Taksiciler Kazandı! UBER "İstanbul'da Yokum" Dedi (Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi Devam)

Tugrul Turcan r
Taksiciler Kazandı! UBER

Türkiye'ye geldiği günden itibaren taksiciler tarafından ülkemizde istemeyen UBER, baskılara dayanamayıp İstanbul'daki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile UBER'in korsan taksilerden bir farkı olmadığını belirtmişti. Bu kapsamda UBER, İstanbul'daki XL faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Uber, bugünden itibaren İstanbul'daki UberXL faaliyetleri durdurduğunu, sarı taksi ve turkuaz taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğini duyurdu.

Uber'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Türkiye'de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12 bin UberXL sürücü ortağı ile 6 bin şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir, maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul'daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs itibarıyla durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza sarı taksi ve turkuaz taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz. Uber olarak Türkiye'ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu

"Sürekli dile getirdik, küresel korsanların yaptığı, kamu arazisine gecekondu dikmekten farksız"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Uber'in İstanbul'daki XL araç taşımacılığıyla ilgili faaliyetlerini durmasına ilişkin, "Bu global korsan taşımacılık bitmiştir." değerlendirmesinde bulundu

Aksu, yaptığı açıklamada, dünyanın birçok ülkesinde, emeği ve plaka için devletin belirlediği sermayeyi ödeyenleri hiçe sayarak korsan taşımacılık yaptığı gerekçesiyle yasaklanan korsan taşımacılık şirketi Uber'in Türkiye'de XL araçlarla yaptığı hukuksuz taşımacılığa son verme kararı aldığını belirtti.

Gelinen noktanın, çok çok önceden uyardıkları korsan taşımacılık şirketinin beklenen sonunun başlangıcı olduğunu dile getiren Aksu, "Bu global korsan taşımacılık bitmiştir. Sürekli dile getirdik, küresel korsanların yaptığı, kamu arazisine gecekondu dikmekten farksız. Nitekim sonucunu hep birlikte gördük, görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Aksu, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu Uber'in korsan olduğunu vurgulayarak haklı olduklarına değindiğini belirterek, şunları söyledi:

Öte yandan bildiğiniz gibi yaklaşık 6 yıldır taksicilik mesleğinin üzerine bir karabasan gibi çöken, yasaları hiçe sayan, ülkemiz ekonomisine hiçbir katkısı bulunmayan küresel taksi korsanlığına karşı kararlılıkla hukuki bir mücadele yürütüyoruz. Her şeyden önce belirtmeliyiz ki, taksiciler olarak bizler yüce Türk adaletine güveniyoruz.

Son Güncelleme: 8 Haz 2019 / 04:06
Taksiciler Kazandı! UBER "İstanbul'da Yokum" Dedi (Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi Devam)
4
9
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Alduino
  Böyle hükümetin Allah cezasını versin Uber kullanıyorum çünkü güvenli çünkü ucuz
  Kısa mesafe diye almamazlik yapmıyorlar Trafik kurallarına uyuyorlar
  Ama taksiciler kendi paydaşları şerefsiz karaktersizler
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Uber gavur firmasının ne işi var ülkemizde
  Geldikleri gibi gittiler RTE farkyla.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

38
 • livingthewhite
  Kimine göre doğru kimine göre yanlış, ter temiz tanıdığım taksici abilerim var, ve tabiki her kasada bir çürük elma oluyor, ve bunlar iyice artıyor taksiciler diye hitap ediliyor bunlar yüzünden, uber de bundan faydalanarak köprüyü geçene kadar millete saygı duyuyor kısa mesafe diye burun kırın etmiyor, taki bunlar taksi devri kapanana kadar, millette sanıyor ki bu hizmet bu saygı bu sevgi sonsuz. İşini kötü yapanı kovun cezalandırın olsun bitsin.
 • Centurion
  Bu ülkede adalet mi var ki UBER sorun oldu. Yolun ortasına bina dikmeye ruhsat verirler, ama işlerine gelmediği şeyleri kaldırırlar. Bu ülke belasını bulacak. Çok az kaldı...
 • Boyy22
  Hersey yasak zaten sigara icmeyin efendim zararli diye bas bas reklamlarda bagiriyorlar imamlar nasil kazanacak içmeksek?
 • Sonnok
  12 bin işsiz ne yapsin
 • Mustafaİleri37
  Uberi bitirdikleri gibi Scotty’de bitirdiler.
 • Cariño_chica
  Bence doğru bir karar değil
 • PandoraSx
  O vakit korsana devam
 • KaraAyna
  Ülkede sorun bitmez
 • scorpion026
  taksici terörü kazanmış
 • MagRipOgLu
  Uber pes etti demek
 • Atanamayanöğretmen
  Ülkede o kadar sorun var
YÜKLENİYOR...