KScanlar’ın #SaçınınTercihi Belli Oldu!
Kapat

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Ünlü Eserler!

1964 yılında kurulan bu örgütün, yaklaşık 163 ülkeden oluşan ve bir çok dünya mirasını korumayı hedefleyen vizyonu vardır. İlk 5 sırasında yer alan Türkiye yaklaşık 120 envanter unsurunu kaydettirmeyi başarmıştır. Diğer ülkelerden bir kaç tanesi ise Rönesansın ihtişamını yansıtan İtalya, İspanya,Almanya ve en eski uygarlıkların doğduğu yer olan Çin Halk Cumhuriyeti vardır. Türkiye bu listeye gerek el işçiliği mirası, gerekse doğal güzellikleriyle bende varım demiştir. Listeye kültürel ağırlıklarıyla ağır abi modunda takılan eserlere birlikte bakalım.

1)Nemrut Dağı-Türkiye

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Ünlü Eserler!

Nemrut, kelime olarak acımaz, sert ve yüzü gülmez anlamlarını taşıyor. Bir çok şarkı eserinede konu olan nemrut, Babil kralının Hz. İbrahimi ateşe attırdığı kraldır ve adını burdan alan dağ aynı zamanda Tanrıların dağı olarakda bilinir. O dönemde Pers ve Yunan dinlerini birleştirmeyi hedeflemiştir. Aslında Makedon Kralı, B.İskenderde buna benzer olarak iki farklı kültür mirasını birleştirmeyi hedeflemiştir. Ve helenizmin doğuşuna öncülük etmiştir diyebiliriz. Bazen farklı açılardan bakmak güzel oluyor, iki kültürün birleşip farklı bir kültürün çıkması gibi.

2)Cam Minaresi - Afganistan

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Ünlü Eserler!

İslam kültürünün zenginliğini o dönemin ihtişamını sergileyen eserdir. Dünyanın en uzun 2.minaresi olma özelliğini 65 metreyle elinde tutmayı başarmıştır. 12.yüzyıla dayanan bu zarif yapının işlemesi ve mavi bir fayans dizesine eşlik eden yazı işlemeri ve yüksekliği düşündüğümüzde islamın yükselişini güneş gibi doğacağını temsil almış olabilir mi? Şahsen her eserin bir iması olduğu düşüncesindeyim.

3)Struve Jeodezi Arkı

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Ünlü Eserler!

Belarus, Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Norveç, Moldova, Rusya, İsveç, Ukrayna

Bu kültür mirasına yer vermemin nedeni,10 ülkeden geçiyor olmasıdır. Struve Jeodezik Yayı ya da Arkı, Norveç'teki Hammerfest'ten başlayarak Karadeniz'e uzanan, 10 ülkeden geçen ve 2,820 kilometre uzunluğundaki, ilk isabetli meridyen ölçümünün gerçekleştiği zincirdir.Dünyanın kültür sofrasına misafir olarak oturmuş ülkeler diyerek betimlemek yapmasam olmaz sanki. Farklı kültürlere sahip, bilim insanlarının ortak fayda düşüncesiyle aynı sofrada yer almak istemeleri Dünya kültür miraslarına aynı değerde baktığımızın göstergesi gibi duruyor sanki.

4)Mostar köprüsü-Bosna-Hersek

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Ünlü Eserler!

1566 yılında, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen köprü o kadar beğeni toplamıştı ki, çevresindeki bölge de aynı isimle anılmaya başlanmıştır. Köprünün özelliği, iki farklı dini ve kültürel farklılığa manevi köprü olma özelliğide taşımaktadır.

5)Grand Palas - Belçika

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Ünlü Eserler!

Belçika-Brüksel'n hem ekonomik hemde politik değeri olmuş bu palasın tarihi 11.yüzyıla dayanıyor. Bu tarihi yapının ana meydanına, festival adı altında ekilen çiçeklerden eşsiz bir görüntü ortaya çıkıyor. İnsan elinin tarihi yapıya elinin değerek güzelleştiği ender güzelliklerden birisidir. Çiçeklerden oluşan halının sukunetli tarihin taş duvarlarına renk kattığı bu fikri iki peyzaj sanatçısı ilk 2013 yılında ortaya koymuştur. Gerçekten muazzam...

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Ünlü Eserler!
4
9
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Çok güzel bir bence olmuş. İçerisinde Türkiye'de bir yer olması da çok güzel
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Keşke ikan olsa da şu güzellikleri gezip görebilsek
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

38
 • PiLLy_BheBek
  Canım Ülkemin eseri bir başka güzel
  Klavyene sağlık bilgilendirici bir yazı olmuş
 • Yagmuurs_
  Mostar köprüsü Bosna-Hersek fazlasıyla güzel gözüküyor bence ellerine sağlık
 • Hepsi birbirinden harika eline sağlık
 • Acar25
  Emeğine sağlık.
 • Magic-fingers
  Bişey sorucam özele gelebilirmisin lütfen
 • ugur3432
  Vayy vayy harika gerçekten
 • PromisedLand
  Emeğin boşa gitmiş:)
 • 1 ve 2 numara çok güzeller :)
 • Cemm34
  Çok güzel olmuş emeğinize sağlık
 • Çok ilginç
 • Gizli Üye
  Hepsi birbirinden güzeller. Emeğine sağlık bu güzel paylaşım için. Müziği açıp keyifle okudumhttps://www.youtube.com/embed/Zd0LUXdqzdA
YÜKLENİYOR...