Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

ВедьмакГеральт s

Hayatımız sürüp giderken içerisine dahil ettiğimiz ve içerisinden çıkardığımız insanlarla uğraşıp dururuz. Sanki bir inşaatı yapmak gibidir sürekli tanışıklıklarımız neticesinde birilerini benimseyip kendimizde yer veririz. Bazılarını anlayamamaktan gem vurur bünyemizde konumlandırma dahi yapmayız. Her insanı tanıyacağız, anlayacağız diye bir kaide yok ama yine de mükemmelliyetçiliğimizden vazgeçmeyi pek istemiyor gibiyiz. Kendimizce birtakım yöntemler geliştirip insanları anlama kılavuzları oluşturuyoruz. Bugün değineceğim konunun ana fikri "birini tanımanın en iyi yolu" başlığı altından ilerleyecek. O halde vakit kaybetmeyelim hemen başlayalım. Çayınızı kahvenizi alın biraz okumaktan kimseye zarar gelmez.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Sorun yaşamak.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Cicimli canımlı günleri bir kenara bırakalım şimdi. Bir insanı tanımak istiyorsanız onunla ufak çaplı bile olsa sürtüşmeler gerçekleştirin. Bakın görün hiç tanıyamamışım dedirtecek size. İnsanlar sorunları olduğunda gerçek yüzlerini gösterirler. Ne kadar çirkinleşebileceklerini o zaman net bir biçimde anlayabilirsiniz. Melek yüzlü şeytanlar bir adım öne çıksın lütfen!

Kötü gününde tanırsın yeterince.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Caney caney caney işte meydaney, iyi günün dostu dar günde haney dediğinizi duyar gibiyim. Bakın mutlu günlerinizde etrafınız gereksiz kalabalıklarla şenleniyorsa onların çoğu sahtedir bilin istiyorum. Kötü zamanlarınızda eğer ki mutluluğunuzu paylaşan insanlardan yanınızda olanlar varsa kendileri gerçek dost tanımının bir numaralı elçileridir.

Onu birine değil, birini ona sormak.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Anlatış biçimi, olaylara bakış açısı, kişiler hakkındaki izlenimlerini üsturupluca yerinde irdeleyip irdelemediği size epeyce ipucu verecektir. Neyi nasıl anlattığı bu bağlamda çok önemlidir. Tamamen olanı değil de kendi yalan soslarıyla süslediği bir pastadan bahsediyorsa size uzaklaşın o insandan. Yarın öbür gün krema diye pastasına sizi de ekleyebilir.

Paylaşmaktır.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Sırrınız olur, yemeğiniz olur, düşünceleriniz olur aklınıza her ne geliyorsa bir bütünden çıkarıp iki kişinin etkileşime geçeceği tüm eylemleri buna ilave edebilirsiniz. Paylaşın ki bakalım size ne kadar sadakatli davranacak görelim. Paylaşmadan hiçbir şeyi bilemezsiniz iyi-kötü geri dönüşümleri paylaşımlarla sağlarsınız ancak.

En iyi ve kolay yolları beraber tatile çıkmak ve aynı içki masasını mesken tutmaktır. İki yolda da kişi neredeyse tamamen maskesini çıkartır çünkü.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Beraber vakit geçirip tatil planı yapacak kadar size yakın olan kişileri şöyle bir göz önüne getirin şimdi. Getirdiniz sanıyorum, o insanlar hakkında aynı ortamı paylaşmaktan sürekli ortaklık neticesinde fazlaca fikir sahibiyetiniz artmıştır diye düşünüyorum. Buna istinaden sarhoş insanlar alkolün etkisiyle tamamen masumane şeylerden bahsederler. Kötülük düşünme algıları o an kapanıp yerini doğruluklara bırakır. Bu gözler alkol masasında biten çok arkadaşlıklar gördü. İçince bülbül gibi şakıyorlar olup olmayan ne varsa dillerinden dökülüveriyor.

Birini tanımanın en iyi yolu açık vermektir.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Geçenlerde sahile indim balıkçı abiler bana işin inceliklerini anlatırken "yemlemek" tabirinden bahsettiler. "Bak kardeşim balıklar insanlar gibidir onları kandıracaksın, yemleyeceksin ki oltaya gelsinler." diye de ekledi. Vay be ne kadar kolaymış insanları tufaya getirmek. Biraz rol yeteneğinizi konuşturun bilinçli bir şekilde açık verin ve arkanıza yaslanıp izleyin olan biteni. Gerçek dostlarınız bu açığı didinip kapatmaya çalışırken dost bildiğiniz "çakal Carlos" tiplemeleri açığınızı deşip daha da büyütmek için uğraşacaktır. Asla prim vermeyin anlıyorsunuz değil mi?

İsviçre'de bir söz varmış. Bir insanı tanımak için onunla beraber 70 kilo tuz yemek lazımmış. 70 kilo tuz yemeye yıllar harcanacağı gibi bir insanı tanımak için de yıllar harcanır...

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Birlikte çıkara dayanan bir iş yapmak, insanlar çıkarları söz konusu olunca birbirlerini görmüyorlar zaten.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Çıkar ilişkileri dahilinde herkes Savannah ortamına evrilebiliyor. Aslan-antilop ilişkisine düşerseniz hiç şaşırmayın. Eminim ki çıkar çatışmasına uğramışsınızdır sakin olun. Hayatınızda çıkar için yer edinecek insanları böylelikle tanımış oldunuz şimdi onları kapı dışarı edin bakalım! Al gülüm ver gülüm bir yere kadar maskeler düştü yüzler gözüktü.

İnsanları gerçek anlamda kısa sürede tanımak mümkün değil!

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!

Kendini öyle güzel ambalajlıyor ve sunuyorlar ki, akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayanları bile bazen çok zor fark ediyorsunuz. Gözlerdir her şeyi ele veren. İnsanların yüzlerce maskesi vardır. Birini çıkarıp diğerini takar. Çok zordur o yüzden birini iyi tanımak. Rol yapar aldanırsın, yalan söyler aldanırsın, ben anlarım dersin anlamazsın. Ama gözler hiçbir şeyi saklayamaz.

Elbette ki birçok eylemle insan hakkında bir fikrimiz olabilir ama onun hakkında tamamen bir çıkarım yapamayız. Çünkü o insanın, o olay esnasında hangi dinamiklerle davranış gerçekleştirdiğini bilemeyiz. Ancak birkaç olaya bakarak bir şey söyleyebiliriz. Yoksa tek bir davranış genellikle onun hakkında, turnusol misali bir fikre sahip olmamız için yeterli değil.

"İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır." demiş Fyodor Mihayloviç Dostoyevski amcam. Siz bu sözü aklınızın bir köşesine yazın ileride lazım olur. İnsanları tanımanın zor olduğunu günden güne misliyle öğreniyoruz. En iyisi belli bir süre onları görmezden gelmek gibi duruyor. Yine de siz bilirsiniz benden söylemesi.

Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!
Olmayacak Şey: Bir İnsanın Bir İnsanı Anlaması!
10
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • DerdiniziSeveyim
  Keşke herkes sen gibi olsa, ilk konuştuğumda neysen şu an da aynen öylesin. Baştaki olduğun gött profil birebir aynı tebrik ediyorum seni. Ben hayatım boyunca herkesin bana gösterdiği kadarıyla bildim sanırım, çeyevçiz oyusbulaylay. Ama şey demişsin "Onu birine değil, birini ona sormak." Mateis kim kimi gerçekten dürüstçe anlatıyor ki, sana geçen birini sordum aman şöle güzel aman şöle iyi hakikaten çoğumuz böyleyiz. Yarın öbür gün pastasına krema diye eklesin bizi aman pasta seferim. Geri kalanına aynen katılıyorum, dötüne ay şey eline sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Şizo olduğun hiç anlaşılmıyor biliyor musun lsadjflfmsls

  • Gipgizli bir kullanıcıyım men sqekqkdmlaişd
   Teşekkür et görüşü beyen git dlisşfksl

  • İlk bana sövüyorsun sandım sonra Zeyna olduğunu çözdüm birkaç satır okuyunca ksndmdlsdjsd Egolu bağnaz kadın teşekkür ederim xd

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

91
 • Milk-chocolate
  Kalemine sağlık. Bir insanı tanımak anlamak uzun süreçtir. Yıllarca devam eder. Tanıdığımızı anladığımızı sanarız ama durum öyle değildir aslında. Söylenen değil yapılanlardır bizi anlatan şeyler. Oyuzden hep derim ki “beni tanımak istiyorsa bir insan, kendimi anlatmam, benim davranışlarıma baksın kafi”
 • İyi geceler
  Benceni okuyordum bende, güzel yazmışsın hetzamankinden daha eğlenceli olmuş. Emeğine sağlık diyorum. Verdiğin detayların bazılarını kendi ilişkilerimde yakaladığımı düşünüyorum
 • blablacı
  Evet eskiden beni anlamayan insanlara kizardim ya islerine gelmiyor derdim herkesin işinin kendisi olmasi normal... herkesin ugrasmasi gereken problemleri var bunun icin baskalrina kizmayi birakinca buyuyorsun...
 • İnsanı tanımak bana göre hiçbir zaman mümkün değil. Tam tanıdım dersin 1 şey yapar şok olursun. Yıllarını vermek de yetmez. Neden mi? İnsanlar sürekli değişir, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Yakın zamanda canlı canlı yaşadım örneğini. Bir de şuna çok inanıyorum kişiyi ailesinin yanında görmek, izlenimlemek önemli.
 • TheRareMan
  Sanırım hangi koşulda olursa olsun, insanları” tam anlamıyla tanımak imkânsız. Ki bu iyi haber benim lügatımda. 🎻🎞
  Gerçi insan”!¡ denen varlık bir çelişkiden ibarettir. Ki Oğuz ATAY gayet eşsizce açıklamış insan”ı ya da bu çelişkiyi?¿🦢🍀

  “İnsan nedir bilir misin Olric?
  Nedir efendimiz?
  İnsan; Ağaçları kesip onlardan kağıt yapan sonrada o kağıtlara “Ağaçları Koruyunuz” Yazandır..!”🦋
 • _ÇileklikarpuZ_
  Tebrikler efsane bence.
  (parantez icini biliyorsun skhdjdh)
 • CennetEcemm
  Güzel bir bence olmuş, emeğine sağlık.
 • Şaziyewaynhaus
  Anlamlı bir bence daha.
 • Güzel paylasim
 • bahryagmur
  haklısınız gercekten öyle
YÜKLENİYOR...