Osmanlı'nın En Çok Tartışılan Konularından Olan Harem Nedir, Ne Değildir?

Ütü-Masası s

Osmanlı Devleti'nin belki de en gizemli müesseselerinden biri olan ''harem'', Arapçada ''haram'' kelimesinden gelmekte olup ''dokunulmaz, kutsal'' anlamlarına gelmektedir. Yine gizli ve herkesin bilmemesi gereken anlamlarına gelen ''mahrem'' ve ''mahremiyet'' de bu kökten türemiştir. Osmanlı'daki harem, bir diğer ifadeyle ''Harem-i Hümayun'' (Padişahın haremi) günümüzde en çok tartışılan konulardan biri olup birçok konuda esprisi dahi yapılmaktadır. Peki gerçekte harem nedir, ne değildir? Bu Bence'de sorularla haremi irdeleyeceğiz.

Harem gerçekten de sadece bir okul mudur?

Osmanlının En Çok Tartışılan Konularından Olan Harem Nedir, Ne Değildir?

Birçok insan haremin sadece kadınların eğitim gördüğü bir müesseseden ibaret olduğunu zanneder. Bu doğru olsa da kadınlar yalnızca eğitim görmezler. Cariye olan yani savaştan esir olarak saraya gelen kadın köleler, burada eğitime tabi tutulur, dil dersi alır ve bir yandan da padişahın cariyesi olurlar. Padişah, kadın kölelerden dilediğiyle birliktelik yaşayabilir ve cariyeler erkek çocuk doğurmaları üzerine ''haseki sultan'' unvanını elde ederler.

İslam'da en fazla 4 kadınla evlilik sınırlıyken, bazı padişahlar nasıl 10'dan fazla kadınla evlilik yaptı?

Osmanlının En Çok Tartışılan Konularından Olan Harem Nedir, Ne Değildir?

İslam'da en fazla 4 kadınla nikâh kıyma sınırlı olsa da erkek, sınırsız kadın köleyle ilişki yaşayıp çocuk yapabilme hakkına sahiptir ve helaldir. Bu durum, Kur'an-ı Kerim'de şu ayetle ifade edilmektedir:

Himayeniz altındaki yetim kızlarla evlenince haklarını gözetemeyeceğinizden, adaleti sağlayamayacağınızdan endişe ederseniz, onlarla değil, size helal olup arzu ettiğiniz diğer kadınlarla iki, üç veya dört hanım olmak üzere evlenin. Eğer bu takdirde de aralarında adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya elinizin altında olan cariyelerle yetinin. Bu durum, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır. (Nisa Suresi 3. ayet)

''Kadın köle'' anlamına gelen cariye, gayrimüslim kadınlardan seçilir ve bir erkek dilediği kadar cariyeye sahip olabilir; onlardan çocuk yapabilir ve bu erkeğe helaldir. Ayette ''...elinizin altında olan cariyelerle yetinin.'' kısmı da buna işaret etmektedir. Dolayısıyla Osmanlı padişahları, nikâh kıymaz, kadın kölelerden çocuk yapardı. Bu nedenle Osmanlı padişahlarının birçoğunun annesi yabancı kökenlidir çünkü Müslüman bir kadın İslam dinine göre cariye olamaz. Bu sebeple Fatih Sultan Mehmed'in 7 karısı değil, 7 cariyesi vardır. III. Selim'in 14, II. Abdülhamid'in 12, III. Murad'ın 40 civarında cariyesi olmuştur. Ancak Osman Bey, II. Süleyman, II. Osman gibi bazı padişahlar Müslüman kadınlara da nikâh kıymıştır.

Harem'de kimler yaşardı ve herkes girebilir miydi?

Osmanlının En Çok Tartışılan Konularından Olan Harem Nedir, Ne Değildir?

Harem'de padişahın cariyeleri, kadın hizmetkârlar, eğitmenler, padişahın annesi, çocukları ve kız kardeşleri yaşardı. Bunların dışında hiç kimse hareme giremezdi. Ancak ''harem ağası'' adı verilen ve haremde hizmet eden erkekler de vardı. Bu kimselerin dışında hareme başkalarının girmesi söz konusu değildi.

Hareme erkek giremiyorsa orada hizmet eden erkekler nasıl hareme alındılar?

Osmanlının En Çok Tartışılan Konularından Olan Harem Nedir, Ne Değildir?

Haremde hizmet eden erkekler ve ''harem ağası'' hadım edilmiştir, yani cinsel organları kesilmiştir. Ancak bu uygulamayı bizzat Osmanlı Devleti yapmıyordu. Bazı kimseler, erkek çocukların cinsel organlarını keserek onları köle pazarlarında satıyordu. Bir kimse, eşinin evinde hadım edilmiş erkeği çalıştırmayı daha güvenli bulacağından genelde hadım edilmiş erkekleri tercih edebiliyorlardı. Bir kısmı da saray tarafından satın alınıp eğitilerek haremde görevlendiriliyordu. Cinsel arzuları yok edildiği için sorun teşkil etmiyorlardı. Haremde çalışan erkeklerin çoğu da Kuzey Afrika'dan getirtilirdi.

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım, harem daha çok okul muydu yoksa padişahın zevk ve eğlence mekânı mıydı?

Osmanlının En Çok Tartışılan Konularından Olan Harem Nedir, Ne Değildir?

Bana göre daha çok padişahın zevk ve sefa içinde yaşadığı bir evdi. Tamamen kendi başına bir okul değildir ve harem eğitim verilmek için kurulmamıştır. Zira eğitim maksadıyla kurulmuş olsaydı orada padişah ve padişahın ailesi bulunmazdı. Harem, padişahın mahremiyetidir. Padişaha ait kadın kölelerin yaşadığı mekândır ve padişah buradaki kadın kölelerin her birine istediği şekilde tasarruf etme hakkına sahipti.

Osmanlı'nın En Çok Tartışılan Konularından Olan Harem Nedir, Ne Değildir?
19
10
Görüşünü yaz
19Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • ta00ta
  Erkeklerin harem kurma merakını şimdi daha iyi anlıyorum. 😕 O değil de erkeklerin cinsel organları ne için satışa sunuluyordu onu da çözemedim. Hayat padişahlara güzelmiş. 😕
  Emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Erkeklerin cinsel organları satışa sunulmuyordu. Şöyle ki, 5-6 yaşlarında ufak çocukların cinsel organları kesilirdi bazı kimseler tarafından. Sebebi, o çocukları köle pazarında yüksek fiyata satmaktır. Hadım edilmiş kölelere de ihtiyaç duyulmaktaydı dolayısıyla alıcı bulunmaktaydılar.

  • Hadım edilmiş yani cinsel organı kesilmiş bir köleyi de adam evinde alabilir karısına yardım edebilir daha güvenli olur çünkü kökten kesiyorlar cinsel organı ve adam cinselliğe dair bir şey gütmüyor

  • ta00ta

   Yani çocuklar satılıyordu bu şekilde.. anladım şimdi. Kötüymüş. 😕

  • Hepsini Göster
 • PolyannaElisa
  Bu açıdan bakınca ne de iğrenç geliyor.
  Emeğine sağlık gerçekten o kadar güzel yazmışsın ki, keyifle okudum.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Teşekkür ederim aslında iğrenç demeyelim çünkü o dönemde her yerde yaygın bu ve kölecilik

  • İşte bu dönemde iğrenç geliyor.
   O dönemde yaşasaydım, cariye filan olmazdım.😅

  • Müslümanlar cariye olmuyor.
   Ama ben hadım edilmiş bir çocuk olabilirdim, ihtimal var yani :D

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1710
 • Bikız99
  Ne anlamam gerektiğini anlamadım galiba 😅
  Ama hep söylüyorum yine söylicem böyle ince detay araştırıp irdeleyip yazmana bayılıyorum, tebriks🥳👏
  • Teşekkür ederim ama içimdeki ses Osmanlı torunları tarafından linçleneceğimi söylüyor :D

  • Bikız99

   Amannn boşver. Dün bir cideo izledim. Orada diyordu ki size gelen olumsuz yorumları silmeyin ya da onlara kızmayın. Çünkü sonuçta iyi veya kötü yorumlar etkileşim oluşturuyor ve bu da sosyal medyanın algoritmasıdır yani sistem kötü yprumlara ya da dislike lara bakmaz etkileşimin ne kadar çok olduğuna bakar diyordu.
   O yüzden salla gitsin kim ne kadar laf ederse o kadar iyi iş çıkardın demektir🥳

 • zhrçkc
  Osmanlıyı kötülemek için harem abartılarak anlatılıyor. İlber ortaylı katıldığı bir programda bu konuya değiniyor eğitim, ibadet, kültür her alanda geliştiriliyor bu kadınlar. Haremde anlatıldığı gibi koca koca odalardan değil küçük yer yataklı bir alanmış. Sabah erkenden kalkar abdest alır ibadetler yerine getirilir ve çeşitli alanlarda uğraşları olurmuş
  • İlber Ortaylı Mustafa Kemal Atatürk'ün de Müslüman hatta dindar bir Müslüman olduğunu söylemişti. Oysa kendisi de inançsız olduğunu biliyordu ama söyler mi? Söylemez çünkü adam akıllı, tepki çekeceğini bilir. Bu ülkede bir şeyi söylersen onun düşmanıymışsın gibi konuşurlar arkandan. Adam haremi gerçeğiyle anlatsa Osmanlı torunları bundan rahatsızlık duyar.

   Harem ile ilgili birçok belge, kitap ve minyatür vardır. Çoğunu da okudum ve inan cinsel kategoriye kaymasın diye sansürlü anlattım özetleyerek

  • zhrçkc

   Yapma Allah aşkına ne tepkisi? Celal şengör Televizyon kanalında Fatih Sultan Mehmet Hristiyan olabilir diyor tepki çekmiyor harem konusuna açıklık gelince mi tepki olucak? İnsanların Osmanlı'ya karşı koyu bir nefreti var ve ben objektif yorum göremiyorum.

  • Celâl Şengör zerre umursamıyor çünkü. Adam 10 yıl önce ilahiyat öğrencilerine evrimi anlatıyordu çekinmeden. İlber Ortaylı gibi değil yani tabii ki söyler. Harem böyledir bu ister kabul edersiniz ister etmezsiniz. Dilersen Osmanlı padişahlarının cariyelerine bakabilirsin III. Murad'ın 100'den fazla çocuğu yapması 4 kadınla olamaz herhalde değil mi?

  • Hepsini Göster
 • benkendall
  Hz. Muhammed gibi savaş anı olsa, kadınları korumak amaçlı alsa yanına tamam. Ama bunlar zevk için yapıyor. Cariye ya da hadım edilmiş o adamlar, cidden midem kalktı.
  • Adam değil, çocuk. Küçük yaşta çocukların cinsel organlarını kesip satıyorlardı. Çünkü iyi para getiriyorlardı ancak Osmanlı bunu bizzat kendisi yapmıyordu. Fakat bu çocuklardan satın alarak daha fazla çocuğun hadım edilmesine imkân sağlıyordu

  • benkendall

   Peki

 • Biraz_Bazarov
  Bir bilgide benden olsun cariyenin avreti erkeğin avreti gibidir gögüsleri dışarda olmak zorundadır hatta hz ali gogüslerini örten bir cariyeyi kırbaçlattırmıştır. Son olarak bir cariye sonradan müslüman olsa dahi ozgurlestirilmedikce mal hukmundedir ve müslüman olmasının hicbir önemi yoktur.
 • Dnzgrbz43
  Senide cariyerin arasına sokalım cariye yapalım kac tane çocukların türer bakalım 😂😂😂😂
 • kirpikkız1
  haremle ilgili fazla bilgi yok osmanlı kitaplarında
  • Gizli bir müessese olduğu için çok kaynak yok elbette ancak birçok kitap yazılacak kadar bilgi vardır.

 • Afraa2727
  Beyler kendinize gelin harem felan saçma bir olay ☺️
 • XSirenHeaDX
  hadım erbezlerinin sıkıştırılıp "patlatılması" değil miydi? 😅Bu arada ufak bir bilgi ekleyeyim:hadım edildikten 10 yıl sonra erbezleri eski haline geliyorMUŞ. Emin değilim tabii😅Bilgiler için teşekkür ederim. Ama bu 4 eş olayı zamanında savaşta ölen erkeklerin azalması ve kadınların çok olmasından değil miydi? Hani açıkta kalmasın işte durumu iyi olan erkekler 4 kadın alabilir diye bir durum vardı bildiğim🤔
 • TheLostBoy
  padişahın fahişeleri meşrulaştırmak için kullandıgı bölüm, başka birşey değil. bu arada ayetlerin de aslında kadını ne kadar değersizleştirdiğini görmüş olduk. ayrıca bol bol celişki de var. insanları islama davet etmeyi emreden bir din müslüman olmayanı becermeye teşvik ediyor ''helaldir yürü be kocum!'' diyor. Dinlerin kurgudan ibaret oldugunu hala inatla kabul etmiyorsunuz. Düpedüz birden fazla kadını ''caiz'' kılmak için 40 takla atılmış ve okudukça midemi bulandırıyor
 • birsuskuncicek
  Harem haram kelimesine cok benziyor hürrem harem bu da benziyor padisahların ne kadar doyumsuz oldugndan başka bisey degl köle kültürü var alt tabaka var hindistanın kast sistemi bile daha insaflı
 • lloves
  Gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş tebrik ederim bence harem sistemi çokta saçma değil sonuçta Osmanlı zamanından bahsediyoruz günümüz ile kıyaslamak yanlış olur. Haremlerin kullanım amacı her ne kadar Padişaha yönelik olsa da orada neslin devamı dönüyor 😀
 • DoğmayanGüneşim
  Harem aslında izlediğim muhteşem yüzyıl dan biliyorum 🤣 yoksa hiç özel olarak internetten harem nedir ne değildir arattirmadim. Şu bilgiyi de yeni öğrendim erkekler hadım ediliyor içim cız etmedi değil 😱bende diyordum yasak ama ne işleri var onca güzelin arasında durmak ister istemez insanı dürter. Birde duyduğum kadarıyla yabancı köle almalarının bir diğer nedeni ise ileride kölenin ailesi ben akrabasiyim diye mal talep etmesin veya akraba kıyağı diyorlar ya onlar olmasın diye yabancılardan seçiliyor. Osmanlı'da mal sadece Osmanlıya ait dışarıdan herhangi bir kişi Osmanlı'nın malını talep edemez 🤣çöpsüz üzüm alıyorlar pazardan
 • wampirgirlss
  Resmen kerhane ; hic hos bir uygulama degil. soyle dusunun bir fransiz Türk kadinlari yani kardesinizi, kizinizi aliyo hareme cariye olarak aliyor. Zaten haremde özellikle guzel kadinlar ve yabanci kadinlar secilirdi bunun egitimle ilgisi olamaz..
  • UDixon

   Kerhane falan değil o zamanlar çocuklar çabuk ölüyordu o yüzden bir sürü kadından çocuk yapılırdı erkek çocuklar kızlardan daha zor yaşama şansına sahip hiç mi araştırmadın ayrıca gayet güzel bakılıyordu onlara bu Allahın izin verdiği bir şey zaten savaşta kadınlar sıkıntı yaşamasın diye hareme alınıyordu orta da kalmasınlar diye hem de çocuk sahibi olabilmek için yoksa o zamanlar çocuklar hele ki erkek çocukları çabuk ölebiliyormuş.

  • wampirgirlss

   @UDixon bu benim gprusum sanane

  • UDixon

   @wampirgirlss O zaman öyle gerekiyordu yoksa kerhane yollarına düşüyordu çoğu kadın zaten savaş sonrası ortada kalıyordu o yüzden ve çocuk sahibi olabilmek için çünkü erkek çocukları pek yaşayamıyor o yüzden ne kadar fazla çocuk olursa o kadar iyi olur diye anladın mı yoksa uçkurla alakası yok aslan parçası ömürleri ilahi kelimetullah davasını yaymakla cihadla geçti keyif çatma derdinde değildiler. Biz bunca meşakkate bir alkış uğruna katlanmadık halis niyetimiz rızayı ilahiyedir. Hazreti Alinin de cariyesi vardı cariyeye laf ediyorsun da Amerikan askerleri ırakta afganistanda kadınlara tecavüz ettiler Osmanlı kadınlara sahip çıktı himayesine aldı cariye demek eşle aynı değerdedir hatta bir suç işleyince köle azad etmek gerekiyor yani kölelik meraklısı bir din değil İslam kölelere iyi davranın onlara eziyet etmeyin aileniz gibi görün diyordu.

  • Hepsini Göster
 • prensesmari
  Nurhan Atasoy hocanin haremle ilgili kitabı var detayli bilgi isteyenlere
 • Blackh
  Himayeniz altındaki yetim kızlarla evlenince haklarını gözetemeyeceğinizden, adaleti sağlayamayacağınızdan endişe ederseniz, onlarla değil, size helal olup arzu ettiğiniz diğer kadınlarla iki, üç veya dört hanım olmak üzere evlenin. Eğer bu takdirde de aralarında adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya elinizin altında olan cariyelerle yetinin. Bu durum, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır. (Nisa Suresi 3. ayet) şu ayet bile kadinin hocbir soz hakkinin olmadiginin erkegin vicdanina birakildiginin kaniti hala islamiyetin kadinlari yucelttigini soyleyenler var gercekten... harem bence osmanlinin kara lekesi... egitim vs degil savas esiri bu kizlar muslumanlastirilip veliaht dogurmalari icine gitildiler... saray adabi kazansin diye egitildiler cunku hepsi koylu kiziydi...
  • UDixon

   Kara Leke falan değil İslam hukukunda caizdir çünkü o zaman kölelik vardı hz alinin bile cariyesi vardı hatta hz hasanı iranlı cariyesi zehirledi deniyor.

  • Blackh

   @UDixon cariyelik bir dinde var diye aklanmiyor bence... bence kara leke...

  • UDixon

   tabi ne demezsin alttaki yazıyı oku da gör bak kara lekemi ak leke mi japonların ne boklar yaptığını araştır almanların fransız kadınlarına amerikalıların afgan ve ıraklı kadınlara neler yaptığına bak ondan sonra konuş. İslam kadını korumak için böyle bir sistem geliştirmiştir o sadece köleliğin olduğu zaman için geçerliydi yani şu anda değil.

  • Hepsini Göster
 • Ummtşşş
  Müslüman toplumda cariyelik olayı başlıbaşına kargaşa
 • Deniz3828
  Ben tarihçiyim okuyorum yani harem hep dizilerden kötü algılatıldı sırff Osmanlı padişahları kötü gösterildi
 • EmirAdakul
  Çoğu kişi haremi sadece Padişahın seviştiği kişilerin kaldığı yer zanneder.
 • Pin-han
  Osmanlı döneminden bahsediyoruz saçma sapan konuşmayın. Hangi padişah nikahsız koynuna almış?
  • Lütfen Bence'yi okuyun ya da ''cariye'' kelimesini araştırın.

  • Pin-han

   Siz araştırmışsınız ama yanlış kaynaklardan.

  • Yanlış kaynak falan yok. Cariye kadın köle demektir ve nikâhsız ilişkiye girilmeleri helaldir. Araştırabilirsin.

  • Hepsini Göster
 • Karamelaaaa
  Ellerine sağlık çok güzel yazmışsın yinee🥳
 • serbestişçi
  bunları biliyorum zaten
 • Bohemian-Rhapsody
  Eline sağlık
 • carlito44
  farklı konu, güzel paylaşım.
 • papatyacann
  güzel bir bence :)
 • EGE_MAN
  Osmanlı torunları kin besleyecek aghh
 • omerta61
  Harem padişah cariye oldu yer
 • Gizli Üye
  Çok güzel anlatmıssin
YÜKLENİYOR...