Erdoğan: Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesinin Ülkemize Hayırlı Olmasını Diliyorum

Tugrul Turcan r
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Yeni Askerlik Sistemi düzenlemesinin ülkemize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, sosyal medya hesabından yayınladığı grafikle Yeni Askerlik Sistemine neden ihtiyaç duyulduğunu ve neleri kapsayacağını maddeler halinde açıkladı. Yeni düzenlemesinin en kısa sürede yasalaşması bekleniyor.

Yeni Askerlik Sistemi düzenlemesinin ülkemize, milletimize, gençlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Neden ihtiyaç duyuldu? Yeni sistemle neler olacak?

Erdoğan: Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesinin Ülkemize Hayırlı Olmasını Diliyorum
Son Güncelleme: 21 Haz 2019 / 08:06
Erdoğan: Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesinin Ülkemize Hayırlı Olmasını Diliyorum
4
17
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • renatocolossus
  yerde nizami 5 şınavı bile doğru dürüst çekemeyenlerin, 2 nizami barfiks bile yapamayanların, yolunda yürümeye dahi mecali olmayanların askerlik yaptığını, karavana yediğini ve her yemek sonrası çöpe dökülen yemekleri de gördükçe, yıllardır ordunun profesyonelleşmesi gerektiğini savundum. Yani kınalı kuzuların değil de; kaplanların aslanların alındığı bir ordumuz olmasını yıllardır savundum. Ne yalan söyleyim "akp'ye de muhalif biri olmama rağmen" bu yeni askerlik düzenlemesini destekliyorum.

  Ama, acaba ordumuz, zamanla, sırf Erdoğan ve Ailesini koruyan bir ordu, haline getirilir mi, ya da gelir mi? diye de bir endişem yok değil. Umarım endişelerim yersizdir. Artık hayırlı olsun diyelim.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Bir de, bazı arkadaşlar "askerlik töresi..." vs. yorum yapmışlar. Osmanlı devletinde ordu tamamen profesyonel birliklerden oluşuyordu. Mecburi askerlik yoktu. Yeniçeriler devşirmeydi. Akıncılarda da, akıncı soyundan olmanız gerekiyordu. Türkiyede daha doğrusu osmanlıda mecburi askerlik 1846'da başladı.

  • Modern düzenli orduya geçişin dönüm noktası: “Vaka-i Hayriyye”

   Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri kuvvetleri ilk kez Orhan Bey döneminde Vezir Alaeddin Paşa ve Çandarlı Kara Halil Paşa tarafından “yaya” ve “süvari” birlikleri şeklinde organize hale getirilmişti. Daha sonra Sultan I. Murad devrinde “Yeniçeriler, Süvariler ve Topçular” gibi temel birliklerden oluşan profesyonel nitelikteki “Kapıkulu Ocak­ları” kuruldu. Bu ocaklardan Yeniçeri Ocağı, 16. yüzyıl sonlarından itibaren bozulmaya yüz tutmuş, Ahmet Cevdet Paşa’nın ifadesiyle “Devlet-i Aliyye’nin kalbinde bir seretan illetine” dönüşerek padişahın otoritesi önünde bir engel teşkil etmeye başlamıştı. Bu iktidar mücadelesine yakından tanık olan ve Yeniçerilerin elinden son anda kurtulan Osmanlı tahtının tek varisi Sultan II. Mahmud, 18 yıl süren bir hazırlığın ardından devlet ricali, ulema ve halkın da desteğiyle 1826 yılında “Yeniçeri Ocağı”nı kanlı bir şekilde kaldırmıştı. Bu olay Osmanlı Tarihi’nde ve günümüz düzenli ordusuna geçişte ilk önemli kilometre taşı olmuştu.

   Günümüz ordusu dış düşmana karşı değil, padişahın iktidarını korumak için kurulmuş!

   Sultan II. Mahmud’un ülke içindeki siyasi rakiplerine karşı kazandığı bu zaferin ardından, modern anlamda düzenli ve daimi bir ordu fikri, yapılacak köklü değişikliklerle, padişahın zayıflayan iktidar ve gücünü arttırmak ve kendisine sadık yeni bir merkez ordusu kurmak maksadıyla hayata geçirilmeye başlanmıştı. Fakat görünürdeki neden “dört tarafımızı kefere-i ada kuşatmak derecesine vardığından” düşmana aynı şekilde karşılık verilmesi, askeri öğrenim ve talim yapılması gerektiği” şeklinde propaganda edilmişti.

   Yeni bir askeri aktör: “Asakir-i Mansure-i Muhammediye Ordusu”

   Böylece Mayıs 1826’da düzenli ve daimi bir merkez ordusunun kurulması çalışmalar resmen başlamış ve “Asakir-i Mansure-i Muhammediye” adıyla yeni bir askeri aktör ortaya çıkmıştı. Başlangıçtaki hedef, Müslüman halktan 12.000 kişiyi bünyesine alacak küçük bir ordu kurmaktı. Çıkarılan

  • Çıkarılan bir kanunname ile yeni ordunun esasları belirlenmiş, orduya alınacak askerlerin 15-40 yaş arası genç ve fiziken gücü kuvveti yerinde, savaşma yeteneği ve arzusuna sahip erkeklerden olması, insan kaynağının da Anadolu-Rumeli’nin kasaba ve köylerinde yaşayan yerleşik nüfusundan, fakir ve mülkiyeti olmayanlardan sağlanması ön görülmüştü.   Türkiye’de zorunlu askerliğin geçmişi sadece 100 yıl

   Bu ordudaki askerlik süresi maaş karşılığı 12 yıldı. Seferberlik sırasında uygun olanların askerlik yapması ise zorunlu idi. 1846’da askere alımda kura usulü getirildi, bedelli askerlik sistemi (şahsi-nakdi) olmak üzere uygulandı ve “medrese” yani üniversite öğrencileri, üst düzey bürokratlar gibi bazı zümreler, 5 yıl asıl, 7 yıl redif şeklindeki askerlikten muaf tutuldu. 1835’ten, 1919’a kadar ki süreçte Gayr-i Müslimlerin askerlik yapmak istememeleri de sistemdeki diğer önemli bir sorunlardan birini teşkil ediyordu. Askerlik ve askeri alımlara ilişkin 1870, 1886, 1908’de de kanunlar çıkarıldı. I. Dünya Savaşı dönemine gelindiğinde çıkarılan “Mükellefiyet-i Askeriye Kanun-ı Muvakkatı” ile Türkiye’de zorunlu askerlik devri 18-45 yaş arası tüm Osmanlı tebaası erkekler askerlik yapmakla mükellef tutuldu. Kanundaki tek istisna ise “Osmanlı Hanedanı mensupları” idi. 1914 tarihli bu kanun, Cumhuriyet'in ilanından sonra dahi 1927’ye kadar uygulanmıştı.   Kaynaklar:

   Ufuk Gülsoy, Osmanlı Gayr-i Müslimlerinin Askerlik Serüveni, İstanbul, 2000.

   İsmail Hami Danişmend, İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi, c.4, İstanbul, 2011.

   Orhan Sakin, Yeniçeri Ocağı Tarihi ve Yasaları, İstanbul, 2011.

   Gültekin Yıldız, Neferin Adı Yok, İstanbul, 2009.

  • Hepsini Göster
 • Zengin olan 1 ay yapacak, gariban olan ise 6 ay yapacak. Adaletsizlik var. Hem adalet diyeceksiniz hem de böyle ayrımcılık olacak. Yanlıştır! 6 ay askerlik yapmayan asgari ücretli bir vatandaş, sivil hayatındaki mesleğine devam etmek istiyorsa ne olacak? Parası yok diye 6 ay gene vakit kaybedecek. Eğer adalet ve ayrımcılık noktasında eşit davranmak ise çizginiz, gelir düzeyine göre bir düzenleme yaparak herkesin gelir düzeyine göre bir bedelli askerlik ücreti konularak hak yemenin ötesine geçelim. Yazık günahtır, zenginlerin ki canda fakirlerin ki patlıcan mı?
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • FundaKoc1
  Benim yeğen askere gidene kadar zorunlu askerlık kalkacak hahahah
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

315
 • xBaykus
  Bu yapılan ordunun profesyonelleştirilmesidir. Devlet niye acemi erleri doğuda operasyonlara göndersin? Sonra şehit var diye ağlıyorsunuz. Bırakın işi profesyoneller yapsın. Eskisi gibi meydan savaşları yok artık. Olursa da sadece askerler değil milletçe gideriz o meydana. Ordunun kadrosu az olsun öz olsun.
  • xBaykus

   Şunu anladım. Bu ülkede Erdoğan ne yaparsa yapsın bir kesimin popona batıyor. Adam ailenize kendi maaşını hibe etse gene bir bok ararsınız gene götünüze batar. Batarsa batsın. Erdoğan olduğu sürece bu ülkenin başkanı bellidir. CHP milletvekili de diyordu ya "Biz muhalefet partisiyiz. AKP dünyanın en iyi şeyi de yapsa biz muhalefet ederiz" Hah, siz o kadarlık adamsınız işte.

 • Panzer_Faust
  Askerlik sistemini de Milli Eğitim gibi
  mahvediyorlar ve bu yeni sistem de
  hiçbir işe yaramayacak!
  Profesyonelleşme süreci
  20 senedir netleşemedi
  ve tam tersine Ordu daha da
  zayıfladı!
 • Cokyorgunum
  43. Maddeye göre suriyelilerde askerlik yapabiliyor
 • Bronz_Bomber
  Eskiden Üniversite mezunları 5 ay yapardı şimdi direk 6 aya düştü. O zaman üni mezunları 1 aya mı düşecek?
 • limonistermisin
  Askerlik toresi diye bir sey birakmadilar.. ulke bunun bedelini agir odeyecek..
 • MilletAçAç
  Ulke de her sey para oldu anasini satayim tam bir kapitalizm ulkesiyiz...
 • suomızm
  Yurdumun en büyük sorunuda çözüldüğüne göre şimdi sıra pahalı patlıcanlarda...
 • hero36
  Keşke hiç düşmese ben nasıl 12 ay yaptiysam yapmayanlarda yapsinlar niye ki yani
  • ersintkn

   Benim bir üst abim 18 ay yaptı o zaman sen eksik yapmış olıyorsun niye sende 18 ay yapabilirdin ama askeriye 12 ay dedi diye 12 ay yaptın keyfine göre değil şimdi sistem böyle 6 ay yapacaksın diyor yani kimse boşuna aglamasın tamam bu sistem çıkmadan 1 ay önce gelenler ne yapsın birader

  • hero36

   Merak etme uzmanliga gidecem

  • ersintkn

   Zorunluluk dışı bir istek olabilir hayırlısı

  • Hepsini Göster
 • biradetmehmet
  hayırlı olsun askerlik süresinin kısalması ve ordunun profesyonel olması çağın gereğidir
 • Me_Se-38
  Bizde hayırlı olsun diyelim.
 • Yusufeneskonuk
  Yasalaşmamış bir şey nasıl hayırlı olabiliyor?
 • oğuz-34
  hadi bakalım
 • simpsonlar
  Sistemi batırdılar. Ama iyi şeyler de var
 • MagRipOgLu
  Süper reis
 • XxTurkOglxX
  Para ode 6 ay askerlik yap oh miss ol
  • ersintkn

   Birşey soracağım askerlikte 6 ay şu an zorunlu ise bu 6 ay için ücret mi ödeyecek devlet baba😂

  • @ersintkn benceödemez

 • Gizli Üye
  Kadınlar da zorunlu askerlik yapmalı. Cinsiyet eşitliği olmalı.
 • Gizli Üye
  Bu adamı sevmiyorum
  • Neden

  • Sen sevmesende seven kesim var saygı duyman yeterli.

  • tatiia

   Niye bu adam sana biseymi yapti sevmiyorsun? on yargilisin

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Bu yapılan ordunun gücünü 3 de bire düşürmek demektir. Natonun silah gücü en yüksek 2. ordusunu dağıtmak demektir. Gözünüzü açın. Eğitim sistemimiz de askeri gücümüzde resmen dağıtılıyor. Dışarıdan bir düşman bizi işgale hazırlayacak olsa ancak bu kadarını yapabilirdi.
YÜKLENİYOR...