DHMİ, İstanbul ve Sabiha Gökçen'den Başka Havalimanlarına Yönlendirilen Seferler Hakkında Açıklama Yaptı

Hakan Guray r
Devlet Hava Meydanları İşletmesi
Devlet Hava Meydanları İşletmesi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce, hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı'nda 468 seferden 8'inin, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise 94 seferden 2'sinin başka havalimanlarına yönlendirildiği bildirildi.

DHMİ'den yapılan açıklamada, hava koşulları nedeniyle 17 Mayıs'ta İstanbul'daki havalimanlarına inmesi gereken bazı uçakların başka illerdeki havalimanlarına yönlendirildiğine dair medyada yayınlanan haberler üzerine açıklamaya gerek görüldüğü ifade edildi. Havacılığın en önemli ilkesinin uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması olduğu vurgulanan açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de olumsuz meteorolojik koşulların bulunduğu zaman dilimlerinde bu şartların sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin hızla alındığı belirtildi. İstanbul hava sahasında beklenen, içinde yatay ve dikine şiddetli hava akımları, türbülans, düşük görüş şartları, buzlanma gibi hava aracının uçuşunu imkansız hale getiren ve pilotlar tarafından "katil bulut" olarak adlandırılan CB (Kümülüs) bulutlarının, özellikle bin 500 feet altında iniş ya da kalkış hattında hava araçlarının kaza kırımına yol açtığına dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bu nedenle söz konusu CB (Kümülüs) bulutlarının oluştuğu tüm hava sahalarında hava trafiğinin bekletilmesi, kalkışların durdurulması ya da gerektiği durumlarda trafiklerin başka meydanlara yönlendirilmesi zorunluluk arz etmektedir. Söz konusu hava olayının yaşanacağı saatlerde sadece İstanbul Havalimanı'nda değil, tüm İstanbul hava sahasında uçuş can ve mal emniyetinin sağlanmasını teminen önlemler alınmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Havalimanı'nda 468 seferden sadece 8'i, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise 94 seferden sadece 2'si 'divert' (yönlendirme) edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir. Bu süreçte kuruluşumuz personelinin özverili çalışmaları sayesinde hiçbir emniyetsizlik yaşanmamıştır.

DHMİ, İstanbul ve Sabiha Gökçen'den Başka Havalimanlarına Yönlendirilen Seferler Hakkında Açıklama Yaptı

Yeni açılan İstanbul Havalimanı’nda hava koşulları nedeniyle sorun yaşandığı, birçok uçağın uzun süre tur atmak zorunda kaldığı ve bazı uçakları dün Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yönlendirilmişti.

"Yılın 107 günü rüzgar altında"

Havalimanıyla ilgili hazırlanan Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre, havalimanının yapıldığı bölgede yılın 107 günü kuvvetli rüzgarlı, 65 günü ise yoğun bulutlu geçiyor. Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Sıtkı Erduran 2015 yılında yaptığı bir açıklamada, mevcut veriler itibariyle yerin havalimanı yapımına uygun görünmediğini söylemişti. Ayrıca bölgede kış aylarında çiğ ve kırağı da sıklıkla görülen doğa olayları arasında yer alıyor.

Neden CB (Kümülüs) bulutları bu kadar tehlikeli?

İçlerinde barındırdıkları yoğun oluşumlar ve türbülans nedeniyle, kısaca CB (Kümülüs) olarak adlandırılan Cumulonimbus bulutları, uçuş sırasında en ciddi meteorolojik tehlikeyi oluşturur. Olgunlaşmış bir CB içinde büyük su damlacıklarını tutmak için yukarı doğru olan hava akımı hızı 10.000 feetdakika'yı geçebilir. Bu büyük damlacıklar şiddetli yağmur veya dolu olarak aşağı düşer. CB'nin örsünün oluşması, gök gürültüsü ve şimşek olgunlaşmış aktif tehlikeli CB'leri belirler. Aktif örsü olan bir CB bulutu dolu, yarattığı etki ve pozitif olarak radarda tespit edilememesi sebebiyle, CB'lerin yarattığı en büyük tehlikeyi oluşturur.

Son Güncelleme: 26 May 2019 / 04:05
DHMİ, İstanbul ve Sabiha Gökçen'den Başka Havalimanlarına Yönlendirilen Seferler Hakkında Açıklama Yaptı
3
1
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Geçen hafta internetten kazandığımız bileti iptal etmek zorunda kaldık.
  Aynı havalimanında çalışan arkadaşlarım var. olay sanırım yaptırıma gidebilir.

  Konu, hava şartlarının düzelip düzelmemesi değil havalimanının bulunduğu konum. hiçbir önlem ve çalışma yapılmadan sırf birilerinin cebi dolsun, birileri çomarlarını gazlasın, atatürk havalimanı kaldırılsın mantığı ile yangından mal kaçırırcasına o şeyi oraya alel acele diktiler. bu durum tüm havalimanlarında yaşanır fakat İstanbul havalimanı için bu hava şartları geçici değil. konumsal olarak çok kötü biryerde. üstelik sivil toplum kuruluşları ve denetimciler defalarca uyarmasına rağmen dinlemediler. bu yüzden yurt içi ve yurt dışında büyük tepki topladı. bataklığın üstüne gökdelen dikmek gibi karakomedilik bir durum.

  Sonuç olarak ulslararası hava taşımacılığı kurumu İstanbul havalimanına yıllık 120 gün uçuş yasağı verdi. bunun bir diğer büyük sonucu da geriye kalan günlerde kesin güvenlik koşulları sağlanamayacağı için yolcular biletlerini sabiha gökçen ve atatürk havalimanından almak zorunda kalacak.

  ya tutarsa mantığı ile havalimanı yaptılar. kaza bela olursa sorumlusu rüzgar, pilot ve tanrı olacak. tıpkı denetimsiz yaptıkları yüksek hızlı tren kazasında bir türlü suçlu bulamadıkları gibi bunda da işten sıyrılacaklarını sandılar fakat bu sefer fena tongaya düştüler. bu saatten sonra kim rus ruleti gibi canını emanet eder bunlara bilmiyorum. ama hostes arkadaşlarım da dahil tüm çalışan personel görev yeri değişikliği için dilekçe verdiler. uçuş personeli bile canını kurtarma derdinde.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • MagRipOgLu
  Hava koşulları düzelir bugünlerde ve seferler yerine oturur.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

20
 • Yıkığımsı
  Tehlikeli gerçekten. Yakın zamanda havalar düzelir sanırım. Türbülans beni çok korkutur.
 • womanw0nder
  İlla ki düzelir hava durumları bir tuhaf bu aralar.
YÜKLENİYOR...