Yeni Askerlik Sistemi Yasalaştı (Erdoğan, Yasayı Onayladı)

Faruk Ayhan Utkan r
Yeni Askerlik Sistemi Yasalaştı (Erdoğan, Yasayı Onayladı)

Yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifi, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. Askeralma Kanunu'na göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımız bugün TBMM’de kabul edilen Askerlik Kanunu’nu imzalamışlardır." dedi.

Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edildi. Yasayla, askerlik süresi altı aya inecek ve bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirilecek. Yasanın yürürlüğe girmesi sonrasında yaklaşık 120 bin kişinin terhis olması bekleniyor.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Kanun, yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların yoklama, sınıflandırma, celp, sevk, erteleme, muafiyet, muvazzaflık, cezalı yükümlülere yapılacak işlemler, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel dahil olmak üzere yedeklik dönemleriyle TSK'ye çeşitli statülerde katılan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve bunlardan askerlik hizmetini tamamlamamış bulunanların işlemlerine ilişkin esas ve usuller düzenleniyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak'ından başlayıp, 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona erecek. Yeni askerlik sisteminde "yedek astsubay" olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından "astsubay astçavuş" nasbedilenler, yedek astsubay olarak görev yapacak. Yedek astsubay aday adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından mezun olmaları gerekecek.

Askerlik çağı ve hizmet süresi nasıl düzenlendi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek, askerlik hizmeti yapacak. Askerlik hizmeti; yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumda, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esaslarını, Cumhurbaşkanı belirleyecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilecek. Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamayacak.

İsteyen erbaş ve erler, 6 ay daha devam edebilecek!

İsteyen erbaş ve erler, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında ilk 6 aylık hizmet süresi için ayrı, diğer 6 aylık hizmet süresi için ayrı terhis belgesi düzenlenecek. Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıklarınca yürütülecek. Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenecek. Milli Savunma Bakanlığı, yedek subay ve yedek astsubay yetiştirme sürelerini belirleyecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek. Kanunda tespit edilen esaslar dışında muvazzaflık hizmetini yapmadıkça veya yapmış sayılmadıkça hiçbir yükümlü askerlik çağı dışına çıkarılamayacak. Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nin ihtiyaç miktarını ve tahsis oranını Milli Savunma Bakanlığına bildirecek. Bakanlıkça ihtiyaç miktarı ve oranlarına göre tahsis yapılacak.

Yedek subay seçimi nasıl olacak?

4 yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile dengi kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, TSK'nin ihtiyaç miktarı yedek subay adayı olarak ayrılacak. TSK'nin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden, istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK'nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

Yedek astsubay seçimi nasıl olacak?

TSK'nin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve yetkili makamlarca dengi yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olanlar arasından seçilecek. TSK'nin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK'nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

Son Güncelleme: 4 Tem 2019 / 13:07
Yeni Askerlik Sistemi Yasalaştı (Erdoğan, Yasayı Onayladı)
7
10
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • I_Run_Each_Team_2
  6 aya düşmesi cidden güzel haber. Yalnız bedelli için 30.000 lira fazla zenginlerin işine yaradı. Bedelli parasını veremeyecek olan durumu kötü ve fakirler mecbur askere gitmek zorunda.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Eskiden askerlik 2 seneydi yine aynı olsun delikanlı adam askerliğini yapar karı gibi kaçmaz para verip
  Görüş hala geçerli mi?
  • Derbenj

   Seni alakadar etmez vicdani red olaması lazım herkes yapmak zorunda değil birader

  • breman41

   Askere gitmeyen adam korkak diye birşey yok her askere giden de adam olmuyor ayrıca, benim psikolojik sorunlarım var uykusuz kalinca tekrarlıyor özellikle şimdi ben askere gitmeyince korkak mı oluyorum yani ya da vatan haini mi?

  • Gizli Üye

   Piskolojik sorun varsa gitmemek normal 😀

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • Lemony002
  Bence 1 yıl olmalıydı ne olursa olsun. Çünkü bilirsiniz erkeklerin düzgünleştiği, adam olduğu yer orasıdır. Hatta bence kızlara da gelmeli, hemcinslerim çok egolu.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

68
 • Derbenj
  Güzel ama vicdani retin gelmesi daha iyi olur, askerliğin zorunlu olması medenice değil.
  • breman41

   Aynen mesela askerde pkklida çok vicdani ret olsa onlar gitmez en azından bir sürü bakteriden arınır askeriye.

 • sarışınçocuk34
  hayırlı olsun vatanımıza olması gereken şeydi sonunda yaptılar
 • greenprofessor
  Hayırlı olsun
 • nagihany
  Hayırlı olsun
 • fukanınhatunu
  Sonunda beee
 • god1907
  bence 3 ay olsa yeterli askerlik mi kaldı
 • MagRipOgLu
  Vatana millete hayırlı olsun
 • Cafer123456789
  Peki Kıbrısta da geçerli mi bu?
 • oğuz-34
  bakalım ne olacak
 • diyetecyen
  Hayırlı olsun.
 • Vay be
 • etainn1993
  biz enayi gibi 12 ay yaptık yani? peki
  • eskilerde enayi gibi 48 ay yaptı böyle düşünürsen ooo herzaman heryerde değişiklik yapılacak senin gibileri dinlerlerse öyle olduğumuz yerde kalırız

 • Sil_Baş-TaN_
  Hayırlı olsun.
 • manisa4594
  Sonunda
YÜKLENİYOR...