Güçlü Görünmeye Çalışırken Kendini Kaybetme

_ToxiCs_

Hepinize merhaba KScan'lar. Güçlü kimliğin seni besliyor. Belki de seni ortamlarda ayrıcalıklı kılıyor. Bundan dolayı kendini beslenmiş hissediyor olabilirsin. İnsanlardan onay alıyorsun, takdir alıyorsun ve övgü alıyorsun ama bu güçlü kimliğin acaba neleri kamufle ediyor. Peki hiç yorulmuyor musun? Çok uzatmadan biraz kendimizi tanımaya başlayalım..

#_toxics_

Kendi Kendini Yoruyorsun

Güçlü Görünmeye Çalışırken Kendini Kaybetme

Sürekli güçlü görünmek aslında seni yormaya başlıyor. Herkesin derdiyle uğraşmak ve herkesin sorunlarına koşuyor olmak. Keyfi olarak bile yapmadığı şeyleri çözmek zorunda olmak, bir süre sonra seni yormaya başlıyor. Hatta öyle bir güçlü kişi misyonu yüklüyorsun ki kendine; Sanki hiç bir sorunun yok ve hayatta her şey dört dörtlük gidiyormuş gibi imaj çiziyorsun. Kendini ne kadar yorduğunun farkında mısın? Ne kadar büyük sorumluluklar yüklendiğinin farkında mısın? Hatta kimseden yardım talep edemediğinin farkında mısın? Çünkü; Sen birilerinden yardım talebinde bulunduğunda, onlar bunu şaka olarak görebilir. Şöyle cevaplar alabilirsin; Yok canım sen normalsin, yok canım senin kimseye ihtiyacın olmaz, sen aslansın kaplansın yaparsın.. :) Bu bir süre seni beslemiş olabilir ve bu durumdan dolayı duygusal ihtiyaçlarını da gidermiş olabilirsin. Ama unutma; YORULDUN.!

Sen Kimse İçin Vazgeçilmez Değilsin

Güçlü Görünmeye Çalışırken Kendini Kaybetme

Aslında senin güçlü görünüyor olman, bazı insanlar bencilleştirmiş.. Bazı insanlar senin bu güçlü kimliğinden beslenmeye başlamış. Belki de senin için en zor ve acı olan ne biliyor musun? Sen olmasan da o insanlar başlarının çaresine bir şekilde bakacak. :) Yani sen kimse için VAZGEÇİLMEZ değilsin. Kendini insanların merkezine oturtup onların ihtiyaç ve sorunlarına çözüm arayarak, daha değerli falan olmayacak sadece daha çok işe yarayan olacaksın. Sevilme ve değer görme ihtiyacını işe yarayarak gidermeye çalışma.!

Sürekli Fedakarlık Göreve Dönüşür

Güçlü Görünmeye Çalışırken Kendini Kaybetme

Sen bir yetişkinsin.. Sürekli olarak kendini birilerine karşı kanıtlamaya çalışma. Sana hiç kimse madalya takmayacak. Sen insanların sorumluluklarını; Fedakarlık adı altında göreve dönüştürüyorsun kendin üstlenerek. Sürekli birilerinin sorunlarına çözüm bulmaya çalıştığında, o insanları sadece tembelleştiriyorsun.Sadece sen fedakarlık yapıyorsan bu durum artık göreve dönüşmüş demektir. İnsanları alıştırıyorsun ve bir kez yapmadığında en kötü insan sen oluyorsun. :) Sonra onları suçlarsın; Yıllarca onu bunu şunu yaptım, bugün bunu mu hak ettim ben? Kusura bakma, sen kendini suçlayacaksın! Kendine şunu sor: Neden herkes sevilme peşinde değil? Neden başka bir yöntem seçmiyorsun?

Not: Sen onları satın almak istiyorsun. :) Ben sizin hayatınızda işe yarayacağım, siz beni sevecek ve bana değer vereceksiniz. :) Paşam olmuyor maalesef.. Onlar içlerinden geldikleri için yapmıyorlar..

İşine Yaramayacağın İnsanlardan Kaçıyorsun

Güçlü Görünmeye Çalışırken Kendini Kaybetme

Güçlü bir insanın sana ihtiyacı yok değil mi? Sorunlarını kendisi çözebilen bir insanın sana ihtiyacı olmaz. Sen bunu biliyor ve bu tip insanlardan kaçıyorsun. Belki onlarla daha iyi anlaşacaksın. Çünkü menfaat ilişkilerinden arınmış bir ilişki yapısı olacak. Şunu unutma; Yorgunluğun ve mutluluğun bir yaşı yoktur.! Hayatında üstlendiğin sorumlulukları yavaş yavaş bıraktığında iki durumla karşılaşırsın: Hayatında az insan olur ve seni olduğun gibi seven insanlar olur. Sen kimseye söz vermedin ki.. Ya siz bir dünya'ya gelin, tüm sorunlarınız ben çözeceğim. :D Titre ve kendine gel.. :)

Not: İş başa düşerse, herkes bir şekilde başının çaresine bakmak zorunda.!

Sen hiç kimseye anne ve babalık yapmak zorunda değilsin. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Güçlü Görünmeye Çalışırken Kendini Kaybetme
16
5
Görüşünü yaz
16Kız Görüşü
5Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • BlueCupcake

  Güçlü gözükeceğim diye kendini kanıtlamak bizim için iyiye yorulmaz. Bunun bilincinde olan birisi çevresine aktaracağı durumlarını dozunda yansıtmaya çalışır. Fazla abartmak bence maddesinde yer verilmiş sonuçlara davet açabilir.
  Vazgeçilmez insan olmanın altın kuralları birilerinin işlerine alet olmaktan geçmez. Bu düşüncede olmak da ilk madde gibi bizi yorabilir ve zamanla bu duruma son verip insanlar ile aramız kötü olabilir. Ne demişler herkesin işine yaradığın kadar iyisin. Eğer sonucu üzücü olacaksa bundan kendimiz sorumluyuz çünkü insan ne yaparsa kendi kendin yapar.
  Insanlara fedakarca yaklaşmak da bizi üzebilir hepsine katılıyorum. Hele öyle bir devir ki insanlar nankör sen şunu bunu yaptım desende ne yaptın? Diye bir soru karışısında kendi iç çığlıkların ile boğuşursun. Bu konuda kazık yemiş biri olarak da fedakarlık ne pahasına olursa olsun bize sadece hüzün getiriyor.
  Güçlü insanlardan kaçmamak gerekir ben daha çok öyle insanları keşf ederim mesela. Buralara kadar gelmiş ise kitabın tamamını bitirmiş ve ondan öğreneceğim bir şeyler olduğunu düşünüyorum. İse yaramaz insalara yaranmaya çalışmak benim için sadece vakit kaybıdır. :)
  Görüş hala geçerli mi?
 • Alfia
  Güçlü olmak, her şeye rağmen güçlü kalabilmek, içindeki gücü paylaşarak diğer insanlara hayat tecrübelerinle ve yardımlarınla ışık olabilmek hiçte kolay bir şey değil bunu kabul ediyorum. Fakat bu durum insanı yormaktan ziyade mutlu edip daha çok güçlendiriyor. İnsanlara yaranmak ya da onların onayı almak için yardımcı olmuyorum. Karşımdaki insana içimden geldiği için yardımcı oluyorum. Özellikle sevdiğim bir insana faydam dokunduğunda çok mutlu oluyorum. Elimden bir şey geldiği halde hiçbir şey yapmadan oturmak, beklemek kendimi kötü hissetmeme sebep oluyor. Benim de yardıma muhtaç olduğum, kendimi güçsüz hissettiğim zamanlar oluyor. İşte öyle zamanlarımda güçlü kalmayı başabilen insanların hayat hikayelerini dinleyerek, okuyarak kendime dersler çıkarıyorum. Sonrasında gözümde büyüyen dertlerim küçülerek görünmez hale geliyor. O güçlü insanların tavsiyeleri sayesinde ayaktayım, anlattıkları hayat tecrübeleri sayesinde daha az hata yapıyorum. O yüzden güç vermeye ve güç almaya pes etmeden, yorulmadan devam edeceğim..
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

145
 • Ms26Ms
  Bazı noktalarda mükemmel görünme çabalarına değindiğini farkettim. Amaç mükemmel görünmek mi güçlü görünmek mi?

  Sonradan işine yaramayacağın birinden kaçmaya deyinmişsin buraya son derece katılıyorum. Güc egoyu beslerse güçlü insanlardan kaçar oysa güce aşık biri güçlü insan arar çevresinde yeni bir güç yeni bir bilgi daha güçlü olma hissi kişiliğini karakterini güçlendirmeye çalışan biri güçlü birinden kaçmaz.

  Bu konu üzerinde özellikle bencelerin devamını dilerim emeğine sağlık. Düşündüren yazıları severim👒
 • _Passionate-Love_
  Bu soruyu diğer profilinde sormuştun sanırım.. ya da yanılıyorum.
  • _ToxiCs_

   Soru olarak sormadım.. İlk defa bu konuyla ilgili bence yazdım..

  • Hmm..

  • _ToxiCs_

   Yakın konular olabilir ama içerik farklı.

  • Hepsini Göster
 • _ΛqresiF_
  kimsenin çıkarına çalışmıyorum ve kimsem yok djdj sıfır menfaatsiz çevre oh miss
  neyse emeğine sağlık..
 • Alfoo
  Aynada kendimi güçlü hissetmek için dışarıya güçlü görünmeye çabalamak yerine umurumda olmadığı için kafama göre davranmak daha iyi geliyor valla. Eline sağlık abi sondaki gif klgjgfhf
 • Hanjin
  Çok güzel bir bence olmuş ellerine sağlık 😊
 • Bence benim baktığım ayna gibi olmuş tıpkı beni anlatmış gibi çok güzel gerçekten ve bir kişi için bile kendinden ödün vermemek en önemli kural eline sağlık
 • invictu_s
  Emeğine sağlık 💫 kimse senden değerli değil öncelik kendin olmalı diye düşünüyorum başkaları için kendini yıpratmaya değmiyor.
 • Depresif-_-Polyanna
  Çok fazla beni anlatan cümleler var ama değişmeyecek gibiyim. Yeterince alıştım böyle olmaya🤗
  Güzel bence 👏
 • яüүαмsı
  Çok güzel bir bence olmuş eline emeğine sağlık 🌺 başkalarını dertlerine koşmakdan insan kendini unutuyor ne sevdiğini ne yapmaktan zevk aldığını sürekli övülmeye ihtiyaç duyma sürekli koruma iç güdüsüyle yaşama ve zamanla başkaları için yaptığı iyilikler ile kendine aslında en büyük kötülüğü yapıyor haberi yok. Biraz güçsüz ol biraz da seninle uğraşsınlar göz yaşlarını silip sahte bir gülümseme yerine bırak birileri de senin göz yaşlarını silsin seni onarsın ama o kadar duvar örmüştür ki kendine aslında birilerine yardım etmek o duvarın arkasına saklanmak olmuştur. Küçük bir çocuğu düşün onu oraya hapsedip sen burada dur diyosun. İçiniz de çocuklara sahip çıkıp kendimizin insan olduğumuzu unutmamalıyız..
 • SmellSmoke
  Eline emeğine sağlık güzel bir bence olmuş.. Keyifli geceler..
 • Hissiz72
  Harfi harfine katılıyorum, keyifle okudum emeğine sağlık muhteşem bir yazı olmuş 🤜🤛
 • armstor
  Abicim mükemmel anlatmışsın ellerine sağlık aynı hataları bendr yaptım zamanında
 • NotApproachh-
  Aslında insanlara yaranmak adına yapılan, yardım, istemesende her sıkıntılarına koşmak bu tarz şeyler onlara yaranmaktan ziyade biraz da kendi egomuzu tatmin etmek amaçlı gibi geliyor bana. Annemin bir lafı vardı “ Aferin’ci “ diye..
  Yapılan yardım, iyilik ne derseniz diyin bunun sonucunda aldığımız “teşekkürler, Allah razı olsun” gibi minnettarlık gösteren sözleri duymak sana kendini güçlü hissettiriyor. Ve başlıkta da dediğiniz gibi güçlü görünmeye çalısırken aslında kendimiz olmaktan çıktığımızın farkında bile olamıyoruz.


  Ne kadar ayakalarım yere sağlam basıyorsa ve ne kadar istemediğim bir şeyde insanlara “hayır” diyebiliyorsam o kadar güçlüyüm, kendimim..
 • Sosyetic_SheqiiL
  Güzel bir Bence 👏🏻
 • kahveligünler_
  Bu ben :(
 • Lunatix
  ne mükemmel ne güçlü
 • Emreklc0
  Hepimizin yaptığı şey
 • halocoin
  kesinlikle katılıyorum
 • Gizli Üye
  Yazınızı beğendim ve çok doğru konulara değindinizi düşünüyorum, diğer yandan zararlı olanı biliyoruz ama uygulamıyoruz, mesela fazla çikolata zararlı ama yinede yiyen var, sigara zararlı ama içen var, maskesiz dolaşmak zararlı ama bunu yapan var. Demek istediğim bu yazıları kendiniz d uygulayabiliyor musunuz? Yorulmadan güçlü görünmek, güçlü görünmemek gibi?
  • _ToxiCs_

   Teşekkür ederim.

   Örnekleriniz ile yazılarım arasında bir bağ yok. Ben güçlü görünmeye çalışan biri değilim. 🙂

  • Gizli Üye

   Örnekler saçma gelmiş olabilir ama asıl söylemek istediğim şey bazı davranışlarımızın doğru olmadığını biliyoruz ama yinede yapıyoruz, kimse zayıf görünmek istemez 😊 emeğine sağlık

YÜKLENİYOR...