RTÜK, TV'de Yayınlanan Şiddet İçerikli Haberlere de 'Akıllı İşaret' Kullanılmasını Hayata Geçiriyor

Serap Aksu r
RTÜK, TV'de Yayınlanan Şiddet İçerikli Haberlere de 'Akıllı İşaret' Kullanılmasını Hayata Geçiriyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), televizyonlarda yayınlanan şiddet içerikli haberlerin son yıllarda artması nedeniyle yeni bir uygulama başlatılacağını duyurdu. Televizyon programlarında uygulanan akıllı işaret kullanma zorunluluğu, bundan sonra haber bültenleri için de geçerli olacak. Bülten başında haberlerin içeriğine göre uyarıcı nitelikte akıllı işaretlerin kullanılması zorunlu hale getirilecek.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, yeni yayın dönemine girerken Üst Kurul açısından çok önemli görülen bir noktaya dikkat çekilmek istendiği belirtildi. Açıklamada, halkın son zamanlardaki en büyük şikayetlerinden olan şiddet ve onun özensizce gösterimi konusunda medyadan azami hassasiyet beklendiği ifade edilerek, "Haberler, genelde olumsuzlukları içerir' diye bir olgu İle hareket edilmemeli, ülkemizde güzel şeylerin yaşandığını da görmek gerekir. Öncelikle, olumlu gelişmelerin de haber niteliği taşıdığını haberci dostlarımıza hatırlatıyoruz. Ayrıca, darp, gasp, her türlü silahın kullanıldığı kavgalar, soygun ve cinayet gibi gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberler, ana haber bültenlerinin neredeyse tamamını kaplar hale gelmiştir" denildi.

Şiddet içerikli görüntülerin başta gençler olmak üzere topluma yönelik olumsuz etkilerine işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

Yeni bir yayın dönemine girerken, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak çok önemli gördüğümüz bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz.

Milletimizin son zamanlardaki en büyük şikayetlerinden olan şiddet ve onun özensizce gösterimi konusunda medyamızdan azami hassasiyet bekliyoruz. Haberler, genelde olumsuzlukları içerir diye bir olgu İle hareket edilmemeli , ülkemizde güzel şeylerin yaşandığını da görmek gerekir. Öncelikle, olumlu gelişmelerin de haber niteliği taşıdığını haberci dostlarımıza hatırlatıyoruz. Ayrıca, darp, gasp, her türlü silahın kullanıldığı kavgalar, soygun ve cinayet gibi gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberler, ana haber bültenlerinin neredeyse tamamını kaplar hale gelmiştir. Şiddet barındıran görsel ve işitsel yayın içerikleri, bilhassa geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizde özendirici etkiye sahip olabileceği gibi, bizleri, toplum nezdinde çok tehlikeli ve vahim sonuçlar doğurabilecek şiddetin normalleşmesine de götürebilmektedir. Gerçek yaşamda şiddet dahil her türlü olayla karşılaşırız ancak, burada önemli olan ve üzerinde durulması gereken konu, şiddet içeren görüntülerin ekrana hangi amaçla, ne kadar ve nasıl yansıtıldığıdır. Çeşitli iletişim kanalları üzerinden ya da sosyal medyadan elde edilen amatör kayıtları veya MOBESE görüntülerini hiçbir süzgeçten geçirmeden yayınlamak hiçbir etik değere sığmaz.

Reyting kaygısı asla insanlık onurunun önüne geçmemelidir.

Kadına karşı şiddet başta olmak üzere sadece cinayet ve kötümser olayları haberleştirmek ve bu görüntüleri hiçbir elemeden geçirmeden olduğu gibi yayınlamak hem ülkemize hem de milletimize büyük bir haksızlıktır.

Bu konuda gelen vatandaş şikayetleri ciddi oranda artış göstermiştir.

Televizyonlarda bu kadar yoğun olarak karşımıza çıkan şiddet, maalesef toplumun tamamını kuşatmış gibi gösterilmekte ve insanların yaşamındaki güvenlik algılarını değiştirmektedir.

Uluslararası medyanın çok önceden bir standarta bağladığı ölüm, kaza ve şiddet olaylarının ekrana yansıtılma biçimine ilişkin yayıncılarımızın gerekli önlemleri almamasından dolayı haber programları ve bültenleri için yeni bir uygulamayı başlatıyoruz.

Şiddet ve korku içeren yayınların akıllı işaretleri bellidir, ne zaman ne şekilde yayınlanacakları düzenlenmiştir.

Bugüne kadar genel izleyici kategorisinde görülen ve özel bir uyarıcı akıllı işaret kullanılmayan haberlerde, son zamanlarda şiddet görüntülerinin sıklıkla yer alması, ne yazık ki, ailece izlenen bültenlerde, şiddet görüntülerini içeren haberlerin ağırlık kazanması yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmıştır.

RTÜK, TV'de Yayınlanan Şiddet İçerikli Haberlere de 'Akıllı İşaret' Kullanılmasını Hayata Geçiriyor

Haberlerin de akıllı işaretler uygulaması kapsamına alınması için yeni bir çalışma başlattık. Çalışma tamamlandığında artık yayıncılar, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanmak ve izleyicileri bilgilendirmek zorunda olacaklar.

Yeni yayın döneminin başlangıcında, yayınların geneli üzerinde hassas olduğumuz noktaların unutulmamasını önemle tavsiye ediyoruz.

RTÜK’ün yönetim anlayışı karşılıklı diyaloğa dayanmaktadır. Bu tavrımızı en son dizi yapımcılarıyla yaptığımız RTÜK 2. Medya Buluşmaları’nda da açıkça gösterdik. İletişim ve çözüm odaklı yaklaşımımızın karşılık bulmadığı zamanlarda ise, kullanmayı pek istemediğimiz ama mecbur bırakıldığımızda da uygulamaktan geri durmayacağımız cezai müeyyidelerimizi bir kez hatırlatmak isteriz.

Şiddetle alakalı özellikle haber bültenlerindeki bu özensiz yayınlar, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un yayın ilkelerinin sıralandığı 8.maddesinde yer alan "Yayınlar, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz." ilkesi çerçevesinde titizlikle takip edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

RADYO VE TELEVİZYON ÜST KURULU BAŞKANLIĞI

Son Güncelleme: 19 Eyl 2019 / 04:09
RTÜK, TV'de Yayınlanan Şiddet İçerikli Haberlere de 'Akıllı İşaret' Kullanılmasını Hayata Geçiriyor
14
6
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • endmuhh
  bir günden bir güne dikkatimi çekmedi. sinemada da var benzeri. hiç uyarıları görmeden girdim filmlere:D ama baba olsam sanırım bakardım o zmn da fragmanını izlerdim sanırım az cok belli eder. ya da evde izliceksem önce ben izlerdim. bencepratikte manasız bir uygulama. zaten zamane cocukları 5 yasında biliyo pc yi. kendi gider acar izler yani. zaten ileride internet dizileri tv leri cagı olabilir. bakın en meshur olanlara. spartaküstür gottur. abi insanlar şiddet istiyor dedirtir yapımcı. tabi komedide gider ama yüzde kaç. acık görüşlü oluyor toplum giderek. ortalıkta cıplak kadınlar olabilir deniliyor sallanan penisler. iş yerinde spartaküs cok güzeldi dedi az once bir kız. onca seks sahnesi vs izlemiş kız demekki. cok bence birşey değil bu uygulama
  Görüş hala geçerli mi?
 • roynima
  Bu işaretleri koyarak kimseye avutmaya çalışılmasın.
  Asıl konu:
  Saçma sapan ve zehir dolu diziler,
  Ensest ilişkiler dolu ve özenti yaratan...
  Diziler ve programlarınız dır.
  Asıl zarar oradan geliyor.
  Yoksa real bir haberde sansür veya ayrımcılık işareti koymak zaten yanlış.
  Görüş hala geçerli mi?
  • roynima

   @serap Aksu Hn. Efendi,
   ilk defa görüşümü beğendiniz,
   Çok sevindim, Çok mutlu oldum. :)
   Bu benim için çok değerli ve hiç unutmayacağım. :)
   Teşekkür ederim.

En İyi Kız Görüşü

 • cherish_
  geçsinler bunları. alkol ve sigarayı flu yapıp silahları sıradan olağan şeymiş gibi gösteren kurumdur kendileri. uydu kanalları arasında onlarca kanal var sahte viagra reklamı yapan ama onlara dokunmaz netflix'in içeriğine karışır, sansür uygulatır. geçiniz.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

512
 • Sema_0
  Sow yapiyolar iyice ulkenin iq su dustu bu ne bicim kural ne yani aaaa 18 yas siniri var hadi kapatalimmi dicek annesi babasi
  Bu ulkede insanlar cocuklarini dovup eslerini olduruyolar hey yavrum heey haber ne ki
 • Neskuzusu
  Bu akıllı içeriklerin pek de bir işe yaradığını düşünmüyorum iş aile yapısından geçiyor Aile bilgilendirmeli Çocuğu ona uygun olup olmayan şeylerle ilgili ama maalesef aile yapısı olarak daha şu an Türkiye çok çok geride
 • HoşafAğızlı
  Onu geçip önce dizilere el atsınlar genel aile izleyicisi adı altında sürekli kadınlara şiddet uygulanıyor kadınlar eziyet görüyor. Gerçi bu tür dizilerin oynatılması bile hata ama dizi işte..
 • serdaryildirim4586
  Proveke içerek haberler için de P işareti koymalılar :)
 • BayKalendermeşrep
  Şiddet içeriğini ülkeden kaldırmak daha mantıklı değil mi?
 • Desuyonee
  bütün işaretler aynı anda kullanılması lazım o zaman çünkü bir sürü haber veriyolar içinde her türlü şey var
 • Aklı olmayan kurumların akıllı işler yapması beklenemez.
 • Fezeness
  Ozaman şu +13 simgesi sabit kalacak desenize ülke texas gibi herkes el bombası kıvamında
 • hayletdayi
  rtük diziler deki kadına şiddet gösteren sahneleri yasaklıcaktı ne oldu
 • around2356
  Ya bu rtük de herşeye karışıyo arkadaş bırakmıyolarki olduğu gibi izleyelim filmi
 • Chloé_
  O işareti koysa ne olur, kim takıyor ki?
 • FırtınAli61
  Ben istemiyorum
 • Faravahar1993
  Bilemedim.
 • güzel düşünce ama praitkte kimse takmaz
 • dominantjeus
  gereksiz şeyler...
 • Eagle09
  İyi olur
 • FucsMachine
  Bu RTUK te her seye karısıyor
YÜKLENİYOR...