Pırlanta, Elmas, Altın, Tektaş Yüzük Hakkında Her Şey: Mim Diamond Kurucusu Mehmet Sefa DEMİR Yanıtladı

1. Öncelikle bize biraz kendinizden ve markanız Mim Diamond’tan bahseder misiniz, nasıl başladı bu yolculuk?


Cevap: Merhabalar, ben Mehmet Sefa DEMİR. Kurucusu ve kreatif direktörü olduğum Mim Diamond markası, Kapalıçarşı’da geçirdiğim çalışma yıllarımda edindiğim deneyim ve araştırmalarım neticesinde doğdu. Kapalıçarşı’nın 500 yıldan fazladır süre gelen kültür mirasının zanaatsal ve simgesel yansıması ile ortaya çıkan mücevherler Mim Diamond’ın birbirinden güzel koleksiyonlarını ortaya çıkardı ve sonrasında marka yurtdışı ve yurtiçinde yolculuğunu sürdürmeye devam etti.


Arapça kökenli bir kelime olan MİM, “iz, simge, nişan” anlamına gelmektedir. Sektörde iz bırakacak olmamız nedeniyle bu ismi seçtim. Markam, benim Kapalıçarşı’dan aldığım kültür ve sanat mirasını yansıtıyor. El işçiliğinin teknoloji ile birleştiği Mim Diamond mücevherlerini dünya çapında bir platformda sunma arzum da motivasyonlarımdan biri. Bu uğurda yaptığım özel tasarım pırlanta tektaş ve baget yüzük koleksiyonlarım Paris’te dünyaca ünlü markaların mağazalarında sergileniyor.

Mim Diamond Kurucusu Mehmet Sefa Demir
Mim Diamond Kurucusu Mehmet Sefa Demir


2.) Pırlanta ve elmas nedir, neden bu kadar değerli?

Cevap: Pırlanta, olağanüstü bir parlaklığa sahip olmak için çok sayıda yönü olan belirli bir biçimde kesilmiş bir elmastır. Yani pırlanta aslında elmasın bir kesim şeklinden ortaya çıkmıştır.
Toprak altında 1 milyar yıldan fazla süren oluşma süreci ve doğada çok ender bulunması nedeniyle bu kadar değerlidir.

Pırlantanın fiyatı, pırlantanın büyüklüğü ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

pırlanta
pırlanta


3.) Pırlanta alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sahte pırlanta nasıl anlaşılır?

Cevap: Pırlanta alırken bizim gibi uluslararası güvenirliliği olan bir firmadan almalısınız. Öncelikle kullanılan taş gerçekten pırlanta mı ve bize belirtilen özelliklerde mi diye kontrol edilmelidir.
Profesyonel pırlanta satıcıları özel büyüteçleriyle pırlantanın sahte olup olmadığını hemen anlarlar. Ancak sizlerin böyle bir imkanı olmadığı için bilindik ve uluslararası güvenilirliği olan markalardan almanızı tavsiye ederim. Böylelikle aldığınız pırlantanın kalitesinden emin olmuş olursunuz.

Sahte pırlanta nasıl anlaşılır
Sahte pırlanta nasıl anlaşılır


4.) Pırlanta sertifikası nedir? Uluslararası Pırlanta Sertifikası Nedir?

Cevap: Pırlanta sertifikası; pırlantanın büyüklüğü ve kalitesini gösteren bir belgedir. Bu firma garanti belgesi de olabilir.
Uluslararası Pırlanta Sertifikası, dünyaca kabul gören pırlanta analiz şirketlerinin pırlantaları inceleyerek kalitesine göre her pırlantaya ayrı ve özel
olarak oluşturdukları sertifikalardır. Bu sertifikalar tüm dünyada geçerliliğe sahiptir.

5.) Pırlanta değer kaybeder mi? Pırlanta değer kazanır mı?

Cevap: Mücevher markalarının ve tüketicilerin elindeki ürünler altın ve pırlanta taş fiyatlarının sürekli değer kazanması sebebiyle değer kazanmaktadır. Ayrıca bizim gibi tanınmış ve bilinen bir markaya ait mücevher olması da ürünün değerini belirler. Dolayısıyla mücevherleri iyi bir yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz.

Pırlanta değer kaybeder mi
Pırlanta değer kaybeder mi


6.) Evlilik teklifi için en çok satılan tektaş yüzükler mi yoksa baget yüzükler mi?

Cevap: Evlilik teklifi için en çok satılan tektaş yüzükler, 0,50 karat ve 1 karat tektaş yüzüklerdir. Bunun yanı sıra baget yüzükler çok fazla ilgi görmektedir. Evlilik teklifleri için geçmişte tektaş pırlanta yüzükler popüler olarak kullanılıyor olsa da günümüzde baget pırlanta yüzükler daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebini de baget yüzüklerin gençlere daha çok hitap etmesine bağlıyorum.

en çok satılan tektaş yüzükler
en çok satılan tektaş yüzükler


7.) Sürpriz evlilik tekliflerinde tektaş yüzük kızın parmağına nasıl oluyor? Yüzük ölçüsü nasıl alınır?


Cevap: Aslına bakarsanız her evlilik teklifinde tektaş yüzük kızın parmağına olmuyor. Evlilik teklifi için yüzük alacak erkekler, genellikle partnerlerinin parmağına uygun ölçüde yüzük alamamaktan endişe ediyor. Ancak Mim Diamond olarak, bu endişelerin önüne geçebilmek adına ücretsiz olarak yüzük değişimi yapmaktayız.
Yüzük ölçüsü almak için yüzük parmağının mezura yardımı ile çevre ölçüsünün alınması yeterlidir.


Yüzük ölçüsü nasıl alınır
Yüzük ölçüsü nasıl alınır


8.) Vintage yüzük modelleriniz ile gündeme çok geliyorsunuz. Vintage yüzük koleksiyonunuz hakkında bize bilgi verir misiniz?


Cevap: Mücevher sektöründe uzun yıllardır hep aynı modeller yer almakta. Ancak son zamanlarda kullanıcıların moda zevklerinin değişimi ile farklı takı modelleri takmak istemesi sebebiyle vintage yüzük koleksiyonlarımız daha popüler olmuştur. Biz de pırlanta modasına yön veren bir firma olarak yüzlerce özel tasarım takılarımız ile ön plana çıkıyoruz.


Vintage yüzük modelleri arasında müşterilerimiz genellikle vintage tektaş ve vintage pırlanta yüzük almayı tercih ediyor. Özellikle son dönemlerde vintage evlilik yüzüğü çok satılanlar arasında yerini alıyor. Tamamen en zarif ve şık değerli taşların ve pırlantaların kullanıldığı Mim Yıldızlar Koleksiyonu’nu (Mim Stars Collection) vintage yüzükler olarak müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Vintage yüzük modelleri
Vintage yüzük modelleri

9.) Tasarımlarınızda daha çok hangi değerli taşları kullanıyorsunuz?

Cevap: Tasarımlarımızda kişiye mutluluk ve güven veren yakut ile aşkın ve sadakatin taşı olan zümrüt, gücün ve umudun sembolü safir tasarımlarımızı süsleyen başlıca değerli taşlardır. Elbette tüm mücevherlerin olmazsa olmazı ve tüm ışıltısıyla göz kamaştıran, ölümsüz aşkın ve sevginin simgesi yüzyılları bulan oluşum süreciyle geçmişi geleceğe bağlayan pırlanta da daima tasarımlarımızı süsler. Aynı zamanda insan tarafından bilinen en eski taş, kralların şanslı taşı, negatif enerjiye karşı kutsal bir taş olduğuna inanılan turkuaz, hayatın ve kararlılığın sembolü olan mercan tasarımlarımıza anlamlarıyla ve zarafetleriyle renk kattığına inandığım taşlardır. Tüm bunların yanı sıra Türkiye'de hiç kullanılmayan yurtdışından özel olarak getirttiğimiz değerli taşlarımız ile ortaya çıkarttığımız tasarımlarımız görenleri büyülüyor.

değerli taşlar
değerli taşlar

10.) Takı ve pırlanta ürünlerinize nereden ve nasıl ulaşabiliriz?

Cevap: Mim Diamond’ın kuruluşundan şu ana kadar geçen zamanda instagram ve internet sitemiz bizim genel tanıtım mecramız oldu.
Yeni modellerimizin ilk tanıtımını yaptığımız instagram adresimiz instagram.com/mimdiamondcom/ üzerinden pek çok ürünümüzü kampanyalı olarak satın alabilir ve bizi takip edebilirsiniz.

Pırlanta, Elmas, Altın, Tektaş Yüzük Hakkında Her Şey: Mim Diamond Kurucusu Mehmet Sefa DEMİR Yanıtladı
7 Görüş