Anne Adaylarına 'Ruj' Uyarısı

Anne Adaylarına 'Ruj' Uyarısı

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Sibel Alper, yaptığı açıklamada, anne adaylarının gebelik sırasında kullandıkları bazı kozmetiklerin içinde bulunan paraben, retinoid, oksibenzon, formaldehit, ftalat, metilbenzen gibi maddelerin hem doğum sonrası cilde hem de bebeğin sağlığına zarar verebileceğini söyledi.

Anne adayları tarafından hamilelik döneminde makyajın zararlı olup olmadığı konusunda kendilerine sıkça sorular geldiğini ifade eden Alper, "Bugüne kadar makyajın hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir. Bebeğin gelişimindeki en önemli zaman ilk üç aydır. Bu süre içindeki zararlar diğer aylara göre daha fazla olmaktadır, kısa bir süre için biraz daha dikkatli olmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır." dedi.

Anne Adaylarına 'Ruj' Uyarısı

Uzun süre ruj kullanmak vücutta kurşun birikmesine neden oluyor..

Anne adaylarından gebelikte kullandıkları kozmetik ürünlerinin içeriklerine dikkat etmelerini öneren Alper, "Özellikle gün içinde sürekli tazelendiği için rujun içindeki maddeler son derece önemlidir. Uzun süreli maruz kalma sonrasında vücutta kurşun birikir. Bu nedenle organik içerikli markaların rujlarının kullanılmasını tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

Anne Adaylarına 'Ruj' Uyarısı

Hamilelikte dikkat edilecek kimyasallar...

Alper, kozmetikler içerisinde bulunan paraben, retinoid, oksibenzon, formaldehit, ftalat, metilbenzenlerin yanı sıra diş beyazlatıcıların da özellikle gebelikte kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Nemlendiriciler, makyaj ürünleri, güneş kremi, yaşlanma karşıtı ürünlerin yanı sıra, saç bakım ürünlerinde parabenin oldukça sık kullanıldığını belirten Alper, "Paraben, koruyucu madde olarak kullanılır, çeşitli kanser türleri üzerinde etkisi vardır ve vücudunuzun hormon sistemini bozabilir. Kozmetik ürünü satın alırken mutlaka etiketine bakın ve paraben içermediğine emin olun." uyarısında bulundu.

Güneş kremi seçiminde dikkat edilecek hususlar...

Prof. Dr. Alper, gebelikte retinoid içeren maddelerden de uzak durulması gerektiğinin altını çizerek, "Retinoid, akne tedavisinde kullanılan ürünlerde bulunur ve düşük ve doğum kusurlarıyla bağlantısı vardır. Hamileyken, size zarar vermeyecek bir ürün için dermatoloğunuza danışın." dedi.

Güneş kremi seçiminde de oksibenzon içerikli ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Alper, bunların aşırı kullanımında hormonol bozuklukların ortaya çıkabileceğine işaret etti. Alper, güvenli koruma için "zink oksit" veya "titanyum diyoksit" içeren ürünler kullanılmasını önerdi.

Oje ve saç boyası seçerken anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler...

Bebeğin sağlığı için oje ve saç boyası seçerken "formaldehit" içermeyen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Alper, "Hamileyken uzak durmanız gereken ürünler arasında formaldehit de gelir. Bebeğinizin sağlığı için, oje ve saç boyası seçerken formaldehit içermeyen ürünler tercih etmelisiniz. Bu ürünler kanser, reprodüktif ve gelişimsel zehirlenmelerle yakından ilgilidir. Ftalat ojeden parfüme kadar çok çeşitli üründe bulunur. Ftalat, ürünlerin daha uzun süre dayanmasını sağlayan plastikleştirici maddedir ve bu kimyasala uzun süre maruz kalma vücutta toksisite birikimine neden olur." diye konuştu. Prof. Dr. Alper, metilbenzen içerikli maddelerin de genellikle tırnak ürünlerinde bulunduğuna işaret ederek, "Bu nedenle oje sürecekseniz de metilbenzen içermeyen ürünler kullanmalısınız. Bu kimyasal, gelişimsel toksisiteye neden olur ve zararı kanıtlanmıştır. Diş beyazlatıcı ürünler hamileyken bebeğinize zarar verebilir. Hamilelik süresince diş beyazlığını korumak için peroksit içermeyen diş macunlarını tercih edin." dedi.

Anne Adaylarına 'Ruj' Uyarısı
6
8
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • darkleyl96

  Saçma geldi rujun bebeğe zarar vermesi, ama doktor diyorsa bir bildiği vardır, diye düşünüyorum, teşekkürler bu bilmediğim yeni öğrendiğim faydalı bilgi için

En İyi Erkek Görüşü

 • beyefendi_k

  güzel bilgi eline sağlık. aslında çoğu kozmetiğin üzerinde yazar eğer içersinde bu tarz kimyasallar varsa, ama bu bilgiler pek bilinmediği için kimse okumaz

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

75
 • Maryfdll

  Bu zamana kadar hangi birimiz zarar gördük sallamasınlar gündeme gelmek için

  • Maryfdll

   Not: ruju bebeğe sürermezsen tabi

 • İçindekiukte

  o bebek olsun makyajın m'sini yapmam makyaj seven biri olarak

 • ɠơŋƈąɱ

  Yapmasınlar sürmesinler 9 ay ne olcak ölmezler ya. bebek için fedakarlık yapsınlar biraz.

 • Iyi bilgi

 • Caacaa1

  Anneler duşunsun

 • Yusufemre01

  Bak bu çok önemli

 • Elnureeeeee

  Hamile olduğunda makyaj yapmayı zaten dusunmem

 • Umarım yapmazlar

 • esraesra03

  ne alakası var ya, bana saçma geldi cidden

 • KaradenizUşağuyum

  Önemsiz

 • Gizli Üye

  Surmeyince de kocalar begenmez...

 • Gizli Üye

  Umarım yapmazlar

Yükleniyor...