Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Siz KizlarSoruyor sakinlerini gelecek vaat eden yeni bir rock grubu ile tanıştırayım dedim. Grubun gitaristi olan Ekrem Köksal ile güzel bir söyleşi yaptık. Şimdi gelgelelim bu hoş söyleşinin ayrıntılarına..

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Ekrem Bey öncelikle merhaba. Gebze Teknik Üniversitesi'nde Çevre Mühendisliği okumaktasınız. Eğitim hayatı ile müzik hayatınızı birlikte yürütmek sizi daha da güçlü kılıyor mu?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Okuldaki yoğunluk, dersler, sınavların getirdiği zorlukları tolere edebilecek ölçüde bir grubun gitaristi olmak. Çünkü müzik rahatlatan bir olgu. Stüdyoya her girdiğimde, enstrümanın başına geçtiğimde hayata dair her şeyi unutup bütün şalterleri indirip sadece müziğin şalterini açıp kendimi ona adapte etmek beni huzurlu kılıyor. Gitarın klavyesi üzerinde küçük alanda yapabileceğimiz şeylerin sonu yok. Bu sonsuz havuzun içinde tüm sıkıntılarımdan arınıp renkli bir dünyada yolculuk etmek her şeye bedel..

Kriz Masası - Ruh

Bir araya gelip bir şeyler yapmaya ne zaman karar verdiniz? Grup nasıl kuruldu? Grubun üyeleri kimler?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Yaklaşık bir sene önce davulcumuz Ersun Özcan toplantıda bana grup kurma teklifinde bulunmuştu. Başta sıcak bakmamıştım. Kendisi enstrüman değiştirip elektro gitar çalmamı teklif edince olumlu yaklaşmıştım. Davulcu ile geçen sohbette o gün grup kurmaya karar verdik. Yalnız grup üyeleri eksikti. Diğer grup üyelerini bulmakta iki ayımızı almıştı. Grup üyeleri birden karşımıza çıktı. Bu sayede grubu kurmuş olduk. Grubun ilk buluşması ise Kadıköy/İstanbul’da bir barda gerçekleşti. Önce birbirimizin nabzını ölçtük. Aramızda samimiyet oluşabilecek mi? Bizden grup olur mu? Gibi bir düşünce içerisindeydik.

Toplantımız bayağı olumlu geçmişti. Kadıköy’de oturduğumuz mekanda grubun temelleri atıldı. Grubun üyeleri Sakarya’dan gelen vokalimiz Fatih Gökburun, davulcumuz İstanbul/Beylikdüzü’nden Ersun Özcan, bas gitaristimiz İstanbul/Avcılar’dan Ali Rıza Ertuğrul, akustik ve elektro gitaristimiz ise Ümraniye/İstanbul’dan şahsım. Bas gitaristimiz ve davulcumuz üç senelik arkadaş... Kendileri bir rakı masasında tanışmış. Birbirlerinin müzisyen olduklarını bilmeden böyle bir sohbete girmişler. O şekilde müzikal kariyerlerini öğrenmişler. Birbirinden güzel bu insanları bulduğum için kendimi daha iyi bir yerde düşünemiyorum..

Kişisel olarak müzik kariyerinizi kısaca anlatır mısınız?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Müzik dediğimiz evren ucu olmayan sonsuz bir deniz. Bu denizin içinde olmaktan gurur duyuyorum. Hayatta vazgeçilmez, asla terk etmez bir diyarın içinde olmak tamamen bir ayrıcalık. Biz de bu ayrıcalığı sizlerin karşısında kullanmak için buradayız. Bir başarı elde edersek herkesin mutlu olması için, herkese ruhun gıdası olan müziği doğru bir şekilde sunabilmek için elde edeceğiz. Kriz Masası grubu olarak yola çıktık geliyoruz.

20 yaşındayım. 10 sene önce müziğe başladım. İlk kullandığım enstrüman bas gitardı. İlk bas gitarımı çocukluk yıllarımda yakın bir arkadaşımdan aldım. Yanımda çaldığı vakit kayıtsız kalamayarak bas gitarını bana hediye etmişti. Dokuz sene boyunca bas gitar çaldım. Grup kurulmadan iki ay önce müzik kariyerime uzun bir ara vermeyi düşünmüştüm. Sonrasında davulcumuz Ersun Özcan’ın teklifiyle enstrüman değiştirdim. Bas gitardan elektro gitara geçtim. Yeni bir enstrümana geçsem de elektro gitarda kendimi hazır olduğumu hissediyorum. Müzik kariyerimde Vodafone Freezone liseler arası yarışmasında finale kaldım. Doğuş Üniversitesi liseler arası müzik yarışmasında grubumla yarışmaya katılıp finalde birinci olduk. Birçok yarışmaya katıldık. Birçok yarışmada farklı gruplarda derece elde ettim. Bas gitar, elektro gitar, klasik gitar, ve akustik gitar ve davul çalabilmekteyim.

Hayatta vazgeçilmez, asla terk edilmez bir diyar olan müziğin içinde olmak tamamen ayrıcalık. Biz de bu ayrıcalığı sizlerin karşısında kullanmak için buradayız. Bir başarı elde edersek herkesin mutlu olması için, herkese ruhun gıdası olan müziği doğru bir şekilde sunabilmek için elde edeceğiz. Kriz Masası olarak yola çıktık geliyoruz.

Grubun ismi neden Kriz Masası?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Grubun ismi seçtiğimiz üçüncü isim olmuştu. İsim üzerinde çok kafa yormuştuk. Önce "Lümpen" ismini koymuştuk. Fakat bu isme hepimiz ısınamamıştık. Geçici bir grup isim oldu. Belli bir süre sonra başka bir grup ismi belirledik. Fakat o isme sahip bir grup olduğunu öğrenince hayal kırıklığı yaşadık. Uzun bir süre grup ismi yoktu. Hem şarkı hem de grup ismi arayışı içindeydik. Sonra birden vokalimiz Fatih Gökburun grubun adı kriz masası olsun mu dedi. Kriz Masasının anlamını bize söyledi. Olağanüstü zamanlarda çözüme ulaşacak ekip kriz masası. Ülkenin rock müzik ihtiyacını karşılayacak eserler üretmemiz için, o potansiyeli grup olarak kendimizde gördüğümüz için biz bu ülkenin rock müziğine kriz masası olarak geldik diyebilirim.

Yaptığınız müziği tam olarak nasıl adlandırmaktasınız?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Amacımız çok geniş bir kitleye sahip olmak değil, kaliteli müzik yapıp müziğimizi nitelikli dinleyiciye ulaştırmak. Türkçe rock yapıyoruz. Yaptığımız müzikle daha çok bestelere yoğunlaşmaktayız. En başta cover parçalar ile başladık. Fakat grup olarak ilk toplantımızda biz bu grubu beste grubu yapacağız diye söz verdik. Kendimizi stüdyolara, evlere kapattık. Aklımıza geldikçe notalar, sözler yazdık. Vokalimiz şarkı sözlerinde harika işler ortaya çıkardı. Bu sayede beste grubu olma yolunda ilk adımları attık. Türkçe rock müzikte kendine özgü, yeni bir model olarak gelmeyi amaçlıyoruz.

Grubun üretkenliğini sağlayan unsurlar nelerdir?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

En büyük açıklaması yaşanmışlık diyebilirim. Sözleri de Türkçe yazıyoruz. Ve mümkün olduğunca duygu yükleyerek çalmaya ve söylemeye çalışıyoruz. Bu yüzden en büyük üretkenliğimiz tecrübelerimiz. Grupta bu üretkenliğin içerisinde herkesin farklı bir rolü var. Grup üyeleri kendi enstrümanlarına hakim olduğu kadar, herkesin fikri birbirine soruluyor. Ortak alınan bir kararla güzel bir iş icra edilerek bu emeğin karşılığını güzel bir beste yaparak alıyoruz.

İlham aldığınız bir grup var mı? Grubun gitaristi olarak kimleri dinlemektesiniz?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

İlham aldığım grup olarak reklamla büyüyüp piyasaya çıkmış değil de kendi emeğiyle ilerleyen, nitelikli dinleyici kitlesine sahip olan müzisyenleri dinlemekteyim. Gruptaki üyeler arasında yaş farkı olduğundan onların zamanına yetişemediğim için grup üyelerinden biraz daha farklı grupları benimsemekteyim. Grubun gitaristi olarak Hayko Cepkin’i çok severim. Müzik bilgisi ve altyapısı inanılmaz derece yüksek. Birçok enstrümana hakim kendisi. Kişisel olarak da çok sevdiğim bir müzisyen. Bunun dışında Pentagram grubunun yaptığı müziği severim. Türk rock müziğinin rock/metal arası geçiş evresini sağlayan, bunu bütün ülkeye benimseten ve ülkenin bilindik grupları arasında öncüler. Ayrıca Pilli Bebek grubunu dinlemeyi de çok severim. Çünkü kendileri albüm kaydında ne kadar kaliteli çalıyorsa, canlı performansta da bir o kadar güzel çalarak üstüne üstelik üç dakikalık bir kaydın sonunda dört dakika ek olarak hiç sıkmayan sololar atan bir grup. Tabiki blues müziğin önde gelen isimlerinden Yavuz Çetin'i es geçmeden de olmaz. Yabancı müzisyenlerden ise beni rock müzik ile tanıştıran Billy Talent grubunu söyleyebilirim.

Beş sene sonra kendinizi nerede görmektesiniz?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Beş sene sonra kendimizi büyük festivallerde gerek yurt içinde gerek yurt dışında, bir konser gününün en geç saatte konser veren ana grubu olarak görüyorum. Albümlerimiz çıktıktan sonra çoğu dinleyicinin albümlerimizi benimseyeceğini düşünmekteyim. Türkiye’de rock müzik dinleyen kesim sınırlı olduğu için, rock dinlemeyen kesime müziğimizi sevdireceğimize kriz masası grubu olarak inancımız tam.

Şimdiye kadar sahne aldığınız bir etkinlik oldu mu?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Bir ay önce Beşiktaş If performansta ünlü gitarist Selim Işık sayesinde bize sunulan fırsatı değerlendirmiş olduk. O günün en sevilen grubu olduğumuzu düşünüyorum. Gerek konsere gelenler, gerek Selim Işık’ın kendisi bize gereken desteği gösterdi. Çok eğlenceli bir konser olmuştu. Ve biz o konserden sonra evet beyler bu grup olurmuş dedik..

Yakın zamanda yayınlayacağınız single ya da cover çalışma var mı?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Bir sene önce başladığımız ilk provadan itibaren çaldığımız bir single çalışmamız var. Bu paylaşımın içinde ruh parçamızın akustik versiyonunu koymuş olacağız. Önce ruh parçamızı single olarak yayınlamayı düşünüyoruz. Ayrıca hazır olan birkaç parçamız daha var. Yakın zamanda tüm şarkıları gerek single olarak gerek albüm olarak sizlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Yayınlamayı düşündüğümüz cover olarak da grupta herkesin beğeniyle dinlediği birkaç parça eklemeyi ön görüyoruz.

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi
Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Kriz Masası - Pencere (Cover)

KizlarSoruyor ailesine müzik üzerine önereceğin bir film var mı?

Kriz Masası Grubunun Gitaristi Ekrem Köksal ile Hoş Bir Söyleşi

Beni en çok etkileyen müzikal film Whiplash olmuştur. Müziğe ilgi duyan amatör ya da profesyonel olarak bu işin içinde olan herkesin izlemesini gönülden isterim.

Son olarak Ekrem Köksal'ın siz saygıdeğer KizlarSoruyor ailesine bir mesajı var.

Instagram Hesaplarımız

Grubun hesabı @krizmasasiband

Solo gitarist @ekrem_koksal_
Bass gitarist @arertugrul
Davulcu @ersunozcan
Vokal @fattalica


0|4
1439
Röpteşambır KizlarSoruyor'da Fenomen
Fenomen kimdir?

En İyi Kız Görüşleri

 • Şu an biraz hüzünlü ve kırgınım ama bir rock sever olarak , ilerde parlayabilecek bir rock grubunun söyleşisini okumak hafifden gülümsetmiş olabilir bu küçük kızı 😂.

  Şu an bunu da onların " ruh " parçasını dinleyerek yazıyorum. Kendime en yakın gördüğüm müzik türü rock , gerçi Cem Adrian' ın hüzünlü parçalarına daha çok düşüyorum ama olsun.

  Rock müziğe kattı sağlicak insanların aramıza girmesi ve senin kelimelerinden onları tanımak gerçekten güzel oldu.

  Sana Teşekkür ederim @Röpteşambır❤ ...

  Onlara da şans diliyorum 🌟...

  İnşallah müziğe gerektiği kadar önem verilmeyen bu ülke de siz parlamayı başarırsınız ⏳.

  1|2
  0|0
 • Çok güzel olmuş. Sorular da çok yerinde. Grubun ismini seninle beraber duymuş oldum. Yeni ve özgün işler yapmaya çalışan tüm sanatçılar desteklenmeli. 'Kriz Masası' artık müzik listemde olacak. Eline sağlık.

  0|2
  0|0
  • Bu ismi unutma. Yıldız gibi parlayacaklar. Kendilerine ait farklı besteleri de var. Değerli yorumunu esirgemediğin için çok teşekkür ederim. 🌺

  • Hepsini Göster
  • eig için teşekkürler ;)

  • Rica ederim. 🙂

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bir grup kolay kurulmuyor. Içinde ne umutlar, ne hayalleri taşıyorlar. Bazıları her yönden çok iyi olmasına karşın kendilerine yer bulamıyor, popüler olamıyorlar. Bunlar adına ister kader ister şans diyelim kişiyi aşan şeyler. Bir başka deyişle nasip kısmet..

  Umarım kendilerini geliştirip başarılı olurlar ve amatör ruhunu taşıdıkları dönemdeki arkadaşlıklarını uzun yıllar sürdürürler.

  Söyleşi için eline sağlık diyorum. @Röpteşambır

  1|2
  0|0
 • Tamda önceden konuşulan kıvamda olmuş, soru - cevap çok keyifliydi. Grubu yakından tanıma imkanı sağlamış oldum.
  Özellikle nitelikli dinleyici kitlesi kelimesi çok hoşuma giden bir cevap oldu, yaptıkları işten büyük bir keyif aldıkları belli.
  Emeğine yüreğine sağlık üstadım.
  Başarılı ve naif bir çalışma olmuş.

  0|1
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1237
 • Öncelikle Röpteşambır emeğine sağlık.
  Kriz Masası ismi çok uygun olmuş. İçimizden biri gibi. Gruba bu girdikleri yolda başarılar diliyorum. Tam da üretimin durma noktasına geldiği bu dönemde umarım güzel işler başarırlar.
  Yolunuz açık olsun.
  Albüm çıktıktan sonra da böyle bir paylaşım beklerim. 😊

  0|1
  0|0
 • Özgün bir ismi var bence. Ayrıca dinlediğim cover çok güzeldi, hem isim hem de ses olarak özgünler bence. Önemli olan da bu değil midir zaten? :))
  Kulağıma hoş gelen bir melodi var, böyle genç ve dinamik şeyleri daha çok görmek istiyorum hayatta, umarım hak ettikleri şekilde, güzel yerlerde olurlar. Ülkemizin özgün ve genç sanatçılara çok ihtiyacı var.

  1|1
  0|0
 • Elinize sağlık. Çok emek isteyen bir iş başarmışsınız. Ayrıca bu yazıyı derleyip , toparlamakta öyle kolay değil. Başka röportajlarınızı da bekliyor olacağız. Ne dersin @Funda_a erkekler olarak sana rakip çıkarttık mı ? dersin :D

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim. Funda'nın eline kimse su dökemez. Orası kesin. 😄 Başka bir şeyler yakalarsam paylaşırım da malzeme lazım. Funda tek başına devlet gibi. 😂

 • Eski aktifliği olmayan duman grubunun acısı halâ içimde isterim genç dinamik ve rock müziğin hakkını veren yeni bir grup dinlemeyi.. Umarım gelişirler

  0|1
  0|0
 • sayenizde yeni birilerini daha keşfettik, teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Söyleşi güzel. Ben bu grubu duydum lakin yolda görsem tanımazdım doğrusu. Bu tür etkinlikler tanınma ve tanıtma açısından çok iyi bence.

  0|1
  0|0
 • Güzel olmuş benim hiç böyle birinin olduğundan bile haberim yok hemen cover parçayı dinleyim😊

  0|1
  0|0
 • Whiplash’i bende izledim. Harika bir film.. Final sahnesi de bir o kadar harika! 🤨

  0|2
  0|0
 • Sayende bir değeri daha tanıdım.
  Kalemine sağlık. :)

  0|2
  0|0
 • .

  Bu söyleşileri daha sık yapmalısınız.

  Teşekkürler.

  .

  0|1
  0|0
 • Off aslinda baya yakisikli buluyorum kendisini :D :D

  0|1
  0|0
 • Güzel bir röportaj olmuş, elinize, emeğinize sağlık.

  0|1
  0|0
 • Bu site sayesinde yine birilerini tanımaya çalışıyoruz. :)

  0|1
  0|0
 • Kriz masasından çok inşaat mühendisleri odasına benziyorlar..

  0|2
  0|0
 • Güzel söyleşi olmuş devamını bekleriz. Teşekkür ederiz

  0|1
  0|0
 • Gayet keyifli bir söyleşi olmuş, ekrem bey çok sempatik birisi yolu açık olsun.

  0|1
  0|0
 • Çok sevdiğim biri ve çok akıllı bir adam Ekrem Abi ile anlaşmak zor biraz

  0|1
  0|0
 • Eline sağlık keyifle okudum

  0|1
  0|0
 • İlk defa duydum senin sayende

  0|1
  0|0
 • Çok güzel bir söyleşi olmuş. 😊😊

  0|1
  0|0
 • Tanımıyordum teşekkürler

  0|2
  0|0
 • Güzel, emeğinize sağlık

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık güzel olmuş

  0|1
  0|0
 • tanımıyordum sayende tanidim🙃

  0|1
  0|0
 • Gayet güzel söyleşi olmuş

  0|1
  0|0
 • Güzel olmuş eline sağlık

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Benimlede Röportaj Yapın Bende Ünlüyüm Ya :D

  0|1
  0|0
 • Çok güzel olmuş

  0|1
  0|0
 • Eline sağlık güzel paylaşım olmuş

  0|1
  0|0
 • iyi çalışma olmuş

  0|1
  0|0
 • Güzel bir söyleşi olmuş

  0|1
  0|0
 • Sanatçı sayısı bu ülkede çok. az. desteklenmeli

  0|1
  0|0
 • eline sağlıkk güzel olmuş

  0|1
  0|0
 • ne güzel söyleştiniz aferin sana tebrikler

  0|1
  0|0
 • çalışman güzel devamını dilerim

  0|1
  0|0
 • Güzel olmuş

  0|1
  0|0
 • başarılı olmuş

  0|1
  0|0
 • Teşekkürler

  0|1
  0|0
 • usanmadan iyi bir çalışma yapılmış helal olsun

  0|1
  0|0
 • Teşekkürler

  0|1
  0|0
 • Güzel bir söyleşi olmuş

  0|1
  0|0
 • Söyleşi güzel olmuş emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Güzel bir söyleşi olmuş. Tebrikler :)

  0|1
  0|0
 • tanimiyorum basarilarinin devamini dilerim

  0|1
  0|0
 • Güzel

  0|1
  0|0
 • Onu ailecek beğenerek dinliyoruz

  0|1
  0|0
 • Güzel bir söyleşi olmuş. Tebrik ederim.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...