"Utangaçlık Nasıl Yenilir?" Sorusuna Kesin Cevabı Buluyoruz

Leading_Leader
Dolar gibi değer kaybettiğinizi mi düşünüyorsunuz?
Dolar gibi değer kaybettiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Kendinizi para gibi düşünün ve döviz değerinizi kendiniz belirliyorsunuz. Utandığınızda düşürüyorsunuz, özgüveniniz yerine geldiğinde ise uçuyorsunuz. Biz bu ilk olasılığa, yani sizin değerinizi düşüren her neyse biz ona kısaca utangaçlığa sebep olan olaylar diyoruz. İster dış güçler olarak algılayın ister kendi kuruntunuz... Bu sizin bilebileceğiniz bir iş...

Kodunuz mu bozuk?
Kodunuz mu bozuk?

Utangaçlık, çoğu zaman sizin iş görüşmelerinize gitmenizi bile engeller. Masaya koyduğunuz CV'ye ara ara uzun uzun bakmanıza sebebiyet de verebilir ve görüşmeyi yapan kişinin bunu neye yorduğunu bilemezsiniz tabi. İşe neden alınmadım ya da tercih edilmedim sebeplerinden biri de bu olabilir. Misal sevgilinize açılamazsınız ve o sizin için hep bir sevgili aday adayı olur. Tatile gidersiniz gene açılamazsınız ve bir başkası gelir alır götürür. Çatır çutur yer elinize verir. Ee sonra! Allah'a isyan, peygambere sitem, kitaba trip... Sanki suç kendisinde değilmiş gibi. Yani yaradılışında sana bir kod verilmiş ama bu kodları bozan sensin, haberin yok. Zira isyanın kime?

Gel gelelim çekingenliğe. Aslında utangaçlıkla apayrı kulvarlar bunlar. Çekingenlik, utanmanın bir kaç tık gerisidir. Utangaçlık da zaten çekingenliğin gelişmiş bir modelidir. Utangaç insanlar köle gibidir ve hayatlarında mutlaka birilerine yaslanmadan duramazlar. Zira utangaç insanlar, emin olamadıkları bir çok konuda bile genelde başarıyı bile sahiplenmezler. Bırakın sahiplenmeyi hayatta birileri olmadan sehayate çıkamazlar, alışveriş yapamazlar, görüş almadan giyinemezler ve hatta kendi tarzlarını yaratamazlar. Hatta ve hatta ebeveynleri veli toplantılarına gelse veya mezuniyet törenine zahmet edip teşrif etseler ailelerinden bile utanırlar. Böyleleri de var ne yazık ki.. Yani İnstagram'da gördüğü zengin züppelerini kendisine cetvel alıp kıyaslama da yapabiliyor bu tipler.. Sebeplerini araştırmak lazım bu gibi yapıların.. Bu insanlar zamanında ya çok azar işittiler anlayamadıkları için sordukları sorular yüzünden ya da basit bir işi bile beceremediklerinden ötürü dayak yediler belki de... Tabi ki bunları eleştirmiyoruz ancak bunlar genelde çocukluktan kalma mahsüllerin ürünüdür. Ya öğretmenleri sebep olmuştur ya da anne babaları. Hele ki üvey evlatsa eyvah ki ne eyvah.. Hal böyle olunca utangaçlığın dozunu artıran tipler de var mesela. Misal eğlenceli bir ortamdalar, kakara kikiri var derken sıra kendisine geldiğinde 'eyvah, napıcam, batırıcam' moduna giriyor. Hatta bazen öyle bir gülüyorlar ki; ağızlarını kapatıp Imhı Imhı gibi sanki susturucu tabancayla ateş ediyorlar.

Bir de bildiğinden emin olup ukala derler diye utanan insanlar var. Kimisi de bildiğinden emin değil ama fikrini ortaya koymaya utanmıyor. Düşünebiliyor musunuz aradaki uçurum farkını? Dehşet bir şey.. Yani şeker uzatan teyzeden çocuğun biri adetler halinde alırken öteki alamıyor gibi. İşte o alan daha bir hayata tutunuyorken, daha bir yırtıcı oluyorken öteki yeni gelinlik kız modunda hayatını sürdürüyor belki de.. Kim bilir, daha da utanmaz hale bürünebiliyorlar bu tipler zamanla... Demem şu ki; Aşırı utanan insanlar genelde ya utangaç olurlar ya da utanmazlığın dibini sıyırılar. Çünkü ayar yoktur bunlarda...

Kesin tanı değil ama el terlemesi utangaçlıktan olabilir.
Kesin tanı değil ama el terlemesi utangaçlıktan olabilir.

İlginizi çekecek başka bir konudan bahsedeceğim size ama el terlemesi var bir de.. Bunu kimse bilmez ancak bunun da temel birçok sebebi var. O da inanamayacaksınız ama utangaçlığın fiziksel olarak dışavurumu da budur. Bazen iş görüşmelerinde görüşmeyi gerçekleştiren eğer İnsan Kaynakları uzmanı ise bunu anında anlar ve uzman bir İnsan Kaynakları sorumlusu da işe alımlarda buna dikkat eder. Belki eksi puan vermezler ama bir adım önde olanı varken sizi de tercih etmezler. Ama kişiliğiniz hoşuna gitmiştir, sorarlar. Elinizin terleme nedenini sorup heyecanlısınız herhalde diyerek konuyu bağlayabilirler de..

Heyecanlıyım diyen kişi aslında çekingen ve utangaçtır. Bu tipler genelde tercih edilmezler ve hep bir adım önde olanları içlerinden seçerler. Çünkü çekingen ve utangaç tipler belli bir zaman sonra fazla özgüven hissine kapılır ve bu fazla özgüven kişiye bazen hata yapmasına sebebiyet verebilir. Kesin değildir bu yargı ancak genel kanı bu yöndedir. Yanılma payları var mıdır, elbette. Çünkü her insanın anatomisi farklıdır.

Çocuklar yaşadıkça, denedikçe öğrenirler.
Çocuklar yaşadıkça, denedikçe öğrenirler.

Çocuklar yaradılışı gereği zaten deneyerek öğrenirler. Bazı çocuklar vardır; Denemekten korkarlar. Hani yetişkinler bile derler ya. Denemekten zarar gelmez. Yetişkinler dahi cesaretini toplayıp deneyimlemeden bir şeyler öğrenemiyorken çocuklar neden kısıtlanıyor veya denememeleri için cezalandırılıyor anlamıyorum. Bakın bunu yapmak da çocuğu zamanla utangaç bir hale büründürebilir. Salın demiyoruz tabi ki ama hiç olmazsa kontrollü deneme yapabilmeleri için yardımcı olun. Mesela Türkiye'de çatır çutur İngilizce konuşan profesör, London Üniversitesi'nden bir arkadaşı arasa ve yanında Türk arkadaşı olsa açamaz. Yalnızken konuştuğu rahatlığı arkadaşının yanında yaşayamaz. Yani ne olabilir ki en fazla. I love you yerine Oy lovo youv mu diyeceksin? Nedir yani?

Sonra bir de şey var. Şimdi hoşlandığı kıza derdini diyemeyen herifler var. Git söyle diyorsun, ya kabul etmezse diyor. Diyorum; Ya kabul ederse.. Ya kabul etmezse düşüncesini atın kafanızdan desem de yine aynı tas aynı hamam. Yani kabul etmezse de dünyanın sonu değil. Asıl etmese zil takıp oynayın. Çünkü olası bir zaman kaybından ya da içinizi kemiren bu durumdan kendinizi arındıracaksınız. Veya kabul etse seni tanıdığım güne lanet olsun diyeceksin belki de.. Demem o ki; Elinizde olan zamanı boşa harcamayın. Nesne gibi olun. Yani geçin gidin, daha ne diyim

Her muhabbetin çıkış noktası bıkkınlık mı?
Her muhabbetin çıkış noktası bıkkınlık mı?

İnsanların sorunu ne biliyor musunuz? Utana utana geldikleri güne kadar yaşadıkları türlü olaylarda hep şu söz söylenir; Bu ülkenin cılkı çıktı, gitmek lazım burdan. Halbuki beğenmediği ülke değil, yıllardır süregelen başarısızlarının ürünüdür haberi yok. Zira ülkesini seven insanların 3 ortak özelliği vardır. Birincisi ülkede dikili bir ağacı vardır. İkincisi ülkesini en çok seven ülkesi için en çok çalışandır. Ve sonuncusu da memleleti için şiir ya da makaleler yazan ve neticesinde bunu devam ettirmese bile gerisini başarabilen kişidir. Peki tüm bunları sayarken insan neyden utanır biliyor musunuz? Parası ya da sevgilisi olmadığı için değil, parası ya da sevgilisi olmadığı için onu eleştirenden korkuyordur. Ya da bir ihtimal daha var; Aldığınız ucuz ayakkabı için sizi ezikleyen kişiden utanıyorsunuz.

Yani hep söylüyoruz; Bu insanlar bataklıktır. Zira bunları sonbahar temizliği yapar gibi hayatınızdan çıkarmaktan çekinmeyin. Başta demiştim ya; Utangaçlık, sizin gibi dövizden ibarettir. Siz isterseniz düşer, siz isterseniz yükselir. Dış güçler bile size mani olamaz. Bunlar olsa olsa bahanedir, sahtekârlıktır. Anadili gibi İngilizce konuşamayan Türk, İspanya'ya gidip döndüğünde İspanyoca'yı taramalı gibi konuşması gibi.. Çünkü orada her şey rahat ve seni Türkiye'deki gibi geçmişinle yargılayan kitle kitleler yok. İşleri sadece öğrenmek ya da kariyer elde etmek.

Olay bitti, çek sifonu...

Alyanslar nasıl, güzel di mi?
Alyanslar nasıl, güzel di mi?

Arkadaşlar, yazımın sonuna yaklaşırken toparlayayım. Genel kültürsüz ve kesinlikle hoşsohbeti olmayan kişiler cehaletini yenemeyen insanlardır. Bunları çöpe de atsanız geri dönüşemezler. Yaksanız küllerinden de doğamazlar. Denize atsanız belki iyilik bulursunuz. Yani demem o ki; Hayatınıza alacağınız insanlar sizin enerjinizi düşürmemeli. Mümkünse TED gibi konuşabilmeli. Hatta arada kendinize küçük küçük hediyeler almanıza sebep olabilmeli. Çiçek de olabilir. Kaktüs gibi, Papatya gibi uzun vadeli olsun. Size yararı dokunsun. Bırakın pahalı akıllı telefonlarını. Tabi ki genellemiyorum ancak nasılsa çoğu özelliğini kullanmıyorsunuz ve bunu bile bile tonlarca para veriyorsunuz desem de yine aynı tas aynı hamam. İstisnaları saymıyorum.

O halde kral da sizsiniz kraliçe de...

Sevgiler.

"Utangaçlık Nasıl Yenilir?" Sorusuna Kesin Cevabı Buluyoruz
9
11
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Kesinlikle hakli bir yazi ailede yetistirilmekte buyuk etkeni var bu durumun
  Görüş hala geçerli mi?
 • Attarlıkadın
  Doğuştan yetiştirme yetişme tarzıyla daha çok ortaya çıkıyor.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

711
 • IAmarPresterAen
  Sayende cevabı bulduk hocam emeğine sağlık
  • Nasipse takıntılarla, saplantılarla ilgili bir tez de yazacağım.

  • Güzel konu hocam asıl o konuda yazmalısın
   Günaydın

  • İnşallah. Alınganlık üzerine üzerine talep var. Ona bir yoğunlaşayım da.. Onu da yazarım. Tünaydın. 👍

 • biradetmehmet
  Utangaclik yenilmesi gereken bir. duygu degil insan utanmali utanmayi bilmeli cekingenlik belki yenilmesi gereken durum dur ama utangaclik cok degerlidir
  • Utanmak ayrı, utangaçlık apayrı. Utangaçlık bir hastalıktır. İkisini ayırt edebilmek gerek.

  • Çekingenlik diye ifade edince karismaz

 • fafur
  Bu yazı, özellikle 15 / 25 yaş arası gençler için çok faydası olur
 • Erronblack41
  Abi çok uzundu aşağı doğru kayarken bile uykum geldi!! Ama güzel paylaşımdır mutlaka okumadım ama olsun. Emeğine sağlık
 • cesursuz
  Bendede var bu çekingenlik ama burda dediginiz gibi kolay degil. Degismek için sağlam bir duvarı yıkmak gerek. O duvar sizde ince oldugu icin kolay görüyorsunuz
 • topluma karışmalı sohbet etmeli
  kendini geliştirecek kitaplar okumalı insan
 • ÖldürülenMasumiyet
  Yapısal bisey bu ,,, ama gereksiz ya ,, yazın güzel olmuş
 • Dünyalıbağyan
  Yapısal bişey
 • Çok güzel yazmışsın ellerine emeğine sağlık 😊
 • fındıkkurduzeynep
  Çok güzel yazmışsın 👌🏻😊
 • Yetiştirme tarzı çok etkiyor
 • Hiçbir zaman utangaç olmadım kü
 • Evdeki
  İnsanlarla iletişim kurunca geçiyor
 • Venüsbaharsu
  Teşekkür ederiz
 • Mohicansalmi
  ar damarini yirtarak
 • ZevkVermekKeyiflidir
  Yapısal bişeyy
 • Gizli Üye
  Bilgi, öneri ve bu güzel paylaşım için teşekkürler
 • Gizli Üye
  Yine enfes bir yazı.
YÜKLENİYOR...