"Redd" Hak Ettiği Değeri Göremeyen Bir Efsane

_Soulempat_

1996 yılında Doğan Duru ve Güneş Duru aldı ikiz kardeş ile başlayan bir serüven aslında bu. İlk olarak Invictus Band olarak başladılar ardın isim değiştirerek Ten ve ardından Red ve son olarak 2005'te Redd olarak devam ettiler. Her grupta olduğu gibi 1997 den beri küçük mekanlardan barlardan yavaş yavaş yükselerek şu anki konumlarına geldiler ki hala hak ettikleri yerde olmadıklarına eminim. 2003 yılına gelindiğinde elde onlarca yazılan şarkı vardı fakat yoğun tempodan dolayı kendi stüdyolarını açma kararını aldır ve işler 1 sene daha uzamış oldu. "Mutlu olmak için" adlı eserleri de ilk yazılan şarkılar biridir.

Yıllar geçti grupta ufak değişiklikler oldu gidenler gelenler arada ufak polemikler inişler çıkışlar derken bir çok şeyin üstesinden gelip 2. albümlerini de çıkarmış oldu. 2. albümleri olan Kirli suyunda parıltılar albümünde "Falan Filan" isimli çıkış parçası altı hafta boyunca Türkiye müzik listelerinde birinci oldu. Müzik kanalı MTV'de yayınlanan "World Chart Express" programında on numaradan giriş yapan Redd, "Falan Filan" ile U2 , Black Eyed Peas gibi birçok önemli isimle aynı listeyi paylaştı. Ama nedense hala çoğu kişi grubun değerini görmedi. ya da görmek istemdi. Ardından 3 albüm daha çıkarttılar ve Prensesin Uykusu adlı albümde , albüm ile aynı adı taşıyan şarkıları Çağan Irmak'ın senaryosunu yazıp, yönettiği Prensesin Uykusu adlı filme ilham kaynağı olmuştur. Ve filmin tüm müziklerini de Redd'in yapmasını istemiştir.

Son olarak Redd bütün şarkılarda söz , beste , düzenleme kısaca her şeylerini kendileri yapan , yurt içi ve yurt dışı eğitimlerini son derece sağlam yerlerde alıp yaptığı işi en iyi ve bilinçli şekilde yapan , kendine sadece müzik grubu olarak görmeyip , politik ,toplumsal ve kavramsal olarak kendini ifade eden , hayat felsefesi olarak benimsenen ve atmosfer oluşturan bir grup. Yani "Redd'dedenler" . Gerektiği yerde olmayan ama herkesin mutlaka bir şarkısını bildiği nice ödüller , sıralamalar , değerler hak eden , sözleriyle insanı "ne yazmışlar be abi" dedirten nadide Türk gruplarımızdan. Umarım tüm dünyada daha fazla isminiz duyulur. Yolunuz açık olsun.

İlk bence yazımdan herkese merhaba. Kısa tutmaya ve kimseyi sıkmamaya çalıştım umarım beğenirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

"Redd" Hak Ettiği Değeri Göremeyen Bir Efsane
4
7
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

37
 • ToxiCs
  Bir zamanlar dinlediğim bir gruptu.
  Eline ve emeğine sağlık. :)
 • Cicikus1
  Ne diyecektim ha unuttumya dur dinliyim beynime gelsinde söliim
 • BlackEagleEye
  Pentagram , Manga, Duman, Teoman, Şebnem Ferah varken gözlerim bunları aramaz..
 • Cooleverybody123
  Müziklerine Türkiye yabancı
 • Mercy0
  Ben daha önce hiç dinlememisum onu farkettim
 • Gerçekten de öyle güzel bence olmuş
 • MrMyopıc
  bir ara köpek gibi dinliyordum
 • Dipleyici
  Evet malesef cogu aktor goremiyor degerini
 • Nfluy
  yabancı olan red sanmıştım bunu bilmiyorum :D
 • Berkberk0606
  Anlamadım olaiblir çok kişi var öyle
YÜKLENİYOR...