Türkiye'de İşsizlerin Sayısı 5 Milyona Dayandı (Son 10 Yılın Zirvesi)

Tugrul Turcan r
Türkiye'de İşsizlerin Sayısı 5 Milyona Dayandı (Son 10 Yılın Zirvesi)

Türkiye'nin yıllardır çözülemeyen sorunlarının başında gelen İşsizlik rakamlarında artış devam ediyor. İşsizlik rakamları açıklandı... Türkiye'de işsizlik oranı, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 3,9 puan artışla yüzde 14,7 oldu. Bu rakam, son 10 yılın en yüksek işsizlik oranı..

Türkiye'de işsizlik oranı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre 3,9 puan artarak yüzde 14,7'ye yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişilik artışla 4 milyon 668 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişiye çıktı. Aynı dönemde işsizlik oranı 3,9 puan yükselerek yüzde 14,7 oldu. İşsizlik oranı ocakta bir önceki aya göre 1,2 puan arttı. Tarım dışı işsizlik oranı ise 4,1 puanlık artışla yüzde 16,8 olarak tahmin edildi. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 6,8 puan yükselerek yüzde 26,7 oldu. İşsizlik oranı, 15-64 yaş grubunda ise 3,9 puan artışla yüzde 15 olarak gerçekleşti.

Türkiye'de İşsizlerin Sayısı 5 Milyona Dayandı (Son 10 Yılın Zirvesi)

İstihdam oranı 1,9 puan azaldı

İstihdam edilenlerin sayısı, ocakta geçen yılın aynı dönemine kıyasla 872 bin kişi gerileyerek 27 milyon 157 bin kişi, istihdam oranı ise 1,9 puanlık azalışla yüzde 44,5 olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 345 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 526 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 17'si tarım, yüzde 19,9'u sanayi, yüzde 5,4'ü inşaat, yüzde 57,7'si ise hizmetler sektöründe yer aldı.

Ocakta geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,7 puan, inşaatın payı 1,6 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 2,3 puan arttı. Sanayi sektörünün, istihdam edilenler içindeki payında ise değişim görülmedi.

Türkiye'de İşsizlerin Sayısı 5 Milyona Dayandı (Son 10 Yılın Zirvesi)

İş gücüne katılma oranı yükseldi

İş gücü, ocakta 2018'in aynı dönemine göre 387 bin kişi artarak 31 milyon 825 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 0,1 puan artarak yüzde 52,2 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre, erkeklerde iş gücüne katılma oranı 0,2 puanlık azalışla yüzde 71,1, kadınlarda ise 0,4 puanlık artışla yüzde 33,6'yı buldu. Ocakta herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı da geçen yılın aynı dönemine göre, 0,6 puan artarak yüzde 33,1 oldu. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan artış göstererek yüzde 22,5 olarak hesaplandı.

Türkiye'de İşsizlerin Sayısı 5 Milyona Dayandı (Son 10 Yılın Zirvesi)

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 223 bin kişi azalarak 28 milyon 14 bin kişi olarak tahmin edildi. İstihdam oranı 0,4 puan gerileyerek, yüzde 45,9 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 170 bin kişi artarak 4 milyon 295 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı 0,6 puan artışla yüzde 13,3 olarak kayıtlara geçti. Mevsim etkilerinden arındırılmış iş gücüne katılma oranı ise bir önceki döneme göre, 0,2 puan azalarak 52,9 olarak hesaplandı. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 22 bin kişi, sanayi sektöründe 82 bin, inşaat sektöründe 44 bin ve hizmet sektöründe 76 bin kişi azaldı.

Son Güncelleme: 23 Nis 2019 / 04:04
Türkiye'de İşsizlerin Sayısı 5 Milyona Dayandı (Son 10 Yılın Zirvesi)
7
16
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Bu resmi rakamlar. bir de gayri resmileri de eklersek eğer 5 milyon çok mütevazı kalır.
  Sosyal sigortalar ve İşkurun hala değişmeyen politikası yüzünden ömrünüzün sadece bir gününde sigortanız yatmış olsa dahi siz artık devletin gözünde ömür boyu çalışan sıfatına girmiş bulunmaktasınız.
  Yaz tatilinde bakkalda harçlığını çıkartıp bugün işsiz gezen adam işsizim diyemiyor maalesef. devlet ona işsiz gözüyle bakmıyor.
  Tabi resmi kaydı olmayan suriyeli afgan arap kaçak vs. göçmenleri de sayarsak gerçekten ürkütücü bir boyuta ulaşıyor.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • orhanelmacii
  Ülkede istihdamda çığır açılması gerekli bir siyasettir gidiyor hep iktidar kavgası var son yıllarda ve insanlar iş beğenmiyor değil yeni nesil ebeveynleri gibi kötü işlerde çalışıp ezilmek istemiyor referans veren iş yerleri yok denecek kadar az hep bir tecrübe arıyorlar işi işte öğrenmedikten sonra tecrübeyi nasıl edincek insanlar
  Görüş hala geçerli mi?
 • turgayatacan
  İşsizlik konumuz olabilir fakat bir de iş beğenmeme var..
  Yüksek maaş rahat iş istiyor geneli.
  Çalıştığım yerde 1 ay içinde iş başı yapıp sırf işi beğenmediği için öğlen kaçan kaç adam gördüm
  Hal böyle olunca işsizlik var e bide işsizlik maaşı var nasılsa devlet maaş veriyor diyor çekiliyor kenara
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

614
 • Elisolder
  Nüfus'a bir dur demeli, Emeklilik yaşlarını geri çekip Yaşlıları Emekli etmeliler yerlerine başkaları geçsin, Tarım hayvancılığı bitirdiler üretim de azaldı başta bunları canlandırmaları gerek Büyük şehirlerdeki yığılmaları Memleketlerine yollasınlar, Ülkenin neresinden tutarsan Elinde kalır Sap gibi..
 • Ansur
  İş beğenmiyor diyenin ağzının ortasına kürekle vurmak lazım. Her insan onlar gibi köle olmak zorunda değil. Nalet olası köleler bir de bık bık ötüyorlar.

  5 milyondan daha fazla o sayı.
  • daisy110

   sabah 9 akşam 9 iş duydum çok fazla

  • Ansur

   Ücreti verilmeyen mesailer, zerre iş güvenliği olmayan iş yerlerinde afedersin it gibi çalıştırmalar. Bu insanlar köleliğe alışmış, 2 kuruş ver donunu satarlar , kalkmışlar iş beğenilmiyor diyorlar.

  • daisy110

   yani üç kuruşa o kadar hırpalanmak için doğmuyo kimse

  • Hepsini Göster
 • noisygirl
  Ekonomi bu durumda iken işsizliğin bu seviyede olması gayet normal. Millet aya gidiyor biz hala oy saymayı bitiremiyoruz 👎
 • İş beğenmemezlik var.
  Herkes yüksek maaş ile işte çalışma hayali ile iş arıyor sjsjk
  Kimse pat diye yüksek maaş almıyor.
  Önce kendini göster ispat et.
  Daha sonra zaten senin maaşın yükselir.
 • Ahtezahtt
  e nüfus arttı doğal değil mi, yeni
  bir toprak yeni bir sanayileşme yeni bir iş lazım
 • Xyz0106
  Evet çünkü iş veren maasi çok düşük veriyor iscide haliyle gecinemeyecegi paraya calismak istemiyor
 • Akris
  Bu kötü gidişat durur umarım. Bilgi için teşekkür ederiz.
 • sabretmek59
  İşsizlik ekonomik kriz şu an için basimizn belası haline geldi Allah herkesin yardimcisi olsun özellikle üniversite mezunlarının
 • BloodyGamer
  Bunlar önemsiz konular, gündemimizde İstanbul seçimleri var, lütfen.
 • _GeceMavísí
  Nüfus artmaya devam ettikçe işsizlik iyice artacak.
 • scorpion026
  durum kötü ama coguda iş beğenmiyor. masa başı olsun maaşı dolgun olsun yattıgım yerden alayım havasında.
 • Sanayiciler çalışacak adam arıyor millet işsiz neden cünkü mesleki eğitim yerlerde...
  • hopyhopy

   Kimse öyle işi kendine yakistiramiyor. Herkes gölgede rahat para kazanma derdinde

  • @hopyhopy valla adam doktor 15 bin maaş alıyor sanayiye ustaya gidiyor ustanın günlük kazancı 3000 yaaa emek meslek cok önemli almanyada öğrencilerin yüzde 70 i meslek lisesine gider öğrencilerin cok azı üniversiteye gider

  • Bu Türkiye gibi bir yerde mümkün değil ne ustasıymışta günde 3000 lira kazanıyor sanayi işleri hep ağır yorucu ve çok ezici ortam desen vasat hep 2.3. sınıf işleri dayıyolar önüne yoğun çalışma saatleri vardiya verdiği maaşa asgari adamı it gibi eziyorlar saygı yok hoş görü yok her türlü maumele görüyorsun çevren sanayide çalışıyorum diyince sana insan değilmişsin gibi tepki veriyor

 • metog
  Vasıfsızlar neredeyse bir memur maaşı istiyorlar ve durum ortada
 • zupperzonick
  İşkur üzerinden mesleki eğitim programlarına katılınabilir böylece işsizlik yarı yarıya azalır
 • Abdullah677
  Selamin ko aleykümko
 • MagRipOgLu
  Kötüye gidiyoruz
 • 30 yaşındayım işsizim
 • Rüzgâr8888
  Gün gectikce daha da artacak
 • Gizli Üye
  Kötü ya
 • Gizli Üye
  Çok kötü :/
YÜKLENİYOR...