Schindler's Listesi: Oskar Schindler

Schindlers Listesi: Oskar Schindler

Oskar Schindler Alman ve Katolik bir iş adamıdır. 1908 yılında yılında Avusturya- Macaristan imparatorluğunun bünyesinde günümüzde ise Çekya'da bulunan Svitavy şehrinde doğmuştur. Dönemin partisi olan Alman Nazi Partisine katılmıştır. Ortalıkta Führerim de führerim diye dolaşanlardan biriydi. Peki ben size neden böyle bir adamı anlatıyorum buyurun devam edelim.

Almanların Polonya'ya saldırmasından sonra Polonya da ki şirketler Alman insanlara devredilmeye başlandı. Oskar Schindler de bu kamulaştırma mı denebilir nedir uyarak bir Yahudi şirketini alıp kendi fabrikasını kurdu.

Schindlers Listesi: Oskar Schindler

Bu fabrikadan önce iki fabrikası daha vardı ama en önemli olanı buydu . Daha çok kazanç sağladığı için değil, bulunduğu konumdan değil, ulaşımı kolay olduğu için değildi bu önemi. Bünyesinde Yahudi çalıştırıp onların kamplara gönderilmesine engel olduğu , bu fabrikada gerekirse konaklamalarına imkan sağladığı için bu fabrika bu kadar değerliydi. Yaklaşık olarak 1200- 1700 arası değişen bir sayıda Yahudi'yi toplama kamplarına gönderilmekten, üzerlerinde deneyler yapılmasından , ailesinden koparılıp öldürülmesinden korumuştur. Bu bence'nin konusu o yüzden Oskar Schindler. Fakat bu isim size bir yerden daha tanıdık gelebilir hatta direkt bu hikayeyi duymuş hatta arttırıyorum görmüş olabilirsiniz.

Schindlers Listesi: Oskar Schindler

1993 yapımı Schindler's List filmini izlemişsinizdir. İzlemeyenler için de önerilir.

Schindlers Listesi: Oskar Schindler

Keyifli okumalar + izlemeler

N~

Schindler's Listesi: Oskar Schindler
Cevapla