Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Kullandığımız elektronik aygıtlar zamanla ömürlerini dolduruyor ve bir kısmı yavaşlıyor, bir kısmı ise tedavi edilemeyecek boyutlarda arızalanabiliyor. Ancak elektronik aygıtlar dikkatli kullanım ve düzenli bakım sayesinde uzun yıllar kullanılabilir. Lakin hâl böyle olsa da kullanıldıkları için zamanla hantallaşabiliyorlar. Özellikle Dolar kurunun yüksek olduğu ve uzaktan eğitim sebebiyle dizüstü bilgisayarlara yönelik artan talep nedeniyle fiyatlar oldukça yukarıya tırmanmış durumda. Kullanıcılar, ellerinin altında hâlihazırda bulunan bilgisayarla idare etmeyi veya ikinci el bilgisayar satın almayı tercih edebiliyor. Bu Bence'mde, eski bir bilgisayarı tekrar nasıl diriltebileceğinizi sizlere anlatacağım.

Bilgisayarınıza SSD takın

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Eğer eski bir bilgisayarınız varsa muhtemelen içerisinde SSD (Solid State Drive) yoktur. Harddiskler her ne kadar uzun süre dayanabilen mekanik parçalardan terekküp etseler de SSD'lere nazaran oldukça yavaş okuma ve yazma hızı sağlarlar. Ayrıca uzun süre okuma-yazma sağlayan depolama birimleri zamanla yorulur ve performansı düşer. SSD'ler de tıpkı harddiskler gibi aynı işlevi görür ancak çok daha hızlı çalıştıkları için bilgisayarınızın daha hızlı açılıp kapanmasına, işletim sistemi ve çeşitli uygulamalarda çok daha hızlı tepki vermesine olanak sağlar.

Tavsiye ettiğim SSD modelleri

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Sata SSD'lerin yanı sıra M.2 SSD'ler olsa da bu teknoloji eski olmadığından muhtemelen bilgisayarınızda M.2 SSD yuvası olmayacaktır. Ancak 2,5 inçlik Sata SSD'ler de harddisklere kıyasla çok daha hızlı okuma ve yazma değerleri sunmaktadır. Benim SSD'de tavsiye ettiğim markalar başlıca; Samsung, Corsair, WD ve HyperX'tir. SanDisk iyi bir marka olsa da ''Plus'' modelinde ani sistem kilitlenmesine yönelik kronik sorunlar mevcuttur.

Uzak durmanızı tavsiye ettiğim kronik sorunlu SSD modelleri:

 • SanDisk Plus
 • James Donkey markanın tüm SSD'leri
 • Team GX1
 • Hi-Level Speed SSD
 • Toshiba TR200
 • Adata SU630 ve SU650 modelleri

Eğer kaç GB depolama alanına ihtiyacınız varsa o boyutlarda SSD almanızı tavsiye ederim. 120, 240, 500 GB ve 1, 2 TB ve üzeri olacak şekilde farklı boyutlarda SSD'ler vardır. Şayet Windows 10 yükleyecek olursanız 70-80 GB yer kapladığını belirtmek isterim. Yani 250 GB SSD almanız durumunda Windows 10 kurduktan sonra geriye size kalan alan ortalama 170-180 GB olacaktır.

RAM yükseltmesi yapın

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Çok eski bilgisayarlarda genelde 1, 2 veya 4 GB RAM olmaktadır. RAM (Random Access Memory) yani Rastgele Erişimli Bellek, geçici süreliğine depolama sağlar. Bazı uygulamalar çalışma prensipleri gereği mevcut RAM miktarınızın üzerinde çalışabilir. Söz konusu bu durumda RAM'den kaynaklı bir darboğaz söz konusu olacak ve uygulamada donma ve kapanmaya varan sorunlar olacaktır. Windows 10 için her ne kadar 2 GB RAM'in yeterli olacağı söylense de ben Windows 10 için en az 4 GB RAM kullanılmasını tavsiye ediyorum. Zira işletim sistemi mütemadiyen RAM tükettiği gibi farklı olarak kullanacağımız uygulamalar da RAM tüketecektir.

RAM'lerin birbirleriyle uyumlu olması nihai derecede önemlidir!

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Eğer hâlihazırda elinizin altında bulunan RAM'e ekleme yapmak istiyorsanız bunu pek tavsiye etmem. Zira RAM'ler, çift kanal çalışabilmesi için aynı hafıza, hız ve CL (gecikme) değerine sahip olmalıdır. Aynı değerlere sahip olan RAM'lerin bile zamanla mavi ekran hatası verdiği sıkça görülmektedir. Eğer cihazınızda çift RAM slotu varsa kit hâlinde satılan çift RAM'lerden satın almanızı tavsiye ederim. Eğer bir adet RAM slotu varsa anakarta uyumlu dilediğiniz RAM'i takabilirsiniz.

Anakartın desteklediği miktardaki RAM'leri satın alın

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızdaki anakartın desteklediği maksimum RAM hafızası ve frekansına yakın veya aynı olacak RAM'i satın almanızı tavsiye ederim. Eğer cihazınızdaki anakart en fazla 8 GB RAM'e destek veriyorsa en fazla 8 GB RAM takabilirsiniz. Ayrıca anakartın desteklediği maksimum frekans da bu hususta önemlidir. Eğer anakartınız en fazla 1333 MHz RAM desteği sağlıyor ve siz 2666 MHz RAM takarsanız RAM'ler 2666 MHz'de değil 1333 MHz'de çalışacaktır. Ancak hafıza ve frekans değeri yüksek olan RAM'ler daha pahalı olduklarından boş yere daha fazla para vermiş olacaksınız.

NOT: Dizüstü bilgisayar RAM'leri daha farklıdır. Bu bağlamda dizüstü bilgisayar RAM'i için ''SODIMM'' RAM satın alınmalıdır.

BONUS: Dizüstü bilgisayar için batarya değişimi (Hız ve performansa etkisi yoktur)

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Dizüstü bilgisayarlardaki bataryalar zamanla ömrünü dolduruyor ve fişe takarak kullanmaya mahkûm ediyorlar. Eski de olsa hemen hemen her dizüstü bilgisayar ile uyumlu bataryalar piyasada hâlen daha mevcuttur. Eğer dizüstü bilgisayarınızın bataryası ömrünü tamamlamışsa uyumlu yeni bir batarya satın alabilirsiniz.

NOT: Batarya değişiminin cihazın hız ve performansında bir etkisi yoktur. Ancak gücü prizden alan dizüstü bilgisayar bazı uygulama ve oyunlarda daha yüksek performans gösterir.

Tüm bunları sağlarsam bilgisayarım canlanır mı?

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Öncelikle SSD takmanız sadece bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasına neden olacaktır. Uygulama veya oyunlarda performans artışı sağlamayacaktır. Eğer bu zamana kadar sadece harddisk kullandıysanız farkı bariz biçimde hissedebileceksiniz. Yine RAM yükseltmesi sayesinde arka planda birden fazla uygulamayı drop sorunu olmadan kullanabileceksiniz lakin bu her uygulama için geçerli değildir. Adobe Premier gibi birçok uygulama yüksek RAM tüketebilir ki zaten bu ve muadili uygulamalar yüksek performanslı sistemlere ihtiyaç duyarlar. Bizim amacımız, yükselen bilgisayar piyasasında uzaktan eğitim ve günlük kullanımda ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek olmasıdır. Bu bağlamda SSD takviyesi ve RAM yükseltmesi yapmak günlük kullanım, uzaktan eğitim ve Office 365 gibi ufak tefek uygulamaları hızlı biçimde sorunsuz çalıştırmanıza olanak sağlayacaktır. Onun dışında performans artışı için CPU ve GPU önceliklidir. Ancak dizüstü bilgisayarlarda GPU ve CPU değişimi de yapılamamaktadır. Aslında dizüstü bilgisayarlarda GPU değişimi yapılabilse de bu oldukça zor bir işlemdir.

Bütün bunlar bana ne kadara mâl olur?

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

256 GB SSD ortalama 350 TL, 4 GB RAM ise ortalama 150 TL'den satılmaktadır. Cihazınızı hızlandırmak için ödemeniz gereken ücret asgari 500 TL bandındadır. Ancak daha yüksek RAM ve SSD için bu fiyat artış gösterecektir. Dizüstü bilgisayar piyasası bu kadar yükselmişken çok daha fazla para ödeyip aynı amaca hizmet edecek bir bilgisayar satın almaktansa eski bilgisayarınızı bu şekilde çok daha düşük maliyete hızlandırıp kullanmak daha kârlı olacaktır.

Eski Bilgisayarının Yavaşlığından Şikâyetçi Olanlara Bilgisayar Hızlandırma Rehberi
10
24
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Çok güzel bilgisayar bilimive çalışma duzeni hakkın'da da bir ipucu var kurban. Ssd harici disk çok elzem, d klasörüne atılsa da sadece c deki program dosyalarının buounnasında minimum bir hiz avantajı sağlanır. Ama ram malum cpu nun çocuğu, ssd hardiskten çok daha verimli. Yani ben de yazdim senin gibi uzun uzun azıcık havadan azıcık sudan sallamasyon derkrn maksat yegenimize destek olmak
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Ne kadar ihtiyacım olan bir şeydi tahmin edemezsin. 😕 Sadece kişisel amaçlı ve eğitim için kullanıyorum ama o bile işkenceye dönüşüyor benim için.
  SSD ve RAM yükseltme, bunları daha detaylı bir araştıracağım. Umarım en azından bunu başarabilirim.
  Emeğine sağlık ve teşekkür ederim.
  Görüş hala geçerli mi?
  • İyi ki yazmışım o zaman :)
   Kolaydır SSD ve RAm hem sen kendin takamazsan bile bilgisayarcıya taktırabilirsin ama basit işlemler.
   Rica ederim :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

923
 • fangoria
  güzel öneriler ama malesef parça fiyatları uçup gidiyor
  ayrıyeten de her önümüze gelen programı oyunu kurmamak lazım
  fark etmediğimiz virüsler de sistemi çok yorabiliyor
 • 16 gb ram var ve piyasada çok tutulan bir 512 gb ssd taktırdım.. İlk başlarda bilgisayarım çok hizlandı. 10-15 saniyede açılıyordu. Ama sonradan bişey oldu ve 2 dakikada açılmaya ve çok ısınmaya başladı... Zorlamasam da devamlı fan sesi geliyor.. Bu arada win 10 kullanıyorum. Tavsiyeniz nedir hocam?
  • Dizüstü bilgisayarı kucağın veya halının üzerinde değil, masanın üzerinde kullanmanı tavsiye ederim. Alttaki ızgaralardan yeterli hava alamayacağı taktirde fanlar çok daha hızlı dönecek ancak sıcak hava içeride hapsolacaktır bu da sıcaklığı artıracak.

   2 dakikada açılması hiç normal değil şayet bu durum sürekli devam ediyorsa sorun muhtemelen SSD'den kaynaklı olabilir. Ancak çok fazla ısınıp fanların yüksek devirde dönmesiyle arasında bir ilişki kuramadım. CPU (işlemci) çok yüksek sıcaklıkta çalışıyor da olabilir.

   ''MSI Afterburner'' indirerek oradan GPU ve CPU sıcaklığını kontrol etmeni tavsiye ederim. Ya da laptobun kendi yazılımı varsa örn: Armory Crate gibi orada da CPU sıcaklığı yazar. Bir de SSD modeli nedir?

  • aerolite

   Zaten masada kullanıyorum.. Samsungun evo modellerinden birisi. Birkaç ay evvel yüksek ve iyi bir modelini almıştım. Ben açıkçası win 10 güncellemelerinden şüphe ediyorum. Ama fazla ısınması cihaza zarar verir mi bilemiyorum tabi. Hiç zorlamadığım halde bu ısınma oluyor.

  • Bilgisayarı en son en zaman temizlediniz? Fanların en büyük düşmanı tozdur belli bir toz birikintisinden sonra hava sirkülasyonu yeterli derecede sağlanmıyor ve kasanın içi fazla ısınıyor.

  • Hepsini Göster
 • Ihtiyaç duyduğum bir yazı yazmışsın. Bilgisayarın yavaşlığı beni sinir üstüne sinir etti. Bu dediklerini detaylı araştırmaya tabii tutacağım. Umarım anlayabilirim pc işinden.
  Teşekkürler emeğine sağlık 🌹
  • Bence detayında detaylı açıklamayı yaptım zaten. Daha detaylısı fazla teknik kaçar, pratikte uygulanmayacak şeyler yani :)

 • Necro12345
  Peki laotoba yeni ekranti ne kadar olur.
  Bilgisayarin özellikleri i7 işlemci 1 TB harddisk 8GB Ram. Özellikteki bir bilgisayara 1 ekran kartı ne kadara mal olur sizce
  • Dizüstü bilgisayarlara her türlü GPU takılamaz. Bataryanın besleyebilmesi ve anakartın desteklemesi lazım. Haricî ekran kartı olmayan bir laptoba zaten takamazsın. Haricî ekran kartı laptopta değiştirilebilir ama çok üst model ekran kartı zaten takılamaz lakin bu oldukça riskli bir işlemdir.

 • Haunters
  Fan temizliği ve termal macun değişimini unutmuşsun. (Isınma kasmaya neden olur.)
  • Aslında o düzenli yapılması gerekiyor diye eklemedim daha çok parça değişimi üzerinde durdum. Cihazı tozlanan zaten bakımını düzenli yapmalı ama bilmeyenler için eklenebilirdi bu bilgi aslında. Teşekkürler :)

  • Haunters

   Ellerine sağlık güzel bence olmuş :)

  • Teşekkür ederim :)

 • benbendeğilimartık
  Evet, 240 GB SSD taktım bir de DDR3 benim 16 gb Ram taktım gerçekten harika oldu. Uçuyor uçuyor..
 • kccx12
  Termal macun yenilemek de işlemcinin sıcaklığını kontrol edip hız konusunda avantaj sağlayacaktır.
  • Kesinlikle zaten genel bakım şart tozlandığı zaman. 6 ayda bir değiştirilmeli macun ve temizlik yapılmalı

 • Elleryukarı0
  Bilgilendirici bir çalışma olmuş eline sağlık ama eski bilgisayarla bu kadar uğraşacağımı sanmıyorum
 • Şahsen bunları yapana kadar pc almak gelerek ssd güzel PC de daha iyi sonuç verir ama 30.000₺ rahat ister yeni pc
 • AdilOlmayanYıldırım
  Bilgisayar iyide ekran kartsızım 2 yıldır
  3080 olmuş 18bin tl
  • Ekran kartları aşırı pahalandı stok sıkıntısından dolayı. RTX 3090 17 bin idi düşünün.

 • Çok güzel ve faydali bir yazı teşekkürler. Emeğinize sağlık.
 • dkfjfj
  o. c yap çoook boşş antivürüsleri sil ben msi ile 3000mb ra dı gözüküyodu avastı, avg gibi vürüsleri yükleyince 4500 oldu drop atıyodu
  Bide frekans yükseltin ekran kartına Vram verin ssd önemli
  • Ekran kartın VRAM'i artırılamaz. 3 GB RAM'li bilgisayara Avast, Kaspersky gibi antivirüs programları yüklenmemeli bunlar fazla RAM tüketiyor zaten. Oveclock da sadece üst düzey işlemlerde ancak performansı artırsa da cihazı hızlandırmayacaktır SSD kadar ayrıca riskli bir iş voltaj vermek vs.

  • dkfjfj

   Ramdan ekran kartına ram verilir bende zaten 3gb ram demedim toplam kullanım dedim birde overlock her işlemciyi besler ssd hızlandırır masa üstünü, ama oyunda dedim ben o. c diye

 • SleepyHollow_
  Samsung SSD nasıl
  Ram Ler çok pahali
  • Samsung SSD'ler arasında en iyi olanıdır.
   Aslında RAM'ler daha ucuz. 4 GB SODIMM RAM sıfır 150 lira bandında satılıyor.

  • Ben 1 TB wd HDD yi ilana koydum 250 den yüzüne bakan yok. bı tabe Samsung SSD buldum 400 kağıt. Ram 8 GB benim. Bı 8 daha alayım dedim o da 350 felandi sanırım.

  • Yeni RAM alırken bir öncekiyle uyumlu olmasına dikkat et. Ayrıca HDD'ler SSD'lerden daha düşük fiyata satılıyor.

  • Hepsini Göster
 • neoluyoranlamadım
  Gerçekten caiklayi ve bilgilendiricu olmuş eline sağlık
 • ANormalizm
  Güzel bir bilgilendirme eminim çok kişinin işine yarayacaktır
 • GizemliiBirisiii
  Zamanında 2700e topladığım pc şimdi 6000 oldu mutluyum
 • Bulasmayinbana88
  Eline sağlık güzel bir bence olmuş
 • fatih5706
  eline sağlık çok güzel bir paylaşım
 • Dünyalıbayan
  Eline sağlık
 • Folyocu
  Emeğine sağlık
 • ireemşeen
  Teşekkürler denicem
 • BADLOWE3461
  Bence mantıklı olmuş
 • Simurg_4
  efsane bir yazı olmuş
 • Dedigin fiyatlar az sanki biraz
  • Yok fiyatlar standart. Ancak daha yüksek kapasiteli SSD ve RAM alınırsa artar tabii.

  • EmirAdakul

   Bu ikinci dunya savasi ile ilgili benceyi ben yazdım. Paylaştığım gibi incekemeye aldilar ve tam 24 saat incelemede kaldı iade edildi ancak super bemce bile secilmedi bende sinirlenio bağı kopardim

  • Tam olarak nasıl bir mesaj aldın sistemden?

  • Hepsini Göster
 • Pesimizm
  Ssd çok hızlandırıyor gerçekten.
 • v0lkn
  Pc de hızlı olmak gerek eline sağlık
 • İbrahimdemir26
  Tşkl paylaşımın icin
 • Gizli Üye
  Ah Benim Kanser Eden Bilgisayrım ya jsnsnsnsksks
 • Gizli Üye
  Kardeşim Sürekli Kanser Olcammmm Diye Bağırıyor İçeriye sjsjksksksksks
 • Gizli Üye
  Emeğinize sağlık
 • Gizli Üye
  Çok iyi, faydalı bilgiler. Teşekkürler.
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık
YÜKLENİYOR...