir, nasıl doğduğunu, hangi ülkelerde yaygın olduğunu, başka hangi sanatçıların o tarz müzik yaptığını öğrenebilirsiniz.Böylelikle kendinize bir müzik kültürü katabilirsiniz.

Bencemi burada tamamlamadan önce birkaç cümle daha eklemek istiyorum.Her ne kadar ''Genel kültür nasıl artırılır?'' diye sorulduğunda söylenen şeyler belli bir formüle dökülmüş gibi görünse de, aslında insanın içinde merak duygusu olmazsa bencemde belirttiğim ve daha bir çok maddeden oluşan tavsiyeleri uygulasa bile hiçbir bilgi akılda kalıcı olmaz.Genel kültürü gelişmiş insanların merak duygusu da gelişmiştir.

Duydukları,gördükleri,okudukları şeyleri zor unuturlar ve araştırmaya meraklıdırlar.Bu yüzden eğer merak duygunuz yoksa ama buna rağmen genel kültürünüzü geliştirmek istiyorsanız neye ilgi duyduğunuzu belirleyin.En basitinden, en sevdiğiniz yemeğin içinde bulunan malzemelerin nasıl yapıldığını,anavatanının neresi olduğunu araştırarak işe başlayabilirsiniz.

Yapmaktan zevk aldığınız şeylerden araştırma yaptıkça, araştırma yapmaktan zevk alacak ve böylelikle araştırma-merak duygunuz gelişecektir.Umarım faydam dokunmuştur, sizleri seviyorum ve okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Sağlıcakla kalın :)


7|3
1624

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

  • İlk yptuma yetişemedim. s
    Ama güzel yazmışsın kuzum ellerine sağlık :)
    Romandan başka kitap okumazdım normalde ama artık genel kültür üzerine dayalı kitaplara da bir el atmak lazım ;) gezme fikri tam bana göre bunu değerlendiricem :) akıcı yazmışsın gayet güzel olmuş 😍😍😘😘

    1|0
    0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 23

Kızlar Ne Diyor 15

Yükleniyor... ;