Atatürk Havalimanı'nın Taşınmasına Başlandı (Büyük Göç)

Atatürk Havalimanı'nın Taşınmasına Başlandı (Büyük Göç)

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na "Büyük Göç" ve "Büyük Taşınma" olarak adlandırılan tarihi taşınma işlemi başladı. Türkiye'nin son yıllarda yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemi en sonunda gerçekleştiriliyor. Taşınma daha önce birçok kez ertelenmişti.

Türk Hava Yollarının (THY) malzeme ve araçları, 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.59'da tamamlanacak toplam 45 saat planlanan taşınma sürecinde, 707 TIR seferi ile yeni evi İstanbul Havalimanı'na taşınacak. THY'ye ait ait malzeme ve araçların yüklendiği konteynerler, tırlarla aprondan İstanbul Havalimanı'na nakledilecek. Küresel havacılık tarihinde benzeri görülmemiş taşınma operasyonu, toplamda 45 saat sürecek ve 6 Nisan Cumartesi günü saat 23.59'da tamamlanacak.

Atatürk Havalimanı'nın Taşınmasına Başlandı (Büyük Göç)

THY'ye ait malzeme ve araçları nakleden ilk tırlar yeni havalimanına ulaştı

Atatürk Havalimanı'ndaki THY'ye ait araç ve malzemelerin yüklendiği tırlar, açılışı 29 Ekim 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı'na ulaşmaya başladı. Atatürk Havalimanı'ndan çıkarak Basın Ekspres Yolu'ndan Mahmutbey Kavşağı'na geçen tırlar, buradan da Kuzey Marmara Otoyolu'nu kullanarak saat 04.30'da İstanbul Havalimanı'na giriş yaptı, sonra da aprona alındı. Polis ve jandarma ekipleri de taşınma işlemleri sırasında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için geniş güvenlik önlemi aldı. Tırların İstanbul Havalimanı'na gelmesinin ardından Atatürk Havalimanı'ndan havalanan THY'ye ait uçakların da intikali gerçekleşmeye başladı. 6 Nisan Saat 23.59'da sona ermesi planlanan 45 saatlik taşınma sürecinde ilk etapta THY'nin 167 uçağı İstanbul Havalimanı'na boş inecek. Diğer uçakların da hava trafiği ve havalimanın müsaitliğine göre İstanbul Havalimanı'na gönderilmesi planlandı.

Atatürk Havalimanı'nın Taşınmasına Başlandı (Büyük Göç)

Uçuşlar kademeli olarak artırılacak

İstanbul Havalimanı'ndan icra edilecek uçuşlar da taşınmanın ardından belirli bir planla kademeli olarak artırılacak. Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak. Havalimanı, müstakil kargo, bakım, onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklere göre kullanılacak.

3 farklı kriz merkezi oluşturuldu

Taşınma sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı'nda 3 farklı kriz merkezi oluşturuldu. Burada, taşınmaya konu edilen tüm unsurların temsilcileri, 45 saat boyunca hazır bulunacak.

Atatürk Havalimanı'nın Taşınmasına Başlandı (Büyük Göç)

Taşınma sürecinde trafikte de düzenlemeler yapıldı

Mahmutbey Batı Kavşağı ile İstanbul Havalimanı istikameti 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10.00 arası 12 saat trafiğe kapalı olacak, İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu ile Basın Ekspress yolu, Mahmutbey Batı Kavşağı ile Yeşilköy Havuzlu Kavşağı istikametinde 6 Nisan saat 01.00 ila 6 Nisan saat sabah 10.00’a kadar 9 saat trafiğe kapatılacak. Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun Reşadiye Kavşağı ile Yassıören Kavşağı istikametinde 5 Nisan Cuma günü saat 22.00 ile 6 Nisan Cumartesi günü saat 10.00'a kadar gidiş ve geliş yönünde 12 saat süreyle trafiğe kapatılacak. İlk etap açılışı sonrası bayrak taşıyıcının tarifeli ek seferler gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanı "ISL" kodu ile temsil ediliyordu. Büyük taşınma sonrası "IATA" kodlarının değişimi gerçekleşecek ve 6 Nisan saat 03.00 itibarıyla Atatürk Havalimanı'nın "IST" kodu İstanbul Havalimanı'na verilecek. Kargo ve VIP yolcu uçuşlarının gerçekleşeceği Atatürk Havalimanı ise "ISL" kodunu alacak.

Atatürk Havalimanı'nın Taşınmasına Başlandı (Büyük Göç)
9
7
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • HimalayaQueen

  Hayirli olsun :) yorumlari okudum da buna bile bahane bulan insanlar var lutfen kullanmayin o zaman ( zaten cogu hayatinda ucak, havalimani gormemis insanlar )

En İyi Erkek Görüşü

 • BerkDimi

  umarım discovery ya da national geographic cekim yapıyordur. güzel bir belgesel olur. çok büyük bir iş çünkü
  hayırlı olsun vatanımıza

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

86
 • XgreyX

  Bu tarafta da bir havalimanı biraksalardi düşünüp

 • Taşınırken Atatürk adını unutmuşlar, hesabını soran yok tabi...

  • imamoğlu başkan yapsın bakalım

  • Belediye başkanı yetkisinde olan bişey değil maalesef.

  • yolları kapattırmaz ismi Atatürk olmassa geçirtmem köprüden der.

  • Hepsini Göster
 • AynurVRR

  Baya buyuk bır yer gercekten

 • Bayses

  Büyük bir iş biz kullanmasakta

 • gariptasarımcı

  Çok gerek vardı zaten.

 • belindahanım

  güzel olur insallah

 • imamoğlu gelmeden bitirsinler

 • ArabaliKovboy

  o havaalnına metro gelene kadar gidilmez

 • Hayırlısı olsun.

 • hayırlısı

 • mhmt33x

  Hayırlı olsun

 • Gizli Üye

  ATATÜRK ü kaldırıp İSTANBUL HAVALİMANI olması peki? yazık.
  en az 8 kere uçağa binmişimdir. daha da uçağa binmem. zaten fiyatlar uçuk, istesem de binemem. yeri de çok ters tarafta.

 • Gizli Üye

  Yazıklar olsun.

 • Gizli Üye

  Hayırlı olsun

Yükleniyor...