Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

sinanmaktanbiktim
Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Görmüş olduğunuz bu eser bir kreşte yapılmadı. İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan tarafından yapıldı ve 120 bin dolara 2 sene önce satıldı! Üstelik sergilenirken performans sanatçısı David Datuna’nın yaptığı gösteri sırasında da kendisi tarafından yendi! Ve bu eser tek değil, sanatçının daha birçok bu türde modern sanat eseri bulunuyor! İlk şaşkınlığınızı atlatabildiyseniz şimdi başrolümüzü daha yakından inceleyelim.

Maurizio Cattelan
Maurizio Cattelan

Maurizio Cattelan 1960 yılında İtalya’da doğdu. Doğduğu dönemde tıpkı tüm dünya gibi İtalya da soğuk savaş etkileri altındaydı ve aynı zamanda Arta Povera (Yoksul Sanat) akımının doğuşuna ev sahipliği yapıyordu. Cattelan da tıpkı her sanatçı gibi çocukluğundan itibaren çevresindeki dinamik olaylardan ve yerleşen kültürden etkilenmekteydi. Sanatçı ilk gençlik döneminde yeni yeni gelişen diğer sanat akımlarından da (Pop Art, Yeni Gerçekçilik, Fluxus, Minimalizm, Performans Sanatı, Feminist Sanat, Arazi Sanatı, Postmodernizm ve Yeni Kavramsalcılık bunlardan bazıları) şüphesiz esinlenmiştir.

Çoğu eserini ilk gördüğümüzde bizde bir şeyler ifade etmese de Cattelan aslında bizlere çok şey anlatıyor. Eserlerinden bazılarını ve anlamlarını şöyle derledim:

1) Rauss

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

“Rauss” bir Nazi sloganı, “Dışarı” anlamına geliyor. Cattelan 1991 senesinde İtalya’daki Senegalli işçilerden oluşan bir futbol takımı kurdu ve ırkçılığa karşı tepkisini koyarak şampiyonalarda bu eserini sergiledi.

2) Stadium

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Aynı sene içerisinde yine aynı amaç için oldukça geniş bir langırt masasıyla performans sanatını ortaya koydu. Galleria Communale d’Arte Moderna’da Kuzey İtalyan bir grup ile siyahi vatandaşları bir oyun aracılığıyla bir araya getirdi.

3) Love is Fasts Forever

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

1997 yılında yaptığı bu çalışmada hepimizin anlayacağı gibi sevgi, dostluk, sadakat ve arkadaşlık gibi değerlere vurgu yapmasının yanı sıra yine kendisi ırklar arası savaşın herkesin sonunu getireceğini de anlatmayı amaçlamış.

4) Charlie Don’t Surf

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Açıkçası bu eseri yorumlayabilecek bilgi birikimine sahip değilim ancak Vietnam Savaşı’na ve eğitim sistemine bir eleştiride bulunduğunu okumuştum.

5) Mini-Me

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Arkada gördüğünüz kitaplar rastgele seçilmemiştir. Catellan burada vicdanını sergileyen bu figürü kendini ve içindeki narsizmi eleştirmek adına özellikle Tony Cragg ve Enrico Castellani’nin yanına yerleştirmiştir. Yani sanatçımız kendisini eleştirecek kadar da cesur aynı zamanda.

6) Untitled

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Tahmin edebileceğiniz gibi eğer duvarın diğer tarafı olsa ve biz orada bulunuyor olsaydık göreceğimiz görüntü, avlanmış atların kafalarının taksidermiden geçirildikten sonra duvar süsü olarak asılmış hali olacaktı. Cattelan her ne kadar yorumu biz izleyicilere bırakıyor olsa da modernizm eleştirisi ve insanın kötülüğüne vurgu yaptığı bence kesin.

7) A Perfect Day

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Yine “duck tape” ve yine Catellan… Sanatçımız bu sefer eserlerini sergilediği galerinin sahibi olan Massimo de Carlo’yu eseri olarak kullanmıştır. Kendisini “Sadece bir dereceye kadar özgürlük bulmaya çalışıyorum.” diyerek anlatan Catellan’ ın buradaki amacının sektöre yönelik olduğunu düşünüyorum. Yani sanatçılara uygulanan sansür baskısının bir nevi ters dönmüş halini yansıtmış bize.

8.) Him

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Cattelan burada faşist diktatör Adolf Hitler’in küçük bir heykelini yaparak onu ve onun ifade ettiklerini küçümsemiş ve acizleştirmiştir. Burada açıkça bize şu soruyu yöneltmiştir: “Hitler’in yaptıkları affedilebilir mi?”

9) L.O.V.E

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Eser ne adının ne de görüntüsünün ilk aklımıza getirdiği şeylerle alakalı. İtalya’nın borsa binasının önündeki bu heykel adını “Liberta, Odio, Vendetta ve Eternita (özgürlük, nefret, intikam ve sonsuzluk)” kelimelerinin kısaltılmasından alan yapıt şeklini ise Nazi selamının 3 parmağının kesilmiş halinden alıyor.

10) America

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

2016 yılında yaptığı bu heykeli çalışan bir çeşme şeklinde tasarlamış. Som altından yapılan tuvalet görünümlü bu yapıtın adının Amerika olması ise şüphesiz eleştiri oklarını ABD’ nin yol açtığı globale etki eden gelir eşitsizliğine, israfa ve yılın başkanlık seçimini kazanan Donald Trump’a yönlendiriyor.

Son olarak sıra artık adını iyice duyurduğu ve dünya çapında haberlere konu olan eseri “Comedian”da.

11) Comedian

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?

Cattelan bu eserinde de A Perfect Day ve America’da olduğu gibi sanat eserlerinin çok yüksek meblağlarda satılıyor olmasını eleştirmiştir. Kullandığı malzeme sayısından dolayı da Arta Povera akımından etkilendiği düşünülmektedir. Eser aynı zamanda sanatçıyı sıkıştıran ve baskılayan tüm sanat çevrelerine meydan okuma niteliğindedir.

Cattelan, manavdan 2 liraya alarak bir bant parçasıyla duvara yapıştırdığı bizim bildiğimiz dümdüz muzdan oluşan bu eseri ortaya çıkarmak için çok zaman harcamış. 1 yıldır bunun için çalışıyormuş ve gittiği yerlerde de kendisine ilham olması için aynı bu şekilde odasının duvarına muz yapıştırıyormuş. Reçineden ve bronzdan yapmayı denemiş ama bunlar hoşuna gitmemiş ve %100 doğal olması için gerçek muz kullanma kararı almış. Ama merak etmeyin eğer 150 bin dolarınızı bu esere verirseniz muz çürüdükçe yapmanız gerekenleri anlatan bir rehber de veriyorlar size. Muz küflenmeye yakın gelip yenisini alıyorsunuz. 😅😅 Tabi satın almadan önce muzunuzun başka bir sanatçı tarafından afiyetle yenilebilme riski de var:

"Çok lezzetli bir eserdi."
"Çok lezzetli bir eserdi."

Ne denilebilir ki, sanatta mevzular deniz derya. Siz de bazen modern sanatı anlamakta zorlanıyor musunuz?

Maurizio Cattelan ile Tanışalım: Komedyen Muz Sanat mı Değil mi?
16
11
Görüşünü yaz
11Kız Görüşü
16Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • FelFire
  Ellerine sağlık, çok hoşuma gitti yazın :)

  Muz olayını seviyorum, başta anlam verememiştim işin aslı, demişsin ya o yetkinlikte değilim diye, ben de değilim işte, ama global ticaretin simgesinin muz olduğuna dair açıklamayı gördükten sonra çok hoşlanmıştım.

  Charlie olayı da bir film repliği aslında, çok kullanılıyor bu kalıp. Bir komutanın sörf yapmak istediğini söyleyen askerine "Charlie dont surf!" diye bağırması. Vietnamlılar sörf yapmaz demek.

  Biraz karıştırınca şuna rastladım, Cattelan Charlie mahlasını sıkça kullanırmış.

  Öğrenci masasına ellerine saplanmış kalemler ile sabitlendiği de aslında zorla tutulduğu, istemediği, bir nevi eğitim sistemi denen şeyin rezil bir hale geldiğini ifade etmeye çalışmış.

  Bakınca, Vietnam askerlerinin tehlike arz etmediği şeklinde yorumlamış bir çok insan, bence tam aksidir anlatmak istediği. Vietnam askerleri tehlikelidir, böyle oyunlarla uğraşmazlar, siz de uğraşmayın ve savaşın gibi bir anlam atfediyorum ben. Zira eserle bir düşününce, kendi düşüncem daha mantıklı geliyor bana.

  Şu eseri bugünün Türkiye'sine uyarlayınca da daha büyük bir anlam ifade ediyor aslında, değil mi?

  Gerçi dürüst olayım, ben o masaya sabitlenmiş elimi keser ve o sınıfı terkederim. Kusura bakma çok uzun oldu sanki, keyifli bir benceydi, kendimi yine tutamadım. 🙄

  Yine yeniden ellerine sağlık!https://www.youtube.com/embed/uU9Y1sNs1rs
  Görüş hala geçerli mi?
  • Hoşunuza gitmesine sevindim. Görüşlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu konu üzerinde daha detaylı araştırma yapacağım artık belki bunun üzerine odaklandığım bir "bence" de yazıya dökebilirim 🙂

  • FelFire

   Bu süreyi de bekliyor olduğumuzu bilerek geçir, içindeki isteği heyecan ile körüklesin bu :) Şimdiden kalem tutan ellerine sağlık :)

 • Triggerr
  Eğer bu sanatsa bizim manavcı rüstem abi Michelangelo
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1114
 • SwordOfDemocles
  Güzel bir bence
 • wiosnna
  Bazı modern sanat eserleri anlamlı olsa da, bazıları sanattan çok mantıksızlık oluyor. Eğer o şekilde düşünürsek, her hareketimiz, her saçmalığımız bir sanat olabilir. İlgi çekme ve farklı olmaya çalışma çabası olarak görüyorum.
 • Balıkburcubikız
  bi tek bana mı dahice geliyo böyle seyler nerden nasıl akıllarına geliyo diye
 • YalvarBarışalım
  Sanat diye diye her şeyi yutturdular madem sanat bunlar satma sakla
 • EmirAdakul
  Taksidermi kavramını bilmeyen olabilir. Ölen hayvanın içini doldurma işlemine denir.
 • staybehind2
  o muzu alıp yiyen adam birde okadar para verdi hayır kurumuna ver deseler saçmalık olur
 • Cherrytanuki
  Yani sanatla çok alakam yok daha çok küçük yapılar, stop Motion filmler (umarım doğru söylüyorumdur), edebiyat ürünlerine bakıyorum. Bu esere karşı çıksam da çıkmasam da bir şey değiştirmeyecek. O muzu alanı tebrik ediyorum. Bence anlatmaya çalıştığı çok fazla şey olabilir. Ama bu anlatmaya çalıştığı şey için duvara kendim de bir muz yapıştırabilirdim.
  Soruna gelecek olursam, evet sanatçının dışkısı bile sanat olabilir. Anlamsız şeyler her yerde var, bu şeylere bir anlam yüklemek kendisini katmak bir sanatçının görevidir. Herhangi bir şeye baktığımızda bizim için o şey anlam taşımıyor olabilir ama sanatçı için bir anlamı vardır, sanatına konu eder o şeyi. Bir sanatçının anlam yükleyip sanatlaştırabileceği şeyler sınırsızdır. Muzumuz da istisna değil. Ona para veren kişi de bir sanat eseri olabilir bence mesela onun faturasını bir duvara yapıştırırız ve bir sanat eseri olur.
 • Sinan383838
  Tabiki de değil sanat olmadığını yapan kişi kanıtladı zaten aynısını ikinci kez yaptı sanat eserleri tektir
 • Anadoluçocuğu45
  Güzel bir yazı
 • AytacYigit
  Muzdan sanatmi olur yaa
 • miayn_menk
  Bunu ben sıkılınca yapıyorumndkxhskxh
 • dark_night_judge
  Sanat bu yani?
 • cagınkaraman
  Çok iyi
 • neredenbaslayayim
  Biri üstüme toprak atsın. Bunlar ne?
 • OverNow
  Güzel bir bence olmuş, emeğine sağlık.
 • drunkandvintages
  2. bir dalga mı geciosun canım 🙂
 • AtLaS_006
  Güzell
 • doanylmz
  Bilmem öyle mi?
 • Gizliikkkkk
  Güzel bir bence
 • _Cihangir17_
  Sanat gibi gelmedi bana
 • Gizli Üye
  o atları çözemedim :D
 • Gizli Üye
  vay be
 • Gizli Üye
  Gözlerim kanadı bunlar mı sanat
 • Gizli Üye
  Güzel paylaşım olmuş
 • Gizli Üye
  Bence degil
YÜKLENİYOR...