Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

SwordOfDemocles

Olumlu Düşünme Nedir?

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Olumlu düşünmek insanın motivasyonunu yükseltir, modunuzu ve moralinizi yükseltir. Ayrıca olumlu düşünmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, yaşam enerjinizi yükseltir. Olumlu düşünen insan yaydığı pozitif enerji sayesinde çevresindeki insanlara da iyi gelir, enerjisini yükseltir, onların da daha neşeli, keyifli, mutlu hissetmelerine katkı yapar.

Olumlu Düşünceyi Nasıl Öne Çıkarırız?

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Bir dostunuzun araba aldığını düşünün. "Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin" derken iyi niyetli bir mesajı, bir düşünceyi dile getirdiğimizi düşünürüz ama içinde olumsuz ögeler taşıyor olduğunun farkında olmayız. Bunun yerine "Güzel günlerde binin" demek olumlu düşüncenin doğru yansımasıdır. Bir dostunuz seyahate çıkacak. Kazasız yolculuklar demek yerine "Sağlıkla gidin gelin" demek doğru davranıştır.

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Ya da bir hasta ziyaretine gittiniz. Bizim falan abi vardı o da bu hastalıktan yattıydı, filen amca vardı senelerce bu hastalıktan çekti diye hastayı psikolojik olarak yıkıntıya sokan sözler yerine hastalık kelimesini, tedavi kelimesini bile hiç kullanmadan "Abi sen güçlü adamsın, gör bak bunu da aşacaksın. Beraber eğlenmeye gideceğiz, gülüp oynayacağız" gibi sözler hem hastayı motive eder, hem olumlu düşünceyi öne çıkarır, hem olumsuz düşünceyi olumlu düşüncenin içine sokmamış oluruz.

Olumlu Düşünmek ile Mutluluk Oyununun Farkı

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Mutluluk oyunu aslında hepimizin çocukluğunda okuduğu Polyanna masalındaki oyunun adıdır ama halk arasında polyannacılık diye bilinir. Mutluluk oyununu en çok televizyonlardaki banka, kredi kartı ve sigorta şirketi reklamlarında görürüz. Kredi kartı reklamında 150 lira çip parayı size kocaman gösterirken 150 lira kazanmak için harcamaya teşvik ettiği 5 bin lira minicik gösterilir.

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Ya da Araba kasko sigortası. Kaza yapmanın ne kadar hoş, ne kadar güzel bir şey olduğu ve bununla neşelenmeniz gerektiği algısı yaratılır ama arabanız çalındı diyelim. Aman ne güzel oldu. Hırsız benim arabamı satıp evine ekmek götürecek diye bakmazsınız olaya. İşte burada olumlu düşünmeyle mutluluk oyunu oynamanın farkı ortaya çıkar. Olumlu düşünmek enayi olmaktan farklıdır.

Karşınızdakine Gülümseyin, Size Güldüğünü Görürsünüz

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Bunu Ahmet Şerif İzgören uzun yıllar önce bir programında yapmıştı. Herkes yanındaki birer kişiyle yüz yüze dönsün ve sağdakiler soldakilere gülümsesin dedi. Bir insan gülümsediğinde karşısındaki ya daha çok gülümsedi ya da güldü. Olumlu düşünme böyle bir etki oluşturur işte.

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Siz olumlu oldukça olumlu şeyleri beraberinde getirir, olumlu gelişmeler gerçekleşir. Ya da şöyle düşünün: Sakin ve sessiz kalıp düşünmeye ihtiyacınız var ama yanınızdaki insan müzik açmış, dikkatiniz dağılıyor. "Kapat lan şunun sesini" demenizle "Rica etsem sesi biraz kısar mısın" demeniz içerik olarak aynı talebi iletir ama üslup olumlu olursa karşılığı da olumlu olur. Saldırgan tavır karşısında saldırgan tepkiyi getirir.

Olumlu Düşünmek Tedbirsiz Davranmak Değildir

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Yine arabadan bir örnekle gidelim: Araba sürerken diğer sürücülere saygılı davranmanız, hız limitlerine uyuyor olmanız, korna çalıp çevreyi rahatsız etmemeniz olumlu davranışlardır ama bir anda önünüzdeki araba sertçe frene bastı ve siz de sert fren yapmak zorunda kaldınız. Bu frenle belki de eşiniz, çocuğunuz yerinden fırlayıp ön cama kafasını vursa ne olur? Buna üzülürsünüz ama yahu ben o kadar da olumlu adamım, neden karım kafasını ön cama çarptı demek ne kadar yanlışsa "Sen ne kafasız şeysin, niye emniyet kemerini takmıyorsun" diye bağırıp saldırgan tutum izlemek de o kadar yanlıştır. Bunların yerine neden emniyet kemerini takmadığını ve bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu, daha dikkatli davranmasını istersiniz.

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Aynı zamanda siz de takip mesafesini korumadığınız ve güvenli durma mesafesinden daha yakın gittiğiniz için hatanızı kabul edip kuralların bir kısmına değil hepsine uymanız gerektiğini kendinize telkin edersiniz.

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Olumlu Düşünceyle Olumsuz Düşünce Bir araya Gelirse Ne Olur?

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Diyelim ki bir davet, düğün veya arkadaş buluşması gibi bir ortamdasınız. Birisi var, sürekli şurada şöyle kaza yaptım, şurada bizim yeğenin evine hırsız girdi, şurada falanca filancayı bıçakladı, şurada şöyle bir cinayet işlendi diye anlatıp duruyor. (Tanıdık gelmiştir bu size. TV haberleri tam da böyle çünkü ülkemizde) Bu insandan bir an evvel uzaklaşmaya bakarsınız. (ya da televizyonun kanalını değiştirirsiniz :) )

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Bir diğer kişi de güzel hikayeler veya olaylar anlatıyor. İnsanları neşelendiriyor, onun çevresindekilerin yüzleri de yürekleri de gülümsüyor. Onun çevresinde oturup onu dinlemek istersiniz değil mi? Olumsuz düşünce sizi boğar, sıkar, rahatsız eder, karabasan gibi ruhunuzu daraltır. Olumlu düşünce ise ferahlık verir, huzur verir, iyi hissettirir.

Seçim Sizin Elinizdedir

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Olumlu düşünmeye bir iki örnek daha vererek bencemizin son noktasını koyalım. Yemyeşil bir orman hayal edin. Etrafta kuş sesleri, şehrin gürültüsü yok, ambulans sirenleri, polis sirenleri yok, korna yok. Gündüz vakti o orman size ne kadar iyi gelir değil mi?

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak

Orman aynı ormandır ama aynı ormana gece karanlıkta girmek sizi tedirgin eder. Çünkü insan görmediği şeyden korkar ve karanlıkta bir şeyi göremediğiniz için gece ormanda yürümekten korkarsınız. İnsanlar da böyledir. İnsan aynı insandır ama olumlu düşünüp daha iyi hissetmek de, olumsuz düşünüp karamsar olmak da sizin elinizdedir.

Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak
Olumlu Düşünmek ve Olumlu Yaşamak
5 Cevap