ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

SibelErdem

Biz insanoğlu doğa olayları karşısında ne yazık ki bazen çaresiz kalabiliyoruz.

Gün gelir sadece tarihin tozlu sayfaları arasında yer alır, ve her seferinde hatırladığımız da kalplarimizde ne yazık ki sadece burukluktan başka bir his bırakmaz. Tek gerçekte ne yazık ki budur.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

Bugün size o kadar ilginç bir hikayeden bahsedeceğim ki! Ve bunun için şimdi sizi alıp küçük bir adaya götürmek istiyorum.

Size bahsedeceğim hikayemiz Karayipler'in en güzel adalarından bir olan Martinique adası.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

Bu küçük adamız Fransa'ya bağlı. Batı Hint Adalarının bir parçasını oluşturuyor aslında. Adanın tamamı 1088 kilometreden oluşuyor.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

Beş körfez, çok sayıda koyu ve muhteşem ötesi plajı, bir yanardağı, yağmur ormanları, tropikal meyve ağaçları ve rengarenk çiçekleri olan bir adacık. Etrafı dağlarlar ile çevrili ancak kuzeyde bulunan Pelee Dağı ise eski bir volkan. Bu volkanımızın yüksekliği 1397 metre.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

İşte bizim hikayemizde tamda bu adanın içinde yer alan bu yanardağ ile ilgili.

Belki çoğunuz duymuşsunuzdur Pelee Yanardağı Felaketi (Saint Pierre Felaketi) ve sonrasında ise yaşananlar gerçekten herkesi bir kere daha düşündürecek eminim ki.

Tarih 8 Mayıs 1902. Ada halkı iki gün sonra yapılacak olan seçim için harıl harıl hazırlık içindeler. Adanın çoğunluğunu beyazlar temsil ederken, adanın gerçek sahipleri ise siyahi melezlerin karşı karşıya gelmiştir. Ve bu seçim her iki tarafında güçdengelerini koruyabilmeleri açısından çok büyük önem taşımaktadır.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

Adada söz sahibi olan ve sözü geçen yerel gazetesi halkı ikna etmek için anlaşır ve halka hiçcir tehlikenin olmadığına dair söylentiler çıkar ve seçim gününe kadar oyalama politikasına gidilir.

Ama gelin görün ki doğa bu. Her daim kendi hükmünü kendi verir ve her zaman kendi nasıl isterse o şekilde davranır. Matıs ayının başlarında yanardağ iyice hareketlenir. Yakınında bulunan bütün dağ köylerini birer birer yok eder. Yüzlerce insan bu yüzden ayatını kaybeder. Buna istinaden çevre köyde yaşayanlar ise kendilerini korumak adına Saint Pierre şehrine göç etmeye başlarlar.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

Tüm bu olup bitenleri takip eden Vali, halkı rahatlatmak amacı ile 7 Mayıs gecesi şehre gelir. Kaldığı otelin penceresinden dışarıya bakarken gördüğü manzara karşısında vermiş olduğu karara çok pişman olur. Ama ne yazık ki artı iş işten geçmişti.

Devamlı olarak artan kül oranı ve uğultu çok yakın gelecekte büyük felaketin habercisiydi aslında. Ve vali bunu farkına varır ve ertesi gün sabah erkenden halka şehri tahliye etmeleri ile ilgili açıklama yapar.

Ama 8 Mayıs seçim sabahının güzelliği, yanardağının patlaması ile gölgelenir.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

Patlama o kadar şiddetli olur ki her yer adeta bir ateş topuna dönüşür. Kızıl lavlar öyle şiddetli bir şekilde akar ki, şehir kısa bir süre içerisinde lav ve küllerin altında yer yok olur gider. Şehirde yaşayan 30 bin kişi ne yazık ki bu patlamada hayatını kaybeder. Vetüm şehirde yaşam bir anda biter.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

Dünyanın en büyük doğalafeti olarak kabul edilen bu bölgeye en kısa süre zarfında kurtama ekipleri gelir. Araştırmalar yapılır. Ve patlama son rasında sadec 3kişinin hayatta kaldığı tespit edilir. Ve bir şehrin yok olması ve 3 kişinin şans eseri yaşıyor olmasına çok şaşırırlar ve şaşkınlıklarını gizleyemezler.

Bu üç kişiden biri evinin hemen yakınında bir mağaraya sığınarak hayatta kalmayı başaran 10 yaşındaki bir kız çocuğudur.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

İkinci kişi şehrin sınırında yaşayan ve patlama sırasında okyanusa atlayan bir adamdır. Ancak lavlarn kaynayan aular nedeni ile tüm bedeniçok ağır bir şekilde yara almıştır. Ama yapılan tedaviler sonucunda hayatta kalmayı başarmıştır. Ve gelelim asıl üçünçü ve hikayemizin kilit ismi olarak da tarihe adını yazdıran kişi.

Peki neden dersiniz?

Çünkü bu kişi o felaketten sağ kurtulan bir idam mahkumudur. İsmi Louis Auguste Cyparis. Louis 8 Mayıs idam edilmeyi beklerken ne yazık ki kaçma imkanı olmaz. Ancak kader ona öyle bir zeytin dalı uzatır ki. Öleceği günü belerken ölümünü dört gözle bekleyen öfkeli kalabalığın ve hatta idam emri veren onlarca kişinin ölümüne de tanık olur. Kendisi ise öleceğini bildiği o gün yaralı olarak da olsa kurtulmayı başarır.

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...

İşte bazen hayat bize öyle oyunlar oynar ki, son dakikaya kadar hayatımzın rotasını kökten silip atar. Ve bu yüzden de hiçbir zaman umutsuz olmamak gerekiyor.

Ne zaman, nerede nasıl bir değişim rüzgarına kapılacağımızı; o rüzgarla savrulup yok olmakla, hayata sımsıkı tutunma arasındaki ince ve keskin çizgide nasıl yol alacağımızı; hiç unutmayalım derim ben.

Dostça ve sağlıcakla kalın.

Sibel Erdem - 03.04.2020

ÖLÜM-KALIM ARASINDAKİ O İNCE ÇİZGİ...
19
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Aşkbostanı
  Ellerine sağlık..
  Çaresizlik ürkütücü.
  Bir kaç ölümden sıyrılan İnsan ya Erdem sahibi oluyor ya da İflah olmaz.
  Akıllı olmamızın en kötü tarafı ölecek olmamızı bilmek.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

218
 • AROMATERAPİ
  Günaydın hayırlı güzel mutlu sağlıklı bir sabah diliyorum umudun bittiği yerde herhalde hayat bitiyor sanırım ben her zaman buna inanmışımdır hikayeyi her kelimesini kaçırmadan ve çok dikkatli bir şekilde okudum tarihten bir şeyler öğrenmek okumak bize yollananları değerlendirmek ve bilgi sahibi olmak inanın çok güzel ne kadar teşekkür etsem azdır bu siteye ilk geldiğimde ilk sizi takip ediyordum zaten bu iş değişmedi herhalde değişmeyecek.🍀
 • aerolite
  Emeğine sağlık değerli arkadaşım Sibel.
  Aklıma bu hikaye vesilesiyle rahmetli annemin bir sözü geldi. " Hayatta ne oldum değil, ne olacağım" demeli. Hayatın sürprizleri hiç bitmez.
  • SibelErdem

   Çok teşekkür ederim arkadaşım :)

 • Yine harika benzersiz bir bence ellerine sağlik bu arada sanirim sizi yanlislikla listemdennsilmisim gecenlerde bir temizlik yapmistim kusura bakmayin simdi fark ettim
 • PaintMotors
  İnsanoğlu her zaman nankördür benim gözümde köpekler ve öbür hayvanlar daha insancal duyguları vardır ama maalesef bizim insanlar köpekleri ve her neyse zulüm ettirmek peşinde
 • mehcab
  İki saate yakın triiirppp ttrrrriiip mermiler geçiyor, etrafına karlara cof cof saplanıyor.. Kritik bir yere gelse ölüm kaçınılmaz işte ölüm kalım anı ansafe uzak olduğu için belkid vurulmadım.
 • adrenalin64
  Vay be adam ne çok sevinmiştir ve çok hayret etmiştir.
 • Saffet3458
  Harika bir paylaşım olmuş yine emeğine sağlık 👏☕️☕️😊
 • uusluu
  Aklına, klavyene sağlık, yazında ders çıkarılacak o kadar ince noktalar var ki...
 • azelcan
  Harika bir yazı daha. Çok teşekkürler abla🙂
 • parsksk
  hemen okudum sagol guzel olmus paylasımın
 • Fgvjgjouhgg
  Harika eline sağlık
 • BlackSpace8
  Sonra okumak için yorum yapıyorum
 • Rayan2
  Elinize sağlık. Ne enteresan hayatlar var ya
 • DerinOkyanuss
  Emeğine sağlık
 • kartenalodan28
  Güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum
 • sorunsuz35
  Çok hoş
 • Progamer_
  Emeğine sağlık
 • bugencyazar
  harika bir yazı
 • Eziremsem
  eline sağlık çok güzel olmuş
 • Gizli Üye
  O ince çizgiyi anlamak zor oluyor, mükemmel anlatım olmuş.
YÜKLENİYOR...