Ego, ID ve Süperego Hakkında Neler Biliyoruz? Bunların Birbirleriyle İlişkileri Nelerdir?

CounterOffensive111

Konumuz ünlü Nörolog Sigmund Freud ve onun ünlü kuramı olan ''Psikanaliz'' yöntemidir. Kavramların dünyasına dalmadan önce kemerlerinizi bağlayın...

Avusturya doğumlu ve aslen Yahudi kökenli bir bilim insanı olan Sigmund Freud, hastaları diyalog yoluyla tedavi etmek amacıyla bu yöntemi kurmuştur. Öyle ki ona göre bütün bu hastalıkların sebebi, bebeklikten ergenliğe kadar olan dönemlerin en az birinde yapılan yanlışlıkların sebebiydi. Bilinçdışı unsurların oldukça önemli olduğu bu tedavi yönteminde, bunlar arası bağlantıların ortaya çıkartılması ve bu yolla çözümlenmesi amaçlanır.

Sigmund Freud ve onun ünlü kuramına kısaca değindikten sonra bugün hemen herkesin en az bir kere duyduğu ve adı geçen bilim insanının en ünlü terimlerinden olan ''Ego, Süperego ve ID'' kavramlarına giriş yapalım.

Ego, Süperego ve ID

Ego, ID ve Süper-Ego arasındaki ilişki
Ego, ID ve Süper-Ego arasındaki ilişki

Ego, halk arasında bilinenin aksine sadece ''bencillik'' anlamında değildir. Ego, şahlanmış bir atın üzerindeki şövalye olarak modellenmiştir ve bir çeşit hakemdir aslında. Kimin arasında hakemlik yapmaktadır peki? Süperego ve ID arasında. ID ve Süperego, durmaksızın kavga eden ve asla birbirleriyle geçinemeyecek olan iki kardeşi temsil eder. Peki bunlar niye kavga ediyorlar? Dertleri ne? İşte onu öğrenmek için okumaya devam etmelisiniz.

ID, aslında İslami anlamda kullanılırsa ''nefis'' olarak da düşünülebilir ve bir çeşit saldırgan yazılım gibidir. İnsanın en ilkel ve atak yönünü temsil eder, ruhsal aygıtın en ilkel formudur ve içgüdüler dahil doğuştan gelen her şeyin taşıyıcısıdır. İşleme biçimi hemen hiçbir zaman mantık ile uyumlu değildir. Asıl ilkesi en kısa zamanda en yüksek hazza ulaşmaktır. Yemek ve cinsellik konularında egoya pek çok kez baskı yapar.

Ego ise ID'den çıkmasına rağmen (ki hazzı bu da seviyor) hazzı almak için mantıklı bir yol aramaya çalışır. İşlem yaparken gerçeklik ve fayda-zarar hesabını göz önüne almaktadır. Dış dünya ile uyum içerisinde yaşamak için en büyük görevi de bu yapı taşır. Aslında bu yapı, ID'yle ya da Süperegoyla düşman değildir. Hakem demiştik ya? İşte bu noktada hakemlik yapar. ID'nin saldırgan isteklerini ''uygun'' koşullarda yerine getirmek ve Süperego'nun yani ''vicdanın'' sesinin ID'yi tamamen baskılamasını engellemektir görevi.

İşte bu noktada, Süperego kavramıyla da tanışma vakti geldi. Süperego; ayıp, günah, yasak ve benzeri toplumsal ve ahlaki kuralları taşıyan yapıdır. Temel olarak ''frenleyici'' bir özelliği vardır ve bu açıdan vicdan kavramının da oluşturucusudur. Kötü bir şey yaparken bizi uyaran iç sesimiz işte budur.

Varsayalım ki ID, Ego ve Süperego bir gezintiye çıktılar ve bir piknik sofrası gördüler. O da ne? Kimse yok ortalıkta ve ses filan da gelmiyor bir yerlerden.

ID: Bence yiyip de kaçalım.

Ego: Olmaz çünkü birisi görebilir ve hırsız olarak ilan ediliriz. Ya yemeyelim ya da gidip sahibini bulup da parayla satın alalım veya izinle yiyelim.

Süperego: Kendinizden utanmalısınız. Nasıl düşünürsünüz böyle bir şeyi? Hele sen Ego! Şunu susturacağın yere bir de akıl veriyorsun.

ID: Hem zaten kimse yok, kim bilecek ki?

Ego: Tamam ama buna emin olamazsın çünkü biz kaçarken birileri gelip de bizi görebilir.

Süperego: Hadi ID'nin ne mal olduğunu biliyoruz ama sen niye onu ikna etmeye çalışıyorsun? Hem eğer birileri görmeyecek olsa kabul mü edecektin başkasının yiyeceğini izinsiz almayı? Sizde hiç vicdan yok mu?

Birkaç dakika sonra bazı sesler yakınlaşmaktadır ve birileri gelmektedir. Bütün bu kavgadan yorulan Ego, içten içe buna sevinmektedir. Pikniğin sahipleri gelir ve sofraya otururlar. Arkada halen tartışmaktadır ID ve Süperego. Ego ise cebindeki bozuklukları yoklar ve sofranın sahiplerinin yanına gider, durumu anlatır ve biraz para vererek birkaç reçelli ekmeği satın alıp da gelir. Süperego bunu görünce pek tabii ki de çıkışır Ego'ya çünkü çaldığını zannetmektedir.

Süperego: İnanamıyorum sana, nasıl böyle bir şeyi yapabildin?

Ego: Ben bir şey yapmadım ki?

Süperego: Hırsızsın, senden utanıyorum, keşke buraya sizinle gelmeseydim.

Süperego, daha Ego'nun açıklama yapmasına bile izin vermeden ağlaya ağlaya olay yerini terk eder. ID ve Ego ise baş başa kalır.

ID: İşte şimdi dost olduk gerçekten.

Ego: Ama ben bunları çalmadım, parasını vererek aldım. Eğer Süperego gitmeseydi ona anlatırdım.

Ego, elindeki reçelli ekmekleri ID'ye verir yemesi için ve ardından da mevzuyu Süperego'ya anlatmak için onu aramaya çıkarlar, hikayemiz de burada biter. Yani Ego, hem ID'yi doyurmuştur ve onun saldırganlığının önüne bir nebze de olsa geçmiştir hem de Süperego' nun korktuğu gibi bir suça bulaşmamıştır. İşte hakemlik tam olarak budur ikisi arasında.

Buraya kadar okuduysanız tebrik ederim. Gözlerinizi açabilirsiniz...

Ego, ID ve Süperego Hakkında Neler Biliyoruz? Bunların Birbirleriyle İlişkileri Nelerdir?
9
6
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  id hayvandan asagi bi sekilde kiskanmadan sevismektir karisini paylasmaktir

  superego insandir insanin varabilecegi gucun buyuklugun zirvesidir hayvandan farkin vardir

  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

85
 • mehcab

  İster düşük ister Süper olsun ego bir insan için en kotu şey.. Çünkü bunların yanında hep yağcılar olduğu gibi bunlarda yetkililer yanında dalkavuk olurlar.. İşte Türkiye'nin geldiği yer egosuz bir kişi cumhuriyet kurdu egolular o cumhuriyetin içine etti

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • KIZILİNKA

  aralarındaki iletişim sürecinde:

  ego, id'ye - "hoşt hayvan, azıcık insan ol" ;

  süperego, ego'ya - "hop terbiyesiz, azıcık efendi ol" der.

  id ise yeterince alkol almadan kimseye bişey demez..

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • BirdgirlBirso

  Freud gerçekten psikanaliz in atası dır. yapmış olduğu pek çok tanımlama insan kavramının ruhsal ve düşünsel yapısını ortaya koymaktadır. eline emeğine sağlık harika bir bence olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • BestoneSuude

  uzun ya kusursuza yakın bir bnence olmuş emeğine sağlık cidden

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Eda52Yldz

  gerçekten çok güzel anlatmışsın emeğine sağlık okuduk tabi ki :) hep böyle bilgilere açığız

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • ÖzgeeXss

  psikolojinin babası freud gibi bir bilimci daha gelmedi :) eline sağlık süper bi bence olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  Faydalı bir inceleme

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • ayçıll

  Güzel bilgilendirme olmuş elinize sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • özgürrkiizz

  Teşekkürler gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Larisse

  bununla ilgili sunum yapmıştım 😌

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Talentedhands

  Kpss zamanı bunlara öyle çalışırdım ki

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • KAANAT

  farkında olmadan kullandığımız duyular

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • cesur-_-yurek

  Emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...