Araştırma: Sosyal Medya, Gençlerin Mutsuzluğunu Sanıldığı Kadar Etkilemiyor

Melike Gozence r
Araştırma: Sosyal Medya, Gençlerin Mutsuzluğunu Sanıldığı Kadar Etkilemiyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, sosyal medyanın gençler üzerinde olumsuz etkisinin sanıldığından daha az olduğunu ortaya çıkardı...

Oxford Üniversitesi’nin İngiltere’deki 12 bin genç ile yaptığı anket sonuçlarına göre, gençlerin yüzde 1’inden de az bir oranı mutsuzluk nedenlerinin sosyal medyaya bağlı olduğu yanıtını verdi.

Araştırmaya göre aile, arkadaşlar ve okul yaşamı, gençlerin mutluluğunda daha etkili bir yere sahip.

Oxford Internet Enstitüsü’nden Prof Andrew Przybylski ve Amy Orben, araştırma ile ilgili olarak yaşam memmuniyeti ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkilerin beklenildiğinden çok daha az olduğunu belirtti. Gençlerin yüzde 1’den de az bir oranı Facebook gibi sosyal medya platformlarının kendilerinin mutluluğunda etkili olduğunu düşünüyor.

Araştırma: Sosyal Medya, Gençlerin Mutsuzluğunu Sanıldığı Kadar Etkilemiyor

Sosyal medyada harcanan zamanın kızlar üzerindeki etkisi daha fazlayken bunun erkeklerde çok az veya hiç olmadığı da belirlendi

Ankete göre yüzde 99.75 oranında genç, yaşamdan memnuniyet duymanın sosyal medya kullanımı ile bir ilgisi olmadığı yanıtını verdi. Sosyal medyanın etkileri ile ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan çalışma, 2009-2017 yılları arasında 10-15 yaş aralığındaki 12 bin genç ile gerçekleştirildi. Diğer yandan, sosyal medyada harcanan zamanın kızlar üzerindeki etkisi daha fazlayken bunun erkeklerde çok az veya hiç olmadığı da belirlendi. Araştırmacılar, gençlerin yaşam huzuru üzerinde sosyal medya dışında en çok ne gibi faktörlerin etkili olduğunu bulmanın önemine dikkat çekerken sosyal medya şirketleri ile bir araya gelerek insanların telefonlarında nasıl zaman harcadıkları ile ilgili çalışma yapmak istediklerini ifade etti.

Son Güncelleme: 15 May 2019 / 12:05
Araştırma: Sosyal Medya, Gençlerin Mutsuzluğunu Sanıldığı Kadar Etkilemiyor
7
3
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • emre505
  arkadaşlar mutsuzluğumuzun bence en önemli kaynağı eyleme geçmemektir. Mesela bir kişisel gelişim kitabı okuyoruz, psikoloji kitabı okuyoruz. Ama eyleme dökmeyince yine mutsuz oluyoruz.

  Einstein ''aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca kez yapıp farklı sonuç almayı ummaktır.'' demiş. Hep aynı şeyleri yaparak sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Bu hatayı ben de yapıyorum ama azaltmaya başladım. A yolu kötüyse B yi denemek gerek. B de kötüyse başka şeyi denemek gerek. İnsan hep rutin düşünce tarzıyla, rutin eylemlerle adım atamaz. Bence mutsuzluğun en büyük kaynağı bu.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • _seboist_
  Annem bu konuda daha bir beter, alıyor telefonu eline dünya ile bütün iletişimini koparıyor, yüzüme bile bakmıyor, umursamıyor bazen :D Orta yaşlıları da bir içine alıyor bu sosyal medya sanırım
  Görüş hala geçerli mi?
  • Okurinsan

   Anneniz türünün son örneği galiba 😄 Genelde bu sözleri onlar söyler

  • _seboist_

   @Okurinsan Rolleri degistirdik çok kınadı sanırım :D

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

26
 • Öylesinebirinapcan
  Sorun bağlı olma falan değil ki zaten. Mesela instagram’da bir kız görüyor diyor ki benim niye böyle saçlarım yok. Ya da ben niye böyle ünlü değilim. Sosyal medya insanların yarış bölgesidir (büyük çoğunlukla). Kızlar kalçalarını, göğüsünü büyük gösterip benim vücudum çok güzel imajı verirler. Yüzlerini bir açıdan çekerler güzel çıksın diye. Herkes ben daha güzelim ben daha yakışıklıyım mesajı verir aslında. Bunu farketmeyenleriniz bana kızabilir ama siz bunu farketmeseniz bile bilinç altınız otomatik olarak böyle düşünüyor. Kaçınız ben böyleyim beni böyle kabul etsinler diyebiliyor? Yani kaçımız başka biri olmayı dilemiyoruz? Arkadaşlar bazılarımızın saçları kıvırcık, bazılarımızın dudakları güzel, bazılarımızın elleri güzel, bazılarımız çok sempatik, bazılarımızın çok güzel burunları var, ama unutmayın kimse %100 güzel değil çünkü güzellik kişiden kişiye değişebilen bir özellik. Yani siz benim şuram yamuk benim şuram küçük benim şuram şöyle benim şuram böyle diye başka insanlardan eksik hissediyorsanız orada bir sıkıntı vardır. İyi ya da kötü bütün özelliklerimiz birleşir ve “bizi” meydana getirir bunu unutmamak lazım.
 • KıvancDaKimmis
  İngiltere'de etkilemiyor olabilir ama ben Türkiye'de etkilediğini düşünüyorum. Daha sağlıksız kullanıyoruz çünkü.
 • Dinliyorumbenn
  Sosyal medyanın etkisi etkiliyor. Sanal ortam reel olrtamdan ve toplumsal bağlardan yabanileştirdiği için mutsuzlaşıyor doğal olarak
  • emre505

   Çünkü dışarda konuşacak adam gibi insanlar kalmadı, aramaktan yorulduk

  • @emre505 bu düşünce bu süreci dahata kötüye götürür.

  • emre505

   Asosyalim iyi arkadaş bulmak falan da sıkıntı

  • Hepsini Göster
 • KristalzKelebek
  Kesinlikle.
  Eline emegine sağlık.
 • mhmttopluu
  Eline sağlık
 • MagRipOgLu
  Herkes mutsuz
 • rk1070
  hoş bir yazı olmuş
 • sevalmeral
  Kesinlikleeee
YÜKLENİYOR...