Hüseyin Nihal Atsız 'ın Dalkavuklar Gecesi Z Vitamini Kitabını İnceliyoruz...

Gürkanbedir
Vatan suçlulardan alınan rüşvet değildir. Vatan atalarının kılıcıyla alınan ve kanla korunan topraklardır.
Vatan suçlulardan alınan rüşvet değildir. Vatan atalarının kılıcıyla alınan ve kanla korunan topraklardır."

Merhabalar bugün sizlere mükemmel bir kitap ile geldim...

Yine Türkçü-Turancı bir yazar olan Hüseyin Nihal Atsız ' ın bir eseri ile sizlerin yanınızdayım. Bu sefer biraz daha siyasal ve toplumsal olayların daha çok meydana getirmiş olduğu "Dalkavuklar Gecesi Z Vitamini" eseri hakkında ufak bilgiler vereceğim sizlere.

Dalkavuklar Gecesi (1941) antik çağdan kendi zamanına yazarin düşsel olarak bir devleti getirmeyi anlatan bir parçadır. Dalkavuklar Gecesinde Atsız eskiden kendi zamanına kadar düşsel olarak devlet gereksinimlerini ve siyasi yetkileri eleştirisel ve hayal ettiği şekilde anlatmıştır.

Z Vitamini (1959) Atsız'ın devlet yönetimi ve siyasi bulgularını en iyi analiz ettiği esef diyebiliriz. Bu eserde Atsız kendi döneminden 50 yıl sonrasına kadar taşıyan ve siyasi yönetimi eleştirerek kendi hayalindeki devleti açıklamasına yardımcı olan eseridir.

İki eseri de Satirik/Alegorik romandır.

Şahısların birçoğu o dönemlerde yaşayan ve o dönemdeki etken isimlerdir. Nihal Atsız aslında bu iki eserinde Tek partili diktatörlüğün sürdü , ülkede hiçbir kimsenin söz hakkı olmadığı , devrin ricalini hedef almasınin ve korkusuzca eleştirisini açıkladı eserdir.

Hüseyin Nihal Atsız buradaki eleştirilerinin, sitemlerinin dozunu biraz kaçırmış olsa da , insafsız görünse de bu romanları, gerçekten o devirde yazabilmesi başlı başına bir yiğitlik içermektedir.

Bu eser Hüseyin Nihal Atsız 'ın tavizsiz kişiliğin başlı başına belgedir.

Şimdiden sizlere iyi okumalar

Hüseyin Nihal Atsız 'ın Dalkavuklar Gecesi Z Vitamini Kitabını İnceliyoruz...
6 Görüş