Duyguları Kontrol Etmek Mümkün Mü?

meftun35

1. Tanımlama!

Duyguları Kontrol Etmek Mümkün Mü?

İlk önce aklınızdaki insan veya birilerine karşı ne hissettiğinizi doğru tanımlamanız lazım. İnsan genellikle hislerinde oldukça yanılgan bir varlıktır. Hemen birisi bir yakınlık gösterince o insanın ondan hoşlandığını veya benimle yakınlık kuruyor ama kesin bana zararı olacak diyebiliyor. Bir de bu hislerine ön yargıyı da katınca insanlarla ilişkisini adeta çıkmaz bir yola sokuyor. Bu yüzden ilk adım karşınızdaki insan ile ilişkinizi tam olarak tanımlamak olacaktır.

Hatta sana yardımı dokunabileceğini düşündüğüm bir Bence'm var :) Okuyabilirsin :)

O İnsana Ne Hissettiğimi Bilmiyorum Ne Yapmalıyım?

2. Duygularımla halledebilirim!

Duyguları Kontrol Etmek Mümkün Mü?

İnsan yaradılışı gereği bir sürü farklı duyguları vardır. Üzülme, ağlama, sevgi, nefret, kin gibi gibi...

İnsanın aslında duygularını kontrol etmeye yetecek duygusu ve gücü vardır ama nedense bu durumu görmezlikten gelir ve başlar söylenmeye "Öyle diyorsun ama sevince olmuyor ki? Sevmek farklı, aşık olmak farklı, düşüncelerle yenseydik her şeyi yapardık zaten, kalp bu dinlemiyor." gibi şu an bu maddeyi okuyanlar bana söyleniyor kesin. Halbuki insan sevmeyi de def edebilir, duyguları kontrol etmeyi de başarabilir. Sadece kendine güvenip o duygusuna bağlanması lazım. Üstesinden elbet gelinir ki bende yaşadım ki şu an burada Bence yazıyorum. Sadece isteyin! İnanın zamanla olacaktır.

3. Farkına varman gerek!

Duyguları Kontrol Etmek Mümkün Mü?

Aslında şu zamana kadar kaç kişi hayatına girip çıktı ve kaç kişiye bağlanıp o giderse biterim diye düşündün veya bir sürü sıkıntı çektin ama sonunda onlarda bitti değil mi? Sen istesen de istemesen de hayat akıyor ve hiçbir şey sonsuz değil. Dert, keder, sevdiğin, sıkıntıların hepsi gelip geçici ve sen bu dünyada imtihandasın bunu da bil!

4. Kendine hayata karşı farklı bakış açısı kazandır!

Duyguları Kontrol Etmek Mümkün Mü?

Yöntemler arasında en güzel şey de araştırmaktır. Bir şeyler katmak insana daha değişik bakış açısı ve olgunluk kazandırır. Aslında acılara ve bazı depresif olaylara karşı bile güç kazanır. O yüzden vaktin olunca kendine bir şeyler katacak aktiviteler bul. Bir araştırma içine gir, bilgi verecek ve sana bir şeyler katacak videolar izle. Kitaplar oku. İnan bana hayatında bazı şeylere daha farklı bakıp üstesinden geleceğini göreceksin. :)

5. Hedefin var ve yola devam!

Duyguları Kontrol Etmek Mümkün Mü?

Klasik bir söz ama kendine inanırsan başarabilirsin ve başaracaksın da! Sadece kendine inanıp, güvenmen ve sabretmen lazım. Duygularını kontrol edebilirsin bu mümkün! Başlarda belki olmayacak deyip bırakmak isteyeceksin ama biliyorsundur, zorluklar olmadan hiçbir şeyin anlamı olmaz.

Diğer Bencem'de görüşmek üzere :)

Duyguları Kontrol Etmek Mümkün Mü?
34 Cevap