Endişe Verici İstatistik: 100 Şoförün Yarısı Seyir Halindeyken Cep Telefonuyla İlgileniyor

Endişe Verici İstatistik: 100 Şoförün Yarısı Seyir Halindeyken Cep Telefonuyla İlgileniyor

Günümüzde neredeyse vücudumuzun bir uzvu haline gelen cep telefonları, hayatımızın bütün alanlarına nüfuz etmiş durumda. Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneğince Sivas, Kayseri ve Nevşehir'de 530 otobüs ve kamyon şoförü arasında yapılan araştırma sonucunda, sürücülerin yüzde 51'inin seyir halindeyken cep telefonuyla temas halinde oldukları saptandı!..

Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tuncay Dilci, bire bir görüştükleri 530 otobüs ve kamyon şoförünün yüzde 51'inin seyir halindeyken cep telefonlarıyla temas halinde olduğunu söylediklerini açıkladı.

Dilci, cep telefonlarının bir taraftan hayatı kolaylaştırırken diğer taraftan gün geçtikçe insan hayatını daha çok kuşattığına ve sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Dilci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre trafik kazalarının yüzde doksanının sürücü kusurlarına bağlı dikkatsizlikten kaynaklandığına işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

İşte bu duruma dikkati çekmek ve dijital nesnelerle ilgili sonuçları ve kullanımını, şoförler üzerindeki etkisini tartışmaya açmak üzere nitel bir çalışma yaptık. Çalışmamızı Sivas, Kayseri ve Nevşehir'de random yöntemiyle belirlediğimiz 530 kişiden oluşan şoför grubuna yönelttik. Toplamda 530 şoför ile yüz yüze görüşme yöntemi uyguladık. Şoförlerin dijital nesnelere bakış açısını ve kullanım gerekçelerini incelemeye çalıştık. Şoförlerin yüzde 51'i seyir halindeyken telefonla temas halindeler.

100 şoförden 7'si seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynuyor. Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tuncay Dilci, sözlerine şöyle devam etti:

Şoförlerin yüzde 26'sı seyir halindeyken ara sıra da olsa sosyal medyayı takip ettikleri ve paylaşımlara göz attıkları yönünde görüş bildirdi. Yüzde 7'si trafikte oyun oynadıklarını ifade etti. Özellikle kamyon şoförleri yavaş seyir halindeyken sıkıldıklarını ve bu anlamda telefon üzerinden oyun oynadıklarını söyledi.

Dilci, şoförlerin yüzde 12'sinin psikolojik nedenlerle telefondan uzak kalamadıkları yönünde görüş belirtmelerinin araştırmanın en manidar kısmı olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

Şoförlerin bir dürtüsellik yaşadıkları, bu konuda bilinçli olmadıkları ve eğitimsizliğin gerektirdiği bir kullanım bozukluğuna bağlı psikolojik dayanışma aracı olarak telefonları yanlarından uzak etmedikleri, sürekli birileriyle temas halinde olmak gereğini hissetmişler. Bu bir nevi dijital bağımlılığın da göstergesidir. Araştırma sonuçlarımıza göre şoförlerin yüzde 44'ü telefonları seyir halindeyken haberleşme amaçlı kullandıklarını ifade etti. Şoförlerin yüzde 40'ı ise seyir halindeyken dijital nesneleri kullanmayı gereklilik halinde doğru bulduklarını, yüzde 45,'i ise doğru bulmadıklarını, geri kalan da kısmen doğru bulduklarını söylediler.

Dijital nesnelerin trafikte kullanımının şiddeti de beraberinde getirdiğini ileri süren Dilci, şoförlerin bu gibi durumlarda kızgınlıkla gaza veya frene basma, park yeri tartışması gibi eğilimlere girdiğini söyleyerek açıklamasını sonlandırdı.

Endişe Verici İstatistik: 100 Şoförün Yarısı Seyir Halindeyken Cep Telefonuyla İlgileniyor
10
4
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bu lanet olası cep telefonları Yani akıllı cep telefonları hayatımıza girdikten sonra insanlar aptallaştı ya sen şoförsün Senin dört kolun yok ki ikisini telefonla oyna 2'sinde araba kullan Ondan sonra kazalar geliyor millet boşu boşuna ölüyor neymiş trafik canavarı yemişim öyle trafik canavarına bu şekilde araba kullanıp kazaya karışan insanları idam edeceksin kısasa kısas kardeşim

  Görüş hala geçerli mi?
 • MoneyForNothing

  Kaç tanesi üzerime sürdü hadsizlerin bilmiyorum. Ulan doğru yolda gidemiyor kimisi bir de üstüne mesaj yazıyor. Şeritten çıkıp üzerime sürüyorsa biri biliyorum ki artık telefondan mesaj yazıyor, yaptığı da Instagram'a story atmak şuursuzun.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • emmah

  Doğru, belki daha da fazla. Geçen otobüs şoförü uyardım diye beni dövecekti neredeyse.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

38
 • aSeS_06

  Endişe verici istatistik baya bir nezaket sahibi bir istatistikmiş. Sanırım daha çok endişe vermemek için oranı küçük göstermiş.

  Bu oranın %70-80 lerde olduğunu düşünüyorum. Bu orana ben de dahilim malesef🙄

 • a_adonis

  Kameraya aldıklarımı atsam delirir millet. Adam oyun oynuyor resmen arabayı sürerken yola bakmıyor. Kadınlar sürekli story atma peşinde camlarına vurup bağırıyorum korkutuyorum kameraya aldım şikayet edicem seni diye

 • nurcannnnn0

  100 sürücünün kaçının ışıklara uyduğu araştırılsa daha faydalı olur.

 • Karılar lüks arabalılara whatsapptan yavşamasın o zaman adamlar araba sürerken.

 • CatKing

  En sinir olduğum durum. Araç kullanırken cebimden çıkarmam telefonu.

 • Yeniyeniyepisyeni

  Bende de var bu bağımlılık çok fena

 • Muratt344

  Oto pilot sart oldu artik

 • MulteciTasiyanKaptan

  Story de mi atmıyak

 • Beylerbeyi-06

  Evet bu konu da ceza makbuzlarım bile mevcut 😂😂

 • Sonra niye kazalar var

 • Seyficn1

  Evet

YÜKLENİYOR...