İstanbul'daki Taksicilerden Yeni Zam Talebi: Yüzde 25 Yeterli Değil

İstanbul'daki Taksicilerden Yeni Zam Talebi: Yüzde 25 Yeterli Değil

İstanbul'da, taksi ücretlerine bundan yaklaşık yirmi gün önce yapılan yüzde 25 zam taksicileri memnun etmedi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yeni zam talebinde bulunacaklarını söyledi.

İstanbul'da geçtiğimiz günlerde taksilere yüzde 25 zam gelmişti. Yapılan zamla taksimetre açılış ücreti 4 liradan 5 liraya, kısa mesafe ücreti ise 10 liradan 13 liraya çıkmıştı.

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, en son zammın iki yıl önce yapıldığını, yeni zammın taksicilerin giderlerini karşılamadığını belirterek 2020 yılı için zam talepleri için ocak ayında görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Eyüp Aksu, "Taksilerde taksimetre ücret tarifelerinin iyileştirmesi en son 2017 yılında oldu. Taksi, taksi dolmuş, minibüs, servis ücretlerinde iyileştirme yapıldı. 24 ayda ticari araçların sürekli gideri olan akü, lastik, arabanın kendi finansmanı gibi şeylere yüzde 110 oranında zam yapıldı. Esnafımız bu zam karşısında bir mağduriyet yaşadı. Ağustos'un 27'sinde de bizim talebimiz, yüzde 30'du. Ekonomiye biz de katkıda bulunalım, enflasyon oranlar ortada, TEFE-TÜFE rakamları ortada. 24 aydır zam alamıyorduk. Yıla göre hesapladığımızda yıllık yüzde 12,5 zam yapılmış oldu" değerlendirmesinde bulundu.

"İstanbulluların hiçbir tepkisi yok"

Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan her yılın temmuz ayı için söz aldıklarını vurgulayarak "Giderlerimize çok zam yapılınca bizim de gelirimize zam yapılmalı. Çünkü biz de ezilmemeliyiz. İstanbul halkının hiçbir tepkisi yok. Biz bir toplu taşıma aracı gibi hareket ediyoruz. 4 kişi taksi kullandığı zaman gideceği yer ortalama 5-10 kilometre olarak düşünürseniz 4 kişi metroyu, tramvayı, halk otobüsünü kullanmaz da taksiyi kullanırsa biz daha ucuz seyahat şansı tanıyoruz ve daha ucuz tarifeyle çalışıyoruz. Giderlerimiz nedir bunların bir matematik hesabını yapıyoruz. Her yıl giderlerimize yapılan zam oranında, enflasyon oranında zam; hakkımız ve almak da zorundayız." diye konuştu.

İstanbul'daki Taksicilerden Yeni Zam Talebi: Yüzde 25 Yeterli Değil
11
7
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • İstanbul’da taksi plaka kiraları 7.500₺’den başlıyor. Her yıl bir kira ücreti “hava parası” diye tabir edilen bir ücret var. Yakıta hergün zam geliyor, ama taksilere 2 yıldır zam gelmedi. Yakın mesafede bir minibüse binsen 2.50₺ ödüyorsun, 4 kişi taksiye bin 13 lira. Çok değil bence. Yeni zammı bu kadar çabuk istemeleri doğru değil, ama İstanbul’da taksi fiyatları gerçekten pahalı değil. Orta sınıf insanlar zaten hergün taksiye binmez, binmemeli. Bu kadar tepki gösterecek bir durum yok. Ayrıca UBER’de taksiden ucuz değildi. Lüks diyen arkadaşlara, taksinin lüksü var :)

  Görüş hala geçerli mi?
 • Eddraziel32

  Herkes batan gemiden kendini kurtarmaya bakıyor artık ülkede. Kime ne yapsan geçinmek zor diye daha fazlasını istiyor. %25 zam ne demek daha ne yapacaklardı ki sen geçinemiyorsan taksiciliği bırak kardeşim ya da ek iş olarak yap millette para yok harcayacak zam %30 olsa ne olur müşterin artmaz ki.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Mihrimah126

  Aç köpekler. Asgarilere de asgari ücret yeterli değil napalım bizi kim gördü zamanında. bir doymadınız. Trilyonlar ile oynuyorlar hala dünyalık derdindeler aç köpekler.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

69
 • endmuhh

  kendileri beklentileirnin altında gelmesine tepkili. onu ifade etmişler. bu işi oda neden belirlemiyor ki. piyasa denen birşey var. oda belirlesin ona göre de vatandaş arz oluşturur. ama bunun da sıkıntısı war tabi. kendi adıma pek taksi kullanmıyorum.

 • Deliyimbendeliyim

  Faizler Başkan Erdoğan sayesinde %16 ya kadar düştü çekin 30k kredi alın bir araba binmeyin taksiye boş yapmayın haydee

 • aerolite

  Adamlar haklı... Ama millette para yok.. Ama olanlar hep bir sebep sonuç ilişkisi. Herkes oylarına , seçimlerine sahip çıkmalı.

 • emiiinnn

  Sonra diyorlar Uber şöyle Uber böyle. Ulan sen kendine bir baktın mı? Gözünüz doysun!

 • cozdissapointment

  İstanbul’da taksiye binip kazıklanmayan var mı? Sadece bana mı denk geliyor?

 • Allah doyursun gözlerini nediyim

 • Hüsen88

  Zikmeseler bari :)

 • monday1618

  Uber ❤️ her zaman

 • cherish_

  el uzatınca kolu kapan tiplerden bunlar.

 • kubwjj

  Taksi kullanan var mi mk

 • Beylerbeyi-06

  Yok daha neler 😂

 • Eagle09

  Yok artık

 • antonnxx

  Neyine yetmiyor %25 zam serserilerin

 • Gizli Üye

  Gozleri doysun

 • Gizli Üye

  %100olmaliydi

YÜKLENİYOR...