12 Saat Boyunca #KokunHalaÜzerimde! Duş Keyfini Katlamanın Sırrını Keşfet!
Kapat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Hakkında Konuştu: Paniğe Gerek Yok, Her Şey Kontrol Altında

Serap Aksu r
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüse karşı alınan tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, "Gribe göre koronavirüsün bulaşıcılığının daha düşük olduğunu biliyoruz." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili "Halkımızı korumak adına her ihtimale karşı gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok." dedi.

Bakan Koca, liman ve havalimanlarında 365 gün 24 saat sağlık personeli bulundurduklarını ifade ederek, Çin'den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerini devreye koyduklarını ayrıca karantina odaları ve negatif basınçlı sedyelerin ihtiyaç halinde kullanılmak üzere hazır olduğunu vurguladı.

Çarşamba gecesinden itibaren Çin'den gelen uçuşlarla ülkemize giriş yapan yolcuların, uçaktan inişte termal kameralarla taramasına başladık. Şu ana kadar havalimanındaki taramalarda herhangi bir şüpheli vakaya rastlamadık. Sıradan bir grip de ateş başta olmak üzere benzer bulgulara sebep olabilir. Bu noktada basın mensuplarımızdan istirhamımız, bu haberler konusunda sorumlu davranmaları ve şüpheli durumlarda tıbbi neticeyi beklemeden acele haberler yapmamalarıdır. Sağlık Bakanlığı olarak halk sağlığını ilgilendiren her konuda, son derece açık şekilde kamuoyuna uyarılarımızı yapıyoruz. Bu açıklamaları, elbette neticelerimizi kesinleştirmek koşuluyla, mümkün olan en hızlı şekilde yapıyoruz.

Sağlık Bakanı Koca, çarşamba gecesi İstanbul Büyükçekmece'de bulantı, baş ağrısı ve halsizlik şikayetiyle hastaneye başvuran Çin uyruklu bir kişinin, Vuhan'dan geldiğinin öğrenilmesi üzerine tedbiren diğer hastalardan izole edildiğini aktardı. Bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği oluştuğunu ifade eden Koca, Çinli yolcunun durumu hakkında şu detayları paylaştı:

Hastanın genel durumu iyi olmakla birlikte, seyahat öyküsü nedeniyle biz bunu 'şüpheli vaka' olarak kabul ettik. Kadın hasta ileri tetkikler için Süreyyapaşa Eğitim ve Araştırma Hastanemize sevk edilerek negatif basınçlı izolasyon odasında gözlem altına alındı. Hastanın Çin'den birlikte seyahat ettiği diğer yolcuların hiçbirinde herhangi bir bulguya, belirtiye rastlanmadı. Nitekim dün kafiledeki diğer yolcular, uçakla ülkelerine döndüler. Bu yolcuyu ise her ihtimale karşı 36 saat gözetim altında tuttuk. Bu süre zarfında klinik bulgularında herhangi bir bozulma görülmedi. Neticesi kesinleşmemekle beraber şüpheli vaka olarak değerlendirdiğimiz hastanın ülkesine dönme talebi üzerine bu sabah kendisini ambulans uçakla, sağlık personelimiz eşliğinde Çin'e gönderdik. Dünya Sağlık Örgütüne de numuneler iletilecek. Şüpheli vaka her ne kadar ülkesine dönmüş olsa da biz, bulaşıcı hastalık izleme ve tespit prosedürlerimiz gereğince bu kişinin yakın temasta olduğu herkesi taramadan geçireceğiz. Halkımızı korumak adına her ihtimale karşı gerekli tüm tedbirleri alıyoruz ve en ufak bir şüpheye mahal vermek istemiyoruz. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok.

Bakan Koca, hastalığın enfeksiyon belirtilerinin ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

Daha ciddi vakalarda enfeksiyon zatürreye, ciddi akut solunum sendromuna veya böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü bugün hastalığın insandan insana bulaşma hızının diğer hastalıklara göre oldukça düşük olduğunu açıkladı. Ancak bölgeye seyahat etmiş olanların, semptomlar konusunda hassasiyet göstermesi gerekiyor. Her türlü virüs ve bakterilerden korunmak için kişisel hijyen kurallarına riayet etmek gerektiğini, ellerin sık sık normal bir sabunla yıkanması gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Son birkaç haftada Çin'e seyahat etmiş olanlarda veya şüpheli bir temas sonrasında ateş, öksürük veya nefes darlığı şikayetleri ortaya çıkarsa, vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyoruz.

Son Güncelleme: 1 Şub 2020 / 04:02
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Hakkında Konuştu: Paniğe Gerek Yok, Her Şey Kontrol Altında
7
7
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Hiç bir Çinli yi almayın almayın!
  İsterse çok sağlıklı ve hastalıksız olsun!
  Bırak yemeyi falan biliyorlar!
  LÜTFEN !
  Kadını ülkesine gönderdin?
  Ama nefesle hava yoluyla geçiyormuş..
  Yav gözünüzü seveyim ne diyeyim almayacaktınız tekini bile en diri sağlıklısını bile ne diyeyim CANIM ÜLKEM !
  Görüş hala geçerli mi?
 • Lonelyness
  🤔 Umarım yıllardır bahsedilen biyolojik savaş değildir bu.
  Şu çinlilerle ilşkimizi ne zaman kesicez merak ediyorum. Daha ne olması lazım acaba.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Razumihin
  İktidar kontrol altında diyorsa kesin sıçtık.
  Kontrol altında dedikleri hiç bir şey kontrol altında değildir demektir.
  Görüş hala geçerli mi?
 • TheSaygiN
  Tayyibin çetesi böyle konuşuyorsa, kesin memlekete virüs girdi. Dikkat!
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

55
 • çarliabinizzz_
  Bunlar kontrol altında diyorlarsa kesinlikle hiç önem almamışlar demektir. İşimiz zor
 • Bizim uzmanlar dediyse daha çok korkarım ki daha bugün 1 hasta yakalandı ülkesine gönderilmiş.
 • Destandes
  hersey kontrol aldinda diyorsa bilinki tam tersi dir
 • darkleyl96
  Sonra insanlarımız öldüğü zaman ne diyecekler acaba?
 • Markshegel
  Kontrol altındaysa daha çok korkarım..
 • Umarım öyledir..
 • ILIKSÜTT
  Her şey kontrol altında ise neden ölüm var?
 • Kesin öyledir
 • Bunlara inanmiyorum
 • Gizli Üye
  He he kontrol altındadır...çevremde nereye baksam ciğerleri dışarda gezen insan görüyorum.öksürüp tıksıran ve çay içer gibi burun höpürdetiyolar...
YÜKLENİYOR...