KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler

Auxerre

Bu Bence, Yapay zeka hakkında düşüncelerini sorduğum üyelerin görüşlerinden oluşmaktadır.

Yapay zeka, yazılımsal ve mekatronik olarak günümüzün ve geleceğin teknolojisi ve olayın algoritmaları, makine öğrenmesi vs. gibi konularının dışında sosyal boyutunu da merak ediyorum. Bu yüzden, bu tip soruları güncelleyerek sosyal medya platformlarında sorarım.

 • KS'de, az ama öz iletişimde olduğum üyelere, katılım sağladıkları için, kendilerine teşekkür ederim. Kodlayarak yayınladım, çünkü kimin ne yazdığını hatırlamadım, kusura bakmasınlar. :D

X üye:

Yapay zeka bana göre; İnsanların sonunu getirecek bir olgu, Yapay zekayı kapitalizme benzetiyorum. İkisi de, İnsanın gözünü boyamada çok iyi şu an da kimse tehlikenin farkında değil, ama 20-30 sene sonra dünyada insan diye bir varlık kalmayacak! Her şeyi robotlar yapacak insanlar köle gibi olacak, sefil halde olacak elysium diye bir film var fakirler dünyada zenginler marsta yaşıyor. Aynı onun gibi şeyler olacak diye düşünüyorum, fakirleri bir araya toplayacaklar zenginleri bir araya ikisinde de merhamet yok! İkisi de kar-fayda peşinde ve ikisinin de ruhu yok! İkisi de kaosa yola açıyor, açacak ve ileride yanlış insanların ve kişilerin eline geçtiğinde, dünya için bir tehdit olabilir terminatör de ki skynet gibi!

KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler

axb=bxa üye:

Hayatımızı kolaylaştıracak teknolojilerden biri olarak görüyorum. insan zekasının benzeri çeşitli davranışlar gösteren bilgisayarlar, eldeki verileri kullanarak mantık yürütme ile veriyi bilgiye çevirmesi. Tabiki ses ve hareket algılaması ve tüm çıkarımlara göre insan zihninin yeteneklerini taklit etmesi gibi üst düzey teknolojilerin sanayi ve günlük yaşamdan çok askeri ve bilişim alanlarında, daha çok gelişeceğini düşünüyorum. Ev hizmetleri, eğitim, gündelik yaşamda hayata dokunuşlar elbette zamanla artacaktır. ama dil gibi, karar verme gibi cognitive süreçlerin geliştirilmesinin daha uzun sürebileceğini düşünüyorum. Burada aklımı kurcalayan esas soru, yapay zekanın eldeki verilere göre optimumu seçerken duygu ve gönül konusunda nasıl karar vereceği.İnsan tüm kararlarını zeka ile değil bazen de kalben veriyor.

KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler

f=m.a üye:

Ben, ürküyorum sanki insanlıgın sonunu yapay zekalı robotlar getirecek gibi hissediyorum.

convariance=cov(x, y) üye:

Yapay zekalar (Çoklar) bana göre belirli kodlamalar ile insanların düşünme biçimini taklit ederler yani insan gibi düşünür ve hareket ederler. Ancak sadece bir konuda uzmanlaşırlar ve konuda geliştirilirler. Ondan istenilen bilgileri ve komutları yerine getirebilirler. Yani bana göre yapay zeka sadece sizin ona entegre ettiğiniz, sadece sizin sınırlarınız dahilinde, ne yapmasına ya da yapmamasına olanak tanınan işlemleri gerçekleştirebilir. Televizyonlarda gördüğümüz, duyduğumuz yapay zekalı robotlar dünyayı ele geçirecek efsanesine elbette inanmıyorum. Netice de bazı şeyler mesela duygular, hiç bir kodlama ile aktarılmaz diye düşünüyorum. Bir insan hırsına sahip olan, yapay zekalı robotların olması ürkütücü çünkü; İnsanlık için, faydalı sonuçlara ulaştıracak adımlardan biri olacağı kesin.

KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler

ln(x)=0 üye:

Ya aslında bazen korkuyorum, bazen ilgimi çekiyor araştırıyorum çok ilginç ve korkutucu yönleri yok değil ama insanlık içinde, faydalı da olabilir tam olarak bilmiyorum ama gelişmeler sanki korkutucu olarak ilerliyor.

KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler

f(x)-1 üye:

Merhaba, Yapay zekayla alakalı söyleyecek çok şey var aslında. Bir açıdan izlediğim filmlerin de etkisiyle, başımıza iş açabiliriz diye düşünüyorum. Mesela, terminator filminde skynet dünyayı ele geçiriyordu. Matrix'de de yapay zekanın insanlığı ele geçirmesini işliyordu. Çok ütopik değil Bence, şu an için yapay zeka hayatımızı kolaylaştırıyor, ama gelecekte birçok yerde insanın yerini aldığı zaman bu konuda büyük sıkıntılar çıkabilir. Yapay zekalı robotlar piyasaya çıkarsa, hayatın her alanında kendilerini gösterirse bize çok da ihtiyaç kalmaz gibi. Hep kötü yönlerini düşündüm, ama genel olarak bilinmeyen şeyler korkutucu olabiliyor. Ben temkinli yaklaşanlardanım, bu konuyla alakalı çokça film ve dizi izleyip okuma da yapınca, etkilerinden de kurtulmak kolay olmuyor.

KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler

a+b=0 üye:

Öngörü teknolojisi ve tahmin makinası diyorum. Medyaya göre, yapay zeka işimizi elimizden alacak ve dünyayı ele geçirecek bunlar safsata.
Bilimin, her zaman önü kapatıldı. Örnek verecek olursam, en basit olarak telefonlarınızda ki yüz tanıma özelliği bir yapay zeka örneğidir. Yüz tanıma özelliğiyle, başka birisi telefona erişim sağlayamıyor.

a×b=-(bxa) üye:

Yapay zeka demek benim için yazılımların ulaşabileceği en üst seviye demek.
Veri miktarının, hesaplamanın, işlem miktarının nirvanası. Tabi bu şimdiki durumu ile değil ama potansiyeli bu. Şu anda, insan zekasının bazı özelliklerini taklit edebilen, hatta birçok noktada onu geçebilen yazılımlar.

x=x2-x1 üye:

Yapay zeka = şeffaflık, kolaylık, kısmen yetki devri, güvenli ve güvensiz.

KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler

fso=fos üye:

Yapay zeka yeni bir şey değil aslında. Günümüzde sadece şekil değiştirdi. Örneğin bir satranç yazılımı da bir yapay zeka örneğidir. Daha da genişletilerek her alanda organize edilmesine yapay zeka (beyin) diyoruz. Geçen yapay zeka ünlü bir gazeteye mektup yazmıştı. Bulursam ekleyeceğim. Bir insanın olası davranışlar karşısında hormonların da yarattığı etkiler hesaplanarak vereceği tepkiler, cevaplar ve alacağı kararların tümü hesaplanır ve analitik zekayla sonuca giden en mantıklı seçim yapılır. Şu an gelişim aşamasında ve bence korkunç bir şey olacak. Geliştiricilerden tek dileğin ise, kadın olanları kapris ve trip yapmasın lütfen.
Benim mesleğimde bilişim, bilgisayarda bir yapay beyin aslında yapılan şey bilgisayarı geliştirmek. Bilgisayar, senin ona verdiklerinle sınırlıdır ama yapay zeka öyle olmayacak. Bilginin üzerine bilgi katacak!

Evet, herkesin düşüncelerine açığım profesyonel, kişisel, fantastik, sibernetik, mekatronik vs. fark etmez. Yapay zeka hakkındaki düşüncelerini herkes belirtebilir. Olayın Algoritmaları dışındaki sosyal boyutu da benim için önemli. :) Düşüncelerinizi bekliyorum, Teşekkür ederim.

KS Üyelerinden, Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Düşünceler
3
6
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

36
 • Alaçatı_mavisi
  Keşke benim formulü daha kolay birsey yapsaydin x+y+z=180 gibi :)))))
  Emeğine sağlık bencende yer verdigin icin tesekkürlerimi iletiyorum
  • Auxerre

   senin yorum hangisiydi ki :D

 • deneme112
  yapay zeka yargılama ve niyet için insan kapasitesi göz önüne alındığında insanlardan gelen geleneksel tepkilerle tutarlı uyarıma yanıt veren makineler korkunçta değil bana göre.
 • Altinbasakk
  Benim fikrime de yer vermissin, eksik olma 😊 Genelde herkes benim gibi dusunuyor, insanliga fayda dan cok zarar verecegine inaniyor, bu yazindan bunu cikardim.
 • morvioletta
  Yapısında C H O yerine 1 0 1 bulunan bir algoritma ne verirsen onu alırsın işte.
 • Libido_Postaci
  Bundan 30 sene önce ki hayalim, robot hizmetçi yapmaktı 😂😂😂😂 ulan Bill Gates bana yatırım yapsaydı 30 sene daha önce o da. bende. koseyi. cok erkenden dönmüştük😂😂😂😂
 • wertre345
  akıllı nesneler var ve gösterdiği zeka Yapay Zeka olarak biliniriz Yapay Zeka günümüz dünyasında tehlikeli olsada gelecekte ne olur bilinmezzz
 • hdtka
  güzelmiş ne korkuyorum ne de o kadar önemsiyorum yapay zeka ama gelecek o bir gerçek =)
 • UDixon
  :D sağ ol abim benim yorumu da eklediğin için
 • Usemind
  Ne üye ne üye😀
  Bir daha anket yaparsın😀
YÜKLENİYOR...