8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Kadın olmanın verdiği gururun ve mutluluğun, hak edişlerin ve emeğin günü olan 8 Mart'ı, KizlarSoruyor topluluğunda ses getiren kadınların mesajlarıyla taçlandırmak istedik!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

''Benim de söyleyeceklerim var!'' Diyen tüm kadın arkadaşlarımızın ve eşitliğin gücüyle gururlanan erkek arkadaşlarımızın kol kola, gönül gönüle 8 Mart görüşlerini bekliyoruz. 💪

Sadece kadın olduğun için maruz kaldığın şeyler neler? @beyazorkidem

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Kadın olmak zor, Türkiye’de kadın olmak ise daha zor yemin ederim. Mini etek giysen davetkarsın, kot pantolon giysen sıradansın, evde otursan sıkıcısın, çıkıp gezsen yollusun, tecavüze kurban gitsen kim bilir erkekleri delirtecek ne giydin? Ön yargılar, yargılar, larlar! Şahsen bir kadın olarak en çok psikolojik şiddete maruz kalıyorum. “Püüüh! Şuna bak ne giymiş edepsiz!” Ama en ağırı da ne biliyor musunuz? Kadının kadına uyguladığı şiddet! İnsanlar namus sadece kadınlara özgü bir şeymiş gibi davranıyor. Mini eteğimi de giyerim, kırmızı rujumu da sürerim, toplumumuzun her seferinde “ayıp-yasak-günah!” deyip susturmaya çalıştığı her konuyu açık seçik de konuşabilirim, geceleri dışarıda da dolaşabilirim. 5-10 dakika arkamdan konuşacaklar diye ben bu hayatı yaşamaktan vazgeçmeyeceğim!

Türkiye'de anne olmayı nasıl tanımlarsın? @ponçikmom

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Anne olmak bir kadın olarak bugüne kadar hayatımda yaşadığım en güzel, en çok şükür ettiren, en çok yoran ve iliklerime kadar mutlu eden en büyük hayat tecrübesi oldu. Bir kadın olarak yaşamadan asla anlayamayacağıma emin olduğum bir duygu annelik. Muhakkak herkesin tecrübesi farklı olacaktır ama ben kendi hayatıma bakınca bunu net olarak söyleyebilirim.

Bir annenin evladına sevgisinin herhangi bir kültürde daha eksik ya da fazla olduğunu düşünmüyorum. Sadece yaşadığımız farklı kültürler içerisinde her birimizin ifade şekli farklı olabilir. Biz Türk anneleri olarak Anadolu'nun tüm dramasını içinde bulunduran yoğun bir şark kültürü izlerini taşıyoruz diye düşünüyorum. Kültürel baskının yoğunlukla hissedildiği, her türlü eleştirinin acımasızca sergilendiği kültürümüzde herhangi bir yeni annenin öz güvenle çocuğunu yetiştirebileceğini düşünmek en basitinden naiflik olur diye düşünüyorum. Aile baskısı yaşamasa bile toplumun yargılayan gözleri, komşusundan, parktaki teyzeye, her zaman üstündedir çünkü kadının. Kendinin ve çocuğunun giyiminden, emzirmesinden, beslenmesinden, eğitiminden o çocuğun annesi ile birlikte tüm toplum sorumlu, daha doğrusu sorunludur. Velhasıl bununla birlikte aynı komşu teyzeye çocuğa 10 dakika bakar mısın desen bakar, bakkaldan ekmek istesen getirir, tanımadığın insanlar yanından maşallah dualarıyla geçiverirler de... Bu da bizden başka yerde olmayan güzelliklerdendir muhakkak. Sonuçta acısıyla tatlısıyla bildiğimiz bir şeydir Türkiye'de Anne Olmak <3 <3 <3

Cinsiyetçi söylemlerin üzerinde yarattığı etki ne? @PiLLy_BheBek

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Kadına, "sen kadınsın yapamazsın" söylemi vurgulanırken erkeğe, "sen erkeksin yaparsın" deniliyor. Bu tarz söylem ve baskılara hiçbir zaman boyun eğmedim ve etkisi altına girmedim. Kadın olduğum için belli bir sınıra sahip olduğumu hiç sanmıyorum. Halkla ilişkiler okuyorum ayrıca bir siyasi partinin gençlik kollarında, grubumun lideriyim. Hedeflerim ve inançlarımın önüne hiçbir cinsiyetçi söylem engel koyamaz. Bu ülkede Kadın olmak; dibine kadar yaşanması gereken bir gerilim hadisesidir". Hiç bir şeye boyun eğmeden dimdik şekilde hedeflerimizi başarmaya devam etmeliyiz.

Türkiye'de kadın olmayı nasıl tanımlarsın? @Asuca

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Türkiye’de kadın olmayı tek bir cümle ile ifade edecek olsam; ''sürekli mücadele halinde olmak'' diye özetlerdim. Daha anne karnında başlıyor bu mücadele, cinsiyet öğrenmeye giden ailenin erkek olmadığını duyunca yüzü asılıyor. ‘’Kız kısmının sokakta ne işi varmış’’ gibi sözlerle, hep baskıyla büyümeye çalışıyorsun. Ne acı ki; kimilerimiz daha çocukken yaşama hakkını kaybediyor, şiddet uygulanıyor ya da ilgi, sevgi görmeden büyüyor.

Büyüsen de üzerindeki baskı bitmiyor. Eğitim hakkın elinden alınıyor, istemediğin kişilerle evliliğe zorlanıyor, senden sürekli hizmet bekleniyor, istediğini giyemiyor ve taciz, tecavüz edilip öldürülme riskiyle yaşıyorsun. Eşit şartlarda yaşamak için mücadelen hiç bitmiyor.

Bir kadın olarak gücünü neyden alırsın? @sarkom

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

En büyük gücü, her zaman arkamda dağ gibi duran anne ve babamdan aldım ve almaya devam ediyorum. Küçük yaştan itibaren bana başka insanlara muhtaç olmamayı ve hayata karşı her zaman dik durabilmeyi öğrettiler. Bugün, hem maddi hem manevi olarak kendi ayaklarımın üzerinde durabiliyorsam, onlar sayesindedir.

"Keşke erkek olsaydım" cümlesini sana kurduran toplumsal sorunlar hangileri? @KürkMantoluHayri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Erkek olsaydım geceleri istediğim saate kadar dışarıda eğlenebilir ve sonra eve gönül rahatlığıyla dönebilirdim, on adımda bir arkama bakmadan. Erkek olsaydım, giydiğim kıyafetlerin boylarına bakmak zorunda kalmadan dilediğim kıyafeti alırdım. Yaptığım sporun erkeklere özgü olmadığını anlatmak zorunda kalmazdım. İş başvurusunda bulunurken çocuk sahibi olmayı düşünüyor musunuz ya da evlenmek gibi bir planımın olup olmadığı gibi sorularla karşılaşmak zorunda kalmazdım. Erkek olsaydım istediğim gibi yaşayabilirdim. Kim ne der diye düşünmeden...

Kadının eli değince güzelleşen 3 şey söyler misin ve neden? @Milk-chocolate

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Bir kadın yemek fenomeni olarak belirtmek isterim ki, kesinlikle bir yemeğe eli değince harikalar yaratabilir çünkü yemek yapmak kadın için aşktır, sanattır, emektir. Bu zamana kadar anne yemeklerine boşuna özlem duyulmuyor. :)

Bir kadının eli temizliğe değdi anda o ev güzelleşir. Kimse kusura bakmasın biz kadınlar kadar güzel temizlik yapan yok bence. Neden çünkü az önce de dedim detaycıyız her anlamda. Bir kadının eli bir eve değmişse o ev mis gibidir. Her detayı ile her köşesi ile.

Ve sevdiği adam… Kadının eli sevdiği adama değdiği anda tüm dünya güzelleşir. Çünkü kadın tuttuğu eli bırakmak istemez, onunla savaşır, onunla yaşar, ona bakar, ona gülümser, her şeyi ile mücadele etmeyi çok iyi biliriz.

Bir kere daha dünyaya gelsem yine kadın olurdum dedirtecek nedenin ne? @Liliann_

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

Kadın olmasaydım dünyanın en güzel duygusu olan anneliği tadamayacak, koşulsuz sevmenin, kendini minik bedenlere adamanın ne olduğunu bilemeyecektim. Bir kere daha dünyaya gelirsem yine kadın olmak isterim dedirtecek en büyük sebebim tabii ki anneliğim. <3

Kadına fizyolojik, psikolojik ve cinsel şiddetin son bulması için bir mesaj vermek ister misin? @Funda_a

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!

"Beden benim, keyif benim, ben kadınım, istediğimi yaparım.." minvalinde feminist yaklaşımlar içeren cümlelerde kendimi bulamıyorum nedense. Kadının olduğu her yerin güzelleştiği, renk bulduğu, değer ve duygu kazandığı bir dünyada, biraz eski kafalı, kadının kadın gibi, erkeğin erkek gibi olduğu bir toplum hayalini taşıyan bir genç hanım olarak kadına her türlü şiddetin kesinlikle karşısında olduğumu belirtmek istiyorum.. Bu konuda da özellikle bizler gibi aydın, eğitimli ve eski ile yeni toplum düzeni arasında dengeyi sağlayacak, her fırsatta bu anlamda farkındalık yaratacak genç kadınlara büyük görev düşüyor.

Bir de erkeği yetiştirirken, "sen erkek adamsın, her şeyi yaparsın" diyerek egosunu şişirip kadına şiddeti normal gösteren anneler... Bunu yapmayın. Kadını korumaya kadınlar başlamalı! Yani bu işi yine biz kadınlar çözeceğiz. El birliğiyle!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde KS Kadınlarının da Söyleyecekleri Var!
Cevapla