Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

RTÜK, Yeni Yönetmelikle İnternet Yayınlarını da Denetleyecek

Serap Aksu r
RTÜK, Yeni Yönetmelikle İnternet Yayınlarını da Denetleyecek

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan 'Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik' ile internet üzerinden yapılan radyo ve televizyon yayınlarına lisans şartı aranacak. Yönetmelikle Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonlarına yeni düzenleme de getirildi. Buna göre internet üzerinden hizmete veren televizyonlar RTÜK denetiminde olacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ortak hazırlanan, 'Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliği', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak, yürürlüğe girdi. RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, yönetmelik ile yayın hizmetleri alanında ifade ve haber alma özgürlüğünün, düşünce çeşitliliğinin, rekabet ortamının ve çoğulculuğun güvence altına alınması, yoğunlaşmanın önlenmesi, kamu menfaatinin korunması amaçlandı. Bu bağlamda çocukların ve gençlerin, fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek medya içeriklerine ilişkin ebeveyn kontrolü sağlanması yönünde tedbirler alındı. Yönetmelik, İnternet üzerinden hizmet sunan Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonlarına yeni düzenleme de getirdi. Buna göre internet üzerinden hizmete veren televizyonların yurt içi-yurt dışı kaynaklı olanları RTÜK denetiminde olacak.

RTÜK, Yeni Yönetmelikle İnternet Yayınlarını da Denetleyecek

Yeni yönetmelik sonrasında internet üzerinden yayın yapan kanalların sansüre uğrayabileceği ve aralarında Netflix’in de bulunduğu bazı firmaların zor durumda kalacağı kamuoyunda tartışılmaya başlandı. Netflix'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.

RTÜK, Yeni Yönetmelikle İnternet Yayınlarını da Denetleyecek
26
12
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Sen tecavüzcüyü, mağdurla evlendir, hayvanlara işkence ve şiddeti cezasız bırak, çocukları taciz ve istismar eden vakıflara para yağdır koru, sonra da gel toplumun 'ahlakını' dizileri ve filmleri önleyerek düzeltmeye çalış!!! ne güzel bir ülkesin sen öyle Türkiye! cehaletin, cahilliğin, yasakların ve tercihlere yapılan saldırıların haddi hesabının olmadığı ülkem! internette pornoların elini kolunu sallayarak kol gezdiği bir ortamda, sen toplum ahlakını bir kaç filmi ve diziyi engelleyerek mi düzelteceksin?
  ahlak, ar, namus, dizilerdeki sevişme sahneleri ile mi kirleniyor? o zaman bugüne kadar neredeydin? Neymiş insanlar eş cinsel film ve dizileri izleyince özeniyormuş! yahu sen kendin cahilsin bu düşüncenle, nasıl toplumu eğiteceksin?

  Bırakın bu geç bile kalındı ayaklarını, bunu diyenlerin kendileri izlemiyor sanki! Arkadaş bir yayının içeriği seni rahatsız ediyorsa kapatırsın, açmazsın izlemezsin olur biter. Adam parasını verip satın aldığı bir yayını istediği şekilde kullanır. Bundan sana ne? size ne?
  Görüş hala geçerli mi?
 • SenYoksanOlmaz
  Ya böyle nasıl bir mantık olabilir? insanların para ödediği kendi cebinden kendi öz kararları ile para yatırıp keyif almak istediği bir yeri nasıl inceleme kararı alırsın. Burayı radyo/televizyon mu sanıyorsunuz gerçekten çok saçma. Nerden nasıl para kırabiliriz kafası. Sanki kendileri hayatlarında küfür etmiyor, hakaret etmiyor gibi inceleme yapıyormuş. Oldu buna çocuklar bile inanmaz. İnsanları rahat bırakın ille'de denetleme yapacağız diyorsanız sansürlü izlemek isteyenler için algoritma geliştirin dizi/filmlere küfür algıladığı an sansür seçeneği açıkken bip uygulansın. Sansürsüz izlemek isteyen ise kapalı tutsun.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • psikolog3591
  denetlesinler, özellikle ülkenin zararına çalışan yayın organlarını denetlesinler yutup hesaplarını kapatsınlar.. ALLAHU TEALA ülkemize zarar vermek isteyen herkesin çalışmalarını boşa çıkarsın.. ALLAH hainlere fırsat vermesin.. türk gbi görünüp türkçe yayın yapıp ülkemiz için olmadık yayınlar yapan ülkenin istikrarını tehlikeye sokmak isteyen zalimlere ALLAH lanet etsin... ALLAH ülkemizi dünyanın en zengin en güçlü ülkesi olmasını nasip etsin.. ALLAH ülkemizin zenginliğini arttırsın ülkemizden petrol altın elmas mücevherler çıksın.. ALLAH amerikayada hidayet ile islah eylesin. AMERİKADAKİ siyonistleri evangelistleri. biz zengin olalım afrika açından ölsün diyenleri kahretsin.
  internete ülkemiz müdahale etsin olmadık yalan yanlış haber yapanların hesapları kapatılsın.. ülkemizi uluslararası medyada kriz var ülke battı gibi gösterenler açından öldürsün.
  Görüş hala geçerli mi?
  • yorumumu begenmeyip eksileyenler ; ALLAH ülkemizi dünyanın en zengin en güçlü ülkesi haline getirsin diye ülkem için dua ettim diyemi eksilediniz? evet sizin ülke sevginiz yok vatansever değilsiniz.. ülke çöksede devlet batsada akepe gitse derdindesiniz ama bilinki bu ülke solcuya oy vermez hiçbir solcuda %50 den fazla oy almaz şuanki başkanlık sisteminde %50 den fazla oy alan devlet başkanı oluyor yani işiniz zor. türkiyenin tarihine bakın hep sağ partiler iktidardayken türkiye gelişti ilerledi zenginleşti.. solcular koalasyonlar askeri darbeler ülkeyi batırdı.. bugün mısırdaki ve diğer ülkelerdeki askeri darbelere bakarsanız oralardada ekonominin çöktüğünü görürsünüz.. araştırın bakın türkiye en düşük eflasyonu 2013 de yaşadı en düşük faizi %4 dü %10 un altına indirdik akepe olarak enflasyonu ama ne oldu gezi olayları başladı ve yabancı yatırımcı bu ülkede arap baharı gibi olacak düşüncesiyle o izlenim yaratılarak borsa çöktü enflasyon ve faiz fırladı.. ülkemizin 2002 den 2019a kadarki hangi marka sıfır araba satın alışına bakmıştım geçen gün youtube da orda yazıyordu 2016da türkiye en çok wolksvagen almış ve ilk 6 da bmw ile mersedes var sıfır araç alımı yükselmiş yani ekonomi yükseldiği zaman listeye bmw ve mersedes girmiş ama ne oldu bir askeri darbe girişimiyle dolar 5 tl ye çıkarıldı araba fiyatları uçtu ve bmwler mersedesler alınamaz hale geldi.. ALLAH halkımıza hakkı hak olarak batılıda batıl olarak göstersin hakkı batıl batılıda hak zannettirmesin.. sizde gözünüzü açın artık. istatistiklere bakın ve at gözlüğünüzü çıkarın.!

  • olumsuz yorum yapanların yorumları silinir boşuna elinizi yormayın siliyorum iğrenç yorumlarınızı. chPKK 'lılar sizi

  • @Son_Soru_Bükücü ne korkcam muattap olmak istemiyorum niye yorumumu kirletmene izin vercem saçma sapan yorumlarınla çok tartışmak istyorsan özele gel orda konusuruz... yorumumum altına boş yapma

  • Hepsini Göster
 • Ragnar_Lodbrok
  Bu oluşumlar televizyon mu? Hayır. Radyo mu? Hayır.

  1980lerde yaşadığımızı zanneden bir devlet var.

  İnsanların para verip eriştiği bir içeriğe sınırlandırma getirmeyi düşünmeleri bile uçuk bir şey.

  Olacağı söyleyeyim, Türkiye'de bu işleri yapan kurumları saçma sapan şekilde denetleyip hiçbir dahiliyetlerinin olmadığı bu sektörden haraç alacaklar. Muhtemelen devlet yüzünden insanların Netflix ve BluTV gibi ortamlara ödediği para artacak.

  Vatandaşın zararına olacak yani.

  O sansür yasasını geçirdiklerinden beri sinema filmlerinden sahne kesmeye kadar her saçmalığa vardırdılar işi.

  Korku filmi gibi bir ülkede yaşıyoruz.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1024
 • Floriani
  Umarım bu kararlarından vazgeçerler. Paralı bir platforma sansür uygulamak nedir arkadaş ya, saçmalıyorlar artık iyice.
  Zamanında da aynısını Youtube ve Twitter' a yapmışlardı geri adım attılar, umarım bunda da atarlar.
 • emre505
  Bu ülkede mini giyen kadına tekme atılınca beraat ediliyorsun.

  Trafikte hamile kadına tekme atılır serbest kalırsın.

  Esrar geçiyor diye şarkısında, adamı hapse atarsın ama Esenler otogarına bir çözüm bulmazsın.

  Bu dünyada adalet yok. Öteki taraf diyorlar ama ben her şeyin böyle kalacağına inanıyorum. Ölünce her şey bitecek. İnançlı olup bu insanların cehenneme atılacağına inanmayı çok isterdim.
 • sobelow-asabove
  çocukların korunmasıymış. kredi kartı olmadan üye olunmuyor ki. çocuk nasıl erişsin oraya. çocukları korumayı çok istiyorsanız pedofili vakflardan başlayabilirler bence.
 • hayalperest121
  rtük yıllarca bişey yapmadı şimdi saçma sapan bir şekilde eline neresi geliyorsa orayı denetlemeye başladı güya halk da diyecekki rtük işini yapıyor gençleri kötü yoldan almaya çalışıyor ne saçmalık
 • Boğa1993
  bütün içeriklere sansür uygulanması teknik olarak imkansız şikayet üzerine anca o film dizi yayından kaldırılabilir yayını tekrarını netflix gibi dijital platformlar sansürlü halini hazırlaması gerekiyo buda yoğun bir çalışma gerekiyo bu içierikler hemen dünden bugüne sansürlenmez süreci uzar biraz
 • babi_queen
  Başlarım rtüğüne ya saçma sapan işler
  adamlar neyi bulsa bipleyip sansürlüyor ben ezhelin şarkısını radyoda dinledim şoka girdim şarkının yarısını sansürlemişler ve o kadar saçma ve yersiz yerleri bile diyorum ya ben parayı basacam kanal izliycem sen ordaki adamın ne dediğini sansürlüycen ben sansürsüz film izlemek için para ödüyorum. !!! #neizledigimekarısma
 • unutabilirsin
  internet yayını olarak burayı denetlerlerse denetleyen görevli kafayı yer herhalde "bu kadar d eli, m anyak, sapık, abazayı nasıl bir araya getirmeyi başarabilmişler diye
 • Rothbalance
  A... mıllet salak tı sıgarayla sarabı anlamayacak kadar ama TV lerde sevişme sahneleri olacak oh ne guzel
 • reinally07
  rtük hadi ordan lütfen bakın rtük'ün verdiği karar doğru veya yanlış. ama eğer bir siteye para veriyorsam istediğim şeyi yapma özgürlüğüne sahibim. bakın bunu şey olarak düşünün diyelim arabanız var ama dışarı çıkıp gezemiyorsunuz çünkü aileniz sizi engelliyor
 • ozelguvenlik2017
  Netflix hizmet ettiği ülkenin yasalarına uymak zorunda kendi ülkelerin de bile buna benzer denetimler mevcuttur. pazar payının geliştirilmesi için bazen de yasalara kanunları da çiğnenemek lazım
  • Hayır değildir, Netflix parayla içerik sağlayan bir kurumdur, devletin de para verilen içerikleri kafasına göre sınırlandırma hakkı, sansürleme hakkı yoktur.

   Adamlar zaten yasadışı bir iş yapmıyorlar, devlet yeni düzenleme çıkarıyor önlerine, dertleri sadece haraç almak. Başka bir sebebi yok.

   Devleti savunacağınıza tüketiciyi, yani kendinizi savunun. Bu devletin modern ticareti ve meda ortamlarını anlamayan, anlasa da bildiğini okuyan yapısı yüzünden PayPal, Uber falan Türkiye'den resmen çekildi.

  • @Ragnar_Lodbrok kardeş senin özgür ticari kanun dediğin ne ki (LGBTYİ) müslüman ülke de özendirmek , 9 yaşındaki çocukların animasyon çizgi filmin de öpüşmeleri bu mu senin ticari özgürlük kanunun, uyuşturucaya özendirme , vs vs bak bakalım allah aşkına ABD bile Netlixin yayınlarını Çocuk istismarını hedef alan yayınların eleştirlmesi gündem de orda sorun olmuyorda burda türkiye de mi sorun oluyor misal İtalya'nın Roma şehrinde seçkin bir lisede "fahişelik yapan" çocukları konu edinen italyan yapımı BABY dizisi için i. Dizinin duyurusunun yapılması ardından Amerika'da "Cinsel istismarı bitir!" sloganı ile faaliyet yürüten Ulusal Cinsel İstismar Merkezi (NCOSE) Netflix'i sert dille suçlayan bir bildiri yayınladı. Bildirinin ardından ise Netflix'e bir mektup yazarak bu yayının durdurulmasını istedi. Dernek bildiride bu çocukları "fahişeler" diye anan Netflix'e onların fahişe değil "sex ticareti kurbanları"nu belirtmiştir bunların onların gündemin de buna benzer diziler netflixde çok ki sen bu istismara özgürlük diyorsan o zaman yakında çocuk prnosuda özgür yayın platformuna girsin iyi araştır

  • Evet ticari özgürlük aynen bu. Hiçbir çocuk bu firmaların içeriğine kendi imkanlarıyla ulaşamıyor. İzliyorsa da ailesinin bilincinde, ona da devlet karışamaz.

   Hayır bak, heteroseksüel ilişki olunca normal de homoseksüeller mi gözünüze batıyor? Koca Netflix hakkında tek fikriniz bu mu? Sırf bu sebepten sınırlandırılmasını istemek baskıcı ve sansürcülük, dolayısıyla gericilik olmuyor mu?

   Herkesin istediği içeriğe erişme hakkı yok mu? Varsa devletin bu tip gudik gerekçelerle müdahalede bulunması neyin nesi? Bıkmadınız mı neyi izleyip neyi izlememiz gerektiğine karar veremeyen ebleh yerine konmamızdan?

   Amerika'da bu bahsettiğin şikayetleri, zaten kafa olarak aynı sendeki zihniyet olan cumhuriyetçi muhafazakarlar veriyor. Amerika dediğin yer Yozgat'ın eline bolcana imkan verilmişi. O zırcahil halk hiç umrumda değil.

   Aynı ülkede bir komedyen, devlet başkanına ''Kafasını miktiğimin cahil öküzü'' de diyebiliyor, bu gayet normal karşılanıyor, kadın milli takımının kaptanı Dünya Kupasını aldıktan sonra ''O herifi ziyaret falan etmeyiz'' diyor.

   Hani özendiğiniz ülkelerdeki uygulamaları getirelim, ona da isyan edersiniz. Dinamikleriyle alakanızın olmadığı ülkelerdeki münferit olayları kendi davranışlarınıza dayanak olarak sunmanız ahlaksızlıktan başka bir şey değildir.

  • Hepsini Göster
 • serHAN4554
  82 milyonluk açık hava hapsanesinden hepimize selamlar!!!
  Bu kadar özgürlük yeter herkes işine dönsün hadi bakem😉
  • Cockroach

   Neden hep aynı şeyi yazıyorsun?

  • serHAN4554

   Aynı soruya aynı cvp
   Verilir de ondan.

  • Cockroach

   Fakat bu bir soru değil, haber.

  • Hepsini Göster
 • ibrahim1880
  Bir film izleme zevkimiz vardı onun da içine ettiler. Tesekkurler TÜRKIYE 👍
 • theyshotus
  Saban filmlerini bile bipli, buğulu kesintili izliyoruz daha ne bekliyoruz ki bunlardan
 • wayca
  uzun zaman afk kalmasından sonra tekrar işlevselliğini kazanması iyi olmuş ama insanların para verip aldığı şeylere abartarak karışmaz umarım.
 • doom611
  yakında yatak odalarını da denetlemeye başlarlar bu gidişle bu ne hız yiğidim ya adamlar bağını koparmış resmen
 • girler363
  çok saçma ne içkiymiş ne eşcinsellikmiş arkadaş sanırsan toplum bunlar yüzünden çöküyor. ben içkiyi 7 yaşında gayet içkiyi gördüm hiç etkilenmedim 10 yaşında birbiriyle öpüşen gay damatlar lezbiyen gelinler gördüm internetten yine hiç etkilenmedim. ayrıca tamam netflix tüm tvlerde çıkan ücretsiz bir şey olsa eyvallah hak verebilirim ama biz buna ücret ödüyoruz bide öyle az uz değil en az 18 tl. yapmayın 18+ içerikler kategorisi var çocuğa bu içerikleri göstermezsin olur biter. ayrıca siz eşcinsel görüntülere etkileniyorsanız zaten sizin içinde demekki birşeyler var.
  • girler363

   önce rtük öyle ise ricam ilk ensesti ve zinayı meşrulaştıran türk dizilerini, kadın şiddetin artıran atv dizilerini, insanları faşist ve yabancı düşmanı yaptıran ertugrul gibi dizileri, kekolaştıran silah ve uyuşturucuyu özendiren çukur gibi dizileri sansürle önce

  • girler363

   ayrıca kızlarımızı kezbanlaştıran star tv gibi dizileride sansürle

 • Beylerbeyi-06
  Her ne kadar geç kalınsa da denetlenmesi güzel birşey
 • içimdekişeytan
  Önce kendilerini denetlesinler. Biz doğru düzgün iş yapabiliyor muyuz diye.
 • uurinho
  Saçmalıktan ibaret. İnsanları iyice kısıtlıyorlar.
 • BAYMİMAR2019
  TV yi çok denetliyor ya...
 • Yayburcukizi
  İyi yapmışlar, helal olsun.
 • god1907
  örnek verin zarar veren içeriklere?
 • I_Run_Each_Team_2
  Doğru bir karar almış.
 • pambiskiz19
  bir siteyi de mı 😳
  • Bu siteyi engellemeleri mantıklı bir karar olur ülkede mantıkla ilerleyen bir şey yok merak etme site devam ediyor.

 • fekfjhhrdjsfıo
  suudi arabistana hoş geldiniz
 • dreamliner61
  kendini denetlesin önce.
 • DeathMann
  Vpn var sıkıntı yok :D
 • _uykucukişilik
  Paramızla rezil edecekler
 • kanka35
  siyasi olmasa iy olur
 • Gizli Üye
  En fazla yapabilecekleri sitelerin türkiyedeki erişimini kapatırlar alışığım ben böyle şeylere o da bana goymaz, beni hiçbir devlet kurumu internette engelleyemez 😉😂
 • Gizli Üye
  Yahu Netfilix ana akım medya değil ki. Çocuk oraya ailesinin izni olmadan erişemez, zararlı bir dizi varsa aileside izin vermesin bir zahmet. Film sitelerindede korku filmleri var , biz asla çocuğa izletmiyoruz. Bence çok saçma bir gerekçe. Yetişkin İnsanlar herşeyi izleyebilir yasaklasansa da, İran da mesela uydu antenleriyle izliyorlar. Yasaklar ahlak oluşturmaz. İnsanlar neyin doğru, neyin yalnış olduğunu kendi akıllarıyla zaten çözerler, insani gelişme böyle oluşur. İnsanlara sen beyinsizsin, ben senin yerine düşünürüm demekle olmaz. O yüzden ortadoğu ülkeleri gelişemiyor bence
 • Gizli Üye
  Türkiyede sapiklara verilen cezayi az bulanlar, alinan butür önlemlere özgürlügümüzü aliyor diye , ayni kisiler itiraz ediyor.
  Ititiraz edenlere soruyorum, sizleri butür önlemler neden rahatsiz ediyor? Normal yayinlara zaten birsey yok, sapiklara müsade edinde önlem alinsin.
  Iyi bir karar, bence internetin tüm alanlarina , köselerine bu uygulanmali, Türkcede sadece ensest, pedofil, sapik hikayeler dolu, bu ilgiye DEVLET dur desin.
  • FundaKoc1

   : D keyfın bilir

  • FundaKoc1

   Dosyayı Açtırdım Bilgine.

  • Gizli Üye

   @FundaKoc1 tamam canim. korkudan öldüm zaten, fake üyelilkle , zenginlik fantazini tatmin ettifin KS üyeliginle, baskalarina ait fotolarla kendini tanitip , trollük yaparak üyelere it oglu it diye küfürünüde dosyanda bulundur, oldumu canim.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Denetlemezse *mına koyım
YÜKLENİYOR...