Yerleştiğim bölümü okuyayım mı yoksa tekrar mı hazırlanayım?

guluyetistirenkadin

Merhabalar ben bu yıl ikinci defa sınava girdim ve bir üniversitede sınıf öğretmenliği bölümüne yerleştim. Hayalim her zaman işletme veya ona yakın uluslararası ticaret, ekonomi tarzı bir bölüm okuyup kendi işimi kurmaktı. Ancak çevremde beni bu konuda aydınlatıp yönlendirebilecek birileri yoktu ve ailem olsun tanıdıklarım olsun hep devlet memuru oldukları için beni sınıf öğretmenliğine yönlendirdiler işletme tarzı bölümlerden mezun olursam işsiz kalacağımı söylediler. Ayrıca sıralamam iyiydi ve Ankara , eskişehir, İstanbul'da pek çok iyi üniversitelerin ingilizce ve türkçe işletmelerini kazanabiliyordum. Ama neticede meb bursunuda almak için 2021 senesine göre kendi sıralamamdan 26 bin düşük bir üniversite (sınıf öğretmenliği bölümü) yazdım ve yerleştim. Bugün okul kaydımı yaparkende numarama bakınca fark ettimki meb bursu alamayacağım çünkü belirlenen 11 kişilik kontenjanda girmemişim 41. girmişim ve 50 kişi toplam sayı bölümü extrem bir şekilde sıralaması bendende yüksek pek çok kişi tercih etmiş dolayısıyla meb bursu hayalim suya düştü. Ailem iyi durumlu burs alma ihtimalim zayıf ayrıca maddi açıdan bana aç kalmayacağım şekilde destek olacaklardır anca. Çünkü çeşitli yatırımları var ve oraya para yetiştirmeleri gerekiyor. Beni ve kardeşlerimi pek umursamıyorlar ne maddi ne manevi açıdan yanımda değiller. Tuhaf ve baskıcı bir ailem var Asıl sorum şu sizce üniversteye yerleşmeme rağmen kırık obp ile tekrar hazırlanıp şimdikine benzer veya daha iyi bir sıralama yapmaya çalışıp istediğim bölüme gitmeye mi çalışayım ( yatay geçiş zor oluyor biliyorsunuz) öyle olursa ailem pek destek vermeyecektir ama bir şekilde başarabilirim diye umuyorum. Yoksa yerleştiğim bölümde ailemin verdiği kıt kanaat parayla geçinip bölümü bitirip atanmaya mı çalışmalıyım? Ya onca sene okuduktan sonra mutlu olmazsam istediğim bölüm içimde kalırsa? Dahada kötüsü atanamazsam ve üstüne işsiz kalırsam. Ayrıca olurda atandıktan sonrada kendi çabamla işimi kurabilir miyim bölümünü okumasamda?

Yerleştiğin bölümü okumaya devam et bu işler boş✍🏻👩‍💼
Hayalin için her şeyini ortaya koy ve tekrar hazırlan💪🏻🌟
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Yerleştiğim bölümü okuyayım mı yoksa tekrar mı hazırlanayım?