Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

Fkusna_Huy

İletişimin katettiği aşamalar bencemde.

1. Sesli iletişim

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

Dünyada canlıların varlığıyla beraber iletişim de var olmuştur. Sadece insanlar değil, insanlardan çok önce hayvanların da sesli iletişimi vardır. Örneğin Alman eğitim bilimcilerin yaptığı bir araştırma tavukların 42 farklı sesten oluşan diğer bir deyişle 42 kelimeden oluşan bir dile sahip olduklarını göstermiştir. İnsanlar ise önce sesli iletişim kurmuştur. Gözle görülebilen mesafelerde seslerin ıslık gibi bir yöntemle de sağlanabildiği görülmüştür.

2. Gözle görülemeyen mesafelerle iletişim

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

Gözle görülemeyen mesafelerde insanlar tamtam gibi duman gibi materyalleri iletişim aracı olarak kullanmıştır. Mesafeler daha da uzayınca ulaklar (elçiler) ile sözlü mesajlar iletilmeye başlanmıştır. Burada davul, tamtam ve hayvan boynuzlarından yapılan borozan gibi araçlar da kullanılmış olmakla beraber bu sadece ikaz amaçlı belli birkaç mesajın kodlanmasından ibaret bir sistemdi.

3. Yazılı iletişim

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

Yazının icadıyla beraber önce küçük mesajlar deri gibi, papirüs gibi, kağıt veya kil tablet gibi şeylere yazılarak yine ulaklar vasıtasıyla bir yerden bir yere iletilmeye başlandı. Diğer yandan güvercin ve şahin gibi bazı kuşlar da özel olarak eğitilerek belli mesafelere kadar mesaj iletmede kullanılmış olsa da uzun mesafelerde işe yaramadığı da bir gerekti. Zamanla coğrafyaların büyümesi bir kişiyle yapılan bu iletişim sisteminin yetersizliğini ortaya koydu. Batıda Büyük Roma İmparatorluğu, Doğuda Çin, Hint ve Hun imparatorlukları yazılı mesajları belli aktarma noktalarında elden ele aktaran atlı iletişim şebekelerini kurmuşlardı. sanayi devrimiyle beraber iletişimin daha da hızlı sağlanması gerekliliği ortaya çıktı. Burada da atlı arabalarla ve buharlı trenlerle belli aktarma istasyonları kullanılarak yazılı mesajların yani mektupların taşınması sağlandı.

4. Telgrafla başlayan elektriksel iletişim

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

1830 yılında Amerikalı Joseph Henry elektrik akımını uzak mesafelere taşıyıp elektro mıknatıs yardımıyla zili çaldırmıştır. 1835 yılında “Samuel Morse” ilk elektromıknatıslı telgraf adını verdiği iletişim aracını geliştirdi. Adına Mors alfabesi denilen nokta ve çizgilerden oluşan bir alfabe ile ilk kablolu iletişim sistemi hayata geçmiş oldu. Kısa bir sürede sadece ABD sınırları içinde 4.000 km'den fazla telgraf hattı çekildi ve iletişim çok büyük bir hız kazandı. Önce sadece sesleri iletirken sonra bu nokta ve çizgileri kağıda döken sistemler de geliştirildi.

5. İlk telefon ve sesin kablolarla iletimi

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

1870 ylında Alexander Graham Bell telfgrafı geliştirmek üzere bir teknik çalışma başlattı. Bu çalışmada telgrafın ses de taşımasını hedefliyordu. Hatta çalışmanın adı Harmonik Telgraftı. Aslında 1871 yılında telgrafı geliştirmeye çalışırken ilk telefonu icat eden kişi İtalyan mucit Antonio Meucci idi ama patent başvurularındaki usul sırasını doğru izlemediği için ondan 5 yıl sonra yapılan çalışma ilk patenti aldı. Türkiye telefonun mucidini Bell olarak bilse de avrupa ve amerikada Meucci'nin adı en az Bell kadar bilinmektedir. 1871 veya 1876 fark etmiyor. Adına telefon dediğimiz ilk kablolar üzerinden ses transferini yapan cihazı icat edildi ve hayatımıza girdi. Bell buluşunun dünyada ne kadar yaygınlaşacağını düşünmüştü aba bu kadar değil. Bir gün bu cihazdan dünyanın her şehrinde olacak demişti. Ve iletişim teknolojisi bundan sonra çok daha büyük bir ivme kazandı. Özellikle 1. dünya savaşında telefon son derece aktif şekilde kullanıldı, savaşın seyrinde çok büyük etkisi ve katkısı oldu.

6. Kablosuz iletişim

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

Kablosuz iletişim Guglielmo Marconi tarafından 1896 yılında ilk defa icat edilmiştir. Önceleri radyo olarak kullanılan sistem tek taraflı iletişim sağlıyordu. Yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar atmosfere yayılıyor, bir anten ve elektriksel devre ile de alınıp sese dönüştürülüyordu. Kitlelerin etkilenmesinde önemli bir buluştu bu. Ancak telsizin yaygınlaşması elektroniğin gelişmesiyle beraber 20. yüzyılda gerçekleşmiştir. Zira aynı yapı üzerinde hem alıcı hem verici devrelerinin yerleştirilmesi ancak elektroniğin gelişmesiyle mümkün olmuştur.

7. Mobil telefon teknolojisi

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

1970'li yıllar teknolojinin büyük hız kazandığı yıllardı. Dünyanın ilk kablosuz (telsiz) telefon görüşmesi iki rakip amerikan şirketinin patronları arasında yapılmıştır. Takvimler 1973 yılını gösteriyordu. O zamanlar büyük ekonomik darboğazda olan Motorola firması son barutunu atıyor ve telsiz telefon projesine sermayesinin sonunu yatırıyordu. Rakibi AT&T ise büyük ticari yükselişteydi.

İlk kablosuz telefon görüşmesi 3 Nisan 1973’te Cooper tarafından New York’un 6. Caddesi’nde yürürken gerçekleştirildi. Cooper direkt olarak o dönemki en büyük rakibi olan Joel Engel’in ofisini aradı. Joel Engel de yine aynı tarihlerde Bell Labs adına cep telefonu geliştirme çalışmalarını yürütmekteydi.

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

10 yıl sonra Motorola’nn DynaTAC prototipi pazardaki yerini aldı. 20 tane kocaman düğme ve upuzun plastik bir anten bu telefona bakıldığı an ilk göze çarpan şeylerdi. 30 dakikalık bir konuşma için 10 saat şarjda kalması gereken DynaTAC 4000 dolarlık etiketi ve piyasaya çıkar çıkmaz takılan ‘tuğla’ lakabına karşın, hücresel haberleşme devrine geçişin kapılarını açan bir icat oldu. Araç telefonları 1980'li yıllarda büyük bir prestij kaynağıydı.

8. Cep telefonları ve akıllı telefonlar

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

1990'lı yıllara kadar mobil telefonlar daha çok otomobillere bağlanarak kullanıldı. Çünkü yapılar büyük ve ağırdı. 1990'larda Motorola ve Ericsson bu teknolojiyi cepte taşıyabilecek boyutlara indirgedi.

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

Bu dönemde önce cep telefonlarının batarya ömürleri geliştirildi. Bu konuda Nokia ve Philips lider firmalardı. Sonra boyutlar küçültülmeye başlandı. Bunda da Panasonic ve Nokia lider firmalardı. 2000'li yıllarda ise telefonların boyutları büyütülüp grafik ekranlar kullanılmaya başlandı. Touch screen teknolojisi ile telefonlardan tuşlar kaldırılıp yerine dokunmatik ekranlar kullanılmaya başlandı.

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?

Ardından da Steve Jobs'un sahibi olduğu APPLE firması tarafından geliştirilen ilk akıllı telefon piyasaya girdi. Artık dünya çok daha küçük, mesafeler çok daha kısa, iletişim çok daha hızlı.

Nereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?
8
15
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • evet daha nerelere gidecek
  bir anı anlatayım sana da gül bak şimdi
  senen 1999 cep telefonları yeni yeni çıkıyor piyasaya iki zengin bebesi almışlar telefonları bunların mobilya dükkanları var yan yana biri diğerini kendi dükkanından aramış çene yapıyorlar o zamanlarda malum pahalı konuşmak, çaldır kapat modası başlamış bu ikisi baya sardırmışlar sohbet koyu birisi gelip çocuga diyor ki
  -oğlum manyakmısınız gidip dükkanda sohbet etsenize kaç para yazıyor o senin haberin var mı?
  çocuk cevap verir..
  - şurdan şuraya ne yazacak abi yaaa
  Görüş hala geçerli mi?
 • coiffeurcan
  Ne güzel bir paylasım olmus size isyerimin minik antika kösemden bir antika telefon fotosu paylasim bari konunun uzerineNereden Nereye: İletişim Teknolojisi Nasıl Gelişti?
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Konstantina
  Kim bilir ilerde neler olacak, birbirimizin aklını okuyarak falan iletişim kurucaz herhalde 😂
  Görüş hala geçerli mi?
  • Fkusna_Huy

   Sibernetik veya yapay zeka dediğimiz şey buna çalışıyor zaten.

 • asilya_
  Tavukların iletişimini duymamıştım
  Görüş hala geçerli mi?
  • Fkusna_Huy

   Soğan doğrarken çıkan seslerle de iletişim kurulabiliyormuş biliyor musun?

  • asilya_

   Nasıl 😄

  • Fkusna_Huy

   Çay yaparsın, ben de içerken anlatırım.

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

613
 • aerolite
  70 lerin sonu , seksenli yılların başlarında İçinde telefon olan lüks arabaların camlarından içeriye doğru bakar, bu ihtişamlı zenginliğe gıpta ederdik...
  Bir de sene 95-96 gibiydi. Beyazrusya da inşaat işi yaparken ailelerimizle telefon görüşmesi yapmak için onlarca kilometre uzaktaki Minsk şehrinde bir postahaneye gidip rezervasyon yaptırmıştık.. Bize yaklaşık bir hafta sonra sabahın 3-4 ü gibi rezervasyon vermişlerdi. Bir taksiyle anlaşıp 3-4 arkadaş her tarafı antika kokan eski postaneye gidip sıramız geldiğinde ilgili kabinden ailemizle görüşmüştük.. Tabi o zamanlar bütün yurt dışı konuşmalar moskovadan bağlanıyor ve aynı zamanda dinleniyordu. Bugün ise dünyanın her yeriyle whatsapp tan anında görüntülü konuşabiliyoruz... Hemi de beleşş :))
  Ha bir de evlerin pek azında olan ev telefonları devri vardı. mesela uzaktan biri arayacaksa en yakın telefonu olanı arar ve bize haber verilene kadar zaman geçince yine arar ve konuşurduk.. Ama o zamanlar telefon görüşmeleri önemli işler için olurdu... Bugünkü gibi uzun uzun geyik muhabbetleri yapanı ayağından vururlardı o zamanlar :))
 • nazzional
  Geçen deprem oldu İstanbul'lda çoğu yerde iletişim gitti santraller çöktü o yüzden pek ciddiye alamıyorum bu tarz şeyleri:d
 • Owksjsjkskw
  Problemleri cozmek icin iletisim sart kacarak kurtulunmaz
 • Akkbeyy
  Gördük bunların teknolojisini 5.7 şiddetindeki bir depremde bütün teknolojileri çöktü Allah vermesin daha büyük bir Depremde ne olacak acaba kimse Kimseden haber alamayacak teknolojimiz Bırakın bu işleri
 • Msk27
  İlk ceptelefon aldığım günü hatırladım heyacandan uyuyamamıştım sabaha kadar.
 • EemeraldD
  Teknoloji gelişiyorda nasil acaba en ufak bir depremde bile birbirimize ulaşamıyoruz
 • Hercaai61
  Bence kötü bisey teknoloji hayatımızdan çok şey alıyor farkında degiliz
 • IAmarPresterAen
  Vay be harika bir gelişim emeğinize sağlık
 • MaSksTeR
  Ki hâlâ iletisimimiz çok zayif🤗
 • Because_Me
  Yakında telepati kurarak iletişime geçeriz 😁
 • ozgeylc26
  çok güzel olmuş teşekürler
 • Eski den daha güzeldi her şey
 • SütlacınızGeldi
  Emeğine Sağlık
 • _CeSuRTüRK_
  Çok şey görürüz
 • bosver14s
  Harika yazı olmuş Tebrikler
 • ƘíηgAятнυя
  keyifli ve öğretici
 • CaptanMarcos1989
  Eskiden daha güzeldi her şey
 • miraconline
  ilerleyen yıllarda daha neler göreceğiz
 • Gizli Üye
  İleride çok daha gelişecek bu teknoloji
YÜKLENİYOR...