Avrupa'daki 5 Dünya Mirası

1-Białowieża Ormanı

Polonya ile Belarus sınırında yer alan ve Brest şehrine 70 km, kuzey Polonya'nın en büyük şehri olan Bialystok'a ise 66 km uzaklıktaki Białowieski kasabasında bulunan Milli Park, Belarus ve Polonya'nın ortak dünya mirası kabul edilmektedir. Tüm Avrupa'nın en eski milli parklarından birisi olarak kabul edilen bölge, 1921 yılında "rezerv" bir ormanlık alan olarak kurulmuş, 1932 yılında Białowieża'da milli park konumuna getirilmiş ve 1947 yılında bugünkü adını almıştır.

Avrupa'daki 5 Dünya Mirası

2-Fransa ve Belçika'daki Çan Kuleleri

Belçika ve Fransa Çan Kuleleri 54 çan kulesinden oluşmakta olup, 11. – 20.yy arasında inşa edilmişlerdir.Genellikle kasaba merkezlerinde bulunurlar ve Belediye binası veya kliseye bitişiktirler. Zamanında bu çan kuleleri Orta Çağ feodal sistemi yerine gelişen şehirlerin önemini temsil etmişlerdir. Pekçok yangından sonra bu kulelerin inşasında ahşap yerine taş kullanılmıştır. O dönemlerde genellikle kare ve dirençli kuleler inşa edilmiştir. Daha sonraları 14.yy’dan 17..yy.a kadar olan dönemde daha güçlü ve günümüze kadar korunabilmiş olan kuleler inşa edilmiş, fakat kuleler savunma karakterini yitirmiştir. Kuleler gittikçe incelmiş ve Barok mimariden etkilenmeye başlamıştır. 19. ve 20. yy’da yeni inşa edilen çan kuleleri daha çok bağımsızlık ve zenginlik sembolü olmuşlardır.

3-High Sahili ve Kvarken Adaları

Yüksek sahiller (High Coast) ve Kvarken Takımadaları buzullaşma süreçlerini önemli örneklerindendir. Her iki site, Bothnia Körfezi'nin iki tarafında, çok sayıda ada ve adacıktan oluşur. Bunlar Baltık denizinin her iki tarafında yani hem Finlandiya’da hem de İsveç’te gözlenir. .High Coast arazi, buzulların erimesinden doğan ağırlıkla yükselir. Buna izostasi denir. Dünyadan bu oluşum ilk defa burada gözlenmiştir ve üzerinde çalışılmıştır. Araştırma için önemli olan bunun kapalı erir. Bu durum ilk olarak tanıdı ve burada okudu. Kvarken’de sıradışı tümsekli dağ silsilesi bulunur. Eriyen buzulların taşıdığı taş ve toprak parçacıklarının oluşturduğu höyükler bir sıradağ şeklinde uzanır."De Greer morenlerinin ( höyüklerinin)", 10.000 için 24.000 yıl önce kıtasal buz tabakasının erimesiyle oluşmuş bulunduğu hesaplanmaktadır.

4-Neusiedl Gölü

Macaristan'a, 75 kilometrekaresi Avusturya'ya ait olmak üzere toplam 315 kilometrekare büyüklüğündedir. Gölün suladığı alanın büyüklüğü yaklaşık 1120 kilometrekaredir. Kuzeyden güneye gölün uzunluğu 36 kilometre ve doğudan batıya genişliği 6 - 12 kilometredir. Adriyatik Denizi'nden 115,45 metre yüksekte bulunan gölün en derin noktası 1,8 metredir. Kuraklık ya da su yükselmeleri nedeni ile gölün büyüklüğü sık sık değişmiş, geçmişte birçok kez tamamen kurumuştur.

5-Londra Kalesi

Kulenin yapılışının asıl amacı bir kale, kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutulacağı bir tutuk evi olarak kullanmaktır. Kule bunların yanı sıra, idam ve işkence merkezi, cephanelik, devlet hazinesi, hayvanat bahçesi, darphane ve gözlemevi olarak da hizmet vermiştir.

Size beğendiğim 5 mirası sunmak istedim. Umarım siz de beğenirsiniz.


0|1
44

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Neusiedl gölü gercekten cok güzel. Denizimiz yoksa gölümüz var deyip güzelligine güzellik katmislar.

  0|0
  0|0
 • Güzel olmuş...

  0|0
  0|0
 • oraları gezmek vardı şimdi

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;