Kavurma Yapmanın Püf Noktaları Nedir? Detaylar Haberimizde

Melike Gozence r
Kavurma
Kavurma

Lokum gibi kavurma nasıl yapılır? Lezzetli kavurma yapmak için nelere dikkat etmeli? Kurban etinden kavurma ne zaman yapılmalı? Kurbanın neresinden kavurma yapılır? Bütün bu soruların cevabı haberimizde.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi ve Aşçılık Okulu Mezunları Derneği Başkanı (ASOMDER) Levent Demirçakmak, Kurban Bayramı’nın klasiği kavurmanın püf noktalarını anlattı.

Kurban eti ne zaman pişirilmeli?

Bayramın ilk günü hayvanın işlenmesi, kesilmesi ve pişirilmesinin doğru olmadığını aktaran Demirçakmak, "Çünkü hayvan kesildikten sonra oksijen alımı duruyor ama metabolizma çalışmaya devam ediyor. Oksijensiz ortamdaki metabolizma kasların üzerinde laktik asit oluşmasına neden oluyor. Laktik asit de etleri sertleştiriyor. Sertliğin geçmesi için etin olgunlaşması lazım yani bekletmeliyiz. En az 24 saat +4-5 derecelik dolaplarda birbirine değmeden eti bekletmek gerekiyor. Diğer türlü bakteri üreyebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Kurban etinin sertliği ve lezzeti nasıl artılır?

Eti beklettikten sonra sertliğini almak ve lezzetini artırmak için zeytinyağı, tuz ve karabiberle marine edilmesini öneren Demirçakmak, "Asitler etlerin üzerindeki protein zincirlerinin yerlerini değiştiriyor, yumuşak hale getiriyor. Zeytinyağının asit özelliğinden yararlanıyoruz. Marine ederken tuzu çok atarsak pişmeden sertleştirebiliriz" ifadelerini kullandı.

Kavurma, kurbanın neresinden yapılmalı?

Demirçakmak, "Kavurmayı buttan yapıyoruz. But hayvanın yağsız kısmıdır, hareket ettiği için kas vardır. Bunu lezzetlendirmek ve aromatik lezzeti olduğu için hayvanın iç yağından faydalanıyoruz. Hayvan otlarken aldığı lezzetler yağlarında saklanır. O yüzden iç yağdan kavurmaya ekleyeceğiz" dedi.

Kavurma nasıl pişirilmeli?
Kavurma nasıl pişirilmeli?

Kurban eti nasıl pişirmeli?

Kavurmanın hemen suyunu bırakmaması için önce tencereyi ardından da yağı iyice kızdırmak gerektiğini söyleyen Levent Demirçakmak sözlerine şöyle devam etti:

2 kilo ete 2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı kullanacağım biraz da kuyruk yağı katacağım. Uzun süreli pişireceğim ve sulu bir kavurma istiyorum o yüzden soğan ve sarımsak ile lezzetlendireceğim. Eti tencereye koyduğumuz zaman her tarafı kahverengi olana kadar sulandırmamak için sürekli karıştırma yapmıyorum. Soğanı etle atarsak sulandırır. Yaklaşık 1 buçuk saat pişireceğim. Eskiler 'yemekle birlikte pişin' der. Kısık ateşte uzun süreli bir pişirme yaptık.

Son Güncelleme: 19 Ağu 2019 / 04:08
Kavurma Yapmanın Püf Noktaları Nedir? Detaylar Haberimizde
6
4
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş Ama dikkatli olmak gerekir fazlası zararlı olabilir birdeeti dinlendirip yemek gerekiyor ayrıca kalp hastalarında kolesterol açısından daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Herkesin evinden kavurma kokusu geliyor, bu durum beni sevindirio herkes ailesi ile beraber tabi bende buna şükür.. Allah hiç bir şeyin yokluğunu göstermesin
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

35
 • çaysevenkedi
  Ellerinize sağlık önce. Birşey soracaktım ; kavurma yiyince midesi bulanan var mı?
 • Deliyimbendeliyim
  a101 e git bzdolabından hazır kavurmayı al gel tavaya dök biraz zeytinyağı oh miss giib.
 • KızılCocuk
  pişirirken sadece olmasını istediğin baharatları atıyorsun üzerine
 • Soliedpsyche
  Ben gayet iyi yapıyorum bu işi, yiyen vazgeçemiyor :)
 • süperbenn
  Taktik maktik yok. Kimse uygulamıyor bunları :)
 • burak_gunes
  Off olsada yesekm
 • Karakule003
  Sunum guzel ama uyan olurmu bılmem
 • bnnnm
  Pek sevmem..
YÜKLENİYOR...