Yanlış Bildiğimiz bir şey: EGO

Doğru Bilinen Bir Yanlış

Toplumumuzun anlam ve tanım kargaşaları içinde oluşmuş Egoist diye bir tanım vardır. Ego hep yanlış anladığımız ve kötü bir şey zannettiğimiz için de üzerinde çek düşünmediğimiz bir karakter özelliğidir.

Yanlış Bildiğimiz bir şey: EGO

Yanlış 1. Ego Narsizm değildir

Yanlış Bildiğimiz bir şey: EGO

Egolu insanla narsist insanın farkını anlamamız gerekir önce. Narsist insan kendini beğenmiş, duygusuz, sorumluluk almayan, kendini herkesten ve her şeyden üstün gören insan tipidir. Narsist insan öz eleştiri yapmaz, kendisi dışında kimseye saygı duymaz, kendi menfaati olmayan hiçbir şey için inisiyatif almaz ve bir adım atmaz.

Yanlış 2. Ego Kibir değildir

Yine ego dediğimizde yanlış bilinen bir konu daha vardır: Kibir. Egolu insan başka, kibirli insan başka şeydir. Kibirli insan bazı özellikleri itibariyle narsist insana da benzer. Kibirli insanı öne çıkaran yanı ise sürekli kendini ön plana çıkarma, kendi reklamını yapma, ben her şeyi bilirim, siz hiçbir şey bilmezsiniz havası, herkese üstten bakmaları ve çevresindeki insanlara sürekli ve sistematik şekilde psikolojik şiddet uygulamalarıdır.

Yanlış Bildiğimiz bir şey: EGO

Yanlışı Düzeltelim

Ego sahibi olmak kötü bir şey değildir. Egolu insan ne narsist yani kendini beğenmiş, ne de kibirli insan değildir. Her insan yaşadığı sosyal ve ekonomik şartların daha iyisine sahip olmak isteyebilir. Her insan Çalıştığı işte başarılı olmak, yükselmek, sivrilmek isteyebilir. Her insan eğitim ve kültür seviyesini yükseltmek, daha bilgili, daha bilinçli, daha duyarlı bireyler olmak ister.

Yanlış Bildiğimiz bir şey: EGO

Her insan güzel giyinmek, güzel kokmak, güzel görünmek ister. İşte EGO dediğimiz hadise budur. Ego sahibi insan istediklerini yapma veya başarma konusunda hırslıdır, azimlidir ve kararlıdır. Egolu insan kendine ve çevresine saygılı, ahlaklı ve vicdanlı insandır.

Yanlış Bildiğimiz bir şey: EGO
Yanlış Bildiğimiz bir şey: EGO
Cevapla