Yeni Askerlik Sisteminde Sona Gelindi (23 Haziran'dan Önce Yasalaşması Bekleniyor)

Faruk Ayhan Utkan r

Yeni Askerlik Sisteminde Sona Gelindi (23 Haziran'dan Önce Yasalaşması Bekleniyor)

Milyonların merakla beklediği yeni askerlik sisteminin son hali ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan yeni askerlik sisteminde kısa ve uzun dönem ayrımı kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi bir ay olacak. İlk kez yedek astsubaylık uygulaması getirilecek. Bedelli askerlikte yaş sınırı sona erecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son şekli verilen yeni askerlik sistemiyle ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ayrıntılı sunum gerçekleştirdi... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir süredir hazırlıkları süren yeni askerlik sistemin son şeklini başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğna Erdoğan olmak üzere MYK üyelerine ve AK Parti kurmaylarına sundu. Askerlik sisteminin tüm ayrıntılarıyla değerlendirildiği toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Beştepe’de gündeme alınan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemenin Erdoğan’ın onayının ardından önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilerek 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşması bekleniyor. Toplantıda 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerine dönük çalışmalarla, kampanya döneminde atılacak adımların da değerlendirildiği gelen haberler arasında.

Yeni sistemde köklü değişiklikler var

Son rötuşları yapılan çalışmaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yükümlülük sistemini kökten değiştirecek yeni sistemle askerlikte kısa ve uzun dönem ikiliği kaldırılıyor. Zorunlu temel askerlik eğitimi de 1 ay oluyor. Yeni sisteme göre, lise mezunu ve altı gençler bir ay temel askerlik yaptıktan sonra zorunlu olarak 5 ay kıta görevinde bulunacak. 6 ayın sonunda isterlerse terhis olacaklar ya da sözleşmeli olarak maaşlı 6 ay daha askerlik yapabilecekler. Başarılı olmaları halinde profesyonel askerliğe geçebilecekler. Sözleşmeli er-erbaş, uzman çavuş rütbesiyle orduda devam edebilecek, ilk kez, “yedek astsubaylık” uygulaması yapılacak. Meslek yüksekokul mezunları isteğe bağlı olarak, yedek astsubaylıktan faydalanabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik uygulaması da sürekli hale geliyor, bedelli askerlikte uygulanan yaş sınırı da kaldırılıyor.

Son Güncelleme: 24 May 2019 / 04:05
Yeni Askerlik Sisteminde Sona Gelindi (23 Haziran'dan Önce Yasalaşması Bekleniyor)
2
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • aşk0001
  Sadece boş kurmacalar ,8 aydır bugun yarın düşüyor..
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Centurion
  Ver oyu sat ülkeyi. İbretlik bir ülkenin hikayesi.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

11
 • timeboy
  Peki şu anki askerleri de etkileyecek mi?
 • minnieemousee
  Iyimis
YÜKLENİYOR...