Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

Teknolojinin bizi ölümsüzleştirmesi mümkün olabilir mi? Bunu düşünerek yola çıkılmış bir yöntem mevcut. Meseleye dinsel açıdan değilde bilimsel açıdan bakacak olursak, böyle bir şey mümkün olabilir. Şimdi detaylıca bakalım neymiş bu Cryonics projesi.

Nedir bu Cryonics projesi?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

Kelime anlamı olarak Cryonics '' gelecekte çağdaş tıp teknolojisinin gelişmesi umuduyla insan ya da hayvan bedeninin dondurulması ve düşük sıcaklıkta korunmasıdır ''. Temel amaç insan öldükten hemen sonra insan bedenini birkaç işleme tabi tutup dondurmak ve teknolojinin gelişmesini beklemek. Tıp ve nanoteknoloji alanlarındaki gelişmelerin ileride insanları tekrar dirilteceğine inanıyorlar. Şu an insan dondurma teknolojimiz olmasına karşın, tekrar diriltecek teknolojiye sahip değiliz. O yüzden tek çare insan bedeninin bütünlüğünü koruyup beklemek.

Peki madem böyle bir işlem yapılabiliyor, soğuktan donarak ölen insanlar neden tekrar diriltilemiyor?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

Soğuktan donarak ölmek ile bu şekilde dondurulmak arasında çok fark var. Cryonics projesinde kişi öldükten en geç 2 saat sonra bedene ulaşılması gerekiyor. Yani beyin ölümü gerçekleşmeden dondurma işlemi yapılıyor. Üstelik bu işlem bir anda tüm vücudu dondurarak yapılmıyor. Aşağıda bahsedeceğim üzere vücut farklı işlemlere tabi tutuluyor, hücrelerin ve dokuların zarar görmesi önleniyor.

Dondurma işlemi nasıl gerçekleşiyor?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

Gelelim en önemli kısma. Ölen kişinin bedenine 2 saat içinde ulaşılıyor. Öncelikle ölen kişinin kanının pıhtılaşmaması için Heparin adlı ilaç enjekte ediliyor. Daha sonra beden içi buz kalıplarıyla dolu bir tanka yerleştiriliyor ve göğsünün hemen ortasına koca bir delik açılarak vücuttaki tüm kanı çekiliyor. Daha sonra hücrelerin ve dokuların zarar görmemesi ve vücudu daha çabuk soğutmak için Gliserol adlı solüsyon vücuda enjekte ediliyor. İşte yukarıda bahsettiğim soğuktan donarak ölen insan ile bu şekilde dondurulan insan arasındaki fark bu. Daha sonra ölü beden uyku tulumuna konuluyor ve dışı tahtadan, içi ise fiberglass'dan yapılan bir sandığa yerleştiriliyor. Sandığın üzerine yerleştirilen kumaşa kuru buz konuluyor ve vücut ısısı -50 dereceyi görene kadar soğutma işlemi devam ediyor. -50 derece olan vücut, dibi sıvı nitrojen dolu metal silindirlerin içine yerleştiriliyor. Her gün bir miktar aşağı indiriliyor ve 1 hafta sonunda tamamen sıvı nitrojene batırılmış oluyor ve vücut ısısı -196 dereceye ulaşmış oluyor.

Tüm bu işlemler tamamlanınca ne oluyor?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

Vücut ısınız -196 dereceyi bulduktan sonra tekrar diriltilme umuduyla bekleyeceğiniz başka bir tanka yerleştiriliyorsunuz. Burada vücut ısısı günlük olarak kontrol ediliyor ve gerektiğinde takviye yapılıyor.

Bu işlemi ilk yaptıran insan kimdi?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

12 Ocak 1967’de kanserden ölen Robert Prehoda, bedenini dondurtan ilk kişi. Tam 52 yıldır dondurulmuş bir şekilde bekliyor.

Daha önce bu şekilde dondurulup diriltilen insan var mı?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

İnsan değil ama hayvan var. California üniversitesinde Dr. Paul Segal tarafından gerçekleştirilen bir deney mevcut. Dr. Segal, köpeği Miles'ı uyutup vücudundaki tüm kanı çektikten sonra, yani köpeğini resmen öldürüp 70 dakikalık bir klinik uykudan sonra tekrar canlandırmayı başarmış. Bu da ileride insanları tekrar canlandırmanın mümkün olduğuna dair en büyük kanıt olarak kabul ediliyor.

Türkiye'den dondurulmak üzere anlaşmaya imza atmış birileri var mı?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

Türkiye'den öldükten sonra dondurulmak üzere imza atmış 15 civarı kişi olduğu biliniyor. Hepsinin ismini bilmesek de, birininkini biliyoruz. Bunlardan biri Çerkez Ethem'in torunu, Güner Kuban. Kendisi bir röportajında şu ifadelere yer vermiş: ''Ben ‘happy end’ olarak adlandırılan mutlu ölüme inanıyorum. Şimdiye kadar mutlu yaşadım. Şimdi de mutluyum. Yürüyebiliyor, yüzebiliyor, okuyabiliyor ve yazabiliyorum. Bunlar beni mutlu ediyor. Okuyup yazamamaya başladığım zaman, mutsuz olduğum zaman Amerika’ya giderek kendimi donduracağım. ''

Dondurma işlemini yapan kaç firma mevcut ve fiyatı ne kadar?

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?

Dünya üzerinde bu işi yapan birkaç firma var. Bunlardan en bilineni Alcor adlı Amerikalı şirket. Şirket yetkilileri dondurulmuş insanları 150 ile 200 yıl içinde tekrar diriltmeyi planladıklarını söylüyor. Fiyata gelecek olursa, eğer tüm bedeninizi dondurmak isterseniz 120 ile - 150 bin dolar arasında bir fiyat ödemeniz gerek. Eğer sadece kafanızı dondurtmak isterseniz, bunun fiyatı ise 80 bin dolar civarında.

Dondurulmuş İnsanlar, Cryonics Projesi Nedir?
4
4
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşleri

 • Balzacc

  Vay canına. Öncellikle ellerine, emeğine sağlık. Böyle şeyler ilgimi çekiyor. Fazla ilginç ve zeka gerektiren şeyler. Ancak böyle bir şeyi istemezdim.

  Görüş hala geçerli mi?
 • Akıllıca

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

24
 • Kardeş yazını okudum bilim kurgu filmlerinde seyahat sırasında uyutuluyor, siz de dondurtacak mısınız, eline sağlık.

  • Defacer

   Teşekkürler, ben de istiyorum aslında ama o paraya sahip değilim henüz :) ayrıca ani bir durumda ölürsek yakınlarımızın bunu bilmesi ve bizi derhal Amerikaya göndermesi gerekiyor çünkü Alcor'un Turkiyede bir tesisi yok. Karışık işlemler amerikada yaşamayan birinin oraya gönderilmesi vs şimdilik zor görünüyor bakalım.

 • Ghenna

  Kafa da indirim var galiba niye sadece kafa 80bin dolar 😂

  • Defacer

   Tüm vücut kadar masraflı değil :)

 • Her canlı ölümü tadacak.
  Uzun uzun yazmışsın eline sağlık.

 • Kötülerekarşı

  Dondurulup igneyle takviye verilen yumurtadan civciv olusumu izlemistim insan da olur ama pek saglikli olmaz bence erken ölür

 • Sokrates1977

  bir türk kadın vardı

  yıllar önce dondurulmuştu sonra açılmıştı, yeniden kendini dondurdu.

 • alternatif_

  Eyvallah saol.

YÜKLENİYOR...