İncilerin Kralı Mikimoto'nun Hikayesi

İncilerin Kralı Mikimotonun Hikayesi

Bu bencede sizlere MİKİMOTO'yu sunuyorum. İlginizi çekeceğine eminim..

Hepimiz biliyoruz ki günümüzde incili takılar mağazaların vitrinlerini dolduruyor, ancak 20. yüzyılın başında bu tür inciler neredeyse hiç yoktu. İncili takıların ilginç ve canlı tarihi Kokichi Mikimoto ile başladı.

"Dünyadaki bütün kadınların boyunlarını incilerle süslemeyi hayal ediyorum" MİKİMOTO

Evet, Mikimoto Japonya'da doğdu. Babası ev yapımı erişte satıcısıydı. Aile fakirdi ve çocuk 13 yaşındayken babasına yardım etmek için okulu bıraktı.

Çocukluğundan beri genç adam, hayatta büyük zirvelere ulaşmasına yardımcı olan inanılmaz sıkı çalışma, enerji ve azim ile ayırt edildi. Erişte dağıtımını kendisi organize etti ve aile işini genişletti. Sonuç olarak genç adam, 21 yaşındayken ailenin yaşadığı Toba şehrinin en genç girişimcisi oldu.

Kokichi, 23 yaşındayken orta halli bir aileden gelen on yedi yaşındaki Ume ile evlendi. Genç adam evlendikten sonra (aile kızına bir miktar para vermişti, ev almaları için) eski hayalini gerçekleştirme fırsatı buldu ve bir ev yerine bir istiridye çiftliğinin sahibi oldu. Eşiyle birlikte küçük bir çiftlik satın alıp çalışmaya başladılar. Mikimoto'nun kafasında ilginç bir fikir belirdi, istiridyenin içinde inci yetiştirmeye çalışmak.

Çok fazla çaba ve deneyden sonra, 1893'te yarım küre şeklindeki ilk çekici olmayan inci doğdu. İdeal olmaktan çok uzaktı. Kokichi Mikimoto ilk yuvarlak incileri ancak 12 yıl sonra elde etmeyi başardı. Bu süre zarfında pek çok yöntem denendi ancak sonuç alınamadı.

Başarısızlıklar, istiridye işindeki sorunlar, düzenli su baskınları ve karısının ölümcül hastalığı nedeniyle daha da kötüleşti. Başarısız olan ilk inci yetiştirildikten sonra Mikimoto'nun karısı öldü. Ancak ölmeden önce kocasından bu fikirden vazgeçmemesini ve ne pahasına olursa olsun sonuçlara ulaşmasını çok istedi.

Ve elbette kuyumcu pes etmedi. Üstelik kendi inci yetiştirme yöntemini de icat etti. Mikimoto, başka bir istiridyenin biyolojik dokusunu içeren sedef bir topu bir istiridyeye yerleştirdi. Böylece yaklaşık iki yıl süren incinin oluşumu başladı. Ve 1905'te ilk güzel yuvarlak inci doğdu.

Bir yıl sonra Mikimoto inci satan ilk küçük mağazasını açtı. O dönemde mücevher üretmiyordu. Ancak adam gerçek başarıya bu şekilde ulaşılamayacağını anladı. Daha sonra girişimci bir istiridye çiftliğinden teminat olarak para aldı ve ilk mücevher fabrikasını Tokyo'da açtı. Ancak Kokichi'nin bu alanda kesinlikle hiçbir bilgisi yoktu. Hem kendi kendine eğitim almaya başladı hem de ustalarını Avrupa'ya okumaya gönderdi. Böylece ilk kuyumcu mağazasını önce Londra'da, sonra Paris'te açmayı başardı.

Ancak kültür incili mücevherler hemen sevgi ve tanınma almadı. O dönemde insanlar takı takmıyordu ve kültür incileri sahte sayılıyordu.

1921'de gazetelerden biri, Mikimoto'nun insanlara büyük paralar karşılığında sahte ürünler satan bir dolandırıcı olduğuna dair yüksek profilli bir makale yayınladı. Dava 3 yıl sürdü ve kazanıldı. Ancak o zaman tüm gemologlar ve uzmanlar incilerin gerçek olduğunu, insanlar tarafından değil yumuşakçalar tarafından yetiştirildiğini kabul ettiler.

Aynı zamanda Mikimoto, en ünlü mücevher parçasını piyasaya sürdü: 30 başka mücevhere dönüşebilen bir broş. Bu amaçla özel bağlantı elemanları sağlanmıştır. O zamandan beri kimse böyle bir deneyimi tekrarlamaya çalışmadı.

Kokichi Mikimoto 96 yaşına kadar yaşadı. Yaşamı boyunca Japon hükümetinden Büyük Liyakat Nişanı aldı. Ve eserleri bugün de yaşamaya devam ediyor.

Şüphesiz Mikimoto sadece güzellikle ilgili değil, aynı zamanda yaratıcısının inanılmaz azmi ve zafer arzusuyla da ilgili bir markadır.

Teşekkür ederim 💗

İncilerin Kralı Mikimoto'nun Hikayesi
Cevapla