Uzman Görüşü: Cuma Günkü Yağmura Dikkat (Tuzla'daki Fabrika Yangını)

Uzman Görüşü: Cuma Günkü Yağmura Dikkat (Tuzla'daki Fabrika Yangını)

Tuzla'da kimyasal üretim yapan fabrikada çıkan yangın kontrol altına alınırken, fabrika içindeki bir tankın patlaması sonucu yangına müdahale eden iki itfaiye personeli yaralandı. Bu arada meydana gelen yangın nedeniyle havaya karışan kimyasallar rüzgarın etkisiyle İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir sınırına kadar yayıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, dumanla birlikte havaya yayılan kimyasal parçacıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, cuma günü bölgede yağacak olan yağmurlarla bu kimyasalların yer yüzüne ineceğini belirterek uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Yangının nereden çıktığı ve yanan maddenin ne olduğu son derece önemli. Yanan kimyasal, zaten endüstri bölgesinde kimya içerikli bir fabrika olduğunu anlıyoruz. Yangından çıkan bu parçacıklar, gazlar insan sağlığına son derece zararlı. Bu tür yangınlarda 'duman altı' dediğimiz yani yangından çıkan dumanların olduğu bölgede insanların öncelikle pencerelerini kapatmaları, mümkünse o bölgeyi terk etmeleri gerekiyor" dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Toros
Prof. Dr. Hüseyin Toros

Toros, "Yangının çok büyük olması sebebiyle çok fazla parçacık atmosfere salınıyor. Bu soluduğumuz parçacıklar, bizim solum sistemimizle vücudumuza rahat bir şekilde girerek, başta solunum sistemi olmak üzere, kalp damar, beyne kadar varan hastalıklara sebep olabiliyor. Son derece önemli ve mümkün mertebe bu tür yangın olan bölgelerden uzak durmak gerekiyor" diye konuştu.

Uzman Görüşü: Cuma Günkü Yağmura Dikkat (Tuzla'daki Fabrika Yangını)

Toros, "Batılı bir rüzgar hakim, İzmit bölgesi ve daha sonra da ormanlık bölgeler üzerinde hareket ediyor çıkan duman. Bölgede cuma günü yağış bekleniyor. Atmosferde asılı kalan parçacıklar yağışla beraber o bölgelerde yer yüzüne düşecekler. Cuma günü yağan yağmurda o bölgede mümkün mertebe yağmur altında kalmamak son derece önemli. Atmosferdeki kalıntılar insan sağlığı için zararlı olabilir" diye konuştu.

Uzman Görüşü: Cuma Günkü Yağmura Dikkat (Tuzla'daki Fabrika Yangını)
8
2
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • umutfısıldar

  Dışarı cıkmasak bile..
  Etkilenebiliriz bu durumdan...
  Allah yardımcımız olsun.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Mihrimah126

  Maske ile dolaşın arkadaşlar birde dışarda olmayın mümkünse.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

17
 • barraquda

  Evet gencler neymis , İstanbul u terkediyormussunuz..

 • around2356

  Mal telef olacağına can telef olsun😁😁😁
  Not:Fabrika Sahibi

  • spedy6934

   Fabrikayı Pkk nin yaktıgı ortaya çıkti

 • keplerhobble

  Dikkat etmek lazım chernobil gibi bir manzara çıkmış

 • Kafamda çernobil faciası canlandı

 • sessizciglik85

  Aaa yurt dısındayım haberım yoktu kotu olmus ya

 • skyfall1120

  Allah korusun

 • masal6363

  ilk defa duydum

 • velentino

  Mecbur kalınmadıkça çıkmayın dışarı.

YÜKLENİYOR...